Ostatnia tegoroczna korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 12 listopada do 9 grudnia. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wraz z przewoźnikami opracowały połączenia w taki sposób, aby najlepiej wykorzystać możliwości linii kolejowych dla atrakcyjnych podróży, a wykonawcom zapewnić kontynuację prac. Zmiana w rozkładzie jazdy pozwala optymalnie zaplanować połączenia dalekobieżne, regionalne i aglomeracyjne oraz kontynuować miliardowe inwestycje.
Wyższy komfort podróży
Od niedzieli 12 listopada pociągi nie będą zatrzymywały się na peronie tymczasowym, ale na przebudowanej stacji Kartuzy. Podróżni mogą skorzystać ze zmodernizowanego, wyspowego peronu nr 2.
Z wyższej konstrukcji łatwiej będzie można wsiąść do pociągów. Jest wiata, ławki, nowe oznakowanie pomagające w orientacji na stacji oraz gabloty informacyjne. Nowe oświetlenie LED zapewnia dobrą widoczność także po zmroku. Ułatwieniem w dostępie do kolei dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się jest pochylnia. Dla osób niewidomych i niedowidzących powstały ścieżki naprowadzające. Na stacji przebudowano także przydworcowy peron nr 1.
Dla podróżnych w Stargardzie udostępniony został zmodernizowany, dwukrawędziowy peron nr 3.
Przebudowany obiekt zapewnia lepszy dostęp do kolei. W następnych fazach robót, w podobnym standardzie zostaną zmodernizowane perony nr 1 oraz 2, a po zakończeniu wszystkich prac lepszą komunikację na stacji zapewni nowe przejście pod torami, które będzie prowadziło od budynku dworca na perony oraz drugą stronę miasta, do Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego.
Nowe przystanki
Nowe przystanki zachęcą do korzystania z pociągów w dojazdach do szkoły. Dzięki inwestycjom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. podróżni zyskują coraz lepszy i wygodniejszy dostęp do kolei.
W woj. lubelskim mieszkańcy zyskają wygodne połączenie z nowego przystanku w Łagiewnikach pomiędzy Ciecierzynem a Rudnikiem na linii Łuków - Lublin Północny (lk30). Na Podlasiu do użytku zostanie oddany nowy przystanek Gregorowce Południowe na linii 32 Białystok - Czeremcha. Oba obiekty są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przystanki zostały wybudowane w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.
Powrót pociągów i atrakcyjne czasy przejazdów
W woj. świętokrzyskim od 12 listopada, po zakończeniu prac związanych z wymianą toru powrócą pociągi na trasę Włoszczowice – Busko-Zdrój. Podczas obowiązywania ostatniej korekty rozkładu jazdy utrzymane zostaną atrakcyjne czasy przejazdów pociągów dalekobieżnych. Pasażerowie nadal będą mogli podróżować najszybszym pociągiem pomiędzy Warszawą Zachodnią a Poznaniem Głównym w czasie 2 godzin i 25 minut oraz między Warszawą Wschodnią a Gdańskiem Głównym w 2 godziny 20 minut. Natomiast z Warszawy Zachodniej do Krakowa Głównego od 12 listopada najkrótszy czas przejazdu wyniesie 2 godziny i 8 minut.
Informacja dla podróżnych
Przed podróżą warto sprawdzić rozkłady jazdy. Szczegółowe informacje na temat kursowania pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w Internecie na portalpasazera.pl, rozklad-pkp.pl, www.intercity.pl oraz w aplikacji mobilnej Portal Pasażera. Również przewoźnicy informują o zmianach rozkład na stronach internetowych www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/pkp-intercity:-ostatnia-w-tym-roku-korekta-rozkladu-jazdy-2022/2023.html Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na wyświetlaczach na stacjach.
Karol Jakubowski
rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.