POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [12.10.2023, 21:28:21] • Świnoujście

Na gruzach Morskiej Stoczni Remontowej ma powstać terminal instalacji morskich farm wiatrowych

 Na gruzach Morskiej Stoczni Remontowej ma powstać terminal instalacji morskich farm wiatrowych

fot. Organizator

Za kilka lat Świnoujście może się stać jednym z najważniejszych punktów na energetycznej mapie Polski! Taki wniosek można wysnuć z tego co wydarzyło się wczoraj w naszym mieście. Na specjalnej konferencji zorganizowanej na terenach dawnej Morskiej Stoczni Remontowej oficjalnie poinformowano, że Grupa ORLEN podjęła decyzję o budowie pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku o mocy 1,2 GW, czyli tyle energii ile jest potrzebnej do zasilenia 1,5 miliona gospodarstw domowych. Całkowity budżet projektu szacowany jest na około 4,73 mld euro!

– Jesteśmy w punkcie zwrotnym, zarówno dla Grupy ORLEN, jak i całej polskiej energetyki. Rozpoczęliśmy realizację największej w kraju i całym regionie inwestycji w źródła odnawialne. Morska farma wiatrowa Baltic Power to jeden z zaledwie dwóch projektów w Europie, który w ciągu ostatnich trzech lat dotarł do fazy realizacji. Pomimo wyzwań związanych z pandemią, łańcuchami dostaw, czy konfliktem za naszą wschodnią granicą, konsekwentnie działamy zgodnie z przyjętym na początku harmonogramem. W ciągu trzech lat uruchomimy pierwszą morską farmę wiatrową w Polsce, ale chcemy wykorzystywać nasze doświadczenie i zbudowaną infrastrukturę także przy kolejnych projektach. Przykładem może być rozpoczęta właśnie budowa terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu, który będzie wykorzystywany przy realizacji Baltic Power, ale też kolejnych pięciu farmach planowanych przez Grupę ORLEN o łącznej mocy 5,2 GW – podkreślał Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN podczas wczorajszej konferencji Baltic Power w Świnoujściu.

 Na gruzach Morskiej Stoczni Remontowej ma powstać terminal instalacji morskich farm wiatrowych

fot. iswinoujscie.pl

Wygląda na to Świnoujście ma niemal całkowicie zmienić swoje dotychczasowe oblicze. Obok rozbudowywanego właśnie terminalu LNG i planowanej budowy terminalu kontenerowego powstanie zupełnie nowy terminal farm wiatrowych! Jest zatem szansa na zagospodarowanie „księżycowego krajobrazu”, czyli terenów po dawnej Morskiej Stoczni Remontowej, która przez wiele lat była jednym z symboli potęgo gospodarki morskiej naszego miasta. Kiedy zatem rozpocznie się ta gigantyczna inwestycja?

 Na gruzach Morskiej Stoczni Remontowej ma powstać terminal instalacji morskich farm wiatrowych

fot. Andrzej Ryfczyński

Z informacji przekazanych dziennikarzom na wczorajszej konferencji wynika, że inwestor ma już zielona światło aby ruszyć z budową. Po ponad pięciu latach przygotowań zespół Baltic Power uzyskał pozyskał łącznie 7 pozwoleń na budowę, wymagających ponad 150 akceptacji i zgód administracyjnych od 40 różnych instytucji. Sama dokumentacja budowlana farmy to ponad 10 000 stron! Cały projekt ma być zrealizowany do końca 2025 roku kiedy to na farmie stanie 76 turbin wiatrowych Vestas, każda o mocy 15 MW i wysokości ponad 250 metrów.

 Na gruzach Morskiej Stoczni Remontowej ma powstać terminal instalacji morskich farm wiatrowych

fot. Andrzej Ryfczyński

Zanim to nastąpi muszą ruszyć prace budowlane. Na razie na terenie przyszłej fabryki wiatraków stanął namiot, po którym symbolicznie wmurowano „akt erekcyjny” tej gigantycznej inwestycji. Oby nie podzielił on losu słynnej już „szczecińskiej stępki”, która rdzewieje w oczekiwaniu na rozpoczęcie budowy promu.

 Na gruzach Morskiej Stoczni Remontowej ma powstać terminal instalacji morskich farm wiatrowych

fot. Andrzej Ryfczyński

W Świnoujściu udało się z terminalem LNG, tunelem więc może i z wiatrakami też się uda? Oby, bo dla naszego miasta będzie to nie tylko wielki prestiż, ale i sporo nowych miejsc pracy. No i nowe życie dla tego co zostało z Morskiej Stoczni Remontowej.

 Na gruzach Morskiej Stoczni Remontowej ma powstać terminal instalacji morskich farm wiatrowych

fot. Andrzej Ryfczyński

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 61, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 51-61 z 61

Gość • Piątek [13.10.2023, 02:59:56] • [IP: 62.69.229.**]

A stocznia nie mogła działać dalej? Musiała być likwidowana? Przecież to składowisko rupieci mogło powstać trochę dalej. Jeszcze tylko jedno pytanie, kto wręczył w prezencie stocznię szczecińskiemu bankrutowi?

Gość • Czwartek [12.10.2023, 23:19:12] • [IP: 195.206.106.**]

Wszystko fajnie i same ukry będą pracować.

Gość • Czwartek [12.10.2023, 22:51:30] • [IP: 37.248.176.**]

Na koniec 2022 roku całkowita moc elektrowni w Polsce wynosiła według danych Agencji Rynku Energii około 60 GW. Orlenowskie plany 1, 2 mln GW to rekord całej galaktyki

Gość • Czwartek [12.10.2023, 22:43:33] • [IP: 176.221.123.***]

Patologia Obywatelska tego nie przeżyje! Będą szukać pomocy za granicą aby zablokować tą inwestycję. Tu tylko szparagi dla fryca mogą rosnąć.

troll • Czwartek [12.10.2023, 22:28:34] • [IP: 178.238.252.***]

Nie fabryka tylko plac składowy i nabrzeże do załadunku elementów wiatraków wyprodukowanych przez Duńczyków. Dlatego, qrwa, zlikwidowano dochodową stocznię. A antypolskie palanty wyrażają zadowolenie.

Gość • Czwartek [12.10.2023, 22:26:19] • [IP: 37.47.150.***]

Kain i Abel, Romulus i Remus, i takich dwóch co ukradli księżyc. Oto propzycje na patronów realizacji wzniosłych inwestycji.

Gość • Czwartek [12.10.2023, 22:19:16] • [IP: 88.218.254.**]

1, 2 miliona Gw??

Gość • Czwartek [12.10.2023, 22:02:29] • [IP: 46.113.14.*]

Super W końcu coś się dzieje w Świnoujściu Brawo PiS Brawo Orlen I to jest zarządzanie i budowanie, a nie jak ci, z totalnej opozycji PO/ PSL i reszta komuchów, co tylko wyprzedawali za grosze wszystko

Stoczniowiec z rurowni • Czwartek [12.10.2023, 21:56:57] • [IP: 185.53.147.***]

Dawniej tam się równo piło, a teraz tylko się je.

Gość • Czwartek [12.10.2023, 21:37:19] • [IP: 5.173.29.*]

Zdecydowanie bardziej by się przydało więzienie dla złodziei i joja, on sam będzie miał celę z widokiem na internat ZSRM.Dostanie stare adidasy bez sznurówek.

Gość • Czwartek [12.10.2023, 21:33:00] • [IP: 37.8.230.***]

Brawo PiS, cieszy jak budujecie wielką Polskę.

Oglądasz 51-61 z 61
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■