iswinoujscie.pl • Sobota [13.07.2024, 23:49:36] • Świnoujście
Świnoujskie Wieczory Organowe - lato 2024 - prof. dr Matthias Schneider z Niemiec
fot. Robert Ignaciuk
W piątek o godzinie 19.00 odbył się Inauguracyjny koncert 25. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego - Świnoujskie Wieczory Organowe - lato 2024. W Sanktuarium Chrystusa Króla na organach zagrał prof. dr Matthias Schneider z Niemiec.
Prof. dr Matthias Schneider studiował muzykę kościelną, muzykologię, historię sztuki w Münster, Essen i Bazylei. W latach 1984-1993 pracował jako kantor w Schopfheim (południowa Badenia) i jako asystent na Uniwersytecie w Bazylei. W latach 1989-1995 prowadził klasę organów w Wyższej Szkole Muzyki Kościelnej w Heidelbergu. Od 1994 roku wykłada na Uniwersytecie w Greifswaldzie, gdzie w 2006 roku był dziekanem Wydziału Muzyki Kościelnej. W latach 2006-2010 był dziekanem Wydziału Filozofii, a w latach 2016-2014 był dyrektorem Instytutu Muzyki Kościelnej i Muzykologii. W 1996 założył "Greifswaldzką Letnią Akademię Organową". Obecnie jest profesorem muzyki kościelnej na Uniwersytecie w Greifswaldzie.
fot. Robert Ignaciuk
Prof. Mattias Schneider znany jest jako wykonawca utworów od XVI do XVIII wieku na instrumenty klawiszowe oraz jako muzykolog. Prowadzi wykłady, koncerty, kursy interpretacji, jest jurorem międzynarodowych konkursów. Jest autorem wielu książek w zakresie budownictwa organowego, odkrywcą nieznanych utworów organowych Feliksa Mendelssohna-Bartholdy, podręcznika praktyki wykonawczej na organach od średniowiecza do Bacha i innych książek. Nagrał liczne płyty CD, głównie z utworami Johanna Sebastiana Bacha.
fot. Robert Ignaciuk
fot. Robert Ignaciuk
fot. Robert Ignaciuk
źródło: www.iswinoujscie.pl
Kościół to nie miejsce na koncerty. Człowieku, na całym świecie w kościołach, katedrach organizowane są koncerty organowe, na których są tłumy ludzi. Każda świątynia ma doskonałą akustyke. Idź, posłuchaj, bo organy, to cudownie brzmiący, podniosły instrument. Należy się cieszyć, że są lud, ie chcący podzielić się swoim talentem
Pisiory nie pozwólcie żeby Niemiec kalał polską ziemię, jak tak to ryje prujecie na szwabów.
16:31•104.28.129.** Co?! Powiedz to w bazylice oliwskiej, gdzie nagrywa się nagradzane płyty, powiedz w kościele świętolipskim, znanym w świecie nie tylko z sanktuarium, ale i z płyt, powiedz to we Wrocławiu, gdzie gra się np." Requiem" Mozarta w ramach festiwali muzycznych akurat w kościołach - zresztą, gdzie stosowniej grać Mszę nazywającą się" Requiem" niż w kościele? Pamiętaj, może tego jeszcze nie rozumiesz, religia wtedy wchodzi w tkankę narodu, gdy jest w jej kulturze, a kultura jest jak gleba dla rośliny. Owszem, roślina przez jakiś czas może stać w" wazonie", bez gleby, ale musi przyjść czas na wsadzenie jej do gleby. Jezus głosił Królestwo Boże nie tylko w świątyni, ale też na weselu w Kanie, przy nierządnicach, ukazując im drogę wyjścia z grzechu, nawet w rozmowie z sekciarką, Syrofenicjanką. - Oczywiście, koncerty muszą być dopasowane do charakteru miejsca, w takim Elblągu nie oddano Kościołowi po wojnie starego gotyckiego kościoła, służy teraz niestety do hałaśliwych, rockowych koncertów. Boli to
Paliwa na forteklapie.
Kościół to nie miejsce na koncerty, księże proboszczu zapraszam do filharmonii.
A taki" zwykły" organista w parafii św.Stanisława i Bonifacego na Siemiradzkiego pięknie komentuje Msze święte, na których gra, zaraz po ich zakończeniu, zawsze jest coda po Mszy. Czekamy na Pana koncert!. ..tym razem juz nie na jeden utwór po Mszy, na koncert!