POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [16.12.2023, 19:42:04] • Szczecin

Pamięci ofiar Grudnia’70 w Szczecinie

Pamięci ofiar Grudnia’70 w Szczecinie

fot. Organizator

Rodziny ofiar, przedstawiciele antykomunistycznej opozycji i służb mundurowych oddali hołd ofiarom protestów robotniczych Grudnia’70 w Szczecinie składając kwiaty i zapalając znicze na grobach tych, którzy zginęli 53 lata temu. Na to wydarzenie zaprosił wszystkich szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Społeczne Grudzień ’70 - Styczeń ’71 i NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego.

Jak co roku przed 17 grudnia, kiedy doszło do powstania robotniczego o godne życia w wyniku którego w Szczecinie zginęło 16 osób, na Cmentarz Centralny przybyli ci, którzy chcieli uczcić pamięć zamordowanych. Ceremonię ku czci ofiar Grudnia’70 zorganizowały wspólnie Stowarzyszenie Społeczne Grudzień ’70 - Styczeń ’71, NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego i szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Zebrali się przy Pomniku Ofiar Grudnia 1970.

Pamięci ofiar Grudnia’70 w Szczecinie

fot. Organizator

- Komunistyczna władza, która sama nazywała siebie „ludową” wysłała wojsko i milicję, by strzelały do demonstrujących o godne życie obywateli - powiedział przy pomniku dyrektor szczecińskiego IPN Krzysztof Męciński. - To były najważniejsze wydarzenia w powojennej historii Szczecina. Gdyby nie protesty w grudniu 1970 roku nie byłoby Solidarności, dzięki której żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce - przypomniał.

Modlitwę za ofiary Grudnia’70 odmówił wikariusz biskupi, ks. prałat Aleksander Ziejewski.

Pamięci ofiar Grudnia’70 w Szczecinie

fot. Organizator

Zebrani na cmentarzu spod pomnika udali się na groby 13 pochowanych tu ofiar grudniowych wydarzeń.
Znicze zapłonęły kolejno na grobach:
Zbigniewa Semczyszyna
Janusza Wrzodaka
Edmunda Bałuki
Stefana Stawickiego
Wojciecha Woźnickiego
Waldemara Szumińskiego
Edwarda Prysaka
Juliana Święcickiego
Michała Skipora
Zdzisława Nagórka
Stanisława Nadratowskiego
Stanisława Kamacia
Zygmunta Toczka
Eugeniusza Błażewicza
Jadwigi Kowalczyk

Przy Krzyżu Żelaznym „Pamięci żołnierzy z wojny francusko-pruskiej 1870–1871”, który w 1980 r. stał się zastępczym miejscem pamięci i pomnikiem ofiar, pod którym palono znicze i składano kwiaty wspomniano o trzech ofiarach, których groby znajdują się poza Szczecinem:
Danielu Kućmie
Romanie Kużaku
Henryku Perkowskim
Dalszy ciąg obchodów Grudnia’70 odbędzie się w niedzielę, 17 grudnia. O godz. 9:30 w kościele pw. Stanisława Kostki w Szczecinie rozpocznie się msza w intencji ofiar tych wydarzeń, o godz. 12 uczestnicy spotkają się pod bramą Stoczni Szczecińskiej skąd przemaszerują na Plac Solidarności do pomnika „Anioła Wolności”.
__________________________________________

Pamięci ofiar Grudnia’70 w Szczecinie

fot. Organizator

W dniu 17 grudnia, poranny wiec stoczniowców przed budynkiem dyrekcji stoczni zamienił się w robotniczy pochód, który jednak został rozproszony przez milicyjne siły. Około południa wyruszył z „Warskiego” kolejny, dużo większy pochód, do którego dołączyli się robotnicy z innych zakładów pracy. Próby zatrzymania manifestacji przez MO na ul. Dubois nie powiodły się i demonstranci ostatecznie dotarli do centrum miasta przed gmach KW PZPR, gdzie szybko zgromadził się ok. 20 tysięczny tłum mieszkańców. Szczecińska siedziba PZPR została zdemolowana i podpalona, rozsierdzony tłum zaatakował również pobliską siedzibę KW MO przy ul. Małopolskiej. Szturm ten został jednak odparty przez oddziały milicji i wojska. Zginęło jedenaście osób. Pod wieczór starcia przeniosły się w rejon ul. Kaszubskiej, gdzie demonstranci zaatakowali areszt śledczy, gmach prokuratury i pobliską jednostkę wojskową. Późnym wieczorem gniew tłumu skupił się na gmachu Miejskiej Rady Narodowej. Również w tych starciach padły kolejne ofiary.

W sumie, podczas wydarzeń Grudnia’70 zginęło 16 osób, wiele zostało rannych.

Pamięci ofiar Grudnia’70 w Szczecinie

fot. Organizator

Marcin Górka,
asystent prasowy
IPN o. w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Budżet 2025 Świnoujścia uchwalony! Po długiej i gorącej debacie 15 radnych poparło projekt przychodów i wydatków miasta w przyszłym roku. Tylko dwóch radnych wstrzymało się od głosu ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z przerwą w dostawie wody w dniu 19.12/godz.22 do 20.12/godz.04 dodatkowe zbiorniki wody zdatnej do picia po przegotowaniu zostaną ustawione : Łunowo-zatoka autobusowa przy ul.Zalewowej 65 Karsibór – zatoka autobusowa ul.1-go Maja 9 Karsibór-zatoka autobusowa ul.1-go Maja 5c ■ Joanna Agatowska: władze Szczecina chcą skorzystać z doświadczeń Świnoujścia przy realizacji planowanego tunelu pod Odrą w przebiegu realizowanej obwodnicy Szczecina ■ Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Świnoujścia. Tuż po godzinie 10.00 Harcerze Hufca Ziemi Wolińskiej przekazali symbol nadchodzących Świąt radnym Rady Miasta zgromadzonym na dzisiejszej sesji ■ W dniu 11 grudnia Świnoujscy jubilaci odebrali medale za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznawane przez Prezydenta RP. Uroczystość była momentem, pełnym wzruszeń, ciepła i wspomnień. Odznaczone zostały trzy pary, które obchodzą jubileusz Złotych Godów: Państwo Bożena i Jerzy Górscy, Państwo Alina i Wiesław Król oraz Państwo Bronisława i Marian Włodarscy ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■