POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [03.10.2023, 18:20:07] • Świnoujście

Świnoujście potrzebuje trzeciej karetki, zamiast nowej Promenady. Zobacz film!

 Świnoujście potrzebuje trzeciej karetki, zamiast nowej Promenady. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

W razie wypadku w Świnoujściu poza sezonem letnim, poszkodowany często musi być przewieziony do specjalistycznego szpitala poza miastem. Podczas ostatniej Sesji Rady Miejskiej w Świnoujściu, ratownik medyczny Leszek Waga, zwrócił uwagę na problem niewystarczającej ilości karetek dostępnych dla mieszkańców poza sezonem letnim. Tylko w sezonie do dyspozycji turystów i mieszkańców jest trzecia karetka, niestety po jego zakończeniu jest ona wycofywana. Prezydent Janusz Żmurkiewicz po tylu latach prezydentury nie rozwiązał tego problemu, choć nie ma oporów przed budowaniem kolejnej promenady za miliony.



Według danych przedstawionych przez ratownika, koszt utrzymania dodatkowej obsługi kilku zespołów obsługujących karetkę po sezonie, wynosiłby około 900 tysięcy złotych rocznie. Waga zwrócił uwagę na potencjalne ryzyko dla zdrowia i życia mieszkańców w sytuacji, gdy pilnie trzeba przewieźć poszkodowanego do szpitala w Szczecinie. W takim scenariuszu, jeśli dwie karetki zostałyby skierowane na przykład do Szczecina, Świnoujście zostaje bez dostępu do żadnej karetki.

Biorąc pod uwagę fakt, że w Świnoujściu poza sezonem jest grubo ponad 50 000 ludzi, brak trzeciej karetki w następnych jest bardzo niepokojący. Leszek Waga apeluje o zaplanowanie w budżecie sumy na utrzymanie dodatkowej obsługi karetki, poza sezonem. Zaznaczył, że choć państwo finansuje jej działalność przez cztery miesiące sezonu letniego, po jego zakończeniu, koszty mogłyby być przeznaczone z miasta, aby była kontynuacja.

Potencjalna karetka z Międzyzdrojów jest również czasami niedostępna, a czas dojazdu z innych lokalizacji do Świnoujścia jest długi ze względu na jego peryferyjne położenie w Polsce, otoczenie wodami oraz bliskość granicy z Niemcami do tego wyspa. W sytuacjach kryzysowych, opóźnienia w dostępie do karetki mogą znowu prowadzić do tragedii.W świetle przedstawionych argumentów, finansowanie dodatkowej karetki dla Świnoujścia przez cały rok powinno być traktowane jako priorytet. Gwarancja odpowiedniej opieki medycznej dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od pory roku, powinna być nadrzędnym celem władz miasta i wojewody.

Walka o trzecią karetkę trwa od kilku lat. Pytanie i rozmowa z kimkolwiek, to jest jak rzucanie grochu o ścianę.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 67, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 51-67 z 67

Gość • Wtorek [03.10.2023, 21:49:46] • [IP: 46.205.128.***]

To ta karetka co ma szpital? Czyli blef przedwyborczy rządzących?

Gość • Wtorek [03.10.2023, 21:43:48] • [IP: 88.218.255.***]

Trzecia karetka miała być kupiona z budżetu obywatelskiego. Też zbierałam podpisy i ten projekt wygrał.

Gość • Wtorek [03.10.2023, 21:23:42] • [IP: 176.221.123.***]

Świnoujście potrzebuje trzeciej karetki przez cały rok powinno być traktowane jako priorytet.

Gość • Wtorek [03.10.2023, 21:13:48] • [IP: 37.248.210.*]

Przecież radny Waga miał się o to postarać, tak obiecywał i co ?

Gość • Wtorek [03.10.2023, 21:08:10] • [IP: 37.248.177.***]

Niemcy to kochająv

Gość • Wtorek [03.10.2023, 20:56:03] • [IP: 178.238.250.**]

Ale Pan Waga to chyba ratownik w stanie spoczynku?

Gość • Wtorek [03.10.2023, 20:55:08] • [IP: 178.238.250.**]

Niech zgłoszą do projektu obywatelskiego

Gość • Wtorek [03.10.2023, 20:43:46] • [IP: 37.248.210.***]

Nowa promenada jest potrzebna deweloperom aby udało im się sprzedać jak najdrożej" apartamenty" do zabawy dla Niemców i do prania kasy dla cwaniaków. Podziękujcie Platformie Obywatelskiej! To oni tu nieudolnie rządzą.

Gość • Wtorek [03.10.2023, 20:42:46] • [IP: 37.248.213.***]

Zadzwoń do Pani A. to załatwi.

Gość • Wtorek [03.10.2023, 20:36:41] • [IP: 178.238.245.**]

Nie ma karetek nie ma specjalistow na nfz albo placic treba albo na szczecin jechac...Turysci sa wazniejsi niz my Nawet nie ma gdzie sie pobawic potanczyc Jak ludzie odpoczac...

Gość • Wtorek [03.10.2023, 20:29:29] • [IP: 92.118.164.**]

Trzeba było więcej dać dla naszych biednych przyjaciół 😤

Gość • Wtorek [03.10.2023, 20:11:48] • [IP: 5.173.153.**]

misato ptrzebuje gospodarza a nie zydka z poznania i jego metresy

Gość • Wtorek [03.10.2023, 20:01:26] • [IP: 88.218.253.***]

wypowiedź dla samego gadania. W tym wieku to już tylko ”bla bla bla

Gość • Wtorek [03.10.2023, 19:59:53] • [IP: 77.111.244.***]

Karetki nie będzie bo między nową promenadą a karetką jest jedna podstawowa różnica. Z karetki znajomi, przyjaciele prezydenta deweloperzy nie będą mieli żadnych korzyści a z promenady owszem 😉

Gość • Wtorek [03.10.2023, 19:43:22] • [IP: 178.238.255.*]

Szanowny Panie Waga, o braku i potrzebie karetki wiedzą w Świnoujściu wszyscy. Jakie proponuje Pan rozwiązania?

Gość • Wtorek [03.10.2023, 18:46:03] • [IP: 176.221.122.**]

no przecież ktoś tego pajaca wybiera najcześciej emeryci bo daje po trzysta na rok a potem płacz że nie ma karetki i szpital nie działa tak jak powinien a KTO jest temu winny sami ludzie głosujacy na fasolę

Gość • Wtorek [03.10.2023, 18:39:37] • [IP: 5.173.28.**]

Jeszcze ratowników brakuje :)

Oglądasz 51-67 z 67
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■