POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [15.04.2024, 07:18:22] • Świnoujście

Dlaczego warto otworzyć się na sztukę? Inspiracje i pomysły na Światowy Dzień Sztuki dla mieszkańców Świnoujścia

Dlaczego warto otworzyć się na sztukę? Inspiracje i pomysły na Światowy Dzień Sztuki dla mieszkańców Świnoujścia

obraz przedstawiający dział sztuki. Możesz zobaczyć galerię pełną różnorodnych dzieł sztuki, od klasycznych obrazów po nowoczesne rzeźby i współczesne instalacje. Atmosfera w galerii jest pełna ciekawości i docenienia sztuki przez odwiedzających.(fot. iswinoujscie.pl )

15 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Sztuki – doskonałą okazję, aby przyjrzeć się bliżej temu, jak sztuka wpływa na nasze życie i dlaczego warto ją docenić. Sztuka, w różnorodnych formach, od malarstwa, przez muzykę, po literaturę i teatr, nie tylko ubogaca nasze życie estetyczne, ale również stymuluje myślenie, rozwija empatię i buduje społeczność.

Dlaczego warto interesować się sztuką?

Rozwój osobisty i emocjonalny - Sztuka pozwala na wyrażanie siebie i pomaga w rozumieniu własnych uczuć oraz emocji innych ludzi. Dzięki temu można lepiej radzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami.
Stymulacja kreatywności i myślenia - Interakcje ze sztuką stymulują obie półkule mózgowe, co sprzyja kreatywnemu myśleniu i rozwiązywaniu problemów w innowacyjny sposób.
Edukacja i rozwój intelektualny - Sztuka to nie tylko obrazy na ścianie, to także historia, kultura, społeczne i polityczne konteksty, które pozwalają lepiej zrozumieć świat i historię ludzkości.

Co daje sztuka?

Zwiększenie jakości życia - Sztuka potrafi poprawić nastrój, przynieść relaks i zadowolenie.
Budowanie więzi społecznych - Wspólne doświadczenia artystyczne sprzyjają zbliżeniu ludzi i budują lokalne wspólnoty.
Wpływ na gospodarkę - Inwestycje w lokalne instytucje kulturalne i artystyczne mogą przynosić znaczące korzyści ekonomiczne, na przykład poprzez przyciąganie turystów.

Jak zachęcić mieszkańców Świnoujścia do zainteresowania się sztuką?

Organizacja lokalnych wydarzeń artystycznych - Koncerty, wystawy, warsztaty artystyczne czy pokazy filmowe w miejscach takich jak Muzeum Rybołówstwa Morskiego mogą przyciągnąć różne grupy społeczne.
Programy edukacyjne w szkołach - Integracja elementów artystycznych w programie nauczania może zbudować trwałe zainteresowanie sztuką u młodszych mieszkańców.
Promocja sztuki w przestrzeni publicznej - Muraliści mogliby ożywić miejskie przestrzenie, tworząc dostępne dla wszystkich dzieła sztuki, które również mogłyby stać się punktem turystycznym.
Współpraca z lokalnymi artystami - Promowanie twórczości lokalnych artystów przez organizację regularnych targów sztuki czy otwartych studiów.

Zakończenie
Światowy Dzień Sztuki to idealny moment, aby mieszkańcy Świnoujścia odkryli na nowo, jak wiele może im zaoferować sztuka. Nie tylko jako forma rozrywki, ale jako klucz do lepszego zrozumienia siebie i świata. Zachęcamy wszystkich do udziału w lokalnych wydarzeniach artystycznych, odkrywania nowych form wyrazu i wsparcia dla twórców. Dzięki temu Świnoujście może stać się miejscem jeszcze bardziej kulturalnym i inspirującym.


komentarzy: 11, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-11 z 11

Gość • Poniedziałek [15.04.2024, 14:25:14] • [IP: 2.106.93.**]

Taaaa…..muraliści, to naprawdę artyści? Boże, widzisz i nie grzmisz?

Gość • Poniedziałek [15.04.2024, 13:10:54] • [IP: 46.205.133.**]

09:28 • 213.155.174.*** Znam licznych takich wokół mnie, którzy a to lecą na Majorkę, a to na Karaiby, inni do Francji - nie dostrzegam braku podstaw. Prawie każdy wokół mnie ma samochód - czy to jest ten brak podstaw? Nigdy jeszcze nie widziałem Polaków tak bogatych. Problemem jest wykorzrnianie Polaków z ich kultury lub namiastki kultury, jej pozory - część popkultury, która jest byle jaka, np.disco polo, zalew głupich filmików w internecie, podatność na manipulację przez media (podawanie części prawdy zmiast jej całości), debilne telewizje jak TVN czy TTV lub Zoom z ich reality-shows.

Gość • Poniedziałek [15.04.2024, 13:03:12] • [IP: 46.205.133.**]

11:04:39] • [IP: 46.205.141.***] uogólnienie, zawsze jest tak, że większość narodu nie ma wyższych aspiracji kulturalnych, jest jednak mniejszość, która ma wyższe ambicje i bywa, że to ona nadaje ton.Dziś tę mniejszość trudniej znaleźć, bo dyplomy łatwo zdobyć, nawet przez studia internetowe - w domu takich magistrów jednak zazwyczaj jest mało książek, a gusta muzyczne to jeśli nie disco polo, to np.pop, ale... też nie ten z wyższej półki. Zauważyłem jednak, że młodzi wbrew stereotypom i zalewającemu nas kiczowi szukają list nagrań na YT, które zawierają nawet jazz. Starsze pokolenie uczyło się kultury z radia, np.prestiżowej Dwójki (tu też mówiło się o plastyce, teatrze, itd.), z świetnej w muzyce popularnej Trójki, młodsze ma innych pośredników, może i mp3, ale do lepszych nośników kiedyś dojdzie - kultura jednak nie ginie

Gość • Poniedziałek [15.04.2024, 12:00:29] • [IP: 46.204.8.***]

W tym mieście to tylko sztuka mięsa.

Kołcz Wacław • Poniedziałek [15.04.2024, 11:04:39] • [IP: 46.205.141.***]

Mieszkańcom miasta wystarczy bardzo prosty repertuar - Piersi lub Zenek z dżejbiela i pieczony dzik. Mało kto bedzie kontemplował twórczość Łorhola, Hasiora albo Pendereckiego. Sztukę na miarę Beksińskiego zrobisz w 30 sekund w jakims midjourney, z telefonu, w zaciszu domowych pieleszy.

Gość • Poniedziałek [15.04.2024, 09:36:45] • [IP: 208.127.61.***]

Obecnie to Sztuka dla Sztuki. Szary obywatel ma ją gdzieś. Takie czasy z dużą prędkością, w ciągłej gonitwie za. ...

Gość • Poniedziałek [15.04.2024, 09:28:04] • [IP: 213.155.174.***]

Sztuka nic nie daje. Nie nakarmi, nie odzieje i nie da dachu nad głową. Żyjemy w czasach, w których zabiera się podstawowe potrzeby ludzkie. Żywność coraz droższa i coraz gorszej jakości. Mieszkania niedostępne do mieszkania dla normalnych ludzi. Najpierw zajmijcie się podstawą, a dopiero potem sztuką.

Gość • Poniedziałek [15.04.2024, 08:13:08] • [IP: 77.111.247.**]

Tak, to prawda bo póki co mamy umieralnie sztuki zwaną szumnie galeria 44 gdzie wyleniały sztukimistrz odgrzewa stare kotlety raz w miesiącu przez 30 minut. Tak to jest jak daje się pseudo artystom zawładnąć sztuką.

Gość • Poniedziałek [15.04.2024, 07:53:05] • [IP: 46.205.133.**]

Niestety, sztuka bywa też terenem walki idroligicznej, bluźnierstw, kpiny z najważniejszych dla narodu wartości w imię rzrkomej sbsolutnej wolności sztuki. Jeśli nie ma absolutnej wolności w państwie, w życiu człowieka (gdyby istniała ta ostatnia, ograniczałaby wolnośc innych ludzi), tonie istnieje ona i w sztuce. Pamiętamy skandal w Świnoujściu sprzed 9 lat, gdy patron galerii pokazał bluźnierczą pseudoikonę Maryi i Jezusa - po interwencji katolików wycofał ją do swojego pokoju w galerii, niestety nie z samej galerii.

Gość • Poniedziałek [15.04.2024, 07:46:36] • [IP: 37.47.226.***]

Szeroko pojęta kultura ubogaca ludzi i podnosi na wyższy poziom.

Gość • Poniedziałek [15.04.2024, 07:36:17] • [IP: 5.173.12.***]

Do kogo ta mowa? Do tych troglodytow w podrabianych koszulkach DG czy do ich pustych laluń wypełnionych po granice możliwości botoksem? W tym mieście sztuka oznacza albo panienkę do zaliczenia albo woreczek z substancja zakazana przez prawo.

Oglądasz 1-11 z 11
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Terminal kontenerowy do poprawki. Naruszono lub zignorowano szereg przepisów. Podczas podejmowania decyzji o lokalizacji terminala kontenerowego w Świnoujściu naruszono lub pominięto szereg przepisów. Całkowicie zignorowano kwestię m.in. interesu mieszkańców, uciążliwości, które odczuje lokalna społeczność, ale także bezpieczeństwa państwa w sytuacji, gdy inwestycja powstaje w sąsiedztwie terminala LNG. Świnoujski samorząd chce naprawić te błędy i odwołał się od wspomnianej decyzji Adama Rudawskiego, wojewody zachodniopomorskiego. Działania podjęto w szeroko pojętym interesie społecznym, w nadziei, że głos samorządu w końcu zostanie wysłuchany i uwzględniony. Nie było konsultacji, referendum, rzetelnych opracowań… ■ Druga edycja "Roztańczonych wysp" pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Świnoujście znów przyniosła niezapomniane chwile. Ponad 200 tancerzy z różnych regionów zaprezentowało swoje umiejętności, w tym zespoły z Dance Studio Paa Szczecin, Good Dance Academy Dobra, Strefy Ruchu Dagmara Błaszczak Nowogard oraz lokalne kluby Atu i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Dla wielu młodych tancerzy była to pierwsza okazja do występu przed publicznością, co wzbudzało wyjątkowe emocje wśród ich rodziców. Najlepsze zespoły, które zdobyły nagrody Grand Prix, to Dance Studio Paa, Good Dance Academy oraz Studio Tańca "Etiuda". Sponsorem nagród była Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Słowianin” w Świnoujściu. Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Serdecznie dziękujemy trenerom Agacie Midzie, Marcie Zienkiewicz oraz rodzicom tancerzy za ich wsparcie. Specjalne podziękowania składamy Pani Prezydent Joannie Agatowskiej za jej obecność i wsparcie ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■