POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [15.05.2024, 07:58:02] • Świnoujście

Mieszkaniec: Czy historia w Świnoujściu zostanie zaorana?

Mieszkaniec: Czy historia w Świnoujściu zostanie zaorana?

fot. Mieszkaniec

Historia to nie tylko ważne daty, wydarzenia, nazwiska - to również miejsca, czasem nieznaczące w wielkim kole dziejów, czasem zapomniane, kojarzone tylko przez starszych mieszkańców. Jednak właśnie na takich małych, nieznanych powszechnie elementach, opiera się historia lokalna. Na terenie naszego miasta, w strefie nadmorskiej do takich pamiątek należą bunkry. Jednakże postępująca zabudowa pasa wydm sprawia, że one znikają, zostają "pochłaniane" przez nowoczesne apartamentowce i hotele. Czy bunkry nie podlegają ochronie konserwatora zabytków? Pisze o tym Mieszkaniec.

- Nie daje mi spokoju temat być może jednego tak dobrze zachowanego Bunkra od czasów wojny, który mieści się na terenie prywatnym inwestora budującego kompleks apartamentów Baltic Park Loft w centrum promenady. Budowla ta powinna być pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków, powinna być CHRONIONA, ponieważ jest to ogromna wiedza historyczna, która przetrwała ciężkie czasy. Czy w dzisiejszym świecie, w którym liczą się tylko pieniądze i zakusy deweloperskie, zostanie ten bunkier zniszczony i ślad po nim zaginie? Jeżeli do tego dojdzie, można będzie to uważać za brak ambicji władz samorządowych do ochrony polskich zabytków dla następnych pokoleń.

Mieszkaniec: Czy historia w Świnoujściu zostanie zaorana?

fot. Mieszkaniec

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 65, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 65

Gość • Piątek [17.05.2024, 14:24:09] • [IP: 149.156.152.***]

Przepraszam, powtórzę swój nieczytelny wpis korygując jego reść tak aby była zrozumiała. Niestety komputery też płatają figle: Nie jest wykluczone, że większość dyskutantów używa pojęcia zabytek (w domyśle historii) na określenie pewnych reliktów stworzonych niegdyś przez człowieka. W wielu miejscach na świecie nie używa się takiego określenia. Tak naprawdę używa się określenia pomnik historii, a nie zabytek. Zatem pytanie, czy każdy stary obiekt jest zabytkiem? Czy istotnie te bunkry mają aż taką wartość zabytkową jak piszecie.

Gość • Piątek [17.05.2024, 13:42:44] • [IP: 37.47.152.***]

To nie Polski zabytek a niemiecki

Gość • Piątek [17.05.2024, 11:01:52] • [IP: 149.156.152.***]

Nie jest wykluczone, że większość dyskutantów używa pojęcia zabytek (w domyśle historii). W wielu miejscach na świecie nie Tak naprawdę używać się określenia pomnik historii, a nie zabytek. Zatem pytanie, czy istotnie te bunkry mają aż taką wartość zabytkową jak piszecie.

keriru • Piątek [17.05.2024, 10:24:09] • [IP: 93.175.160.**]

Pod Międzyzdrojami w lesie przed Lubiewem, jest kilka bunkrów tego typu.

Gość • Piątek [17.05.2024, 02:13:16] • [IP: 37.109.166.**]

A to dlatego że niema u nas konserwatora zabytków, a w Kołobrzegu np.jest

Gość • Czwartek [16.05.2024, 11:38:48] • [IP: 77.111.247.**]

Konserwator zabytków ?, chyba na papierze, bo w praktyce to z/niszczenie tych bunkrów, a efekt, to na tym miejscu powstaje kolejny moloch/apartamentowiec. Przypomnę, że Polska jako jeden z nielicznych krajów na wypadek wojny NIE MA bunkrów do ochrony ludności cywilnej, bo... zostały zniszczone, a reszta w rozsypce. Więc nie bójcie się jak nadleci ruska rakieta i was pogrzebie, bo głupich nie sieją. Oni sami się tacy rodzą, bo w myśl powiedzenia, że niedaleko pada jabłko od jabłoni. Więc dlaczego robicie lament, jak za waszym i waszych rodziców przyzwoleniem, te bunkry wyburzano/wysadzano mat. wybuchowym, a robili to, że robotnicy na wekend opuszczali teren budowy i w to miejsce przyjeżdżała spec grupa, co robiła nawierty w bunkrze i pod osłoną nocy CICHUTKO wysadzano. Resztę gruzu kruszono w kruszarce, aby tu powstał nowy obiekt - apartament. Niedowiarkom wspomnę, że są techniki wysadzania takich obiektów, aby w okolicy nie było słychać wybuchu, czy wstrząsu po zawaleniu się bunkra, to jak tłumik na lufie.

Gość • Czwartek [16.05.2024, 10:58:13] • [IP: 89.151.20.***]

W tym bunkrze powstanie PUB i bedziemy tam pijali piwo...

Gość • Czwartek [16.05.2024, 10:18:51] • [IP: 37.8.215.***]

Niemcy nie chcą znać tej historii więc na e będzie protestów takich jak z portami kontenerowymi, Odrą itd

Gość14 • Czwartek [16.05.2024, 09:57:44] • [IP: 46.205.132.**]

Wykupią i zniszczą wszystko żeby postawić hotele dla Niemców. Wydmy niszczą przyrodę oraz zabytki w postaci bunkrów. Tylko kasa się liczy, tak samo zniszczyli 7 bunkrów oraz baterie nadbrzeżną koło koło starego Gryfu a PRL też nie lepszy, bo na terenie portu też zniszczyli twierdzę portową. I jeszcze zamkli dostęp do latarni i fortu Karola. Podsumowując moim zdaniem bunkry powinny być chronione i powinny zostać tak samo przyroda powinna przynajmniej być wkomponowana w architekturę a nie że zniszczyć wydmy i postawić hotelisko.

Gość • Czwartek [16.05.2024, 08:32:30] • [IP: 5.173.178.**]

gdzie tam niewypały niby leża, już w latach 80 wydobywaliśmy je u i fajerwerki robiliśmy na sylwestra.

Gość • Czwartek [16.05.2024, 07:53:32] • [IP: 37.109.162.**]

Jaka historia jakie zabytki. Niemieckie buknry w ktorych niemraszki swoje dupy chowali

Gość • Czwartek [16.05.2024, 07:47:11] • [IP: 37.109.162.**]

Do : 78.30.80./12.03.51/Elokwentny" inaczej"

Gość • Czwartek [16.05.2024, 07:18:51] • [IP: 176.221.125.***]

Urzad Miasta decyduje o Bunkrze Poniemieckim bo tam LeżąNiewypały

Gość • Czwartek [16.05.2024, 05:47:40] • [IP: 188.146.118.**]

W PRLu nie wolno było chodzić po wydmach. Obecnie budują apartamentowce dla potomków tych co w bunkrach pełnili służbę dla 3 rzeszy...Chichot historii..

Gość • Czwartek [16.05.2024, 03:43:39] • [IP: 176.221.125.***]

Gość • Środa [15.05.2024, 20:55:00] • [IP: 37.8.215.*] Nie mylic Polska historie z niemieckimi bunkrami, dobrze napisane, jak symbol zaglady i terroru moze byc zabytkiem?

Gość • Środa [15.05.2024, 22:31:57] • [IP: 46.113.10.*]

Świnoujście to miasto pozyskane.Ciekawe jak długo będzie administrowane przez Polskę? Jak wiemy już jeden z trójki kreślących granicę po 2 wojnie Rosja nie przejmuje się decyzjami Stalina i kreśli nowe oblicze Europy.

Gość • Środa [15.05.2024, 22:27:47] • [IP: 62.69.253.**]

wydmy im nie przeszkadzają, parki, a co dopiero jakieś bunkry... ktoś tu chce stworzyć Manhatan... przykre, że mieszkańcy niewiele mają do powiedzenia. Przyjdzie czas że nie będzie chętnych do pracy a i turyści zrozumieją że są miejsca tańsze i atrakcyjniejsze do wypoczynku o rekreacji nie wspominając.

Gość • Środa [15.05.2024, 22:22:35] • [IP: 213.155.174.***]

Deweloperzy to najgorsza zaraza obecnych czasów. Są gorszą pandemią niż Covid.

Gość • Środa [15.05.2024, 20:55:23] • [IP: 83.26.235.***]

Egoiści bez wyobraźni, zniszczą wszystko; przyrodę, zabytki w trakcie swojego życia, jak już ktoś słusznie napisał nie zostawią nic dla nowych, kolejnych pokoleń, tylko beton, śmieci i głupotę.

Gość • Środa [15.05.2024, 20:55:00] • [IP: 37.8.215.*]

Nie mylic Polska historie z niemieckimi bunkrami

Gość • Środa [15.05.2024, 20:30:39] • [IP: 37.8.215.*]

Jaka to historia ?Chyba wam cos sie w glowach po przwesuwalo!!

Gość • Środa [15.05.2024, 19:20:16] • [IP: 37.248.209.***]

Ja bym zostawił kto wie mogą się jeszcze przydać czas pokaże.

Gość • Środa [15.05.2024, 18:44:16] • [IP: 37.248.212.***]

Deweloperzy bunkrują (betonują) po swojemu😀