POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [10.05.2024, 09:35:42] • Szczecin

„Kolory Nauki”– plenerowa wystawa na ZUT z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

„Kolory Nauki”– plenerowa wystawa na ZUT z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

fot. Organizator

Plenerowa wystawa "Kolory Nauki" na ZUT dotyczy ważnych projektów unijnych, realizowanych w ramach 4.2 POIR (Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój). Właśnie rozpoczął się montaż ekspozycji. Zdjęcia prezentowane są w 4 miastach Polski, w Szczecinie – przed wejściem do budynku WTiICh, al. Piastów 42.

Ekspozycja ukazywać ma „piękną stronę nauki". Fotograf Marcin Zięba aka FINCH uchwycił niecodzienne oblicza pracy badawczej.

Jedna z ponad 20 prezentowanych plansz dotyczy naszego, otwartego we wrześniu na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania. Inwestycja warta ponad 60 mln zł to najwyższej klasy aparatura badawcza. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie jest jedyną instytucją w północno-zachodniej Polsce, która może się pochwalić takim zapleczem. W ramach Centrum powstało 8 nowych laboratoriów wyposażonych w 18 najwyższej klasy aparatów.

„Kolory Nauki”– plenerowa wystawa na ZUT z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

fot. Organizator

Wszystkie projekty przedstawione na zdjęciach realizowano w latach 2016-2023, w wyniku naborów prowadzonych przez Ośrodek Przetwarzania Informacji. Jak podaje organizator – „Dofinansowane inicjatywy reprezentują różne dziedziny nauki, takie jak informatykę, medycynę, farmację, genomikę, geologię, archeologię, ochronę środowiska oraz nauki społeczne i humanistyczne. Projekty te wywarły wielki wpływ na polską naukę, jednocześnie otwierając ją na współpracę z biznesem". W sumie polskie jednostki badawcze i uczelnie, w ramach tego programu otrzymały 2,5 mld złotych na budowę laboratoriów i zakup urządzeń innowacyjnych na skalę europejską i światową.

ZUT i nasze Centrum na planszy reprezentuje zdjęcie kropli. Autor podpisał je „Kropla nowego biomateriału na mikrowadze kwarcowej. Materiał przeznaczony do kontaktu z ludzkimi tkankami badany jest pod kątem interakcji z białkami, które odgrywają kluczową rolę w procesie gojenia ran".

„Kolory Nauki”– plenerowa wystawa na ZUT z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Zdjęcie przedstawia dziekana WTiICh, profesora Rafała Rakoczego (autor: Aurelia Kołodziej/ZUT)(fot. Organizator )

Oprócz Szczecina, wystawę przez kilka miesięcy będzie można zobaczyć także w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Ekspozycja składa się z 23 plansz o wymiarach 100 x 70 cm.

Więcej informacji o projektach realizowanych w ramach działania 4.2 POIR znajduje się na stronie
www.poir.opi.org.pl.

Emilia Kujawa
Rzecznik Prasowy
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 22 maja 2024 r. (środa) o godz. 17:00 w CEZiT przy ul. Gdyńskiej 26 w Świnoujściu odbędą się "Drzwi Otwarte" dla ósmoklasistów. Serdecznie zapraszamy! ■ Ośrodek Sportu i Rekreacji "Wyspiarz w Świnoujściu, informuje że w związku z konserwacją sieci, węzła i instalacji przez PEC w dniu 22.05.2024 r. (środa) Pływalnia na Uznam Arenie przy ul. Grodzkiej 5, będzie w tym dniu NIECZYNNA. Jednocześnie informujemy, że hala sportowa i siłownia na tym obiekcie, będzie funkcjonować bez zmian ■ Już 19 maja hala sportowa SP nr 1 przy ul. Witosa w Świnoujściu zamieni się w arenę pełną tańca i emocji. Ponad 200 tancerzy z sześciu szkół tanecznych z różnych miast, w tym ze Szczecina, Kołobrzegu i Rzeszowa, stanie do rywalizacji w Turnieju Tańca Nowoczesnego „Roztańczone Wyspy”. ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■