POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [01.01.2024, 13:00:38] • Polska

„Galopujący deadline” wywiera presję w sprawie KPO. Przedsiębiorcy chcą, jak najszybciej rozpocząć procesy inwestycyjne

Jeszcze w tym roku uruchomiona zostanie pierwsza transza pieniędzy z KPO dla Polski. Jeżeli nasz kraj spełni kamienie milowe, a teraz już nic nie stoi temu na przeszkodzie, to być może jeszcze więcej pieniędzy uruchomionych zostanie już wiosną. To czas na szybkie działanie, bo nieodwołalne zakończenie projektów finansowanych z KPO musi mieć miejsce w połowie roku 2026.

- Prowadzenie inwestycji związanych np. z transformacją energetyczną wymaga czasu i dobrego planowania. Naszym priorytetem musi być więc szybka absorbcja tych środków i ich odpowiednie rozplanowanie i wydanie. Przedsiębiorcy są gotowi na KPO, ale nowy Rząd musi jak najszybciej przedstawić swoją strategię na dystrybucje tych środków – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Jak mówi Hanna Mojsiuk zmiana klimatu wokół Polski po wyborach parlamentarnych może przynieść gospodarczą odwilż w Polsce. Nie da się ukryć, że relacje z Unią Europejską były w ostatnim czasie bardzo trudne, a to właśnie na pieniądze z programów operacyjnych oraz KPO przedsiębiorcy bardzo czekają.

- Przedsiębiorcy od dawna chcieli mieć możliwość planowania wydatków z KPO. Oczekujemy możliwości wsparcia między innymi z zakresie energetyki. Dostęp do informacji w zakresie programów wsparcia przedsiębiorstw powinien być prostszy. Apelujemy do nowego Rządu, by redystrybucją środków zajmowała się mniejsza grupa podmiotów i agencji rządowych. To wprowadzi większy porządek i przejrzystość informacyjną. Potrzebny jest jednolity system oraz zdecydowane ułatwienia w procesie naboru i oceny wniosków o dofinansowanie – mówi Hanna Mojsiuk.
Jak dodaje Hanna Mojsiuk, w tym przypadku potrzebny jest pośpiech. Jeżeli pieniądze z KPO nie zostaną uruchomione tak szybko, jak się da, przedsiębiorcy i samorządy mogą nie zdążyć z wydaniem środków do czerwca 2026.

- Mamy do czynienia z galopującymi deadline’ami. Jeżeli KPO ma być wydane całkowicie, a jednocześnie mają to być efektywne i przemyślane inwestycje, to system dystrybucji środków musi być przejrzysty – mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej.
- Liczymy, że w podziale środków z KPO aktywnie brać będą udział samorządy. Ich silny program inwestycyjny oznacza, że przedsiębiorcy będą mieli zadania do realizacji. W ostatnim czasie widzimy, że samorządy inwestują mniej w infrastrukturę, co jest powodem do zmartwień. Na duże inwestycje po prostu nie było pieniędzy – dodaje Hanna Mojsiuk.

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie deklaruje chęć współpracy ze stroną rządową nad strategią dotyczącą KPO. Jesteśmy gotowi do dyskusji na szczeblu samorządowym i ogólnopolskim.

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Środa [03.01.2024, 12:57:05] • [IP: 89.151.34.**]

Bzdury.

Gość • Wtorek [02.01.2024, 18:04:07] • [IP: 176.221.123.***]

wierzycie w te brednie, pieniedzy nie ma i nie bedzie, niedlugo wprowadza euro i bedziemy jezdzic do biarorusi na tanie zakupy

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 22 maja 2024 r. (środa) o godz. 17:00 w CEZiT przy ul. Gdyńskiej 26 w Świnoujściu odbędą się "Drzwi Otwarte" dla ósmoklasistów. Serdecznie zapraszamy! ■ Ośrodek Sportu i Rekreacji "Wyspiarz w Świnoujściu, informuje że w związku z konserwacją sieci, węzła i instalacji przez PEC w dniu 22.05.2024 r. (środa) Pływalnia na Uznam Arenie przy ul. Grodzkiej 5, będzie w tym dniu NIECZYNNA. Jednocześnie informujemy, że hala sportowa i siłownia na tym obiekcie, będzie funkcjonować bez zmian ■ Już 19 maja hala sportowa SP nr 1 przy ul. Witosa w Świnoujściu zamieni się w arenę pełną tańca i emocji. Ponad 200 tancerzy z sześciu szkół tanecznych z różnych miast, w tym ze Szczecina, Kołobrzegu i Rzeszowa, stanie do rywalizacji w Turnieju Tańca Nowoczesnego „Roztańczone Wyspy”. ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■