POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [04.03.2024, 13:23:18] • Polska

Dane z CEIDG: Rośnie liczba likwidowanych firm. Wzrost jest co prawa niewielki, ale eksperci są zaniepokojeni

Dane z CEIDG: Rośnie liczba likwidowanych firm. Wzrost jest co prawa niewielki, ale eksperci są zaniepokojeni

fot. Organizator

W ub.r. do rejestru CEIDG złożono łącznie blisko 200 tys. wniosków dot. zakończenia jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG). To wzrost o prawie 3% w stosunku do 2022 r. Najaktywniejsi pod tym względem okazali się samozatrudnieni, którzy nie mieli określonego terenu prowadzenia działalności – ponad 36 tys. Natomiast ranking województw otwiera mazowieckie – blisko 26 tys. Z kolei na samym końcu zestawienia jest opolskie – przeszło 3 tys. Najwięcej firm było zamykanych w styczniu, a najmniej – w lipcu. Do tego w ub.r. zawieszono prawie 373 tys. podmiotów, czyli o ponad 7% więcej niż rok wcześniej. Eksperci, chociaż widzą, że wzrosty są minimalne, jednak oceniają je jako niepojące. I dodają, że priorytetem nowego rządu powinno być wypracowanie modelu gospodarczego, który pozwoli kreatywnym i energicznym obywatelom rozwijać swoje biznesy.

Jak wynika z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w 2023 roku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wpłynęło 198,4 tys. wniosków dot. zakończenia jednoosobowej działalności gospodarczej. To o 2,7% więcej niż w 2022 roku, kiedy takich przypadków było 193,3 tys. – W Polsce od wielu lat panują niekorzystne warunki do prowadzenia mikroprzedsiębiorstw, które z roku na rok pogarszają się coraz bardziej. Na funkcjonowanie firm negatywnie wpływają takie problemy, jak stale zmieniający się stan prawny, wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, w tym podatków, wynagrodzeń itd. Skutkiem tego coraz więcej drobnych biznesów upada – komentuje mec. Łukasz Goszczyński z kancelarii prawa gospodarczego GKPG.

Z kolei dr hab. Grzegorz Wojtkowiak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zwraca uwagę na to, że w czasie pandemii i po jej zakończeniu prowadzenie działalności wiązało się z dużą niepewnością, w tym z zakłóceniami dostaw w wielu branżach.

Późniejszy wzrost cen, głównie energii, ale też niektórych surowców dodatkowo utrudnił planowanie i realizację inwestycji. Natomiast utrzymująca się inflacja zmusiła wielu przedsiębiorców do przeglądu efektów swojego działania i przyszłych perspektyw, a w konsekwencji – do zakończenia aktywności. W tym kontekście wzrost liczby osób zamykających działalność gospodarczą jest niepokojący.

– Takie dane oczywiście są bardzo niekorzystne dla gospodarki. Państwo powinno wreszcie zwrócić uwagę na warunki, w jakich obecnie są prowadzone mikroprzedsiębiorstwa. Absolutnym priorytetem nowego rządu powinno być wypracowanie modelu gospodarczego, który pozwoli kreatywnym i energicznym obywatelom rozwijać swoje biznesy – alarmuje mec. Łukasz Goszczyński.

Natomiast Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej, zauważa, że wiele osób zatrudnionych na etacie równolegle prowadzi samodzielną działalność, np. początkowo na niewielką skalę. Jednak w sytuacji, gdy trzeba płacić podwójną składkę ubezpieczeniową, nie mając jeszcze rozwiniętego dochodowego biznesu, taka aktywność w ogóle przestaje się opłacać. Oczywiście to niejedyny powód zamykania JDG. Gdy koniunktura słabnie, to niektórym podmiotom idzie tak ciężko, że muszą rezygnować z dalszej działalności. Zdaniem eksperta, część likwidacji zapewne dotyczyła stosunkowo młodych firm, którym nie udało się rozwinąć.

– Przedstawione dane wyraźnie pokazują, że coś niedobrego dzieje się z małym i średnim biznesem. Wielu polskich przedsiębiorców musiało wpaść w długi nie do spłacenia. Te z pozoru niewielkie wzrosty mogą zwiastować poważniejsze problemy w kolejnych kwartach. Z tego co się obserwuje, to nowy rząd na razie ma inne aktywności. Przedsiębiorcy, szczególnie ci drobni, mogą czuć się rozczarowani, że sprawy zbyt wolno idą do przodu. Jednak mam nadzieję, że ten proces wkrótce przyspieszy i nie dojedzie do znacznego pogorszenia statystyk – komentuje mec. Adrian Parol, radca prawny i doradca restukturyzacyjny.

Patrząc na dane z poszczególnych miesięcy 2023 roku, widać, że najwięcej wniosków dot. zakończenia jednoosobowej działalności gospodarczej było w styczniu – 25,3 tys. (rok wcześniej – 27,4 tys.), w grudniu – 20,5 tys. (20,7 tys.), a także w marcu – 18,1 tys. (18,1 tys.). Najmniej zaś odnotowano ich w lipcu – 13,3 tys. (rok wcześniej – 11,8 tys.), w czerwcu – 13,4 tys. (12,6 tys.), jak również w sierpniu – 14,1 tys. (13,8 tys.). – Pierwsze trzy miesiące roku to dla przedsiębiorców okres podejmowania nowych wyzwań i decyzji. W marcu notuje się też wzrost zakładania nowych działalności. Z kolei grudzień z reguły jest czasem rozliczania się z efektów. Zbliżona tendencja występowała też w 2022 roku – mówi dr hab. Grzegorz Wojtkowiak.

Dane resortu pokazują również, ile wniosków dot. zakończenia jednoosobowej działalności gospodarczej było w poszczególnych województwach. Zestawienie otwiera mazowieckie – 25,6 tys. (rok wcześniej – 25,7 tys.). Dalej widać woj. śląskie – 17,1 tys. (w 2022 roku – 17,2 tys.), wielkopolskie – 15,4 tys. (15,7 tys.), małopolskie – 13,8 tys. (14,8 tys.), jak również dolnośląskie – 13,1 tys. (12,7 tys.). Jednak najwięcej wniosków dot. firm niemających określonego terenu prowadzenia działalności – 36,3 tys. (28,5 tys.). Natomiast na końcu listy mamy woj. opolskie – 3,4 tys. (rok wcześniej tyle samo), podlaskie – 4,1 tys. (4,5 tys.), a także lubuskie – 4,6 tys. (poprzednio 4,7 tys.).

– Widoczne różnice w liczbie podmiotów prowadzących działalność w województwach w głównej mierze wynikają z faktu potencjału i wielkości regionu. I taka sytuacja powtarza się od lat. Natomiast zwiększanie się liczby rejestracji bez wskazanego województwa, w największym stopniu wynika z rosnącej mobilności Polaków. Do tego dochodzi fakt, że tego typu przedsiębiorcy chcą być coraz bardziej elastyczni w kwestii dotarcia do potencjalnych klientów, bo tego wymaga od nich dzisiejszy rynek. Ponadto nie chcą czuć ograniczeń co do danego regionu – wyjaśnia mec. Adrian Parol.

Z danych resortu wynika też, że w 2023 r. do rejestru CEIDG wpłynęło 372,5 tys. wniosków o zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej. To o 7,2% więcej niż w 2022 roku, kiedy takich przypadków było 347,4 tys. Jak wyjaśnia mec. Łukasz Goszczyński, najczęściej przedsiębiorcy zawieszają swoje firmy w sytuacji, gdy dotychczasowy model biznesowy przestaje być rentowny. De facto taki stan pozwala ograniczyć koszty, co ułatwia przedsiębiorcy przetrwać trudny okres oraz umożliwia przeorganizowanie modelu biznesowego.

– Z pewnością rosnąca tendencja do powszechniejszego zawieszania działalności jest niepokojąca. Może ona wynikać m.in. z problemów ze sprzedażą i ze zwiększających się kosztów.

Jednocześnie to rozwiązanie jest korzystne dla tych, którzy świadczą usługi sezonowo, obsługują czasowe zlecenia albo korzystają z wakacji. Rosnąca zmienność działania czy kontraktowy charakter wielu aktywności zawodowych raczej pozostaną cechą współczesnej gospodarki – uważa dr hab. Grzegorz Wojtkowiak.

Analizując obecną sytuację w kraju, mec. Adrian Parol przewiduje, że w kolejnych miesiącach, o ile nic nadzwyczajnego nie wydarzy się na rynku, liczba zamykanych i zawieszanych działalności może być na podobnym poziomie, jak w przywołanych wyżej danych. Widoczna będzie tylko lekka tendencja wzrostowa. Obecnie na rynku jest sporo czynników, które sieją wśród małych i średnich przedsiębiorców strach przed przyszłością. I jak dodaje ekspert, jeżeli nowy rząd nie podejmie bardziej zdecydowanych działań w tym kierunku, to sytuacja będzie coraz bardziej się komplikowała – oczywiście na minus. Najmocniej uwidoczni się to już na początku III kwartału br.

– Początek 2024 roku może być dość trudny, nie tylko z powodu utrzymującej się inflacji czy niepewności co do cen energii, ale także ze względu na wzrost pensji minimalnej i wynagrodzeń, które wpływają też na obciążenia ZUS. To może skłonić do powszechniejszego korzystania z czasowego zawieszania działalności – podsumowuje ekspert z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

MondayNews Polska


komentarzy: 55, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 55

Gość • Środa [06.03.2024, 13:30:33] • [IP: 37.248.161.**]

[05.03.2024, 15:44:29] • [IP: 46.205.128.***] Tak już było za rządów PO, Tusk nie zapłacił firmom za budowy dróg i te firmy zbankrutowały. PO zawsze niszczyła polskie firmy i tak jest teraz. Dlatego nie płacą firmie za budowę S3, bo ta droga niemcom przeszkadza, jak wszystkie inwestycje w Polsce które PiS zaplanował

Gość • Środa [06.03.2024, 13:05:13] • [IP: 46.205.140.**]

14:19:56] • [IP: 3.67.78.***]" W 2023 roku rzadzil jeszcze PIS. Nowy rzad powstal 13.XII.2023 wiec nie ma nic wspolnego z tym co sie dzialo przez ostatnie 8 lat. u ciebie jak u wszystkich pisiorow jak zwykle wina Tuska". ●●● Problem w tym, że wina Tuska zostały wychlane u Sowy i to stamtąd w roku 2014 usłyszeliśmy, że państwo polskie istnieje tylko teoretycznie. Cytat z Money pl: Sienkiewicz w trakcie spotkania wypowiada wiele kontrowersyjnych opinii. Twierdzi na przykład, że _ państwo polskie istnieje teoretycznie, praktycznie nie istnieje. _ Jeden z głównych pomysłów rządowych, czyli Polskie Inwestycje Rozwojowe określa mianem _ dupa i kamieni kupa _. Na nagraniach - jak donosi Wprost - twierdzi też, że Polacy mają _ w du... Orliki i autostrady, którymi bez przerwy chwali się Platforma _.

Gość • Środa [06.03.2024, 12:59:20] • [IP: 46.205.140.**]

07:25:28] • [IP: 2.106.93.**] uważasz że służba wojska, policji, straży granicznej, celników, lekarzy NFZ ratujących zdrowie, życie, praca i misja zarazem nauczycieli, wychowawców, sędziów, prokuratorów, adwokatów z urzędu, muzyków orkiestr, akademii muzycznych, szkół muzycznych, urzędników, radnych, posłów, senatorów, prezydenta RP są kategorii drugiej względem np.dewelopera, właściciela klubu nocnego, sprzedawców papierosów na Sezamkowej?

Gość • Środa [06.03.2024, 07:43:55] • [IP: 37.248.178.**]

Niech podnoszą opłaty na zus, to na pewno ludzie będą zakładać działalności

Gość • Środa [06.03.2024, 07:25:28] • [IP: 2.106.93.**]

Do:36 A nie jest tak? Jak nie z naszych podatków, to z czego żyją?

Gość • Wtorek [05.03.2024, 23:25:11] • [IP: 37.47.183.**]

Utrzymankowie mówią że im się po prostu należy. Był kiedyś taki kraj PRL gdzie niemal wszyscy byli na państwowym i wszystkim się po prostu należało.

Gość • Wtorek [05.03.2024, 19:56:27] • [IP: 188.239.177.***]

PO to zło.

Gość • Wtorek [05.03.2024, 18:13:10] • [IP: 185.210.36.***]

17:41:38] • [IP: 37.47.183.**] idąc twoją nomenklaturą, to wszyscy nauczyciele, wychowawcy, znaczna część lekarzy, sędziowie, prokuratorzy, wojsko, urzędnicy, bibliotekarze, policjanci, itd.to utrzymankowie z podatków. Żałosna jest twoja żółć i nienawiść.

Gość • Wtorek [05.03.2024, 17:41:38] • [IP: 37.47.183.**]

Kaczor powiedział ze padają tylko firmy źle zarządzane. Dlatego sam nigdy nie założył firmy, żyje od kilkudziesięciu lat jako utrzymanek z padatków a zarządzał krajem bo kraje nie upadają nawet źle zarządzane.

Gość • Wtorek [05.03.2024, 16:07:55] • [IP: 178.238.252.**]

aktywiszcze fszystkih krajuf łonczmy siem, rupta co kceta

Gość • Wtorek [05.03.2024, 15:44:29] • [IP: 46.205.128.***]

Rząd Koalicji 13 Grudnia utrudnia dokończenie ekspresówki do Świnoujścia CYTAT: ●●● Spółka Polbud-Pomorze, z uwagi na nieotrzymanie 108 mln zł waloryzacji kontraktowej, czasowo wstrzymała prace nad budową drogi S3 Troszyn-Świnoujście oraz obwodnicą Koszalina i Sianowa na S6. Powodem jest „brak współdziałania ze strony zamawiającego”. Na razie nie ma mowy o porzuceniu inwestycji, jednak wykonawca dał Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dwa tygodnie na odpowiedź. Spółka domaga się także ponad 6 mln 690 tys. z tytułu wynagrodzenia za konieczność przebudowy gazociągów na terenie inwestycji. Na etapie przetargu wykonawca nie wiedział o kolizji w terenie. Prezes Spółki Polbud-Pomorze, P.Kaptur dla GS24: Już dwa razy wzywaliśmy Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad o mediację ze Skarbem Państwa. Finansujemy budowę z własnych pieniędzy. Dla średnich firm, jakie wchodzą w skład konsorcjum to spory ciężar. Wydaliśmy już 43 miliony złotych, a występujemy o 108 mln zł

Gość • Wtorek [05.03.2024, 15:26:09] • [IP: 46.231.56.***]

Żabka robi monopol...

Gość • Wtorek [05.03.2024, 15:19:42] • [IP: 31.0.69.***]

Prezes Kaczyński powiedział na wiecu krotko: „osoby, które muszą zamknąć działalność gospodarczą, do prowadzenia takiej działalności się nie nadawały”.

Gość • Wtorek [05.03.2024, 14:35:49] • [IP: 176.221.124.***]

Na ten Zielony Ład to kto się zgodził? Towarzysze z dobrej zmiany?

Gość • Wtorek [05.03.2024, 14:25:08] • [IP: 176.221.125.***]

To, min., skutki odrzucenia Pana Boga przez większość ''postępowych'' Polaków i anszlusu do masońskolewackiej EWG/ UE. Socjalistyczne PiSiory zaczęły tworząc Nowy bezwŁad i ulegając masonomilewakom od Zielonego bezwŁadu (min. zlikwidowali kilkanaście polskich koplni węgla) a socjalistyczna Volksdeutsch partai z lewackimi przybudówkami dokończy dzieła demontażu Polski, przy okazji demoralizując najmłodsze pokolenia Polaków. Kto ostatni niech zgasi światło.

Gość • Wtorek [05.03.2024, 14:19:56] • [IP: 3.67.78.***]

Do IP 149.102.244 W 2023 roku rzadzil jeszcze PIS. Nowy rzad powstal 13.XII.2023 wiec nie ma nic wspolnego z tym co sie dzialo przez ostatnie 8 lat. No ale u ciebie jak u wszystkich pisiorow jak zwykle wina Tuska.

Gość • Wtorek [05.03.2024, 13:30:34] • [IP: 37.47.183.**]

Pisiory pracy nie dawali poza wojskiem i policją. Chciałem pracować dla słynnego Orlenu z reklam w TVP a tam tylko ochroniarzy szukali.

• Wtorek [05.03.2024, 12:45:14] • [IP: 64.43.33.**]

Cymbały które piszą że to wina PiS itp. Ludzie. Czy wy poza własnym podwóreczkiem to już nie potraficie spojrzeć szerzej? Aż tak jesteście zaślepieni ta nienawiścią jedni do drugich? Przecież niezależnie od tego kto u władzy, ceny i inflacja i tak by poszły do góry. A decyzje jak sobie" radzić" i tak są odgórne. EU. WEF. WHO. i cała reszta. Jak wam się wydaje że teraz nagle magicznie będzie lepiej. To się zdziwcie. Bo jedni podgryzali wam tyłki z prawej to teraz drudzy dla nie uwagi będą kąsać z lewej. DZIEL I RZĄDŹ to najstarsza reguła polityki. To się dzieje w całej EU niezależnie od tego kto jest u władzy. Nie bądźmy naiwni. Teraz to uwaga na wszystkie 'zielone' podatki. Chociaż znajdą się tacy ślepo zapatrzeni, co będą to argumentować " bo ładny pan w TV mi powiedział że jak zapłacę o pienionżka więcej, to pogoda będzie lepsiejsza". Podatek z lewej, podatek z prawej. Biznes nie wyrabia, a ulgi tylko dla wielkich korporacji. W których będziecie dygać do emerytury, jeśli dożyjecie. Bo i to do góry pójdzie

Gość • Wtorek [05.03.2024, 12:04:04] • [IP: 80.187.122.**]

Mieszkam w Niemczech, 45 % mojego rachunku za prad to podatki. Od 1.04.24 ma sie podniesc wat na gaz (jest 7 bedzie 19%). Wszystko jest drozej. Ale cos sie rusza i ludzie nie tylko narzekaja. Zaczynaja myslec. Czego i wam zycze.

Gość • Wtorek [05.03.2024, 11:44:34] • [IP: 46.205.128.***]

Od lipca podwyżki cen prądu, czyli...wszystkiego, bo każda dziedzina zależy od prądu. Zielony Ład, podatek od CO², kewica u steru UE, interesy lobbies fotowoltaicznego, wiatrakowego, pomp cieplnych. Jak podał Money pl, Komisja Europejska przygotowuje projekt podatku do ogrzewania gazem, formy wzrostu cen za takie przecież bardzo ekologiczne ogrzewanie, aby... co? Właśnie, odpowiedź na to pytanie naprowadzi na tego, cui bono, kto ma z tego korzyść, a więc dlaczego tak naprawdę narzuca się ludziom, czym mają ogrzewać swoje domy - kto na tym zyska. Mają też zakazać używania samochodów spalinowych. 50 europejskich miast przyjęło projekt ograniczenia praw do lotów pasażerskich, kupowania ubrań i projekt wprowadzenia żywności z robaków, podpisał tę deklarację prezydent Warszawy, były student finansowany na studiach przez fundację Sorosa, Trzaskowski.

Gość • Wtorek [05.03.2024, 11:39:02] • [IP: 178.238.250.***]

o wszystko wina PIS-u i Kaczyńskiego. Dobrze, że odsunęliśmy PIS od władzy. Dobrze, że już nigdy nie wróci...

Gość • Wtorek [05.03.2024, 11:08:09] • [IP: 84.159.216.**]

A co? Winny jest PiS? Bo nie rządzi

Gość • Wtorek [05.03.2024, 10:52:31] • [IP: 88.156.232.***]

Sprzedawcy kas fiskalnych meldują, że od początku roku więcej było odczytów i likwidacji kas niż kupowanie nowych dla nowych działalności. To nie jest niewielki wzrost - to pogrom. Nikt nie chce płacić eko terrorystom od zielonego bezładu danin, nikt nie chce płacić całych pensji na ZUS nie dostając praktycznie nic w zamian. Za chwilę czeka nas kolejna fala emigracji - jak za Tuska. Zaraz, to już przecież było...

Gość • Wtorek [05.03.2024, 08:41:42] • [IP: 149.102.244.**]

I macie swoje PO. Ledwo doszli do władzy a już statystyki zamknięć rosną, w 2023 było najwięcej zamknięć, ogromny wzrost w stosunku do 2022 roku. Głosujcie dalej na PO. PiS i tylko PiS.

Gość • Wtorek [05.03.2024, 08:08:29] • [IP: 31.0.177.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Oglądasz 1-25 z 55
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Nadzwyczajnej sesji Rady Miasta 29 kwietnia 2024 r. (poniedziałek) godz. 13:00, która odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu sala 315, II piętro budynek przy ul. Wojska Polskiego 1/1. Porządek obrad: 1. Otwarcie sesji. 2. Podsumowanie VIII kadencji Rady Miasta Świnoujście. 3. Zamknięcie sesji. Przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Jabłońska ■ Dargobądz, 18 kwietnia 2024 r. - Wczesnym rankiem o godzinie 6:14 doszło do poważnego wypadku na drodze krajowej numer 3 w miejscowości Dargobądz. Z nieustalonych dotychczas przyczyn zderzyły się dwa pojazdy dostawczy i bus. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały osoby podróżujące tymi pojazdami ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■