POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [06.02.2024, 23:33:24] • Polska

Dlaczego mokradła są niezbędne dla ludzkości?

Dlaczego mokradła są niezbędne dla ludzkości?

fot. gov.pl

Mokradła to ostoja różnorodności biologicznej i życia, są niezbędne dla ludzi, wpływają na regulację klimatu, dostarczają najwięcej słodkiej wody oraz magazynują więcej węgla niż lasy. Warto o tym pamiętać na co dzień, ale także dziś, gdy obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. To bagna, torfowiska, jeziora, rzeki i tereny zalewowe, które należą do najbardziej zagrożonych ekosystemów na Ziemi i zanikają trzy razy szybciej niż lasy, głównie z powodu działalności człowieka.

Mokradła a dobrostan człowieka

To temat przewodni na rok 2024, który podkreśla wzajemne powiązania między terenami podmokłymi a dobrostanem człowieka, obejmującym zdrowie fizyczne i psychiczne oraz zdrowe środowisko naturalne. Różnorodność biologiczna terenów podmokłych dostarcza żywności, czystej wody i miejsc pracy oraz łagodzi skutki zmian klimatycznych.

Tereny podmokłe pełnią istotne dla społeczeństwa funkcje, zaczynając od filtrowania i zaopatrywania w wodę, poprzez ochronę przed sztormami i powodziami, kończąc na podtrzymaniu różnorodności i magazynowaniu węgla. Mokradła chronią 60% ludzkości zamieszkującej wybrzeża przed sztormami, huraganami i tsunami. Każdy hektar mokradeł śródlądowych może zgromadzić do 14 milionów litrów wody powodziowej.

Obszary wodno-błotne stanowią podstawę rozwoju społecznego, zapewniając ludziom dostęp do ryb i innej żywności oraz wodę do uprawy roślin i chowu zwierząt gospodarskich. Zwiększają również bezpieczeństwo żywności. Głównym źródłem białka dla ponad 1 miliarda ludzi na Ziemi są ryby łowione na terenach podmokłych. Natomiast pola ryżowe zapewniają wyżywienie dla 3,5 miliarda ludzi rocznie.

Mokradła dają pracę i przyczyniają się do wyeliminowania ubóstwa. Zapewniają źródła utrzymania ponad miliardowi ludzi na całym świecie – dostarczają żywność, zasoby wody, transport i wypoczynek. Ponad 660 milionów ludzi utrzymuje się z rybołówstwa i akwakultury. Prawie miliard gospodarstw domowych w Azji, Afryce i obu Amerykach utrzymuje się z uprawy i przetwarzania ryżu. Tereny podmokłe oferują rdzennej ludności możliwości gospodarcze, w tym tradycyjne źródła utrzymania polegające na zbiorze i przetwarzaniu roślin leczniczych, barwników, owoców, trzcin i traw. Jeśli są użytkowane w sposób zrównoważony, zapewniają korzyści zarówno rolnikom, jak i zielarzom.

Naturalny filtr i zbiornik retencyjny

Mokradła zatrzymują i dostarczają większość słodkiej wody. W naturalny sposób filtrują zanieczyszczenia, pozostawiając wodę bezpieczną do picia.

Na mokradłach woda może płynąć lub stać. Może być słona lub słodka, śródlądowa lub przybrzeżna, stała lub tymczasowa, stagnująca lub płynąca, zgromadzona w zbiornikach naturalnych lub sztucznych. W czasie wezbrań gromadzą wodę i powoli oddają ją już oczyszczoną w okresie suszy.

Mokradła stanowią ostoję dla cennych i rzadkich gatunków roślin oraz zwierząt. Około 40% gatunków roślin i zwierząt na świecie zależy od terenów podmokłych.

Mokradła są także naturalnym strażnikiem przed zanieczyszczeniami i zmianami klimatu. Obecnie pokrywają ok. 6% powierzchni lądowej Ziemi. Wychwytują CO2 z atmosfery i magazynują więcej węgla niż jakikolwiek inny ekosystem na Ziemi. Torfowiska przechowują około 30% węgla pochodzącego z lądu – dwa razy więcej niż wszystkie lasy na świecie. Mokradła zapobiegają erozji i degradacji gleb, a także redukują zanieczyszczenia trafiające do ziemi z odpadów atmosferycznych.

Światowy Dzień Mokradeł to ogólnoświatowa kampania, której celem jest zwiększanie świadomości na temat terenów podmokłych. Główny organizatorem jest Sekretariat Konwencji o obszarach wodno-błotnych. W Polsce dzień ten jest obchodzony od 2002 r.

Źródło danych: GIOŚ, The Secretariat of the Convention on Wetlands, GDOŚ

www.gov.pl


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

Gość • Czwartek [29.02.2024, 15:19:27] • [IP: 185.210.39.**]

Komary komarami, ale widok mokradeł jest przepiękny. Gorzej mają na Syberii albo w Kanadzie na północy, tam jest dopiero komarzy armagedon!

Gość • Poniedziałek [19.02.2024, 11:01:37] • [IP: 88.156.232.***]

Miejsce wylęgu komarów cenne? Temu teoretykowi bym kazał ściągnąć portki i wystawić tam pupę na kilka godzin - a może mu ta choroba eko terroryzmu sama przejdzie. Oni chcą nas wszystkich wykończyć, byśmy się pochorowali po ukąszeniach owadów, komarów - które kochają mokradła! Oni nie chcą nam robić dobrze, tak jak ci wstrętni ekoterroryści, z tą i transformacją energetyczną, ich trzeba leczyć!

Gość • Piątek [09.02.2024, 19:06:23] • [IP: 185.21.85.***]

W Polsce każdy myśli o swoich interesach radni uprawiają prywatę . Burmistrze i prezydenci tylko myślą jak zarobić na działkach które sobie przywłaszczyli za grosze. W katolickim kraju takie złodziejskie myślenie nie przystoi Mokradła ich interesują żeby za groszę przejąć dla siebie i kase trzepać z Uni.

Gość • Piątek [09.02.2024, 14:48:46] • [IP: 88.156.234.**]

Taaaaaaaa... Świnie mogą się potaplać. ..

Gość • Czwartek [08.02.2024, 19:08:41] • [IP: 208.127.61.***]

Kocham, , mokradła"

Oglądasz 1-5 z 5
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Agora 44 przeniesiona na 16 kwietnia Zaplanowane na 19 marca 2025 r. spotkanie z Prezydent Miasta Świnoujście Joanną Agatowską, organizowane w ramach cyklu „Miejska Agora 44 – porozmawiajmy o Świnoujściu”, zostaje przeniesione na 16 kwietnia. Przepraszamy za wszelkie niedogodności i dziękujemy za zrozumienie. Data: 16 kwietnia 2025 r. (środa) godz. 18.00 Miejsce spotkania: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Piłsudskiego 15 ■ SOBOTA: Pożar w Graal SPA przy ul. Bałtyckiej. Ewakuowano 102 osoby. 22 strażaków walczyło z ogniem do nocy, dach częściowo rozebrano. Przyczyny pożaru wciąż nieznane. ■ Dramatyczna scena rozegrała się we wtorek tuż przed godziną 23:00 na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Gdańskiej w Świnoujściu. Doszło tam do poważnego zdarzenia z udziałem dwóch samochodów osobowych. W wyniku zderzenia jedno z aut dachowało. Na miejsce natychmiast skierowano wszystkie służby ratunkowe: straż pożarną, policję oraz karetki pogotowia ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■