Metinvest to pionowo zintegrowana grupa firm stalowych i wydobywczych, która zarządza każdym ogniwem łańcucha wartości, od wydobycia i przetwarzania rudy żelaza i węgla po produkcję i sprzedaż półproduktów oraz gotowych produktów stalowych. Obejmuje ona zakłady hutnicze i wydobywcze zlokalizowane na Ukrainie, w UE, Wielkiej Brytanii oraz USA, a także sieć sprzedaży w ramach wszystkich kluczowych rynków,
w tym Polskę.
W wyniku rosyjskiej agresji Metinvest stracił dwie huty stali w Mariupolu i koksownię w Awdijiwce, niegdyś największą w Europie. Inne ukraińskie zakłady Metinvest nadal działają z różną wydajnością, a huty w Kamieńsku i Zaporożu pracują na poziomie 65-70 proc. mocy produkcyjnych. – Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji musieliśmy znacząco przemyśleć naszą strategię sprzedaży, szczególnie w odniesieniu do dystrybucji w UE. Konsekwentnie udowadniamy, że Metinvest jest niezawodnym dostawcą, nawet w tych trudnych warunkach, które utrzymują się od ponad dwóch lat – powiedziała Yuliya Mezentseva, szefowa logistyki w Metinvest Polska.
Przed rosyjską inwazją na pełną skalę Metinvest przetransportował przez porty Morza Czarnego do 16 mln ton ładunków. W 2023 roku Grupa wyprodukowała ponad 2 mln ton stali i ponad 11 mln ton koncentratu rudy żelaza. Około 25 proc. tej produkcji pozostaje obecnie na Ukrainie, podczas gdy reszta jest eksportowana do Polski, Słowacji, Czech, Rumunii, Bułgarii, Włoch, Niemiec, Francji i inne krajów UE.
Pomimo konsekwentnego poparcia Polski dla sankcji wobec Rosji, w tym wysiłków na rzecz ograniczenia importu rosyjskiej stali, UE przedłużyła kontyngenty importowe na rosyjskie slaby. Rozszerzenie to negatywnie wpływa na interesy europejskich producentów stali, zwłaszcza tych w Polsce. Szybkie rozwiązanie tej kwestii ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia rosyjskich wpływów gospodarczych, zmniejszenia przepływu dochodów i zapewnienia uczciwej konkurencji.
Podczas Baltic Business Forum Yuliya Mezentseva wyraziła uznanie dla zmian we współpracy z Polską od początku wojny, dzięki czemu możliwe jest kontynuowanie działalności przez Metinvest. Zauważyła jednak, że potrzebne są dalsze usprawnienia procesów. – Musimy bardziej skupić się na tym, by transport był szybszy i bardziej przewidywalny. Obecnie ponosimy wysokie koszty zadań, które można uprościć, takich jak procedury celne i raporty udostępniane przewoźnikom i portom. Operacje te mogłyby zostać usprawnione – powiedziała Mezentseva.
Odnosząc się do wyzwań proceduralnych w tranzycie przez Polskę, Mezentseva podkreśliła konieczność wdrożenia procedury wspólnego tranzytu dla ładunków masowych. – Aktualnie przeładunek w większości przypadków wymaga nowego dokumentu T1 po przeładunku. Wprowadzenie wspólnego instrumentu tranzytowego, zgodnie z konwencją tranzytową między UE a Ukrainą, znacznie uprościłoby organizację transportu. Dokument mógłby być otwierany w UA i zamykany w porcie załadunku w Polsce lub w porcie ostatecznego odbiorcy w UE, wraz z e-dokumentem wskazującym środek transportu – wyjaśniła Mezentseva.
Yuliya Mezentseva poruszyła również kwestię dostosowania procedur i przepisów celnych do sytuacji z jaką mamy do czynienia od ponad dwóch lat w przypadku tranzytu ładunków masowych przez Polskę. – Przepisy kolejowe dopuszczają normalne straty, określone procentowo dla danego rodzaju towaru, które wynikają m.in. z rozładunku i przeładunku lub braku szczelności wagonu. Regulacja ta nie jest jednak akceptowana przez służby celne. Widzimy potencjał poprawy w kontekście budowania długoterminowych partnerstw biznesowych – skomentowała Mezentseva.
Chociaż nie nastąpiła znacząca poprawa przepustowości granic i terminali przeładunkowych, polskie porty osiągnęły lub prawie osiągnęły normalne prędkości załadunku, w zależności od terminalu i produktu.
16. edycja Baltic Business Forum, zorganizowana przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą oraz Stowarzyszenie ENEIA (Europe-North-East International Association), odbyła się w dniach 20-22 maja w Świnoujściu pod hasłem „Współpraca na rzecz odbudowy Ukrainy”. Wydarzenie przyciągnęło blisko 250 uczestników, w tym przedstawicieli 90 firm z Polski, Ukrainy, Czech i Niemiec. Eksperci prowadzili dyskusje w ramach 8 ścieżek tematycznych – debaty: strategicznej, gospodarczej, europejskiej, energetycznej, menedżerskiej, finansowej, przemysłowej i samorządowej. Metinvest był partnerem wspierającym wydarzenie.
W ramach debaty pt. „Polska hubem dla odbudowy Ukrainy – a co z blokadą granic?” udział wzięli również: Dmytro Natalukha – Przewodniczący Komitetu Gospodarki Rady Najwyższej Ukrainy, Mateusz Walewski – Główny Ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego, dr Jakub Karnowski – Członek Rady Ukrzaliznycia, Kamil Jedynak – Prezes Zarządu OTL Logistics, Bartosz Urbaniak – Head AgroHub CEE & Africa BNP Paribas Group oraz Wojciech Kuśpik – Prezes Zarządu, Grupa PTWP SA.
Kamila Bidzińska | Account Director
Metinvest haha, a kto jest właścicielem ? Ukraiński multimiliarder, przekreciarz i oligarcha Rinat Akhmetov. I oni mają pouczać Polskę jak mamy robić z nimi interesy ? Co mamy zmienić i poprawić ?
Przecież złoto straciło na wartości w zlotych bo dolar sie oslabil nawet takich prostych rzeczy nie wiesz pisiorze.
Z Ukrainy do UE ?? Już Berlin widzi biznes ?? A później z Rosji do Brukseli i dalej do byłych kolonizatorów? A przez terminal Kontenerowy czy CPK to już NIE ¿¿¿ Nowy przydomek POlak sobie kupił" przed szkodą i POszkodzie głupi".
Gościu co piszesz o Kaczorze i NBP. POsladku czy wiesz że NBP zakupił tony złota ? A Złoto straciło na wartości?¿?¿Nie.martw się Likwidator też ZŁOTO zlikwiduje. I wtedy nie zmarnuje się ale przepadnie. Będzie na nachodzcow.
Ciekawe ilu było tam ruskich agentów z FSB
Prezes Kaczynski zaoral przekupke z Turzyna.Jak slysze to babsko to cisnienie skacze mi do 200.Zeby ktos taki probowal pyskowki z czlowiekiem wyksztalconym kulturalnym i oaza spokoju to trzeba miec naprawde tupet.
Ten na dole, jak trzyma dłonie?Znak bestii
Kaczor powiedział ze euro jest warte 2, 55 zł a Prezes NBP nakupowal za PiS dolarów i euro za nasze setki miliardów po prawie 5 zł czyli według Kaczora przepłacil? Juz teraz strata NBP przez spadek kursu euro wiec spadek wartości tych nakupowanych wtedy walut to kilkadziesiąt miliardów. Ale premie jak był zysk to dostali to jak strata to niech oddadzą.
Kupa nierobów za darmochę ma spanie i papusianie w Świnoujsciu.Z tego zebrania tych pasożytów nic konkretnego nie będzie.
Fatalne wyniki PKN Orlen. PiS zysk 10 md. PO tylko 2 md. Co za miernoty przejeły władze? Dlaczego tak słabe wyniki? Gdzie się podziały te 7 md. ? Do czyjej kieszeni trafiły?
Darmozjady.
Walki w Donbasie jeszcze będą 6 lat
Dlaczego my podatnicy placimy za zabawe tych wypasionych Kotow.
Trwa kolonizacja Polski przez zachodnich właścicieli Wukrainy. Nie mamy już nic do powiedzenia.
Z Orlenu właśnie zwolnili 100 pisowcow w tym syna Kurskiego bo oni zawsze dostaną pracę tacy fachowcy. Po to właśnie miały być w Polsce koncerny państwowe żeby pisowcy mieli dobra pracę.
POprostu rewelacja.Orlen 7 mld strat w pierwszych 3 miesiącach tego roku w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Gdzie się POdziala kasa?
Heeey, baaaaaby.
Ukraińcy chcieliby żyć jak Polacy i to porządni ludzie a kilku bardzo lubię i mają żal do poprzednich władz Polski a więc PiSu za niedolność i brak pomysłu na wojnę na Ukrainie a wiele obiecywali. Zresztą mężczyźni juz nie mogą wrócić na Ukraine bo czeka ich tam więzienie wiec Ukraińcy zostaną w Polsce a Polacy pojadą?odbudowywać?
Zero banderyzmu w Polsce, , , zero upowców, zero faszystów.zero bazarów. sami złodzieje. co drugi ma fałszywe dokumenty i papiery. precz z bazarami z przestrzbiedę jebie a te qurwy baluja co noc ublicznej. Ta wasza wojenka to taka lipa jak ten covi19. Ludzi ograbić zniewolić i gospodarki państw rozwijających się ostudzić. Kto tym steruje ?? Paskudni yyyddddzi zniemczenia. Polexit natychmiast i wizy 3 miesięczne wprowadzić. socjal odebrać darmozjadom. Polak biede
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
w 2050 r Ludy Azji i Afryki Nakryją Europę swoimi Czapkami
Walki w Donbasie na ukrainie zakończą sie za 6 lat