POGODA

Reklama


Wydarzenia

Kurier Szczeciński • Wtorek [03.02.2009, 07:01:00] • Region

Gorąca inwestycja

Nawet 200 mln zł może kosztować budowa nowej elektrociepłowni na biomasę w Kołobrzegu. Przed rokiem Miejska Energetyka Cieplna, jedyny dostawca ciepła w mieście, podpisała umowę ze szwedzką firmą Rindi Energi AB z Visby. Celem powołanej do życia spółki Rindi EC Kołobrzeg było przede wszystkim przeanalizowanie opłacalności budowy elektrociepłowni na biomasę w Kołobrzegu, a w dalszej perspektywie jej uruchomienie.

O tym, czy nowa, ekologiczna fabryka ciepła powstanie, ostatecznie zdecydować muszą radni.

– Po roku współpracy wiemy już, że jest możliwość techniczna posadowienia nowej elektrociepłowni – mówi prezes MEC Mariusz Dziura. – Istnieje też możliwość pozyskania odpowiedniej ilości biomasy. Analizując prognozy na najbliższe dziesięciolecie wiemy, że koszt realizacji tej inwestycji zwróci się bardzo szybko.


Zyski płynące z eksploatacji elektrociepłowni na biomasę pochodzić mają nie tylko ze sprzedaży energii cieplnej i prądu. Zakład będzie handlował emisjami CO2. Chodzi o limit zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Elektrociepłownie na biomasę produkują ich śladowe ilości, dzięki czemu przyznawane roczne przydziały mogą sprzedać na rynku wtórnym.


Poza zyskami natury ekonomicznej, budowa elektrociepłowni może przynieść także inne korzyści. Ze strefy uzdrowiskowej znikną potężne kotły grzewcze i szpecące okolicę kominy. Kołobrzeska MEC znajduje się bowiem blisko istniejących ośrodków sanatoryjnych oraz w bezpośrednim sąsiedztwie działek, na których mają powstać następne. Gdy nowy zakład wybudowany zostanie na obrzeżach Kołobrzegu, stary zostanie zlikwidowany. Miasto zyska przy okazji kolejne tereny pod zabudowę uzdrowiskową.


Z wyników dotychczasowej współpracy z firmą Rindi Energi swojego zadowolenia nie ukrywa prezes Dziura. – Pokazali nam jak można od strony logistycznej zrealizować nasz pomysł – komentuje, zaznaczając, że aby inwestycja mogła stać się faktem potrzebne jest źródło jej finansowania. O tym dyskutować na pewno będą kołobrzescy radni. Wcześniej muszą jednak zdecydować, czy miasto zmieni sposób ogrzewania.


Firma Rindi Energi AB ma doświadczenie w budowie elektrociepłowni zasilanych biomasą. Na terenie Szwecji działa ich 15. W Polsce największa znajduje się w Hajnówce. Jej moc przekracza 17 MW. Budową elektrociepłowni w Kołobrzegu zainteresowani są także okoliczni rolnicy, którzy już myślą o uprawie roślin energetycznych. Kontrakty z ekologiczną elektrociepłownią zagwarantują im utrzymanie przez wiele lat.


Niewykluczone, że jeszcze w tym roku zlecone zostanie opracowanie dokumentacji technicznej kołobrzeskiej elektrociepłowni. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, zimą 2012 r. rozpocznie się sprzedaż ekologicznej energii.

Przemysław WEPRZĘDZ


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 6 lutego (czwartek) o godz. 17:00 na otwarcie wystawy malarstwa Koła Plastycznego, działającego przy MDK Warszów. Zapraszany do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■