POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [23.11.2023, 08:13:32] • Szczecin

Nielegalne leki nie trafią do mieszkańców Szczecina

Nielegalne leki nie trafią do mieszkańców Szczecina

fot. Organizator

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali 2 paczki z nielegalnymi farmaceutykami. W przesyłkach były preparaty na potencję, onkologiczne, wzmacniające odporność, odchudzające. Obrót lekami bez zezwolenia jest przestępstwem zagrożonym nawet karą pozbawienia wolności do 5 lat. Korzystanie z leków niewiadomego pochodzenia może być bardzo niebezpieczne.

Kontrola przesyłek w jednej z zachodniopomorskich sortowni pozwoliła na zatrzymanie podrobionych leków przez KAS.

Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie (ZUCS) kontrolowali przesyłki z wykorzystaniem urządzenia RTG do prześwietlania przesyłek. Dzielnie wspierał nas pies służbowy, którego węch nigdy nie zawodzi.

Nielegalne leki nie trafią do mieszkańców Szczecina

fot. Organizator

Funkcjonariusze wytypowali do kontroli dwie przesyłki nadane w Zielonej Górze, a adresowane do mieszkańców Szczecina. Nadawca nie zadeklarował zawartości paczek, ale były to paczki za pobraniem na kwotę 2885 zł. Ich prześwietlenie wzbudziło uzasadnione podejrzenie co do zawartości. Obraz RTG pokazywał fiolki i tabletki. Przeprowadziliśmy więc szczegółową rewizję tych przesyłek, która pokazała, ze zawierają one podrobione leki.

W pierwszej skontrolowanej przesyłce znaleźliśmy:
• 1 opakowanie zawierające 20 fiolek preparatu wlew dożylny „TAD 600 mg/4 ml”,
• 10 fiolek z napisem TAD 600 mg,
• 10 fiolek z napisem Acqua Sterile 4 ml,
• 100 opakowań (w każdym po 7 saszetek żelu do spożycia) preparatu wspomagającego potęcję, o nazwie „KAMAGRA” zawierający Sildenafil,
• 2 opakowania (zawierające po dwie fiolki) preparatu o nazwie „Imperial” zawierające Melanotan-2 do iniekcji,
• 1 blister z 4 tabletkami o nazwie „Kamagra-100” zawierające Sildenafil.

W drugiej paczce znaleźliśmy siedem opakowań preparatu do iniekcji o nazwie „Testosterone Enanthate”. 

Dalsze postępowanie przeprowadzi pion dochodzeniowo-śledczy ZUCS. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne wytwarzanie, import lub obrót produktami leczniczymi bez zezwolenia podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Nielegalne leki nie trafią do mieszkańców Szczecina

fot. Organizator

Wg szacunków WHO z powodu zażywania fałszywych leków życie traci nawet do miliona osób rocznie! Najczęściej podrabia się leki na potencję, antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne, leki odchudzające, hormony sterydowe, leki przeciwbólowe czy leki psychiatryczne.

Przypominamy, że korzystanie z leków niewiadomego pochodzenia może być dla nas bardzo niebezpieczne. Podrabiane preparaty w żaden sposób nie są przebadane. W związku z czym nie mają zezwolenia stosownych organów decydujących o wprowadzeniu do obiegu. Podrobiony lek może mieć zupełnie inną substancję czynną lub w ogóle jej nie zawierać. Co gorsza, fałszowane leki w najlepszym wypadku zawierają substancje nieaktywne, takie jak gips, mąkę czy glukozę. Jednak nierzadko znajdziemy w nich np. trutkę na szczury. Dlatego takie leki nie mają szans, aby prawidłowo zadziałać. Osoby, które je przyjmują w najlepszym przypadku narażają się na pogorszenie stanu zdrowia, w najgorszym nawet na śmierć. Ponadto w przypadku podróbek nie wiadomo nigdy, w jaki sposób taki lek był przechowywany i transportowany, co także wpływa na jego jakość.
 
Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Serdecznie zapraszam na wspólny koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu i Orkiestry Wojskowej, który odbędzie się 19 lutego 2024 r. o godz. 17.00 w Sali Teatralnej MDK (wstęp wolny) ■ Projekt pod wodą: Dlaczego Park Zdrojowy w Świnoujściu nie wytrzymał deszczu? Park Zdrojowy w Świnoujściu jest znanym miejscem wypoczynku i rekreacji. Obszar pomiędzy ulicami Sikorskiego a Chrobrego został zalany wodą, co stanowi znaczny problem dla terenu, który jeszcze niedawno przechodził proces rewitalizacji. Ostatni, trzeci etap renowacji miał na celu odnowienie i przywrócenie blasku tej zielonej przestrzeni. Jednak pomimo zapewnień o kompleksowym podejściu do projektu, dzisiaj widoczne są poważne niedociągnięcia. Brak odpowiedniego systemu odwodnienia jest najbardziej widoczny w chwili, gdy deszcz pada; nie muszą to być ulewy, aby teren parku zamienił się w rozlewisko ■ W ostatni weekend (3,4 luty) zespoły ratownictwa medycznego udzielały pomocy 18 razy. Były to wezwania do zaburzeń i problemów kardiologicznych, zasłabnięć, duszności, infekcji, krwawienia z przewodu pokarmowego, udaru, jednego zdarzenia drogowego i złego samopoczucia ■