POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [10.03.2024, 20:39:42] • Polska

Zachodniopomorska reprezentacja na konferencji energetycznej polsko – ukraińskiej

Zachodniopomorska reprezentacja na konferencji energetycznej polsko – ukraińskiej

fot. Organizator

Po Gryficach dyskutowali w Warszawie. W Warszawie odbyło się spotkanie Komitetu do spraw energii. To kontynuacja rozmów sprzed roku w Gryficach, gdzie odbyła się konferencja na temat energetycznej odbudowy Ukrainy. Jacek Piechota, prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej, zaznaczył, że spotkanie Komitetu PUIG ds. Energii otwiera cykl spotkań komitetów merytorycznych, których zadaniem jest wzmacnianie stanowisk i postulatów firm członkowskich, reprezentujących różne branże. - Izba skupia blisko 500 firm po polskiej i ukraińskiej stronie. - Naszym atutem jest bilateralność i ponad 30 letnie doświadczenie w budowaniu relacji dwustronnych. Energetyka jest wyzwaniem w kontekście aktualnej sytuacji wojennej, ale także odbudowy Ukrainy i procesu przystąpienia do Unii Europejskiej. Dziś omawiamy możliwości współpracy firm energetycznych po obu stronach granicy oraz potencjał polskich przedsiębiorców we wsparciu ukraińskiej gospodarki – powiedział Jacek Piechota, prezes PUIG.

Partnerami wydarzenia byli: APS Energia, Polska Izba Rozwoju Elektromobilności, Zakład Elektryczny Gryfice, Fundacja na Rzecz Rozwoju Polski Zachodniej, Krajowa Izba Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii, klastry.org.pl, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, Hertz New Technologies.

Partnerzy medialni: BiznesAlert.pl, eDialog Polsko-Ukraiński Portal Gospodarczy, Zielonagospodarka.pl.

W ramach działalności Komitetu jej członkowie będą dążyć do rozwoju energii odnawialnej oraz wzmocnienia narzędzi wykorzystywanych w celu podnoszenia efektywności energetycznej. - Będziemy wspierać transformację systemów energetycznych w kierunku zrównoważonej przyszłości. Nasze działania nie mogą zamykać się tylko na relacje polsko – ukraińskie, będziemy współpracować na arenie międzynarodowej, aby zmierzyć się w aktualnymi wyzwaniami globalnymi w zakresie klimatu – podkreślił Anatolij Gordikow, przewodniczący Komitetu ds. energii po stronie polskiej, menedżer ds. sprzedaży na rynkach wschodnich w spółce APS Energia SA. Spotkania inauguracyjnego Komitetu.

Współpraca Polski i Ukrainy w zakresie transformacji energetycznej
Gazprom znika z Europy, ceny energii i gazu ulegają uspokojeniu, a współpraca naszych krajów rozwija się w różnych obszarach rynku energii. Uczestnicy spotkania wskazywali, że istniejący potencjał współpracy polskich i ukraińskich sektorów energetycznych w zakresie transformacji należy wykorzystać, m.in. poprzez: współpracę naukową (zaplecze intelektualne Ukrainy jest bardzo silne); wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie energetyki jądrowej (także na poziomie instytutów badawczych); wzmocnienie współpracy na rynku gazowym (w tym zakresie brakuje wsparcia politycznego); wdrażanie standardów i norm europejskich na ukraińskim rynku energii; zaangażowanie w odbudowę ukraińskiej infrastruktury. W panelu wzięli udział: Paweł Gajda dyrektor ds. nauki i badań, Nuclear PL, dr Magdalena Lazarek-Jankowska Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie, Artur Nizioł przewodniczący Rady Nadzorczej BIOGAS SYSTEM SA, Konsul Honorowy Kazachstanu w Polsce, prof. dr hab. Rafał Rakoczy Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie i dr Piotr Szewczyk prezes Zarządu APS Energia SA a dyskusję prowadził Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.

- Kolejne posiedzenie Komitetu ds. energii odbędzie się w drugim kwartale 2024 roku w Województwie Zachodniopomorskim, a następny będzie Wrocław – zapowiada Łukasz Szeląg z Komitetu ds. Energii przy PL UA Izbie Gospodarczej.

Na zdjęciu reprezentanci Pomorza Zachodniego na konferencji na temat współpracy Polsko – Ukraińskiej organizowanej przez Polsko – Ukraińską Izbę Gospodarczą. Od lewej prof. dr hab. Rafał Rakoczy z ZUT w Szczecinie, Martyna Jurkiewicz z ZUT w Szczecinie, Łukasz Piotr Szeląg z Wodociągów Zachodniopomorskich w Goleniowie, Mariusz Sowiński z ZEG Gryfice i dr Magdalena Lazarek – Jankowska z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Budżet 2025 Świnoujścia uchwalony! Po długiej i gorącej debacie 15 radnych poparło projekt przychodów i wydatków miasta w przyszłym roku. Tylko dwóch radnych wstrzymało się od głosu ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z przerwą w dostawie wody w dniu 19.12/godz.22 do 20.12/godz.04 dodatkowe zbiorniki wody zdatnej do picia po przegotowaniu zostaną ustawione : Łunowo-zatoka autobusowa przy ul.Zalewowej 65 Karsibór – zatoka autobusowa ul.1-go Maja 9 Karsibór-zatoka autobusowa ul.1-go Maja 5c ■ Joanna Agatowska: władze Szczecina chcą skorzystać z doświadczeń Świnoujścia przy realizacji planowanego tunelu pod Odrą w przebiegu realizowanej obwodnicy Szczecina ■ Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Świnoujścia. Tuż po godzinie 10.00 Harcerze Hufca Ziemi Wolińskiej przekazali symbol nadchodzących Świąt radnym Rady Miasta zgromadzonym na dzisiejszej sesji ■ W dniu 11 grudnia Świnoujscy jubilaci odebrali medale za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznawane przez Prezydenta RP. Uroczystość była momentem, pełnym wzruszeń, ciepła i wspomnień. Odznaczone zostały trzy pary, które obchodzą jubileusz Złotych Godów: Państwo Bożena i Jerzy Górscy, Państwo Alina i Wiesław Król oraz Państwo Bronisława i Marian Włodarscy ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■