POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [17.06.2024, 20:41:11] • zachodniopomorskie

Uczeń z Łobza zwycięzcą konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej

Uczeń z Łobza zwycięzcą konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej

fot. Organizator

Marcel Ćwikła z Łobza wygrał konkurs wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego. W wielkim finale pokonał on dziewięciu kolegów ze Szczecina, Świnoujścia, Łobza i Białego Boru. W nagrodę dostał indeks na wybrany przez siebie kierunek na Politechnice Morskiej oraz 10 tysięcy złotych od ORLEN Neptun.

Finał konkursu na Politechnice Morskiej zamykał trzyetapową rywalizację. Najlepsi z najlepszych musieli omówić etapy budowy morskich farm wiatrowych, a następnie odpowiedzieć na kilka dodatkowych pytań dotyczących m.in. rodzajów statków stosowanych przy realizacji inwestycji offshore wind, fundamentowania oraz wpływu morskich farm wiatrowych na środowisko naturalne oraz społeczeństwo lokalne. Liczyła się nie tylko wiedza, ale i sposób zaprezentowania jej przez komisją konkursową.

Uczeń z Łobza zwycięzcą konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej

fot. Organizator

Najlepszy okazał się Marcel Ćwikła z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Łobzie. Tuż za nim uplasował się Tomasz Jankowski z Zespołu Szkół nr 4 w Szczecinie i Paweł Chruściński z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Cała trójka otrzymała indeksy na wybrany kierunek na Politechnice Morskiej w Szczecinie oraz nagrody finansowe od ORLEN Neptun, odpowiednio: 10, 5 i 2,5 tysiąca złotych.

Uczeń z Łobza zwycięzcą konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej

fot. Organizator

Konkurs wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej rozpoczął się w kwietniu, gdy ponad stu uczniów szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego wystartowało w pierwszym, internetowym etapie. Półfinałowa trzydziestka spotkała się następnie pod koniec maja w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu i Zespole Szkół nr 4 w Szczecinie. Uczniowie dostali pięć zadań otwartych, na których rozwiązanie mieli 70 minut. Dotyczyły one działania i budowy morskich farm wiatrowych oraz sposobu pozyskiwania energia ze źródeł offshore wind. Uczestnicy konkursu mierzyli się zarówno z zadaniami obliczeniowymi jak i pytaniami sprawdzającymi ogólną wiedzę o energetyce wiatrowej.

Celem konkursu - zorganizowanego przez Politechnikę Morską w Szczecinie, ORLEN Neptun, Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu i Zespół Szkół nr 4 w Szczecinie - jest popularyzacja wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej i zachęcenie młodych ludzi do kształcenie się w tej dziedzinie. Dla branży offshore wind jest to bardzo ważne. Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, przy budowie i eksploatacji morskich farm wiatrowych o mocy około 11 GW do 2040 r. pracę znajdzie ok 70 tys. osób.

Maciej Gelberg
ORLEN Neptun Sp. z o.o.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W sobotę 21 września 2024 r. o godz. 11 z Basenu Północnego po raz 23. wystartuje Masa Krytyczna - Świnoujście na Rowery. Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Świnoujście i OSiR „Wyspiarz”. Więcej szczegółów w załącznikach ■ Dwie godziny trwały utrudnienia spowodowane kolizją w tunelu w Świnoujściu. Stała przeprawa została ponownie uruchomiona o godz. 17.15. Do zdarzenia drogowego doszło 11 września o godz. 15.25. Z nieustalonych dotąd przyczyn wewnątrz tunelu doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Nikt nie został ranny ■ 11 września o godz. 15.25 doszło do kolizji w tunelu. Na miejscu są służby ratunkowe. Tunel jest tymczasowo zamknięty. Kierowcy powinni kierować się na przeprawę promów Bielik oraz Karsibór ■ Komunikacja Autobusowa informuje, że od 2 września 2024 r. nastąpi zmiana rozkładów jazdy oraz tras linii autobusowych ■ W sobotę 24 sierpnia 2024popołudniu na Zalewie Szczecińskim, na wodzie pojawił się niecodzienny gość - mały samolot, który z przyczyn technicznych, a może i przez złośliwość losu, musiał awaryjnie lądować na tafli zalewu. Czyżby to brak paliwa, a może drobna awaria? ■ Orkiestra Wojskowa ze Świnoujścia liczy 26 orkiestrantów i w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia powstania ■ Z poniedziałku na wtorek, przed godziną 1:00 na ulicy Karsiborskiej w Świnoujściu obywatel Ukrainy, kierujący srebrną Mazdą 3, stracił panowanie nad pojazdem na łuku drogi i z impetem uderzył w ogrodzenie pobliskiej posesji. Siła uderzenia była na tyle duża, że samochód koziołkował, powodując poważne uszkodzenia przodu i tyłu pojazdu ■ Tragiczne wydarzenie w Świnoujściu: Śmierć podczas nocnej awantury. Dziś około godziny pierwszej w nocy, w jednym z mieszkań przy ulicy Marynarzy w Świnoujściu doszło do tragicznego zdarzenia. Jak wynika z informacji przekazanych przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego: -"Zespół ratownictwa medycznego został zadysponowany do nagłego zatrzymania krążenia. Na miejscu wezwania znajdował się mężczyzna ok. 50 lat z raną kłutą klatki piersiowej. Przed przyjazdem ZRM policja udzielała poszkodowanemu pierwszej pomocy. Następnie ZRM przejął pacjenta jednak prowadzone medyczne czynności ratunkowe nie przyniosły efektu - nastąpił zgon pacjenta." ■