POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [28.09.2023, 15:12:06] • Polska

Światowy Dzień Morza – dlaczego powinniśmy je chronić?

Światowy Dzień Morza – dlaczego powinniśmy je chronić?

fot. Organizator

Lądy zajmują jedynie 29% powierzchni Ziemi. Pozostałe 71% to morza i oceany, które odpowiadają aż za połowę produkcji tlenu na naszej planecie. 28 września obchodzimy Światowy Dzień Morza. Święto to ma na celu uświadomienie nam, że akweny są naszym wspólnym dobrem, a ochrona środowiska morskiego powinna być przedmiotem zainteresowania całego społeczeństwa.

W Światowym Dniu Morza powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na problemy, z jakimi zmaga się Bałtyk. To jedno z najpłytszych i najmłodszych mórz na świecie, co ma swoje konsekwencje. Powstało ono około 10 tys. lat temu z wód topniejącego lodowca. Otoczone jest przez 9 wysoko uprzemysłowionych krajów, zamieszkanych przez prawie 150 milinów ludzi, których wpływ na ekosystem nie jest obojętny.
Intensywne rybołówstwo, transport, wysoka ilość związków organicznych spływających z lądu, rozwój turystyki nasilający degradację wybrzeży – to wszystko sprawia, że Morze Bałtyckie, jak nigdy wcześniej, potrzebuje zrównoważonego podejścia do ochrony jego wód. Sytuacji akwenu nie sprzyja mała wymiana wody, którą utrudniają Cieśniny Duńskie. Będąc na wakacjach, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że ten zbiornik mierzy się z tak licznymi zagrożeniami.

Plastikowe wybrzeże
Jednym z najpoważniejszych problemów Bałtyku jest plastik. W krajobraz plaż na naszym wybrzeżu na stałe wpisały się zalegające puszki, butelki i niedopałki papierosów. Wpływa to nie tylko na walory estetyczne, ale także jest realnym zagrożeniem dla morskiej flory i fauny oraz dla nas samych. Dlatego tak ważne jest, by wszystkie wytworzone podczas plażowania odpady zabierać ze sobą lub wyrzucać do kosza. Miejsce naszego wypoczynku pozostawmy w takim stanie, w jakim chcielibyśmy je zastać.
Według zbioru pięciu niezależnych raportów badawczych „Plasticus Mare Balticum” w morzu ląduje 27 300 ton tworzyw sztucznych rocznie. Plastikowe śmieci unoszą się w morskiej toni, pływają po powierzchni, osiadają na dnie, zalegają na plażach i wydmach. Trafiają tam również z naszych domów wraz z wodą deszczową i ściekami. Zaś toksyny, które uwalniają się podczas ich rozkładu, trafiają do łańcucha pokarmowego ryb i owoców morza, aby ostatecznie skończyć na naszych talerzach.
– Dane Eurostatu pokazują, że Polska nie wypada najlepiej pod względem poziomu recyklingu. Wynik około 40% plasuje nasz kraj na 16. miejscu – wyprzedzają nas między innymi Węgry, Słowacja czy Czechy. Polakom daleko do liderów zestawienia – Niemców, którzy przetwarzają aż ponad 67% odpadów. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że nasza segregacja rozpoczyna zaawansowany proces. Dzięki ponownemu wykorzystaniu surowców mogą powstać meble ogrodowe, zabawki czy papier toaletowy. Ma to ogromny wpływ na zachowanie równowagi pomiędzy rozwojem naszej cywilizacji a stanem środowiska – zauważa Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Szczególnie szkodliwy jest mikroplastik. Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN przeanalizowali jego wpływ na ilość bakteriofagów w środowisku wodnym. Okazało się, że jego cząsteczki poważnie zaburzają równowagę między mikroorganizmami wchodzącymi w skład tak zwanego biofilmu i rozrostu różnych szczepów bakterii, groźnych nie tylko dla zwierząt, ale również dla ludzi.

Zaangażuj się!
Każdy z nas może mieć wpływ na ograniczenie degradacji wód i przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Zwracajmy uwagę na zagrożenia, z jakim mierzy się środowisko wodne, edukujmy się i dzielmy się wiedzą z innymi. Zrezygnujmy z plastiku tam, gdzie to możliwe. Zainwestujmy w wielorazową butelkę na wodę, kubek termiczny na kawę czy pojemniki na drugie śniadanie. Na zakupy zabierajmy ze sobą ekotorbę, a na co dzień wybierajmy produkty wykonane z materiałów innych niż tworzywa sztuczne. I najważniejsze: odpowiednio segregujmy śmieci, by dać odpadom drugie życie!

Dominika Bruździak
Biuro Prasowe


komentarzy: 10, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-10 z 10

Gość • Niedziela [01.10.2023, 08:18:50] • [IP: 176.221.122.**]

brudy na plazy swiadcza o ludziach, natomiast co mozna powiedziec o potluczonych butelkach lezacych w piasku naszej plazy..

Gość • Piątek [29.09.2023, 22:54:01] • [IP: 185.210.38.**]

to nie świnoujście

Gość • Piątek [29.09.2023, 03:14:41] • [IP: 5.173.170.**]

Niby co??

Gość • Czwartek [28.09.2023, 21:25:42] • [IP: 62.69.229.**]

Mówią, że świnie taplają się we własnym gównie, ale one niestety nie mają wyboru, generalnie świnie są czyste. Ale ludzie są gorsi, czy tak ciężko wyrzucać cały ten syf do kibli na śmieci albo zabrać go ze sobą? Pełną butelkę mają dość siły aby przynieść, ale pustej już nie są w stanie zabrać z powrotem.

Gość • Czwartek [28.09.2023, 19:53:33] • [IP: 92.118.166.*]

A gdzie ta UE co wpierw...a się w Polskie sprawy a nie umie wydać przepisy aby skończyć z opakowaniami z PLASTIKU. ILE to trwa lat ? I nic tylko biadolenie.

Gość • Czwartek [28.09.2023, 19:47:52] • [IP: 37.8.215.*]

wdupie nie w Rosji! Rosji bylem dziesiadki razy i takiego syfu nad morzem czy nad jeziorem nie widzialem!!

Gość • Czwartek [28.09.2023, 19:28:33] • [IP: 46.231.56.***]

Gdzie to? W Rosji?

Jfk • Czwartek [28.09.2023, 18:59:42] • [IP: 178.238.250.***]

A może niemcy niech się przycznią do czyszczenia Naszego Bałtyku z beczek z chemikaliami z II światowej a które się powoli rozszczelniają.

Gość • Czwartek [28.09.2023, 17:21:43] • [IP: 185.210.39.***]

CHOJNOŚĆ TURYSTY NIE MA GRANIĆ A MOŻE TO ROZRZUTNOŚĆ ?

Gość • Czwartek [28.09.2023, 16:08:56] • [IP: 83.20.244.***]

Czas aby Ci którzy eksploatują morze zapłacili za szkody. A nie MY biedaki!!

Oglądasz 1-10 z 10
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■