POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [06.02.2024, 18:04:55] • Świnoujście

Dziki w Świnoujściu: Coraz bliżej ludzi, a miasto milczy

Dziki w Świnoujściu: Coraz bliżej ludzi, a miasto milczy

fot. Sławomir Ryfczyński

W Świnoujściu, szczególnie w dzielnicy Warszowa, mieszkańcy od dawna przyzwyczaili się do widoku dzików. Te dzikie zwierzęta, które coraz śmielej wkraczają do miasta, stały się niemal codziennym widokiem. Bandy dzików spacerujące po osiedlach w poranki i wieczory nie są już rzadkością. Pomimo tego, mieszkańcy z niepokojem obserwują, że ich obecność staje się coraz bardziej uciążliwa, a ich liczba rośnie.

Zaniepokojeni sytuacją, zwróciliśmy się z pytaniem do Urzędu Miasta Świnoujście, chcąc dowiedzieć się, jakie są plany władz wobec rosnącej populacji dzików. Niestety, pomimo naszych starań, odpowiedź pozostaje niejasna. Rzecznik prasowy urzędu miasta zachowuje milczenie, a mieszkańcy są pozostawieni sami sobie z problemem, który zdaje się narastać.

Problem dzików w mieście nie ogranicza się jedynie do ich widoku. Te zwierzęta nie tylko niszczą tereny rekreacyjne i wkraczają na prywatne posesje, powodując szkody materialne, ale również stwarzają realne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Spotkania i dyskusje na temat dzików są prowadzone, policja ma za zadanie informować koło łowieckie i przepędzać dziki na sygnał od mieszkańców, jednak wydaje się, że nie ma skutecznej strategii na rozwiązanie problemu. Istnieje obawa, że obecność dzików może być związana z rozprzestrzenianiem się ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń), co dodatkowo komplikuje sytuację.

Dziki w Świnoujściu: Coraz bliżej ludzi, a miasto milczy

fot. Sławomir Ryfczyński

Mieszkańcy Warszowa opisują, że populacja dzików dzieli się na trzy grupy, które regularnie przemierzają osiedla w poszukiwaniu pożywienia. Propozycje oswojenia dzików lub utworzenia dla nich specjalnych miejsc karmienia, aby ograniczyć ich wędrówki po mieście, wydają się nie mieć szans na realizację ze względu na brak działań ze strony urzędników.

Dodatkowym problemem jest zagrożenie, jakie dziki stanowią na drogach, zwłaszcza na ulicy Barlickiego, gdzie zwierzęta często wbiegają pod nadjeżdżające samochody, co stwarza ryzyko wypadków i uszkodzeń pojazdów.

Dziki w Świnoujściu: Coraz bliżej ludzi, a miasto milczy

fot. Sławomir Ryfczyński

W tej trudnej sytuacji, gdzie miasto nie przedstawiło konkretnego planu działania, mieszkańcy zastanawiają się, jakie kroki mogą podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Czy możliwe jest znalezienie sposobu na pokojową koegzystencję z dzikami, czy też należy przygotować się na możliwe konflikty?

Między ochroną dzikiej przyrody a bezpieczeństwem mieszkańców istnieje delikatna równowaga, która wymaga przemyślanych i skutecznych działań. Na razie jednak, jak wskazuje brak odpowiedzi ze strony urzędu miasta, mieszkańcy Świnoujścia są pozostawieni sami sobie w obliczu rosnącego problemu.

Co musi się wydarzyć, zanim miasto podejmie konkretne kroki w celu rozwiązania kwestii dzików w mieście? Czas pokaże, ale mieszkańcy mają nadzieję, że do tego czasu nie dojdzie do żadnej poważnej tragedii.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 71, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-50 z 71

Gość • Środa [07.02.2024, 08:27:30] • [IP: 37.248.161.***]

Podczas ostatniej sesji ten problem sygnalizowal Teterycz

Gość • Środa [07.02.2024, 08:03:53] • [IP: 178.238.254.**]

Miasto jest bardzo brudne, ulice są zasypane zgniłymi liśćmi z ubiegłego roku.Niemcy nie płacą za parkowanie a Polska nie może wyegzekfować mandatów już na ponad 2 miliony. Polak w przygranicznym Ahlbeck jest natychmiast karany za brak biletu klimatycznego (niemcy w Świnoujściu nie płacą) a mandat drogowy przychodzi już po 2 tygodniach z Niemic do Polski i trzeba płacić tak jesteśmy traktowani przez Niemców a nasze władze to akceptują.Jestem szczęśliwy bo za 2 miesiące się wyprowadzam z tego grajdoła.

Gość • Środa [07.02.2024, 07:17:24] • [IP: 2.106.93.**]

Co na to grupa morska?

Gość • Środa [07.02.2024, 06:34:37] • [IP: 185.210.38.***]

Problem idiotycznych przepisów. Czyżby unijnych? Nie wierzę że wybraliśmy naszych posłów którzy by takie duractwo wymyślili. Rolnicy w całej Europie protestują na skutek decyzji eurokratów.. Problem jest bardzo prosty do rozwiązania tylko politycy i ekolodzy go skomplikowali

Gość • Środa [07.02.2024, 04:20:45] • [IP: 37.109.163.*]

Zabieramy dzikom ich przestrzeń naturalną to szukają sobie nowej.Więcej betonu to więcej dzików w miastach.

Gość • Środa [07.02.2024, 04:06:15] • [IP: 31.0.44.***]

Więcej apartamentów to może dziki zamiast biegać i szukać pożywienia w swoim naturalnym środowisku czyli lesie cywilizują się zamieszkają w mieście i będą się stołowały w restauracjach

Gość • Środa [07.02.2024, 02:11:44] • [IP: 62.69.229.**]

Z dwojga wolę dziki niż nadmiar hoteli i tzw. apartamentowców. Co za debil zaczął stosować określenie apartament dla mieszkania o powierzchni 20-30 m2? Zwykła kalka z języka amerykańskiego doprowadziła do takiej parodii. Kiedy zaczniemy używać określenia blok (amerykański), Może czas najwyższy? Miasto nie potrafi przekopać ziemi, to przynajmniej dziki wykonają tę brudną robotę!

Gość • Środa [07.02.2024, 00:50:41] • [IP: 5.173.176.**]

Pogadajcie z braćmi przyjaciółmi z Ukrainy Cały czas się dziwią czemu nie mogą ich odstrzelić i przerobić na jedzonko. Dajcie im 24h a problem dzików się rozwiąże;)

Betty • Środa [07.02.2024, 00:48:46] • [IP: 80.208.64.**]

Ludzie to świnie a dziki to też świnie, tylko takie bardziej dzikie… I stąd się właśnie bierze ta bliskość…

Gość • Środa [07.02.2024, 00:34:39] • [IP: 176.221.124.**]

Many świnie, mamy bobry, mamy kupy i przeżute gumy na chodnikach, mamy komary, czekamy na szarańczę.

Gość • Wtorek [06.02.2024, 23:19:10] • [IP: 88.93.58.**]

Dzik jest. Duzy. Dzik jest zly i ma bardzo. Duze kly To Wyglada. Ze. Na dzik nie. Ma. Rady. 🙈

Gość • Wtorek [06.02.2024, 23:00:09] • [IP: 46.205.140.***]

To, że dziki ryją cmentarz, to wina ludzi, bo nie zamykają odpowiednio bramki, żeby nie weszły. Nieraz zupełnie zostawiają otwartą, bo po co zamykać. To jak wam zryją grób, to pretensje do garbatego.

Gość • Wtorek [06.02.2024, 22:57:24] • [IP: 5.173.12.***]

Proponuję by grupa morska wskazala gdzie te dziki są. I one się zawstydza i same sobie pojda

Gość • Wtorek [06.02.2024, 21:45:55] • [IP: 83.11.246.***]

zaorać warszów a dziki nie będą miały co robić ?

Gość • Wtorek [06.02.2024, 21:44:37] • [IP: 176.221.124.***]

Dokładnie tak jest, zabierają naturalny dom zwierzętom: lasy, obszary Natura 2000, wycinają/rżną cale hektary lasów i na koniec strzelają do zwierząt. I tyle!

Tubylec • Wtorek [06.02.2024, 21:34:22] • [IP: 217.97.67.***]

mamy takiego prezydenta że zamiast świn (bo Świnoujście) biegają dziki po ulicy ale beka xD

Gośćtuskomatoł • Wtorek [06.02.2024, 21:23:54] • [IP: 5.173.194.***]

Należy niezwłocznie powiadomić pułkownika Sienkiewicza.

Gość • Wtorek [06.02.2024, 21:16:03] • [IP: 176.221.124.**]

TO LUDZIE SĄ CORAZ BLIŻEJ DZIKOW PRZEZ WYCINKĘ LASOW.CZLOWIEK TO NAJWIEKSZY SZKODNIK PLANETY

moondek • Wtorek [06.02.2024, 21:14:27] • [IP: 5.173.170.*]

Bandy mogą być UPA albo niedouczonych analfabetów. A dzików to watahy...

Gość • Wtorek [06.02.2024, 21:11:55] • [IP: 89.64.23.**]

Trzeba je dokarmiać w lesie, ale zapewne chodzi o kasę.

Gość • Wtorek [06.02.2024, 21:08:45] • [IP: 89.64.23.**]

Należy je dokarmiać w lesie, wtedy na pewno darują sobie te wycieczki krajoznawcze. Budować w lesie paśniki i dokarmiać zwierzęta.

Gość • Wtorek [06.02.2024, 20:53:03] • [IP: 176.221.125.**]

LOOL !! NIEZŁY BURDEL Z NASZEGO KIBUCU ZROBIŁY !!. WIECIE O TYM, ŻE W RAMACH WALKI Z AMERYKAŃSKĄ CHOROBĄ ASF NA TERENIE DANII WYSTRZELANO WSZYSTKIE DZIKI !! DANIA JEST SUPER ZDROWA I EKOLOGICZNA NIE MA ANI JEDNEGO DZIKA NA SWOIM TERENIE. CZY U NAS MOTŁOCH I ADMINISTRUJĄCA UBEKISTANEM PATOLKA INTELEKTUALNA SĄ TAK GŁUPI, ŻE NIE POTRAFIĄ SOBIE PORADZIĆ Z EKONOMICZNYM I ZDROWOTNYM ZAGROŻENIEM ? ?. CZY MOŻE JEDNAK ZALEŻY DEGENERATOM OKUPUJĄCYM NASZ KRAJ, ABY TEN SYF NADAL FUNKCJONOWAŁ. W KAŻDEJ CHWILI MOŻNA OGŁOSIĆ PLANDEMIĘ I WYBIJAĆ ŚWINIE W CHLEWNIACH, A WÓWCZAS BĘDZIE MOŻNA ZWOZIĆ SYF TOKSYCZNY I TRUJĄCY WIELCE ORGANIZM CZŁOWIEKA WPROST Z KAGANATU CHAZARSKIEGO ZA BUGIEM. I ZNOWU BANDYCI ZAROBIĄ GÓRY SZMALU, A POLSKI ROLNIK ZDECHNIE Z GŁODU.

Gość • Wtorek [06.02.2024, 20:40:39] • [IP: 77.111.247.**]

Jak wytną las pod port kontenerowy to dopiero będzie...

Gość • Wtorek [06.02.2024, 20:28:57] • [IP: 46.205.129.**]

Gdyby ktoś z kandydatów do RM tam mieszkał to by zrobił z nimi porządek. A, że nie ma takiej osoby to dzikusy pozwalają sobie za dużo.

Gość • Wtorek [06.02.2024, 20:26:27] • [IP: 176.221.124.***]

Gość • Wtorek [06.02.2024, 18:42:53] • [IP: 31.161.188.***]...Oj 😂 napracowałeś się z tym komentarzem...😁😂😅... dobre 🤣😂

Oglądasz 26-50 z 71
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■