POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [12.10.2023, 17:14:56] • zachodniopomorskie

13. edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022

13. edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022

Fot_Paweł_Pieńkowski(fot. Organizator )

Ekspozycja „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie najlepszą wystawą Pomorza Zachodniego! Najlepszym projektem edukacyjnym okazał się projekt „Ceramiczne dziedzictwo wyspy Wolin” Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, a najlepszym wydawnictwem publikacja Jolanty Aniszewskiej „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”. Dziś podczas uroczystej gali w Muzeum Techniki i Komunikacji, już po raz trzynasty, rozstrzygnięto prestiżowy konkurs Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022.

Na konkurs wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – aż 26 wniosków z muzeów z całego województwa. Spośród nich Komisja Konkursowa, w składzie: Bogdana Kozińska, Małgorzata Frymus, Angelika Rotkiewicz oraz Eryk Krasucki, dokonała wyboru najbardziej znaczących wydarzeń w trzech kategoriach tematycznych. To działalność wystawiennicza, działalność edukacyjna oraz nowa, niezwykle pojemna kategoria – działalność wydawnicza, konserwatorska, naukowa, popularyzatorsko-informacyjna.

Oto szczegóły werdyktu Komisji Konkursowej:

W kategorii działalność wystawiennicza Komisja postanowiła przyznać nagrodę za wystawę „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich”, autorstwa Krzysztofa Kowalskiego z Muzeum Narodowego w Szczecinie, za niebanalne wyeksponowanie wymagających zbiorów archeologicznych.

13. edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022

Fot_Paweł_Pieńkowski(fot. Organizator )

W kategorii działalności wystawiennicza Komisja postanowiła przyznać ponadto dwa wyróżnienia za:
- wystawę „Ecclesia Sanctae Mariae. 730 lat kościoła Mariackiego w Stargardzie”, autorstwa Piotra Tarnawskiego z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, za wielowątkową próbę opowiedzenia historii kolegiaty,
oraz:
- cykl wydarzeń „Posteralia” w Muzeum w Koszalinie, autorstwa Ireny Przymus, za koncepcję nowego spojrzenia na plakat i ciekawą realizację jego pierwszej odsłony.

W kategorii działalność edukacyjna Komisja postanowiła przyznać nagrodę za projekt „Ceramiczne dziedzictwo wyspy Wolin” zrealizowany w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, autorstwa Karoliny Gołębiowskiej i Anny Molskiej przy współpracy z dr Karoliną Kokorą, za twórcze podejście do trudnego tematu zdekonstruowanych artefaktów.

13. edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022

Świt_Pomorza(fot. Organizator )

W kategorii działalność edukacyjna Komisja postanowiła przyznać dwa wyróżnienia za:
- zeszyty edukacyjne „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” oraz „Średniowiecze na wyciągnięcie ręki. Ukryte znaczenia w sztuce XVI i XVII wieku”, autorstwa Krystyny Milewskiej z Muzeum Narodowego w Szczecinie, za konsekwentne utrzymanie przez Autorkę wysokiego poziomu oferty edukacyjnej,
- za projekt „Ciekawe miejsca i zabytki Karlina” zrealizowany w Muzeum Ziemi Karlińskiej, autorstwa Krystiana Zalewskiego, za pomysłowość i wielki entuzjazm w przybliżaniu dziejów niewielkiego miasta.

W kategorii działalność wydawnicza, konserwatorska, naukowa, popularyzatorsko-informacyjna Komisja postanowiła przyznać nagrodę Jolancie Aniszewskiej, autorce książki „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”, wydanej przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie oraz Bogucki Wydawnictwo Naukowe, za wyjątkową dokumentacyjną skrupulatność i pisarską umiejętność opowiedzenia o przełomowym czasie wojny i powojnia.

W kategorii działalność wydawnicza, konserwatorska, naukowa, popularyzatorsko-informacyjna Komisja postanowiła przyznać również wyróżnienie Karolowi Matusiakowi z Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, pomysłodawcy i koordynatorowi przedsięwzięcia „Realizacja projektu powstania kopii płyty erekcyjnej księcia Barnima XI”, za kreatywność w przywracaniu świetności zamku darłowskiego.

13. edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022

Ceramiczne dziedzictwo wyspy Wolin(fot. Organizator )

Nagrody finansowe zostały ufundowane ze środków Województwa Zachodniopomorskiego. Konkurs objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Daniel Źródlewski
rzecznik prasowy
Muzeum Narodowe w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W niedzielę przed godz. 17:00 zakończono prace przy naprawie sieci trakcyjnej w Świnoujściu. Pociągi wróciły do ruchu według rozkładu. ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■