POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [22.10.2023, 11:19:01] • Polska

Symbioza zieleni i elementów betonowych w mikro parkach!

Symbioza zieleni i elementów betonowych w mikro parkach!

fot. Organizator

Są małe, niezwykle popularne, łączą w sobie zieleń i małą architekturę – parki i ogrody kieszonkowe, bo o nich mowa, coraz częściej pojawiają się w miastach i dają możliwość relaksu w otoczeniu roślin. Ich cechami rozpoznawczymi są zazwyczaj nowoczesny design, ekologiczne rozwiązania i betonowe elementy.

Idea parków kieszonkowych pojawiła się ponad pół wieku temu i była odpowiedzią na szybki rozwój miast, gęstniejącą siatkę zabudowy oraz potrzebę relaksu w otoczeniu zieleni. Pierwsze z nich powstały w latach 60. XX wieku. Jednym z najstarszych jest Paley Park utworzony na Manhattanie w 1967 roku. Posiada on powierzchnię zaledwie 390 m kw. W tym niewielkim parku „wciśniętym” pomiędzy ściany dwóch budynków i mur znajdziemy drzewa, donice z zielenią oraz stoliki z krzesełkami. Ważnym elementem założenia jest również ściana z wodospadem. Szum wody skutecznie neutralizuje miejski hałas i pozwala na chwilę odciąć się od gwaru ulicy. Dziś parki kieszonkowe są dość popularną koncepcją, zwłaszcza że liczba zatłoczonych i gęsto zabudowanych metropolii cały czas rośnie. Tereny zielone stają się bardzo pożądanymi przestrzeniami rekreacyjnymi. Zieleń w mieście wpływa również na zwiększenie wilgotności powietrza, retencjonuje wodę, a w upalne lato obniża temperaturę przestrzeni miejskich. To same plusy, dlatego nie ma w tym nic dziwnego, że parki kieszonkowe powstają w metropoliach na całym globie.

Od Sydney aż po Meksyk

Zwykle „wciskają się” się one w przestrzeń miejską, czego dobrym przykładem jest choćby Balfour Street Park w Sidney, który powstał w 2011 roku na przez lata niezagospodarowanej posesji należącej do kolei państwowych. Co ciekawe, park swoim designem nawiązuje do znajdującego się tuż obok dawnego browaru, dlatego ścieżki wykończono cegłą. Poza tym w aranżacji wykorzystano beton. Zbudowano z niego ławki, a także część nawierzchni. Betonowe alejki i ławki spotkamy również w parku kieszonkowym w Jardín Edith Sánchez Ramírez w Meksyku. Na tej niewielkiej przestrzeni, poza drzewami, szczególnie ciekawie prezentują się nawierzchnie. Żeby umożliwić odprowadzenie wody do gleby, wybudowano je w formie betonowych pasów poprzerywanych przestrzeniami zielonymi, w których zasiano trawę. Czasem jednak zabudowa miejska jest tak zwarta, że nie da się w niej zmieścić parku kieszonkowego, dlatego niekiedy w przestrzeniach metropolii powstają ogrody kieszonkowe. Ciekawym przykładem takiego założenia jest The Moor Lane Community Garden w Londynie. Instalacja składająca się z kilku betonowych donic z roślinnością będzie stać w tym miejscu aż do przebudowy ulicy, która sprawi, że stanie się ona bardziej zielona.

Betonowe eko-nawierzchnie rządzą!

Jak nietrudno zauważyć, elementy wykonane z betonu bardzo często pojawiają się w parkach i ogrodach kieszonkowych! Nic w tym dziwnego, gdyż są one trwałe, odporne na akty wandalizmu, a poza tym mają ciekawy i nowoczesny design. Z niektórych z nich można zbudować ekologiczne nawierzchnie, które umożliwiają odprowadzanie wód opadowych do gleby. Wpływa to na zwiększenie jej wilgotności, co jest dobre dla roślin, a także powietrza w mieście. Przykładem takich rozwiązań, które z powodzeniem zastosujemy w parkach kieszonkowych, są kostki Polbruk Dynamik czy płyty Ekotech. Za pomocą pierwszej z nich zbudujemy designerskie chodniki z powierzchnią bioaktywną. Doskonale nadaje się ona do nowoczesnych przestrzeni miejskich. Wszystko to ze względu na jej unikatowy kształt, który na większych powierzchniach tworzy geometryczne fale. Pomiędzy nimi można w dowolnych miejscach pozostawić puste przestrzenie bioaktywne wypełnione grysem lub obsiane trawą. Mogą one również, podobnie jak same płyty, przyjmować kształt fali, ale nie tylko. Daje to swobodę zwiększania i zmniejszania powierzchni bioaktywnej wedle uznania i potrzeb. Dzięki temu każda nawierzchnia zbudowana z płyt Dynamik będzie niepowtarzalna. Doskonale pasują one do nowoczesnych aranżacji, gdyż są inspirowane przenikaniem się świata technologii i ekologii. Gdy puścimy nieco wodze wyobraźni, zauważymy, że przypominają swoim wyglądem ścieżki znajdujące się na odwrocie płyt głównych czy innych komponentów elektronicznych. Mają również stonowaną i uniwersalną kolorystykę, która kontrastuje z zielenią. Dynamik jest dostępny w trzech odcieniach szarości (nerino, stalowy, grafitowy) oraz kolorze beżowym – ivory. Alternatywą do niego jest Ekotech, który nieco przypomina rozwiązanie zastosowane we wcześniej wspomnianym ogrodzie Jardín Edith Sánchez Ramírez w stolicy Meksyku. Z tym, że tworzone przez niego betonowe pasy są węższe, a przez to mają lżejszą formę. Przestrzenie pomiędzy nimi można wypełnić grysem lub zasiać w nich trawę. Płyty Ekotech to rewolucyjne rozwiązanie, gdyż możemy z nich zbudować całą nawierzchnię albo połączyć ją z innymi pełnymi płytami o podobnym designie i kolorze. W ten sposób skomponowana nawierzchnia będzie hybrydą elementów pełnych i ażurowych.

Symbioza zieleni i elementów betonowych w mikro parkach!

fot. Organizator

Donice i kwietniki pełne zieleni

W parkach i ogrodach kieszonkowych bardzo pożądanym rozwiązaniem są również gotowe betonowe donice, które posiadają kształt zbliżony do sześcianu, takie jak Tigela. Można je ustawić jako elementy wolnostojące albo zbudować z nich niewielką ścianę z wystającymi poza lico elementami, w których sadzimy rośliny. Mogą to być pnącza, zioła, kwiaty lub ozdobne trawy czy niewielkie, karłowate drzewka. Dobrym przykładem jest tu wcześniej wspomniany ogród kieszonkowy The Moor Lane Community Garden w Londynie, który w zasadzie zbudowano z większych i mniejszych donic wypełnionych roślinami! Alternatywą dla gotowych rozwiązań jest budowa donic czy wyznaczania rabat za pomocą betonowych obrzeży czy palisad. Inspirującym rozwiązaniem jest L-ka Tigela. To obrzeże w kształcie litery „L”, z którego zbudujemy zarówno obrzeże rabaty, jak i donice (o różnej wysokości), a nawet niewielką ławkę – pod warunkiem, że jej siedzisko wykonamy z drewna. Poza minimalistycznym designem, który świetnie współgra z nowoczesną architekturą, cechuje ją również idealna, bo utrzymana w uniwersalnych odcieniach szarości kolorystyka! Poza L-ką Tigelą warto zwrócić uwagę na palisady o bardzo podobnym zastosowaniu. Różnią się one od siebie nieco designem i wielkością elementów, dzięki czemu bez problemu zaadoptujemy je do wielu aranżacji. Największe możliwości stwarza palisada Zen, gdyż jej elementy występują aż w 5 wysokościach – 40, 60, 80, 100 i 120 cm. Zaprojektowano ją z myślą o nowoczesnych aranżacjach, gdyż ma betonowo wyglądającą – utwardzaną fakturę, a także modną i neutralną kolorystykę (grafitowy, brązowy i szary). Alternatywą dla Zen jest palisada Hestra o drobnoutwardzanej lub gładkiej fakturze. Jest ona dostępna w odcieniach szarości – nerino (tylko wersja gładka), stalowym, grafitowym oraz w kolorze brązowym, a także w czterech wysokościach – 40, 60, 80 i 100 cm. Na tle tych dwóch palisad wyglądem wyróżnia się nieco niższa palisada Łamana. Pojedynczy element ma wysokość 30 lub 50 cm, a jej łamana faktura przypomina łupany kamień. Dodaje jej to unikatowego i naturalnego charakteru, tak modnego w rustykalnych, ale i nowoczesnych aranżacjach! Ciekawe są również odcienie, w których jest dostępna – grafitowy, paloma czy piaskowy.

Siedziska i miejska fontanna

Elementy betonowe nadają się również do budowy mebli miejskich. Można z nich stworzyć strefy wypoczynku z funkcjonalnymi siedziskami, zintegrowaną aranżowaną zielenią, a nawet fontanną. Dzięki takiemu rozwiązaniu w parkowej przestrzeni można wygodnie usiąść i cieszyć się zielonym otoczeniem roślin. Do budowy takiej strefy dedykowane są pustaki Neo w połączeniu na przykład z donicami Tigela. Neo to betonowe elementy o wymiarach 20x60 cm i wysokości 10 cm. Można je wykorzystać do stworzenia designerskich mebli ogrodowych, ławek, sof oraz innych elementów małej architektury takich jak fontanna, czy grill lub palenisko. Siedziska z pustaków Neo dla komfortu warto wykończyć drewnianymi deseczkami. Meble miejskie zintegrowane z zielenią to rozwiązanie, które można wykorzystać nie tylko w parkach kieszonkowych, ale w każdej przestrzeni miejskiej. Jest to sposób na wprowadzenie zieleni do miast i miejsc w miastach, gdzie trudno wygospodarować tereny zielone. Jest to nie tylko funkcjonalne, ale również atrakcyjne wizualnie rozwiązanie.

Jak łatwo zauważyć, połączenie elementów betonowych z zielenią w projektach parków i ogrodów kieszonkowych jest dziś bardzo popularne. Dzieje się tak, gdyż są one trwałe i designerskie, dzięki czemu projektowane z ich użyciem przestrzenie wyglądają naprawdę atrakcyjnie i nowocześnie!

Aneta Rymarska
Account Director


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Czwartek [02.11.2023, 10:00:34] • [IP: 176.221.122.**]

u nas o swerki nikt nie dba. np sruda zapomniana a reszta skwerkow gdzie

Gość • Poniedziałek [23.10.2023, 13:06:09] • [IP: 149.156.152.***]

Zanim ktoś wymyślił parki kieszonkowe, to takie coś nosiło nazwę skwerków.

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Terminal kontenerowy do poprawki. Naruszono lub zignorowano szereg przepisów. Podczas podejmowania decyzji o lokalizacji terminala kontenerowego w Świnoujściu naruszono lub pominięto szereg przepisów. Całkowicie zignorowano kwestię m.in. interesu mieszkańców, uciążliwości, które odczuje lokalna społeczność, ale także bezpieczeństwa państwa w sytuacji, gdy inwestycja powstaje w sąsiedztwie terminala LNG. Świnoujski samorząd chce naprawić te błędy i odwołał się od wspomnianej decyzji Adama Rudawskiego, wojewody zachodniopomorskiego. Działania podjęto w szeroko pojętym interesie społecznym, w nadziei, że głos samorządu w końcu zostanie wysłuchany i uwzględniony. Nie było konsultacji, referendum, rzetelnych opracowań… ■ Druga edycja "Roztańczonych wysp" pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Świnoujście znów przyniosła niezapomniane chwile. Ponad 200 tancerzy z różnych regionów zaprezentowało swoje umiejętności, w tym zespoły z Dance Studio Paa Szczecin, Good Dance Academy Dobra, Strefy Ruchu Dagmara Błaszczak Nowogard oraz lokalne kluby Atu i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Dla wielu młodych tancerzy była to pierwsza okazja do występu przed publicznością, co wzbudzało wyjątkowe emocje wśród ich rodziców. Najlepsze zespoły, które zdobyły nagrody Grand Prix, to Dance Studio Paa, Good Dance Academy oraz Studio Tańca "Etiuda". Sponsorem nagród była Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Słowianin” w Świnoujściu. Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Serdecznie dziękujemy trenerom Agacie Midzie, Marcie Zienkiewicz oraz rodzicom tancerzy za ich wsparcie. Specjalne podziękowania składamy Pani Prezydent Joannie Agatowskiej za jej obecność i wsparcie ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■