POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [21.11.2023, 18:04:25] • Świnoujście

„Szpital na peryferiach”, jak w czeskim filmie

„Szpital na peryferiach”, jak w czeskim filmie

fot. iswinoujscie.pl

Szpital Miejski w Świnoujściu, ostatnio nie ma dobrej prasy w mediach społecznościowych. Mieszkańcy miasta w licznych i emocjonalnych komentarzach, bardzo różnie oceniają efekty pracy szpitalnej prezes Doroty Konkolewskiej. Choć sama Konkolewska w ostatnich miesiącach dość często prezentuje się w tych mediach. Można jej było wysłuchać jak gorąco chwali prezydenta Żmurkiewicza, szczyci się pozyskaniem trzeciej karetki, wskazuje miejsce na lądowisko dla helikopterów, uczestniczy w sesjach fotograficznych a ostatnio publicznie oferuję książkę dla świnoujskiej Biblioteki Publicznej. A to tylko drobny wycinek jej aktywności publicznej. Więc można się spytać, kiedy znajduje czas na pracę w szpitalu? A może należy spytać, na co pracuje w szpitalu? W każdym razie, zapewne z powodu tego nawału obowiązków pani prezes, nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi na nasze ostatnie pytania dotyczące chwilowo nieczynnego tomografu komputerowego w świnoujskim szpitalu.

Chodzi o sytuacje która miała miejsce 8 listopada tego roku, kiedy do szpitala w Świnoujściu karetka przywiozła poszkodowaną z wypadku samochodowego na DK3 za Międzyzdrojami. Niestety z powodu nieczynnego tomografu komputerowego, pacjentkę musiano przewieźć do innego szpitala. Tracąc tak cenny, w razie potencjalnego urazu, czas. Aby wyjaśnić tą sytuacją zadaliśmy pytanie do Szpitala Miejskiego w Świnoujściu o następującej treści:

„Szpital na peryferiach”, jak w czeskim filmie

https://iswinoujscie.pl/artykuly/80631/(fot. iswinoujscie.pl )

"Czy popsuł się tomograf komputerowy? Ponoć wczoraj (środa 8 listopada) mieliście kobietę z wypadku samochodowego na DK3 i trzeba było transportować osobę poszkodowaną do innego szpitala?
Od kiedy nie działa urządzenie? Kiedy będzie działać poprawnie? Prosimy o szczegóły.
"

Na nasze pytanie otrzymaliśmy poniższą odpowiedź od prezes zarządu Szpitala Miejskiego, Doroty Konkolewskiej:

"Dzień dobry,
Zarząd szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z o.o. odpowiadając na poniższe pytanie informuje, iż tomograf komputerowy w dniach 7 i 8 listopada 2023r. był poddany przeglądowi gwarancyjnemu. W dniu 8 listopada 2023r. do godz. 19.30 trwała kalibracja urządzenia. W przypadku urazów wymagających natychmiastowej diagnostyki a tak dzieje się po wypadkach komunikacyjnych zasadnym ich natychmiastowa realizacja. Stąd decyzja o transporcie pacjenta przywiezionego do szpitala po godz. 15.00.

Pozdrawiam
Dorota Konkolewska
Prezes zarządu Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z o. o.
"

Taka odpowiedź nie rozwiała naszych wątpliwości, ponieważ naszym zdaniem szpital powinien poinformować właściwe służby o nieczynnym tomografie komputerowym, aby uniknąć właśnie takich sytuacji jaka się wydarzyła, czyli przywiezienie do szpitala poszkodowanej z wypadku, która może wymagać użycia tomografu. Zadaliśmy więc kolejne pytanie czy Szpital poinformował właściwe służby o nieczynnym urządzeniu i o to, kto serwisował tomograf komputerowy?

Niestety na te pytania nie uzyskaliśmy do tej pory odpowiedzi ze strony szpitala czyli prezes zarządu Doroty Konkolewskiej.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W tym samym czasie zadaliśmy pytania do rzecznika wojewody i otrzymaliśmy odpowiedź od Głównego Dyspozytora Medycznego o następującej treści:

"Szanowny Panie Redaktorze,
W odpowiedzi na pana pytanie i opisaną sytuację, przesyłam odpowiedź i opis wydarzenia ze strony Dyspozytorni Medycznej:

- Dyspozytornia Medyczna nie posiadała informacji zawiązanych z awarią/serwisem aparatu TK w szpitalu w Świnoujściu w dniach 7 i 8 listopada.
- Dyspozytor Medyczny (DM) o nieczynnym TK dowiedział się od zespołu ratownictwa medycznego (ZRM), który przyjechał z osobą poszkodowaną z opisanego wypadku samochodowego;
- ZRM poinformował DM, że szpital w Świnoujściu odmawia przyjęcie osoby poszkodowanej, jako główny powód odmowy podano awarię TK;
- Główny Dyspozytor Medyczny (GDM) poinformował Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego (WKRM) o zaistniałej sytuacji i odmowie przyjęcia osoby poszkodowanej;
- WKRM w raporcie z dyżuru odnośnie tego zdarzenia zapisał „W rozmowie z lekarzem dyż. chirurgii otrzymano informację o awarii TK - brak zgłoszenia awarii przez szpital w Świnoujściu do WKRM ( mail, fax ) - z powodu mechanizmu i siły urazu okolicy brzucha i klatki piersiowej przekierowano ZRM do SOR w Gryficach.

- Poproszono o oficjalną wiadomość o awarii TK - do godzin wieczornych nie otrzymano odpowiedzi. O godz. 21:36 wykonano telefon na IP - informacja od piel. dyż. o wznowieniu pracy TK”.

- Nie jest rolą DM weryfikować sprawności i wydolności jednostek szpitalnych. Jeżeli w danym szpitalu są jakieś problemy z funkcjonowaniem to jego obowiązkiem jest poinformować odpowiednie służby odpowiedzialne za Ratownictwo Medyczne w województwie (WKRM, GDM);

- Zdarza się, że DM „anonsują” przyjazd osoby poszkodowanej do izby przyjęć/sor danego szpitala, ale dotyczy to głównie stanów bezpośredniego zagrożenia życia (np. NZK, OZW, udar mózgu). W obecnej sytuacji, stan osoby poszkodowanej według relacji ZRM został przedstawiony DM jako „stabilny - ogólne potłuczenia” wymagające zaopatrzenia chirurgicznego.

Michał Ruczyński
Rzecznik prasowy
Biuro Wojewody – Centrum Prasowe
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki
"

Czyli jak w "czeskim filmie", zamieszanie i niepełne informacje, a w tle ludzkie zdrowie. W dalszym ciągu więc czekamy na odpowiedź od prezes Konkolewskiej czy szpital poinformował, w trosce o dobro pacjentów, odpowiednie służby o nieczynnym tomografie? I o przedstawienie dokumentów potwierdzających przegląd serwisowy tomografu.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 102, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 101-102 z 102

Gość • Wtorek [21.11.2023, 18:14:46] • [IP: 185.210.39.**]

Czy naprawdę nie ma nikogo mądrego kto zrobiłby porządek ze szpitalem

Gość • Wtorek [21.11.2023, 18:12:46] • [IP: 81.219.86.**]

Przyszły czasy, że nikomu nie zależy na ludzkim życiu, pozostaje umierać oby nie w cierpieniu.

Oglądasz 101-102 z 102
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■