POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [18.09.2023, 11:01:14] • Świnoujście

GAZ-SYSTEM wspólnie ze służbami bezpieczeństwa państwa chroni Terminal LNG w Świnoujściu

GAZ-SYSTEM wspólnie ze służbami bezpieczeństwa państwa chroni Terminal LNG w Świnoujściu

fot. Andrzej Ryfczyński

Spółka aktywnie wspiera pracę funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej przebywających na terenie Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i współpracuje z Policją w zakresie ochrony przestrzeni powietrznej nad terminalem.

18 września w Terminalu LNG odbyła się konferencja dotycząca bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej oraz współpracy GAZ-SYSTEM ze Strażą Graniczną, Policją a także Wojskami Obrony Terytorialnej. W spotkaniu wzięli udział: Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Marek Gróbarczyk, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Gospodarki Wodą oraz Inwestycji w Gospodarce Morskiej i Wodnej, Zbigniew Bogucki, Wojewoda Zachodniopomorski, Marcin Chludziński, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM, kontradmirał SG Andrzej Prokopski, Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie nadinspektor Tomasz Trawiński.

GAZ-SYSTEM we współpracy z polskimi służbami wdraża kompleksowe rozwiązania służące ochronie infrastruktury przesyłowej gazu ziemnego. Terminal LNG w Świnoujściu jest jednym z kluczowych punktów dostaw gazu do Krajowego Systemu Przesyłowego, stąd bezpieczeństwo tego obiektu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa gazowego całej Polski. Od kilku miesięcy Terminal jest chroniony stacjonarnie przez całą dobę zarówno przez Straż Graniczną, jak i Policję.

- Wszelkie konkretne działania podejmowane w tym celu są istotne – szczególnie mając w pamięci skalę ataków hybrydowych Rosji na ukraińskie instalacje i obiekty energetyczne – powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. – Rząd prowadzi i wspiera cały wachlarz działań zapewniających zwiększenie bezpieczeństwa w zakresie infrastruktury energetycznej. Z oczywistych względów działamy prewencyjnie, osłonowo i holistycznie. W przypadku przesyłowej infrastruktury energetycznej jaką zarządza spółka GAZ-SYSTEM mamy już porozumienia o współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej, z Państwową Strażą Pożarną i Strażą Graniczną, dla której zbudowana zostanie strażnica na jednym z najbardziej newralgicznych miejsc polskiego wybrzeża. Dziś spółka zapewniła funkcjonariuszom Straży godziwe warunki dla pełnienia tej odpowiedzialnej służby w okresie przejściowym. W ten sposób realizowane są konsekwentnie kolejne etapy podpisanych porozumień – dodała Łukaszewska-Trzeciakowska.

- Rola, którą spółka GAZ-SYSTEM pełni w zapewnianiu dostaw gazu, ma absolutnie kluczowe znaczenie dla funkcjonowania naszej gospodarki oraz codziennego życia obywateli. Trzeba aby spółka ściśle współpracowała ze służbami pierwszego reagowania, aby wypracować najbardziej efektywne scenariusze współdziałania. Intensyfikacja współpracy pozwoli jeszcze skuteczniej zabezpieczyć strategiczne obiekty, jak np. tłocznie i węzły gazu – powiedział Marek Gróbarczyk, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Gospodarki Wodą oraz inwestycji w Gospodarce Morskiej i Wodnej.

- Terminal w Świnoujściu to 30 procent rocznych dostaw gazu oraz gwarancja suwerenności energetycznej Polski. Od dziś funkcjonariusze Straży Granicznej będą stacjonować bezpośrednio przy infrastrukturze terminalowej, co oznacza zwiększenie jej bezpieczeństwa. Bardzo dziękuję zarówno Straży Granicznej, jak i Policji obecnej tu na co dzień za efektywną współpracę. W przyszłym tygodniu zamykany jest trzeci zbiornik, dający dodatkowe pojemności magazynowe oraz elastyczność operacyjną, która przełoży się na możliwość obsługi większej liczby statków w roku. Dzięki temu terminal będzie mógł świadczyć także usługi załadunku statków i bunkrowania. Projekt rozbudowy zwiększa zdolności terminalu i bezpieczeństwo energetyczne kraju – podkreślił Marcin Chludziński, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

- W obliczu pojawiających się w ostatnim czasie wyzwań związanych z bezpieczeństwem narodowym należy podkreślić rolę i zaangażowanie Straży Granicznej w ochronę infrastruktury krytycznej, takiej jak terminal regazyfikacyjny w Świnoujściu – powiedział kontradm. SG Andrzej Prokopski, Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej. – Kluczowe są w tym aspekcie działania Morskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzone na wielu płaszczyznach. Oddane dziś do użytku tymczasowe pomieszczenia dla załóg jednostek pływających z pewnością poprawią warunki służby funkcjonariuszy i pomogą jeszcze lepiej realizować nasze zadania na wodzie – dodał Prokopski.

Obecnie spółka zorganizowała w części morskiej Terminalu LNG pomieszczenia, które będą tymczasowo do dyspozycji dla funkcjonariuszy Straży Granicznej. Docelowo na terenie portu morskiego w Świnoujściu powstanie baza z zapleczem administracyjno-technicznym dedykowana Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi, w tym odrębnego nabrzeża dla postoju pływających jednostek straży.

W tej sprawie podpisano porozumienie ze Strażą Graniczną, w ramach którego zobowiązano podmioty do podjęcia wspólnych działań i podziału odpowiedzialności przy wzmocnieniu ochrony obiektów portowych oraz strategicznej infrastruktury gazowej w tym rejonie, ze szczególnym uwzględnieniem gazoportu. Porozumienie koresponduje m.in. z zapisami nowelizacji ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich.

Inwestorem odpowiedzialnym za przygotowanie i budowę obiektów przeznaczonych dla Straży Granicznej jest spółka GAZ-SYSTEM. Powstała infrastruktura po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie zostanie przekazana Straży Granicznej na potrzeby realizacji ustawowych zadań Straży, w tym zadań określonych w Porozumieniu o współpracy.

To nie pierwsze tego typu działania realizowane przez GAZ-SYSTEM wspólnie ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo kraju. W lipcu br. podpisano porozumienie o współpracy z Dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej. W ramach tego zadania odbywają się szkolenia obronne pracowników spółki. We wrześniu zorganizowano duże ćwiczenia polegające na symulowanym zagrożeniu w Terminalu LNG.

Pod koniec sierpnia spółka podpisała także porozumienie z Państwową Strażą Pożarną, które zdefiniowało współpracę w obszarach szkoleniowym, komunikacyjnym oraz usuwania skutków awarii. GAZ-SYSTEM wspiera jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotnicze Straże Pożarne w całym kraju. Tylko w 2023 r. na ten cel spółka przekazała już blisko 1 mln zł w postaci darowizn. Z tych środków jednostki dokonują zakupu sprzętu ratowniczo-gaśniczego, wyposażenia i środków ochrony osobistej dla strażaków oraz samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek.

W ramach kompleksowej ochrony obiektów infrastruktury energetycznej GAZ-SYSTEM przestrzeń powietrzna nad i wokół TLNG jest w chwili obecnej zabezpieczana przed nieuprawnionym wtargnięciem BSP przy udziale uprawnionych do tego służb.

GAZ-SYSTEM to jedna ze strategicznych spółek Skarbu Państwa, odpowiedzialna za utrzymanie ciągłości przesyłu gazu ziemnego oraz eksploatację sieci przesyłowej pozwalającej na bezpieczny transport surowca. Podjęcie działań w kooperacji ze służbami ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, zapewniając ochronę instalacji o kluczowym znaczeniu w kraju.


Iwon Dominiak
Rzecznik Prasowy GAZ-SYSTEM


komentarzy: 44, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 44

Gość • Środa [20.09.2023, 13:31:11] • [IP: 176.221.122.***]

KRÓTKO I NA TEMAT ! I TYLE! --- Gość • Wtorek [19.09.2023, 21:21:47] • [IP: 37.248.178.***] Wszystko przykrywka pod budowę terminala kontenerowego, cała ściema z zamknięciem ulicy Ku Morzu, przestańcie niszczyć środowisko naturalne na Prawobrzeżu!! Dość!! Nie dla budowy Terminala !! Won już z naszego miasta !! My tu mieszkamy!

Gość • Wtorek [19.09.2023, 21:21:47] • [IP: 37.248.178.***]

Wszystko przykrywka pod budowę terminala kontenerowego, cała ściema z zamknięciem ulicy Ku Morzu, przestańcie niszczyć środowisko naturalne na Prawobrzeżu!! Dość!! Nie dla budowy Terminala !! Won już z naszego miasta !! My tu mieszkamy

Gość • Wtorek [19.09.2023, 18:08:24] • [IP: 78.30.80.**]

Baran, baranem, barany pogania, dlatego byliśmy 200 lat pod zaborami, a teraz jesteśmy ponownie na tym azymucie.

Gośćdo wielbicieli pisu • Wtorek [19.09.2023, 14:01:30] • [IP: 176.221.122.***]

to że pis ma was, swoich wielbicieli za idiotów, którzy łykają wszelkie kłamstwa i łajdactwa, które wam podrzuca, to większość Polaków wie... i tutaj się z nimi zgadzam... tylko kretyn może dać wiarę w pisowskie kłamliwe i obrzydliwe słowa

Gość • Wtorek [19.09.2023, 11:02:00] • [IP: 176.221.122.***]

W końcu rozsądny głos w tych naszych przepychankach w dyskusji: Gość • Wtorek [19.09.2023, 09:44:18] • [IP: 176.221.122.***] Do Gość • Poniedziałek [18.09.2023, 11:45:17] • [IP: 46.205.140.**].. .. ty internauto jednak musisz być idiotą.. .. ameba przy tobie to mistrz intelektu. Obiekt dawno obfotogafowany.. .. doskonale widziany z większego wieżowca.. .. a te dzbanki po ponad 14 miesiącach od działąń zbrojnych na drugim końcu ukryiny dopiero się obudzili. ponad to jeżeli to taki ważny punk na mapie polski to po ciul ktoś chce tu budować port kontenerowy? Jeśli pierdzielnie (hipotetycznie) gazoport to z tego portu tez nie wiele zostanie. Chyba takie obiekty powinny być od siebie oddalone dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli ten gazoport taki niebezpieczny to dzbanki, które wydały zgodę na jego budowę w tym miejscu świadomie sprowadzili zagrożenie życia dla mieszkańców Świnoujścia. W chwili obecnej to prawdopodobnie na 90% chodzi o nieprzeszkadzanie w" wałku " z portem kontenerowym...i tyle.

Gość • Wtorek [19.09.2023, 09:44:18] • [IP: 176.221.122.***]

Do Gość • Poniedziałek [18.09.2023, 11:45:17] • [IP: 46.205.140.**]. ... ty internauto jednak musisz być idiotą. ... ameba przy tobie to mistrz intelektu. Obiekt dawno obfotogafowany. ... doskonale widziany z większego wieżowca. ... a te dzbanki po ponad 14 miesiącach od działąń zbrojnych na drugim końcu ukryiny dopiero się obudzili. ponad to jeżeli to taki ważny punk na mapie polski to po ciul ktoś chce tu budować port kontenerowy? Jeśli pierdzielnie (hipotetycznie) gazoport to z tego portu tez nie wiele zostanie. Chyba takie obiekty powinny być od siebie oddalone dla własnego bezpieczeństwa . Jeśli ten gazoport taki niebezpieczny to dzbanki, które wydały zgodę na jego budowę w tym miejscu świadomie sprowadzili zagrożenie życia dla mieszkańców Świnoujścia. W chwili obecnej to prawdopodobnie na 90% chodzi o nieprzeszkadzanie w" wałku " z portem kontenerowym. .. i tyle.

Gość • Wtorek [19.09.2023, 09:14:48] • [IP: 178.238.252.**]

Smutne czasy, dla dzieci i młodzieży przedewszystkim...internet, nie zastąpi lasu, dzikiej plaży itp.Wyprawy na rowerach na falochron, na dziką plażę, zbieranie grzybów w miejscu, gdzie teraz jest gazoport...

Gość • Wtorek [19.09.2023, 08:44:46] • [IP: 176.221.122.***]

Gość • Poniedziałek [18.09.2023, 17:54:47] • [IP: 46.205.215.***]- ty łajzo spod Wolinia albo spod Ukrainy dzikiej znaczy się z lubelszczyzny. Precz od Warszowa. Tylko tą patologię, swoich sąsiadów co nam tutaj wrzucili na Modrzejewskiej 20 zabierz do swojej suteryny, czynszówki, którą żeś dostał w nagrodę za to, że byłeś w ormo albo w zomo.

Gość • Wtorek [19.09.2023, 08:21:51] • [IP: 78.30.80.**]

Na tego przybędę z kozią brodą nie można patrzeć, wyliże każdy. .. żeby być przy korycie. Dlaczego nie ma tam kierownika UM, to straszny afront, przyjechali z szuwarowo bagiennego stettina i nie pozwolili stanąć obok siebie członkowi, który przecież przeszedł na piszgraje. Zlekcewazyli też magazyniera, cumownika i truchciarza, naszych miejskich pislandczykow.

Gość • Wtorek [19.09.2023, 07:39:59] • [IP: 176.221.122.***]

Dalej pchajmy się do wojny jeszcze mocniej brawo pis brawo PO brawo wszystkie partie telewizyjne brawoooo

Gość • Wtorek [19.09.2023, 06:57:42] • [IP: 37.248.162.**]

Gdyby nie siatka 3 ruskich trolli i ich asysty to w mieście byłoby spokojniej.

Gość • Wtorek [19.09.2023, 00:08:07] • [IP: 5.173.31.*]

18.09.2023, 17:54:47] • [IP: 46.205.215. Elita się odezwała a jak my pozwalaliśmy wam korzystać z plaży na naszej Dzielnicy to już się zapomniało, gdyby nie protesty dalej łazili byście na szagę przez dukt ładnie podziękować to nie łaska

Gość • Poniedziałek [18.09.2023, 20:51:20] • [IP: 176.221.122.**]

Zakaz lotów na połowie dzielnicy, brak możliwości zrobienia sobie zdjęcia wiatraka, zabytki zablokowane, droga zamknięta. Ale reklama jest że 40 milionów dali. Dziękuję naprawdę. Szkoda że przed budową nikt o tym nie mówił. Tacy kompetentni ludzie tutaj żądzą

Gość • Poniedziałek [18.09.2023, 20:41:42] • [IP: 176.221.123.***]

IP: 176.221.122. TVN to amerykańskie

Gość • Poniedziałek [18.09.2023, 20:18:02] • [IP: 176.221.122.***]

215 - pisobolszewicki durniu, zbierałeś bawole łajno na stepach Zimbabwe, kupiłeś wizę u złodziei pisowskich, zostaniesz na zawsze pisowską wycieraczką.

Gość • Poniedziałek [18.09.2023, 20:03:59] • [IP: 78.30.82.**]

46.205.215. Dzięki za pozwolenie. Ha, ha! Trolu, ile Ci zapłacili, a może jesteś pod wpływem, że piszesz głupoty. Jakim prawem piszesz w imieniu mieszkańców Przytoru. Wstyd im tylko przynosisz.

Gość • Poniedziałek [18.09.2023, 17:54:47] • [IP: 46.205.215.***]

Do [IP: 176.221.122.***] - niech Warszów przestanie bruździć na prawobrzeżu. Na plażę nie chodzicie, znacie forty jak własną kieszeń Na latarnię nie wejdziecie, bo i PO co. Raz dostaliście wolną rękę do protest na rondzie i zostawiliście tam totalny bałagan. Nie POmogą już wywiady w niemieckiej TVN. Dość propagandy. My w Przytorze jesteśmy normalni i pozwalamy wam korzystać z plaży obok naszej dzielnicy. Ale nie przynoście tych propagandówek i nie pijcie koło naszej dzielnicy. Śmieci zabierajcie ze sobą. A niemcy niech wam płacą trochę więcej bo inflacja wynosi ok7%.

Gość • Poniedziałek [18.09.2023, 17:34:38] • [IP: 5.133.9.***]

Siły bezpieczeństwa były reprezentowane na konferencji w wielkiej sile. Szkoda że zabrakło jednak choćby jednego kombatanta z Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, posiadającego doświadczenie w pacyfikacji obywateli np. Warszowa w taki sposób by władzy nie zagrażali. Spółka która darowała państwowym i ochotniczym strażom pożarnym w 2023 roku kupę szmalu w sile 1 miliona złotych zadba o bezpieczeństwo obszaru przed nieuprawnionym wtargnięciem BSP wraz z udziałem uprawnionych do wtargnięcia służb (?) - rzekł rzecznik pan Iwon który onegdaj mógł być panią Iwoną i może dlatego zdziebko mu się pokićkało? Taka gmina (terminalowa).

Gość • Poniedziałek [18.09.2023, 17:19:20] • [IP: 176.221.123.***]

17 września 1939 r Komunistyczna Rosja Napadła na Katolicką Polskę

Gość • Poniedziałek [18.09.2023, 17:17:54] • [IP: 31.0.68.***]

Krzyżacy zdobyli przyczółek i teraz będą rozszerzać swoje imperium. A mieszkańcy? Oni się nie liczą.

Gość • Poniedziałek [18.09.2023, 17:12:22] • [IP: 176.221.123.***]

Historia z Komunistycznej Polski OD Promów Przystani Bieliki do Latarni Morskiej od 05 05 1945r był to Port Wojenny Rosyjskiej Marynarki Wojennej była też Dzielnica Mieszkaniowa Osiedle Lesne Ale Komuniści Wojsko Rosyjskie Wysiedlli i Dzielnice Mieszkaniowa tez i Utworzyli Świnoport a na Falochron to Ludzie zostawiali dowody Osobiste Żołnierzowi WOP aby tam pospacerowac Plaza Była pod ochroną Wojska Rosyjskiego Drogę Bunkrową zabrali drogę ArtyleryjskąZabrali Drogę Ku Morzu Zabrali Plaże Zabrali bo to są tereny Przemysłowe została Plaża Przytur i Plaza Lubiewo bo plaża Łunowo droga prowadzi do byłej Jednostki WojskowejDo Latarni Morskiej to można było wejśc przez ogród Latarników bo wejście głowne było zabronione

Gość • Poniedziałek [18.09.2023, 16:42:57] • [IP: 37.248.208.***]

POmatolstwo w swych tępych łepetynach ma tylko 8 gwiazdek. Gdzie się podziały te miliony podatku od terminalu LNG?

Gość • Poniedziałek [18.09.2023, 16:12:13] • [IP: 37.47.183.***]

Kiedy w całości będzie oddana droga Ku Morzu? Panie Żmurkiewiczu - dlaczego mieszkańcy i zarząd osiedla Warszów nie został powiadomionych przybyciu Boguckiego? Chętnie byśmy się spotkali, gdyż nadal żądamy całkowitego otwarcia Ku Morzu. Nie chcemy jeżdzić na plażę Przytór, na rondo Przytór-Łunowo, My mamy swoją plażę. Nie chcemy kontenerów, które będą zanieczyszczać środowisko. Chcemy plażę na Warszowie przy Gazoporcie. Dostępu do latarni morskiej od strony ładu, plaży. Dostępu do falochronu, do fortu Gerharda. Może w końcu obudzi się pan Żmurkiewicz i stanie w obronie mieszkańców Warszowa.

Gość • Poniedziałek [18.09.2023, 16:06:05] • [IP: 46.205.140.**]

13:31:34] • [IP: 78.30.80.**] kto przegłosował sprzedanie tej stoczni Stoczni Gryfia? POmoge, partia zaczynająca się od dwóch pierwszych liter tego zdania...Stocznia Gryfia mogła już robić, co chciała i żaden PiS nie może kłaść łapy na kapitalistycznych sprzedażach - ile by zreszta wtedy było wrzasku w Radiu Bzdet czy w Gazecie Aborczej, że faszyzm-kaczyzm wtrąca się we wszystko!

Gość • Poniedziałek [18.09.2023, 14:24:34] • [IP: 172.225.188.**]

Cieszę się, że byłem z tych którzy mieli możliwość biegać swobodnie po tym falochronie i chodzić na spacery po tej części miasta. Szkoda, że już nie możecie ;)

Oglądasz 1-25 z 44
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W środę, 19 czerwca Zakład Wodociągów i Kanalizacji planuje wymianę hydrantu. W związku z tym przy ulicy Krzywoustego (dot. Krzywoustego 2a), Wyszyńskiego (dot. Wyszyńskiego 10), Monte Cassino (dot. Monte Cassino 18, 18a) nastąpi przerwa w dostawie wody. Przewidywany czas przerwy - godz. 9 - 11.■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ We wtorek, 18 czerwca nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Wybrzeże Władysława IV - na odcinku od skrzyżowania z ulicą Rybaki do skrzyżowania z ulicą Marynarzy. Tego dnia ulica będzie nieprzejezdna. Możliwy będzie objazd wskazanego odcinka sąsiednimi ulicami. Dojazd do posesji zostanie zapewniony. Zmiany organizacji ruchu związane są z odtworzeniem nawierzchni jezdni po pracach PEC, który usuwał skutki uszkodzenia magistrali sieci ciepłowniczej w tym miejscu. Prosimy kierowców o rozważną jazdę oraz przestrzeganie oznakowania pionowego i poziomego. Za utrudnienia przepraszamy ■ 13 czerwca 2024 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie rozpatrzył skargę na uchwałę Rady Miasta Świnoujście z dnia 25 maja 2023 roku, dotyczącą uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Wojska Polskiego i osiedla Posejdon. Skargę wnosiła Dorota Osewska, reprezentowana przez swojego męża, pełnomocnika Zbigniewa Osewskiego. Sąd, po dokładnym rozpatrzeniu sprawy, jednoznacznie stwierdził nieważność uchwały z powodu rażącego naruszenia prawa przy jej uchwalaniu, w szczególności wskutek nieuzasadnionej dwukrotnej reasumpcji głosowania nad tym planem. Co istotne, sąd nie zajął się innymi zarzutami skarżącej dotyczącymi nieprawidłowości w procesie tworzenia planu ■ 6 czerwca 2024 roku do Urzędu Miasta Świnoujście wpłynęła oferta Fundacji Wiatr w Żagle na realizację zadania publicznego pod nazwą: szkolenie pod tytułem „Odkrywanie autyzmu” Termin realizacji zadania: od 28.06.2024 r. do 5.07.2024 r. Oferta znajduje się do wglądu w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej. W terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty w Biuletynie Informacji Publicznej, i na stronie internetowej Miasta Świnoujście, każdy może zgłosić uwagi dotyczące oferty. Ewentualne uwagi można zgłaszać do dnia 14 czerwca 2024 roku w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/2, w godzinach od 7.00 do 15.00. ■ Mamy przyjemność zaprosić na koncert w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, który odbędzie się w Świnoujściu. 22 czerwca o godz. 19.00 ze sceny wybrzmią największe przeboje muzyki filmowej. Bilety w cenie 40 złotych do nabycia w kasach MDK oraz przez internet. Więcej w załącznikach ■ Zapraszamy na Otwarty Dzień w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu! 08.06 (sobota) 14:00 - 17:00 Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji: 2 Dmuchańce, Strefa Animacyjna, Zwiedzanie Schroniska, Strzelanie z Łuku, Popcorn. Przyjdźcie z całą rodziną, spędźcie miło czas i poznajcie naszych podopiecznych! To doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o naszej działalności oraz jak możecie pomóc bezdomnym zwierzętom. Do zobaczenia! ■ Jeden z promów Karsibór pojawi się w czerwcu na przeprawie Warszów. Powodem jest awaria chłodzenia na promie Bielik i konieczność jego remontu. Zmiany planowane są w dniach 03-10 czerwca. W związku z awarią systemu chłodzenia na promie Bielik I i pilnej konieczności jego remontu, na przeprawie miejskiej przez tydzień będą w eksploatacji promy: Bielik III i Karsibór I. Promy Bielik II (w trakcie planowanego remontu pędników) i Bielik IV (w trakcie planowanego remontu silnika głównego) wyłączone są z eksploatacji do końca czerwca. ■ Terminal kontenerowy do poprawki. Naruszono lub zignorowano szereg przepisów. Podczas podejmowania decyzji o lokalizacji terminala kontenerowego w Świnoujściu naruszono lub pominięto szereg przepisów. Całkowicie zignorowano kwestię m.in. interesu mieszkańców, uciążliwości, które odczuje lokalna społeczność, ale także bezpieczeństwa państwa w sytuacji, gdy inwestycja powstaje w sąsiedztwie terminala LNG. Świnoujski samorząd chce naprawić te błędy i odwołał się od wspomnianej decyzji Adama Rudawskiego, wojewody zachodniopomorskiego. Działania podjęto w szeroko pojętym interesie społecznym, w nadziei, że głos samorządu w końcu zostanie wysłuchany i uwzględniony. Nie było konsultacji, referendum, rzetelnych opracowań… ■ Druga edycja "Roztańczonych wysp" pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Świnoujście znów przyniosła niezapomniane chwile. Ponad 200 tancerzy z różnych regionów zaprezentowało swoje umiejętności, w tym zespoły z Dance Studio Paa Szczecin, Good Dance Academy Dobra, Strefy Ruchu Dagmara Błaszczak Nowogard oraz lokalne kluby Atu i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Dla wielu młodych tancerzy była to pierwsza okazja do występu przed publicznością, co wzbudzało wyjątkowe emocje wśród ich rodziców. Najlepsze zespoły, które zdobyły nagrody Grand Prix, to Dance Studio Paa, Good Dance Academy oraz Studio Tańca "Etiuda". Sponsorem nagród była Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Słowianin” w Świnoujściu. Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Serdecznie dziękujemy trenerom Agacie Midzie, Marcie Zienkiewicz oraz rodzicom tancerzy za ich wsparcie. Specjalne podziękowania składamy Pani Prezydent Joannie Agatowskiej za jej obecność i wsparcie ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■