Kampania #MojaSzkołaZdrowaSzkoła skierowana jest do dyrektorów szkół województwa zachodniopomorskiego, której celem jest poprawa warunków higieniczno-zdrowotnych dzieci i młodzieży w szkołach oraz pozostałych placówkach naszego województwa.
Akcja ma charter interdyscyplinarny i porusza problem nadmiernego obciążenia kręgosłupa dzieci ciężkimi tornistrami, co skutkuje powstawaniem wad postawy. W aktualnej edycji kampanii poznamy także nawyki żywieniowe uczniów.
O kontynuacji kampanii zdecydowały poprzednie wyniki badań przeprowadzonych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Szczecinie oraz Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne woj. zachodniopomorskiego w 2018 i 2022 roku. Badania te dotyczyły m.in. obciążenia kręgosłupów dzieci ciężkimi pleckami.
Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego wskazują, że waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15% masy ciała ucznia.
Wspominane badania przeprowadzone w roku 2022 wykazały, że wśród ok. 9 tys. uczniów klas I-VI szkół podstawowych ok. 57% uczniów dźwiga plecaki przekraczające 10% ich masę ciała, a ok. 16% uczniów nosi plecaki przekraczające 15% ich masy ciała. Porównanie wyników do tych z 2018 r. pokazuje, że dalszym ciągu to uczniowie klas IV są najbardziej obciążeni nadmierną masą plecaków, bo aż ponad 71 % tych uczniów nie spełnia normy wagi plecaka do 10% masy swojego ciała. Dlatego tegoroczna kampania skierowana została właśnie do klas III i IV.
W pierwszej połowie 2024 roku badanie będzie aktualizowane w tych samych szkołach i klasach.
Realizacja kampanii zaplanowana jest przez cały rok szkolny 2023/2024 z podsumowaniem w formie konferencji na przełomie maja i czerwca 2024 roku, gdzie przedstawione zostaną wyniki wszystkich badań.
Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Świnoujściu
Sanepid to powinien bez zapowiedzi stanąc przed szkołą z wagą - dopiero by zobaczył jakie dzieciaki ciężary dzwigają. Prawda jest taka, że kiedy ma przyjść to dzieci mają polecenie zostawic ksiązki w szafkach. A tak się nie da, żeby być przygowtowanym na lekcje trzeba do domu dzwigac tez ksiazki. Bez sensu taka akcja
[IP: 62.69.229.**]To raczej nauczyciel powinien decydowac czy dzieciaki maja nosic na lekcje ksiazke i zeszytt czy cwiczenia tez. Zreszta podreczniki sa wyswietlane na tablicy to dzieciaki powinny zostawic je w domu.
Lepiej niech zrobią psychotesty nauczycielkom !
Pretensje powinny być także kierowane do wydawnictw. Zdecydowanie większa część podręczników jest drukowana na papierze kredowym, który jest cięższy od zwykłego. Ponadto w podręcznikach jest pełno bezsensownych ilustracji zwiększających objętość podręczników. Częściowo tej patologii są winni sami uczniowie, bo nie chce im się pójść do swojej szafki wymienić podręczniki, wolą dźwigać swoje sakwy.
Niech Sanepid zajmie się Wszawicą bo jest plaga w Świnoujściu
W innych krajach podręczniki dzieci zostawiają w szkole.
plecak mojego wnuczka (7 kl)czasami waży około 20 kg a potem dziwimy się że nasze dzieci mają wady kręgosłupa a do lekarzy są kolejki