POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [24.07.2024, 15:59:28] • zachodniopomorskie

Żelowy bio-opatrunek Badaczki ZUT może pomóc w leczeniu groźnych zakażeń skóry

Żelowy bio-opatrunek Badaczki ZUT może pomóc w leczeniu groźnych zakażeń skóry

fot. Organizator

Czy bakteriofagowy opatrunek pomoże w leczeniu groźnie zakażonych ran skóry? Odpowiedzi na to pytanie poszuka Badaczka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Dr inż. Anna Malwina Żywicka opracuje żelowy opatrunek – plaster z celulozy bakteryjnej i bakteriofagów, który nałożony na skórę zakażoną antybiotykoodpornymi patogenami, pomoże zwalczyć infekcję.

Bakteriofagi to wirusy, które zamiast człowieka atakują bakterie. Występują naturalnie w naszym środowisku. Terapie bakteriofagami odkryto na przełomie XIX i XX wieku, badania nad nimi zahamowało jednak odkrycie tańszej w produkcji penicyliny. Mogą one wkrótce zastąpić coraz mniej skuteczne antybiotyki. Wciąż jednak potrzebne są badania, które potwierdzą, że tego typu terapie nie mają negatywnego wpływu na komórki ludzkie.

Badania te są niezwykle ważne w dobie antybiotykoodporności, kiedy świat szuka nowych rozwiązań w tej dziedzinie. Dr inż. Anna Malwina Żywicka sprawdzi jak bakteriofagi, posadzone na nośniku na bazie celulozy bakteryjnej będą skuteczne w kontakcie bakteriami, które na ranie skóry tworzą trudną do pokonania przez człowieka barierę zwaną biofilmem. Celuloza bakteryjna, produkowana przez mikroorganizmy, w kontakcie ze skórą nie wywołuje żadnych negatywnych reakcji. Dzięki swojej żelowej strukturze przyspiesza również proces gojenia. Materiałem produkowanym przez jedne bakterie, w połączeniu z „dobrymi" wirusami walczymy w ten sposób z innymi, groźnymi patogenami.

Żelowy bio-opatrunek Badaczki ZUT może pomóc w leczeniu groźnych zakażeń skóry

fot. Organizator

Nasza Naukowczyni w ramach konkursu SONATA 19 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki, uzyskała dofinansowanie w wysokości prawie 1,7 mln zł na realizację projektu badawczego pt. „Wpływ wolnych i immobilizowanych na nośniku na bazie celulozy bakteryjnej bakteriofagów na komórki ludzkie oraz możliwość́ ich zastosowania w leczeniu ran objętych biofilmem". Projekt będzie realizowany we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, który wyizoluje dla badaczy ZUT pożądane szczepy bakteriofagów.

Fot. Kamila Kozioł/ZUT

Emilia Kujawa
Rzecznik Prasowy
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Ostrzeżenie pierwszego stopnia, wydane przez IMGW, dotyczy wystąpienia silnego wiatru na wybrzeżu województwa zachodniopomorskiego. Od wtorku 16 września do czwartku 18 września przewidywany jest wiatr o średniej prędkości do 70 km/h, w porywach dochodzący do 85 km/h, który będzie wiał z południowego-zachodu. Na środę 17 września prognozy przewidują także intensywne opady deszczu, które mogą wynieść nawet 60 mm w ciągu 24 godzin. Dodatkowo, opadom deszczu mogą towarzyszyć burze. ■ Nowy rok szkolny 2025/2026 rozpoczęło łącznie 4330 uczniów uczęszczających do szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Świnoujście. Wśród nich 323 dzieci po raz pierwszy przekroczyło próg szkoły podstawowej, rozpoczynając tym samym swoją przygodę z edukacją. Z kolei naukę w szkołach ponadpodstawowych rozpoczęło 195 uczniów. Do miejskich przedszkoli przyjęto również 255 nowych przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat. We wszystkich placówkach oświatowych podlegających pod Urząd Miasta Świnoujście pracuje 811 osób. W tym gronie znajduje się 577 nauczycieli wspierających dzieci i młodzież na każdym etapie edukacji, a także 234 pracowników obsługi i administracji, dbających o sprawne funkcjonowanie szkół i przedszkoli ■