Początek akcji Książki znane i lubiane sięga schyłku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Świadkiem jego narodzin był budynek dawnej ,,dziewiątki” przy ulicy Sąsiedzkiej, położony kilkaset metrów od obecnej szkoły.
Spada ,,żelazna kurtyna” w Europie i rozwijający się świat mediów internetowych zafascynował młodzież swoimi produktami. Pierwszy gry online podbijają polski rynek i w sposób zdecydowany wypierają tradycyjne formy spędzania wolnego czasu. Stają się ulubioną rozrywką dzieci i młodzieży, konkurując z kinem, telewizją, a nade wszystko z czytaniem literatury. Książkę odstawiono ,,do kąta” i potraktowano jako relikt przeszłości.
Świat dorosłych zaczyna się niepokoić! Snuto wizje zaprzepaszczenia cywilizacyjnych osiągnięć ludzkości…
W atmosferze takich pesymistycznych rokowań nauczycielki - Elżbieta Wyrwińska i Jolanta Chlewicka - zaproponowały uczniom udział w programie autorskim Polubić czytanie, który został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Pedagogiczną Szkoły Podstawowej nr 9. Zdarzenie to miało miejsce w 2002 roku. Zapotrzebowanie na taką akcję sprawiło, że panie dostały ogromne wsparcie od kolejnych dyrektorów oraz wszystkich pedagogów. W ramach zaproponowano uczniom, by (poza narzuconymi lekturami szkolnymi) prezentowali na lekcjach, co dwa tygodnie, swoje ulubione książki.
W międzyczasie na światowych rynkach wydawniczych króluje seria o Harrym Potterze, która ożywa zamierający rynek literatury młodzieżowej. Dzieci ustawiają się w długich kolejkach przed księgarniami, żeby jak najszybciej kupić kolejny tom przygód o młodym czarodzieju. Pojawia się nadzieja.
W 2003 roku przytorskie organizatorki konkursu kierują zaproszenia do świnoujskich szkół. Program zmienia nazwę z Polubić czytanie na: Książki znane i lubiane. Staje się popularny - wspierają go władze, dyrektorzy, Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna ze Świnoujścia. Najważniejsze jednak jest to, że chętnie biorą w nim udział uczniowie okolicznych szkół. W pierwszej dekadzie konkursu przyjeżdżała nawet do Przytoru grupa miłośników książek z Krępska, szkoły oddalonej od nas o 60 km.
Ciekawostką jest również to, iż jedna z obecnych polonistek uczących dziś w przytorskiej szkole - pani Dagmara Wyrwińska brała udział w zmaganiach konkursowych jeszcze jako uczennica.
I tak minęło dwadzieścia lat, dziewiętnaście edycji, z przerwą na pandemię, a zainteresowani konkursem nadal widzą sens w rozbudzaniu inicjatywny czytelniczej właśnie w tej formie. Ponadto szkoła podejmuje obecnie szereg działań zachęcających do zagłębiania się w literaturę piękną - mamy kilka kącików czytelniczych, szafki i półki w stylu bookcrossingowym.
Zachęcamy do śledzenia naszych dalszych działań w zakresie popularyzacji czytelnictwa (na stronie szkoły o FB szkoły) oraz serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w XX edycji naszego konkursu.
Organizatorki
"W tym roku impreza odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Świnoujście." - chyba pod patronatem" Prezydent miasta Świnoujście"! Przecież nie ma już prezydenta, a jest Pani Prezydent
Harry Potter🤣😂🙉🤯👿&
#128127;👿👿