POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [09.07.2024, 00:22:41] • Polska

Sukces nowego rozwi±zania. W rok powsta³o ponad tysi±c fundacji rodzinnych [DANE Z S¡DU]

Sukces nowego rozwi±zania. W rok powsta³o ponad tysi±c fundacji rodzinnych [DANE Z S¡DU]

fot. Organizator

W pierwszym roku obowi±zywania ustawy o fundacjach rodzinnych S±d Okrêgowy w Piotrkowie Trybunalskim, który jako jedyny w Polsce wydaje zezwolenia na funkcjonowanie tego typu podmiotów, zdecydowa³ o wpisie do specjalnego rejestru 1012 fundacji. W tym czasie wp³ynê³o 1651 wniosków. Ponadto w okresie od 22 maja 2023 roku do 21 maja 2024 roku rozpoznano 1045 z nich. W ¿adnej z tych spraw wniosek nie zosta³ odrzucony. Dane s±dowe równie¿ wskazuj± na to, ¿e ¶redni czas trwania postêpowania o rejestracjê wynosi³ ok. 7 miesiêcy.

Fundacja rodzinna jest osob± prawn±, utworzon± w celu gromadzenia mienia, zarz±dzania nim w interesie beneficjenta oraz spe³niania na jego rzecz ¶wiadczeñ. Fundator okre¶la w statucie szczegó³owy cel fundacji. Tego typu podmioty s± nowo¶ci± w polskim stanie prawnym. Powo³uj±ca je ustawa wesz³a w ¿ycie w styczniu 2023 r. Jedynym s±dem rejestrowym w tej materii jest S±d Okrêgowy w Piotrkowie Trybunalskim, który bada statut i inne dokumenty zwi±zane z fundacj± i wydaje decyzjê dotycz±c± wpisu do rejestru. W pierwszym roku obowi±zywania ustawy, a wiêc w okresie od 22 maja 2023 roku do 21 maja 2024 roku, zarejestrowano 1012 tego typu podmiotów.

– Zainteresowanie znacznie przekroczy³o szacunki ustawodawcy, który zak³ada³, ¿e w pierwszym roku powstanie ok. 300 fundacji. Moim zdaniem, mo¿na z tego wnioskowaæ, ¿e konstrukcja prawna i podatkowa s± bardzo atrakcyjne. Sprawdzaj± siê zarówno w praktyce gospodarczej, jak i ¿yciu prywatnym fundatorów oraz ich najbli¿szych – komentuje adwokat Micha³ Kwa¶niewski, partner w Kancelarii Quidea.

Wed³ug niektórych ekspertów, rezultat przerós³ oczekiwania projektodawców z kilku powodów. – Po pierwsze, to efekt tego, jak bardzo fundacja rodzinna potrzebna by³a na rynku. Po drugie, wynik ten wskazuje, ¿e polscy przedsiêbiorcy s± ¶wiadomi, jak istotna z perspektywy dalszych losów ich firm jest sprawa sukcesji. Po trzecie, ponad tysi±c zarejestrowanych fundacji oznacza, ¿e otoczenie prawno-podatkowe, które oferuje fundacja rodzinna, jest rzeczywi¶cie korzystne, tak z perspektywy zarz±dzenia kwesti± sukcesji, ochrony maj±tku, jak i efektywno¶ci podatkowej – mówi doradca podatkowy Pawe³ Tomczykowski, partner w Kancelarii Tomczykowski Tomczykowska.

W pierwszym roku obowi±zywania ustawy o fundacji rodzinnej wp³ynê³o 1651 wniosków o rejestracjê. Pawe³ Tomczykowski dodaje, ¿e interesuj±cy jest rozk³ad statystyczny dotycz±cy samych fundacji, jak i ich fundatorów. Z analiz prowadzonych przez pracowników Kancelarii Tomczykowski Tomczykowska wynika, ¿e fundacja rodzinna posiada najczê¶ciej jednego fundatora, który jest jednocze¶nie cz³onkiem zarz±du. Z regu³y jest to mê¿czyzna w wieku 45-60 lat.

– W statutach kontrola wci±¿ pozostaje w rêkach za³o¿yciela b±d¼ za³o¿ycieli. Oznacza to, ¿e po powo³aniu fundacji niekoniecznie pojawia siê demokracja. A je¶li nawet istnieje, to jest autorytarna. Fundacje rodzinne z regu³y maj± swoje siedziby tam, gdzie s± du¿e pieni±dze. Najwiêcej jest ich zarejestrowanych w województwie mazowieckim, a nastêpnie – w ¶l±skim, ma³opolskim i dolno¶l±skim. Takie s± wyniki naszej analizy, przeprowadzonej w oparciu o przyk³ad kilkuset zarejestrowanych fundacji rodzinnych – informuje mec. Tomczykowski.

S±d Okrêgowy w Piotrkowie Trybunalskim informuje, ¿e w pierwszym roku obowi±zywania ustawy rozpatrzy³ 1045 wniosków o rejestracjê fundacji rodzinnych. Ani jeden z nich nie zosta³ odrzucony. W opinii mec. Kwa¶niewskiego, du¿a w tym zas³uga profesjonalnych pe³nomocników, którzy przygotowuj± dokumentacjê. Prawnik chwali tak¿e zaanga¿owanie notariuszy, którzy maj± swój udzia³ w powo³aniu do ¿ycia tego typu podmiotów.

– W razie konieczno¶ci czêsto z pomoc± przychodz± pracownicy s±du lub sami sêdziowie. Odbywa siê to najczê¶ciej na zasadzie nieformalnego wej¶cia w bezpo¶redni± interakcjê z wnioskodawc±, np. poprzez rozmowê telefoniczn±, by wesprzeæ w identyfikacji mankamentów oraz umo¿liwiæ korektê kursu w toku procesu rejestracji. W ten sposób fundatorzy mog± byæ wsparci w pod¼wigniêciu procesu i zakoñczeniu postêpowania sukcesem w postaci rejestracji fundacji. Nie do¶wiadczy³em w swojej praktyce d±¿enia s±du do szybkiego za³atwienia sprawy poprzez wydanie odmowy nijako z automatu, je¶li co¶ by budzi³o w±tpliwo¶ci w trakcie postêpowania rejestrowego – dodaje mec. Micha³ Kwa¶niewski.

Inne spostrze¿enia ma prof. Adam Mariañski, doradca podatkowy, który ma wiedzê o sytuacjach, w których s±d oddali³ wniosek. Zastrzega, ¿e postanowienia mog³y jeszcze siê nie uprawomocniæ i dlatego nie zosta³y ujête w danych przekazanych przez SO w Piotrkowie Trybunalskim.

– S±d rejestrowy podchodzi rygorystycznie do tematu i wymaga od fundatorów szeregu dokumentów, które nie wynikaj± wprost z przepisów. Dodatkowo weryfikuje okoliczno¶ci, które nie do koñca le¿± w jego gestii, m.in. czy mienie wniesione do fundacji by³o w maj±tku osobistym fundatora, a je¶li tak to, czy ma³¿onek wyrazi³ na to zgodê. W³a¶nie jej brak by³ powodem jednej odmowy wpisu fundacji do rejestru – uzupe³nia prof. Mariañski.

Z danych S±du Okrêgowego w Piotrkowie Trybunalskim wynika równie¿, ¿e ¶redni czas trwania postêpowania o rejestracjê fundacji rodzinnej to ok. 7 miesiêcy. Nie zgadza siê z tym prof. Adam Mariañski. Jego do¶wiadczenie wskazuje na to, ¿e na wpis oczekuje siê od 1,5 do 5 miesiêcy, choæ jednocze¶nie ekspert nie wyklucza, ¿e w pojedynczych przypadkach mo¿e to trwaæ d³u¿ej.

– Wszystko zale¿y od przygotowania do procesu rejestracji i prawid³owego opracowania dokumentów. Chodzi tutaj nie tylko o skompletowanie wszystkich wymaganych o¶wiadczeñ, ale przede wszystkim o prawid³owo opracowany statut fundacji. Trzeba te¿ pamiêtaæ, ¿e ten dokument ma odpowiednio zabezpieczaæ kwestie skutecznego budowania przedsiêbiorstwa rodzinnego na pokolenia, o czym niektórzy zdaj± siê zapominaæ. Musi równie¿ spe³niaæ restrykcyjne wymogi formalne na potrzeby rejestracji – wyja¶nia prof. Mariañski.

Samo tempo rejestracji – w ocenie prof. Adama Mariañskiego – przyspieszy³o w porównaniu do pierwszych postêpowañ. Zdaniem eksperta, to wynika ze wzmocnienia kadrowego w SO w Piotrkowie Trybunalskim. Z kolei mec. Micha³ Kwa¶niewski wskazuje na inn± przyczynê d³ugiego procesu rejestracji. Na tê chwilê postêpowanie jest prowadzone w formie papierowej.

– Brak digitalizacji procesu rejestracji naturalnie wyd³u¿a czas potrzebny do obiegu korespondencji, który czêsto nie zamyka siê na samej wysy³ce wniosku do s±du i nastêpnie odbiorze z s±du postanowienia o rejestracji. Je¶li nie dojdzie do elektronizacji ww. procesu i oddelegowania dodatkowych zasobów kadrowych, to czas trwania postêpowania mo¿e jeszcze siê wyd³u¿yæ. Wynika to z tego, ¿e zainteresowanie utworzeniem fundacji ca³y czas wzrasta – podsumowuje prof. Adam Mariañski.

MondayNews Polska


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostêpnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodaj±c komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykê prywatno¶ci.

Zauwa¿y³e¶ b³±d lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344
■ Koncert charytatywny dla powodzian. Zebrano ponad 20 tys. z³otych ■ W ¦winouj¶ciu w³a¶nie rozpocz±³ siê przegl±d 500 drzew rosn±cych w pasach drogowych, obejmuj±cy ich inwentaryzacjê – obmiar, ocenê stanu sanitarnego oraz sporz±dzenie dokumentacji fotograficznej ■ Punkt zbiórki rzeczowej dla powodzian w sportowej MDK przy ul. Matejki 11 bêdzie dzia³a³ w dni robocze od 8.00 do 14.30 do 30 wrze¶nia 2024 r. W celu pozostawienia darów nale¿y najpierw zadzwoniæ pod nr telefonu 91 321 59 49. ■