POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [07.03.2024, 09:50:29] • Warszawa

W Senacie wręczono dyplomy dziennikarzom w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu

Centrum Informacyjne Senatu informuje, że w Senacie 28 lutego 2024 r. odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych. Nagrody laureatom wręczył wicemarszałek Senatu Rafał Grupiński, który był także przewodniczącym jury konkursu. Pierwszą nagrodę otrzymała Marzena Wróbel-Szała z Polskiego Radia Zachód za reportaż radiowy "Portrecistka emigrantów" przywracający pamięć o literatce, pisarce emigracyjnej Danucie Mostwin.

Tematem ubiegłorocznej, 18. edycji konkursu były "Polki poza Polską". Celem konkursu było pokazanie roli, jaką odegrały i odgrywają polskie kobiety poza granicami Polski dla podtrzymywania polskości i utrzymania więzi z krajem ojczystym.

Wicemarszaek Rafał Grupiński podkreślił, że Senat jest instytucją szczególnie powołaną do tego, aby sprawować opiekę nad podtrzymywaniem więzi Rzeczpospolitej z Polonią oraz Polakami mieszkającymi poza granicami kraju.

Zwrócił uwagę, że tegoroczna edycja konkursu była poświęcona Polkom żyjącym i działającym poza granicami kraju. "Wiemy doskonale, że to kobiety są poza granicami Polski, jak zresztą wszędzie, ostoją rodziny, ale są przede wszystkim ostoją pielęgnowania tradycji, zarówno w rodzinie jak i tych tradycji narodowych, historycznych i tożsamościowych" – podkreślił wicemarszałek Grupiński.

Jednocześnie zaznaczył, że Polkom poza granicami kraju poświęca się bardzo mało miejsca. "Jedną z idei, jaką od lat propaguję osobiście jest przekształcenie podręczników historii w taki sposób, żeby rola kobiet była przywrócona we właściwych proporcjach, żeby to nie była historia męska, wojen, polityków i tym podobnych" - powiedział wicemarszałek Grupiński.

Podziękował wszystkim osobom - dziennikarzom, reporterom, publicystom, którzy utrwalają historię Polek, które - jak powiedział - w dużym stopniu przyczyniły się do tego, że myśl, tradycja i kultura polska trwa i jest pielęgnowana daleko poza granicami Polski.

Wicemarszałek Grupiński zwrócił uwagę, że oprócz tzw. starej Polonii, która jest dobrze zorganizowana, mamy też nową polską emigrację, która nie jest tak dobrze zorganizowana. I to właśnie w tej drugiej grupie trzeba szczególnie pielęgnować przywiązanie do polskiej kultury.

W tym roku na konkurs wpłynęło 49 prac - najwięcej z Polski. Były też prace z Białorusi, Czech, Litwy, Kanady, Niemiec, Szwecji, Ukrainy, Włoch, Stanów Zjednoczonych. Były wśród nich artykuły prasowe, reportaże radiowe i telewizyjne, teksty z portali internetowych, filmy. Konkurs spotyka się z zainteresowaniem dziennikarzy i jest inspiracją do podjęcia tych tematów.

Z prac, które nadeszły do Senatu wynika, że Polki poza granicami radziły i radzą sobie doskonale. Odnoszą sukcesy zawodowe i osobiste, walczą ze stereotypami. Podtrzymują więzi z krajem, chcą, by ich dzieci mówiły po polsku, przekazują dzieciom historię i tradycje kraju pochodzenia, są zainteresowane dzieleniem się swoim doświadczeniem i wiedzą z rodakami w kraju, interesują się tym, co dzieje się w ich kraju ojczystym.

I nagrodę otrzymała Marzena Wróbel-Szała za reportaż radiowy „Portrecistka emigrantów" wyemitowany 29 listopada 2023 r. na antenie Polskiego Radia Zachód.

II nagrodę otrzymał Andrzej Pisalnik za reportaż prasowy „Matczyny nakaz" opublikowany na portalu Polaków na Białorusi ZNADNIEMNA.PL 30 listopada 2023 r.

III miejsce otrzymała Dorota Jaśkiewicz-Łebek za reportaż radiowy „Nie tylko kołysanka" wyemitowany 30 listopada 2023 r. na stronie podcastowej podcasters.spotify.com oraz na Spotify i Soundcloud.

Wyróżnienia otrzymały:

Joanna Sikora za reportaż radiowy „Więcej niż dom" wyemitowany 30 listopada 2023 r na antenie Polskiego Radia Białystok.

Danuta Świątek za wywiad prasowy „Bez polskiego by uschła jak kwiat bez wody", opublikowany 18 października 2023 r. na nowojorskim portalu DobraPolskaSzkoła.com.

Katarzyna Ziółkowska za rozmowę prasową „Miałam szczęście do ludzi" opublikowaną 14 października 2023 r. w „Kurierze" plus Polish Weekly Magazin.

Ewa Trzcińska za rozmowę prasową „Polki w Italii nie zawsze słonecznej" opublikowaną 30 listopada 2023 r na portalu Polacy we Włoszech.

Więcej: www.senat.gov.pl/aktualnoscilista/art,16066,w-senacie-wreczono-dyplomy-dziennikarzom-w-konkursie-o-nagrode-marszalka-senatu.html

Relacja YT: youtu.be/Tr0JYM5fS1Q?si=fqM52LMsnSRfI6Qs

Milena Kombor
Główny specjalista ds. kontaków z mediami


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Budżet 2025 Świnoujścia uchwalony! Po długiej i gorącej debacie 15 radnych poparło projekt przychodów i wydatków miasta w przyszłym roku. Tylko dwóch radnych wstrzymało się od głosu ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z przerwą w dostawie wody w dniu 19.12/godz.22 do 20.12/godz.04 dodatkowe zbiorniki wody zdatnej do picia po przegotowaniu zostaną ustawione : Łunowo-zatoka autobusowa przy ul.Zalewowej 65 Karsibór – zatoka autobusowa ul.1-go Maja 9 Karsibór-zatoka autobusowa ul.1-go Maja 5c ■ Joanna Agatowska: władze Szczecina chcą skorzystać z doświadczeń Świnoujścia przy realizacji planowanego tunelu pod Odrą w przebiegu realizowanej obwodnicy Szczecina ■ Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Świnoujścia. Tuż po godzinie 10.00 Harcerze Hufca Ziemi Wolińskiej przekazali symbol nadchodzących Świąt radnym Rady Miasta zgromadzonym na dzisiejszej sesji ■ W dniu 11 grudnia Świnoujscy jubilaci odebrali medale za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznawane przez Prezydenta RP. Uroczystość była momentem, pełnym wzruszeń, ciepła i wspomnień. Odznaczone zostały trzy pary, które obchodzą jubileusz Złotych Godów: Państwo Bożena i Jerzy Górscy, Państwo Alina i Wiesław Król oraz Państwo Bronisława i Marian Włodarscy ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■