POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [26.12.2023, 23:16:51] • Polska

Polskie fajerwerki są bezpieczne – jak czerpać z nich radość?

Polskie fajerwerki są bezpieczne – jak czerpać z nich radość?

fot. Organizator

Jak prawidłowo obchodzić się z materiałami pirotechnicznymi, informuje Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej. Tuż przed Bożym Narodzeniem i sylwestrem rusza ona z akcją informacyjną, jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków. 8 Zasad Bezpieczeństwa ma ustrzec użytkowników różnych rodzajów „sztucznych ogni” przed negatywnymi skutkami, o których – zwłaszcza o tej porze – co roku informują media. Bezpieczne fajerwerki stanowią bowiem już nieodłączny, tradycyjny element świętowania ważnych uroczystości, w tym Gwiazdki czy Sylwestra. Towarzyszą też hucznym celebracjom urodzin, rocznic czy festiwali.

• Wszystkie materiały pirotechniczne, dostępne legalnie na polskim rynku spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa – podkreślają producenci i dystrybutorzy. Najważniejsze, to dokładnie zapoznać się z instrukcją produktu, by używać ich zgodnie z przeznaczeniem.
• Polska branża pirotechniczna jest profesjonalna i ceniona na świecie. Wartość polskiego rynku fajerwerków szacowana jest na około 700 mln zł rocznie – jesteśmy też w czołówce światowych eksporterów, a blisko 40 proc. tej kwoty generują przychody z eksportu do innych krajów UE.
• Z branżą powiązanych jest 25 tys. przedsiębiorców – w dużej części lokalne, rodzinne firmy. Szacuje się, że w branży pracuje ponad 30 tys. ludzi w całym kraju – dalsze ograniczanie sprzedaży zagrozi istnieniu tych firm i miejsc pracy – alarmuje branża.

W swoich materiałach informacyjnych, Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej publikuje tuż przed okresem świątecznym osiem punktów, przy zachowaniu których można bezpiecznie bawić się fajerwerkami. Oto one:

1. Zawsze czytaj instrukcję obsługi i stosuj się do zawartych w niej informacji.
2. Podejmując decyzję o zakupie zawsze pomyśl, gdzie będziesz odpalać fajerwerki. Jeśli w pobliżu jest np. ZOO, schroniska dla zwierząt, czy szpital, zawsze wybierz opcję zakupu cichych fajerwerków.
3. Przed odpaleniem fajerwerków sprawdź, czy obok miejsca odpalenia nie przechodzą ludzie czy zwierzęta.
4. Nigdy nie kieruj ładunków w stronę istot żywych i miejsc łatwopalnych .
5. Nigdy nie odpalaj fajerwerków pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających.
6. Jeśli nie ma odpowiednich warunków do użycia fajerwerków, zrezygnuj ze strzelania. Widowisko możesz zawsze obejrzeć na imprezie plenerowej organizowanej przez Twoje miasto.
7. Jeśli posiadasz zwierzę, które boi się błysków lub odgłosów wystrzałów, zabezpiecz je w sugerowany przez weterynarzy i specjalistów sposób.
8. Pamiętaj, że kupować i używać fajerwerków mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Nigdy nie pozwalaj dzieciom na odpalanie fajerwerków.

Polskie fajerwerki są bezpieczne – jak czerpać z nich radość?

fot. Organizator


Jak wspólnie ze zwierzakiem witać Nowy Rok?


Specjaliści zalecają też, by na sylwestrowy spacer z psem wybrać się jeszcze zanim rozpoczną się pokazy (np. do godziny 18:00). Wychodząc z domu na bal, warto zasłonić okna i zostawić zwierzakowi ulubione smakołyki i zabawki. Dobrym sposobem jest też przygotowanie pupilowi ustronnego miejsca, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Może to być np. „namiot” przygotowany z koca i krzeseł. Jeśli podczas sylwestrowej nocy jesteśmy z naszym psem w domu, należy zachować spokój. Warto również włączyć telewizor – znajome dźwięki przytłumią odgłosy zabawy na zewnątrz. Pamiętajmy również, że wszelkie leki uspokajające należy podawać po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Alternatywnym rozwiązaniem są także ciche fajerwerki, które mogą być używane w pobliżu parków, miejsc zielonych lub przydomowych ogródkach – hałas przez nie generowany jest marginalny.

Polskie fajerwerki są bezpieczne – jak czerpać z nich radość?

fot. Organizator


Bezpieczeństwo dzięki edukacji


Pomysłodawcy akcji informacyjnej chcą zapobiec negatywnym dla zdrowia skutkom używania fajerwerków. Do tego dochodzą też argumenty, kiedy zabawa z fajerwerkami może toczyć się bez przeszkadzania najbliższemu otoczeniu (np. sąsiadom) i bez szkody dla zwierząt.

– Z naszą akcją edukacyjną chcemy dotrzeć jak najszerzej. Wierzymy, że bezpieczeństwo i dobra zabawa mogą i muszą iść ze sobą w parze. W naszych działaniach zawsze promujemy świadome i odpowiedzialne korzystanie z materiałów pirotechnicznych. Tak, by sprawiały one tylko radość, dawały poczucie piękna i estetyki – podkreśla Magdalena Rytel-Kuc, prezes Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej. Przyznaje przy tym, że ta mini kampania skierowana jest również do samorządów, które zezwalają, a czasem nawet same organizują celebrację sylwestra i imprez karnawałowych na otwartej przestrzeni.

Polskie fajerwerki są bezpieczne – jak czerpać z nich radość?

fot. Organizator

Polska wśród światowych liderów branży pirotechnicznej

Fajerwerki to istotna branża polskiej gospodarki, według raportu Warsaw Enterprise Institute (WEI), Polska to czwarty na świecie eksporter środków pirotechnicznych, a branża wypracowuje roczne zyski na poziomie 700 milionów złotych, z których legalnie odprowadza podatki do skarbu państwa. W kraju pracuje w tej branży około 30 tysięcy osób – w tym wysokiej klasy specjalistów od pirotechniki, a większość podmiotów działających na tym rynku to firmy rodzinne, działające lokalnie, np. w jednej lub co najwyżej kilku sąsiadujących ze sobą gminach.

Na możliwości rozwoju branży negatywnie wpływają wprowadzane przez niektóre samorządy ograniczenia w korzystaniu z fajerwerków. Limitują one bowiem możliwość korzystania z tej „rozrywkowej” pirotechniki.

- Polscy przedsiębiorcy branży pirotechnicznej każdego roku tworzą dla polskiej gospodarki przychód rzędu 700 milionów złotych. Blisko 40 procent tej kwoty stanowi eksport fajerwerków na inne rynki europejskie, gdzie nasi przedsiębiorcy cieszą się renomą i uznaniem klientów. Wszystkie dostępne legalnie na rynku fajerwerki muszą spełniać wysokie, wyśrubowane normy dotyczące bezpieczeństwa, składu chemicznego czy wpływu na środowisko. Ważne tylko, by użytkownicy dobrze wiedzieli, jak prawidłowo korzystać z tych materiałów. Dlatego branża prowadzi działania edukacyjne i uświadamiające, tak by radość i zabawa, przejawem której od stuleci są fajerwerki nie zakłócała dobrostanu innych ludzi i środowiska naturalnego – mówi Marta Smolińska, prezes Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki. Dodaje, że w związku z rosnącą popularnością zabaw ze „sztucznymi ogniami” i podobnymi materiałami, potrzebna staje się bardziej precyzyjna informacja, jak powinno się z nimi obchodzić, aby zachować bezpieczeństwo.

- Jesteśmy już na etapie powszechnego wykorzystywania takich materiałów. Wymaga to w sposób naturalny pewnego uporządkowania sytuacji, stąd właśnie pomysł przedświątecznej akcji informacyjnej, dzięki której zwiększymy nasz poziom bezpieczeństwa i będziemy mogli dalej bawić się fajerwerkami bez szkody dla otoczenia i naszego własnego zdrowia – dodaje Marta Smolińska.

Także Polacy w badaniach pokazują, że chcą używać fajerwerków. Ich popularność w Polsce utrzymuje się mniej więcej na stałym, a do tego dość wysokim, poziomie. Np. z badania Ogólnopolskiego Panelu Ariadna sprzed roku wynika, że aż 65 proc. osób używa środków pirotechnicznych lub uczestniczy w wydarzeniu z ich wykorzystaniem. Są przy tym przeciwni wprowadzeniu jakichkolwiek zakazów w tym obszarze.

Polskie fajerwerki są bezpieczne – jak czerpać z nich radość?

fot. Organizator

Wszystkie dostępne legalnie na polskim rynku materiały pirotechniczne są bezpieczne.

Branża pirotechniczna w Polsce podlega ścisłej regulacji. Część produkcji i dystrybucji wymaga uzyskania stosownego pozwolenia ze strony władz publicznych bądź koncesji. Materiały pirotechniczne muszą spełnić szereg warunków dotyczących bezpieczeństwa. Polskie normy prawne są bardziej restrykcyjne niż minimalne wymogi określone w dyrektywie unijnej. Oczywiście z uwagi na fakt, iż fajerwerki są materiałami wybuchowymi, istnieje konieczność spełnienia bardzo restrykcyjnych wymogów dotyczących bezpieczeństwa i ograniczeń dotyczących sprzedaży ich osobom niepełnoletnim. Polscy producenci, importerzy i dystrybutorzy je spełniają, korzystając przy tym z najnowszych rozwiązań w zakresie nauki i techniki, co zapewnia, że oferowane przez nich produkty są bezpieczne.

Eksperci podkreślają, że branża jest już wystarczająco uregulowana. Według raportu WEI, obowiązujące obecnie przepisy z góry ustalają dozwolony poziom dźwięku generowany przez fajerwerki i jest on uznawany – w zależności od klasy wyrobu – za nieistotny, niski lub nieszkodliwy i szybko zmniejszający się wraz ze wzrostem odległości od odpalanego materiału pirotechnicznego.
Autorzy raportu zwracają też uwagę, że środki pirotechniczne nie są nadzwyczajnym źródłem hałasu dla ludzi i zwierząt. Czynniki naturalne, np. burze lub gradobicia i te związane z działalnością człowieka (samoloty, pociągi, sygnalizacja dźwiękowa samochodów uprzywilejowanych, młoty pneumatyczne, koncerty plenerowe, imprezy sportowe) wywołują podobne natężenie dźwięku i stały się elementem współczesnej cywilizacji.

PRZEMYSŁAW ŚMIAŁKOWSKI
MENEDŻER DS. PR
AM ART-MEDIA AGENCJA PR Sp. z o.o.


komentarzy: 25, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 25

Gość • Sobota [30.12.2023, 09:21:04] • [IP: 5.173.153.*]

Ludzie zamiast zwierząt zacznijcie szanować też siebie i czerpcie z tego zabawę polaczki ciągle narzekające przy piwie

Gość • Czwartek [28.12.2023, 14:49:23] • [IP: 185.210.37.***]

Frajerzy puszczają kasę z dymem, nie tylko w Sylwestra straszą ludzi i zwierzęta, ale i kilka dni przed i kilka dni po. Niemodne, niebezpieczne, po prostu głupie!

Gość • Czwartek [28.12.2023, 09:25:27] • [IP: 46.205.140.**]

8:30, 8:27 - na litość boską, od fajerwerkÓW, nie od fajerwerek! A na łąkach o tej porze nie ma wielu zwierząt, są one poza lasami.

Gość • Czwartek [28.12.2023, 08:30:34] • [IP: 31.0.68.***]

Dzikie zwierzęta i ptaki przede wszystkim dostają zawału. Nie prawie zawału a zawału. Nie chodzi tu tylko o psy, o wszystkie stworzenia duże i małe. Konie i krowy też dostają zawału id fajerwerek

Gość • Czwartek [28.12.2023, 08:27:38] • [IP: 31.0.68.***]

Miejscem do strzelania fajerwerek nie jest dobrym ani plaża na Warszowie, ani nieużytki w Przytorze, nawet łąki w Karsiborzu, czy ci tam jeszcze szanowny pan/pani wymyśli. We wszystkich tych miejscach roi się od ptaków i zwierząt. Kategoryczne nie. Nie dla fajerwerek-NIGDZIE!!

Gość • Czwartek [28.12.2023, 08:24:31] • [IP: 31.0.68.***]

Ja podziękuję, to nie modne w tych czasach. Poza tym nie chce straszyć zwierzat

Gość • Środa [27.12.2023, 18:37:53] • [IP: 178.238.246.**]

Może trzeba wyznaczyć miejsce, do tej radości!W ubiegłym roku tak się radowali, ze spalili mieszkanie w bloku!Wystrzelili na balkon, okno było uchylone i zapaliłybsie firany później całe mieszkanie spłonęło, Wiec ostrożnie zvta radością !!

Gość • Środa [27.12.2023, 17:14:48] • [IP: 88.218.254.**]

Raz w roku pieski i dziadki zawału nie dostaną...egoiści emerytalni.

Gość • Środa [27.12.2023, 16:58:00] • [IP: 5.173.155.*]

Baaabaa kto nielubi fajerwerków jacyś dziwni jesteście zakazać alkohol !!

Gość • Środa [27.12.2023, 16:25:59] • [IP: 89.151.33.**]

co to za fundacja smiechu warte, niech strzla sobie prosto w łeb teraz kto strzela nazywany jest frajerem i pojebem

Gość • Środa [27.12.2023, 13:25:02] • [IP: 172.225.188.**]

Po co wydawać pieniądze i wystrzelać je w powietrze? Nie rozumiem fenomenu. Dorosłem i straciło to dla mnie sens. Dajmy sobie spokój. Nie nabijajmy kieszeni wielkim biznesmenom handlującym tym czymś

Gość • Środa [27.12.2023, 13:08:31] • [IP: 46.205.140.**]

Zawsze nienawidzę tego sztucznego podniecenia w końcu roku, tego hałasu, a zwłaszcza strzelania petardami pod oknami domów ludzi czasem chorych na serce - na długo przed N.Rokiem a nawet po nim.

Gość • Środa [27.12.2023, 12:24:13] • [IP: 83.1.102.***]

banda patoli egoistow pare sekund zabawy stres dla zwierzat dwa dni

Gość • Środa [27.12.2023, 12:18:40] • [IP: 37.8.230.**]

Na sylwestra zakaz strzelania ale na WOŚ to już wolno zwierzaki nawet uwielbiają jak lewaki strzelają.

Gość • Środa [27.12.2023, 11:34:53] • [IP: 176.221.122.**]

powinno się zakazać fajerwerków amen

Gość • Środa [27.12.2023, 11:14:53] • [IP: 95.91.213.**]

Najładniej wyglądają wystszelone z wieżowca i mniej słychać huku. Miłej zabawy z przemyśleniem !!

Handler • Środa [27.12.2023, 10:54:19] • [IP: 83.20.92.***]

Ludzie to są wasze pieniądze. Ale zapytam, po co strzelać"kasą", świętować co?, że sam jesteś starszy o rok, twoje auto, dom, połowa z którą się męczysz? Może lepiej zostawić te pieniądze na...doktorów, którym ciągle mało, na" życie"

Gość • Środa [27.12.2023, 10:45:17] • [IP: 176.221.122.***]

Zakazać tego dziadostwa dla niespełnionych frustratów.

Gość • Środa [27.12.2023, 10:35:16] • [IP: 178.238.251.***]

Man nadzieje ze juz w przyszlym roku fajerwerki beda zabronione

Gość • Środa [27.12.2023, 10:34:28] • [IP: 178.238.245.**]

artykuł zapewne sponsorowany, szkoda że to popieracie, że nie myślicie o malutkich dzieciach i o ludziach starszych, schorowanych. Pal licho zwierzęta, ale pomyślcie o ludziach !

Gość • Środa [27.12.2023, 09:38:14] • [IP: 62.69.229.**]

A psy i koty już robią się jakieś takie psychiczne. Nie chcą z domów wychodzić. Ciekawe czy dzikie zwierzęta też doznają prawie zawałów?

Gość • Środa [27.12.2023, 09:10:57] • [IP: 176.221.122.***]

w domu niech sobie strzelaja

Gość • Środa [27.12.2023, 08:34:18] • [IP: 88.218.253.**]

Szkoda, że człowiek nie przejmuje się zwierzętami dla których nasza radość z fajerwerków to trauma. Dla człowieka drobiazg... kilka złotówek z dymem, chwila zachwytu...

Gość • Środa [27.12.2023, 07:15:01] • [IP: 46.205.140.**]

Już dawno zakazałbym używania fajerwerków na terenie miasta poza wydzielonymi terenami poza miastem, np.na plaży na Warszowie lub na nieużytkach gdzieś między przeprawą ognicką a Przytorem. Precz ze zwyczajami przymułów zagłuszających swą wewnętrzną pustkę, a też powodujących cierpienie zwierząt.

Gość • Środa [27.12.2023, 05:49:02] • [IP: 31.0.41.**]

FAJERWERKÓW POWONNI ZAKAZAĆ TYCH GŁOSNYC TYLKIO SWIETLNE JESZCZE NIE MA SYLWESTRA A KTOS W NICY JUZ ODPALA ZNIWU PEŁNO PTAKOW ZGINIE MOJ PIES JUZ DOSTAJE TABKETKI WETERYNARZ POWIEDZIAL ZE MOZE NAWET DOSTAĆ ZAWAŁ W CZASIE TAKICH PETARD MARTWIE SIE O NiĄ JAK O NAJBLIZSZA OSOBE RODZINY OPANUJCIE SIE PROSZĘ Z TYMI FAJERWERKAMI

Oglądasz 1-25 z 25
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Adam Bodnar bierze się za świnoujską prokuraturę. Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu, wraz z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie, znalazła się pod ścisłym nadzorem nowo powołanego Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości. Minister Adam Bodnar, decyzją z 17 października 2024 r., powierzył Zbigniewowi Górszczykowi zadanie wyjaśnienia przewinień dyscyplinarnych dotyczących niewłaściwego zarządzania, które trwały od 2016 roku do marca 2024 roku w świnoujskiej prokuraturze ■ Koncert charytatywny dla powodzian. Zebrano ponad 20 tys. złotych ■ W Świnoujściu właśnie rozpoczął się przegląd 500 drzew rosnących w pasach drogowych, obejmujący ich inwentaryzację – obmiar, ocenę stanu sanitarnego oraz sporządzenie dokumentacji fotograficznej ■ Punkt zbiórki rzeczowej dla powodzian w sportowej MDK przy ul. Matejki 11 będzie działał w dni robocze od 8.00 do 14.30 do 30 września 2024 r. W celu pozostawienia darów należy najpierw zadzwonić pod nr telefonu 91 321 59 49. ■