POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [15.09.2023, 17:43:45] • Świnoujście

W sprawie czystego powietrza nie ma kompromisów

W sprawie czystego powietrza nie ma kompromisów

fot. BIK UM Świnoujście

Wszechobecny pył na elewacjach, parapetach czy nawet we wnętrzach mieszkań to niemal codzienność mieszkańców Warszowa w prawobrzeżnej części Świnoujścia. Ten obszar miasta sąsiaduje z terenami portowymi, gdzie przeładowywany jest węgiel oraz produkty zbożowe. Dlatego samorząd stanowczo domaga się od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska objęcia stałym monitoringiem badania powietrza w tym rejonie miasta. Dotychczasowe odpowiedzi na liczne monity ze strony Prezydenta Miasta nie rozwiązują problemu mieszkańców.

Przypadki emisji do powietrza pyłów powstających przy przeładunku sypkich towarów masowych przy ul. Bunkrowej zdarzają się regularnie. Dzieje się to, kiedy tylko przedsiębiorcy terminalu eksploatowanego przez spółkę Bunge Polska oraz OT Port Świnoujście zaprzestają stosowania standardów i procedur pozwalających tę emisję utrzymać w granicach portu. Dodatkową uciążliwością, na którą regularnie uskarżają się mieszkańcy Warszowa, są samozapłony węgla składowanego na hałdach, na terenie portu. To właśnie pył z płonących hałd wdziera się mieszkań, osiada na oknach, dachach i elewacjach.

- Do Urzędu Miasta Świnoujście regularnie wpływają dowody w postaci zdjęć czy filmów nagrywanych przez mieszkańców, dokumentujące osadzanie się pyłów w miejscach oddalonych nawet 2000 metrów od nabrzeży i placów składowych – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Pyły ulatniające się z hałd są trujące i mogą powodować podrażnienia dróg oddechowych. Nie możemy zostawiać tego bez reakcji, tym bardziej, że problem stale powraca.

Miasto domaga się rozwiązania problemu na stałe, a w tym może pomóc instalacja stacji monitoringu powietrza na Warszowie.
- Dałoby to możliwość oceny stanu faktycznego w dłuższym okresie czasu, ale też wymusiłoby na przedsiębiorcach podjęcie działań już w momencie rozpoczęcia pracy z danym ładunkiem, a nie dopiero po interwencji miasta, mieszkańców i innych instytucji – dodaje prezydent Świnoujścia.

W kolejnych pismach do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie, prezydent Janusz Żmurkiewicz zwracał się z prośbą o instalację takiej stacji na prawobrzeżu Świnoujścia. O powtarzających się samozapłonach węgla powiadomiony został również Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

W sprawie czystego powietrza nie ma kompromisów

fot. BIK UM Świnoujście

Co na to GIOŚ? W odpowiedzi wyjaśnia, że prowadzi okresowe badania jakości powietrza w Świnoujściu, ale… w części uzdrowiskowej na wyspie Uznam.

- To nie rozwiązuje problemu mieszkańców Warszowa – tłumaczy Janusz Żmurkiewicz. – Część miasta na wyspie Uznam posiada status uzdrowiska. Na tym obszarze nikt nie prowadzi uciążliwej działalności, czego dowodzą wykonywane przy użyciu stacji pomiary. Nie ma tu przekroczeń emisji pyłów.

Tekst: BIK UM Świnoujście


komentarzy: 45, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-45 z 45

Sebo • Piątek [15.09.2023, 21:26:00] • [IP: 31.0.71.***]

Zniwelować port i przywrócić osiedla z lat 60.Co to za syf i beznadzieja. Nikt tam już w rewitalizacje nie inwestuje tylko szarpie kasę robiąc wszystkich razem z pracownikami w balona. Wyp…lać!

Gość • Piątek [15.09.2023, 21:13:03] • [IP: 31.0.254.***]

Czyli pieniądze z podatków z prawobrzeża mają być inwestowane na Uzdrowisko Świnoujście/ a może najwyższa pora zadbać o Warszów skąd pochodzą największe pieniądze. Ekologia i czyste powietrze też należy się mieszkańcom Warszowa. My też chcemy piękne i zadbane Parki. Stacje monitorujące jakość powietrza, ciszę i komfort życia. Zabierzcie sobie patologię na tyle lat co nam ją zafundowaliście

Gość • Piątek [15.09.2023, 20:52:26] • [IP: 5.173.152.*]

i śmierdziel na Skandynawskiej kopci prawie tak samo, jak cały port.

Gość • Piątek [15.09.2023, 20:32:42] • [IP: 37.248.154.***]

Taki sam syf wdychacie, barany, podczas grillowania

Gość • Piątek [15.09.2023, 20:25:51] • [IP: 176.221.122.**]

Myślałem, że dawno jest zamontowany stały monitoring powietrza, lobby nie pozwoliło ?

Gość • Piątek [15.09.2023, 20:22:10] • [IP: 94.67.234.**]

A mieszkańcy dalej się upierają że to dzielnica turystyczna?

Gość • Piątek [15.09.2023, 20:11:19] • [IP: 178.238.251.***]

Od lat ten syf czujemy i tym oddychamy w centrum Świnoujścia, nie tylko na Warszawie. Mamy pozatykane drogi oddechowe i zapylone płuca! Jesteśmy systematycznie truci przez Port Świnoujście oraz przez dym wydobywający się z kominów promów cumujących przy terminalu. Kiedy wreszcie ktoś zrobi z tym syfem porządek?!!

Gość • Piątek [15.09.2023, 19:53:53] • [IP: 185.220.101.**]

Pytanie kto wyznaczył stadion jako miejsce umieszczenia stacji kontroli jakości powietrza ? A nie na przykład rejon ulicy Markiewicza.

Gość • Piątek [15.09.2023, 19:33:53] • [IP: 176.221.122.**]

Czy się komuś podoba czy nie to Warszów jest dzielnicą przemysłową i tak było od początku, to że jest tam kawałek terenu zabudowanego budynkami a do tego popełniono błędy przy pozwoleniach na nowe budownictwo lub sprzedaży terenu baraków oo Odrze to nie znaczy że deweloperzy będą rządzić Ci co mieszkają od początku już wymarli a ich następcy buntują się Porty zachodnie na pewno nie pachną perfumami ani nie są oazą spokoju choćby z tego względu że są ogromne i pomimo że sąsiadują z dzielnicami mieszkalnymi jakoś funkcjonują Faktem że tam jest większa mechanizacja i organizacja ale to nie znaczy że mamy zlikwidować nasze porty. Bo coś z daleka zalatuje tu chęcią zniszczenia wszystkiego co polskie a zwłaszcza nowych pomysłów typu kontenery czy wiatraki bo komuś się wydaje że plaża to szczyt marzeń a to że Niemcy budują w regionie port gazowy do tego mają zamkniętą elektrownie gdzie jest składowisko odpadów z całej Europy i nic. Oni mogą my nie

Gość • Piątek [15.09.2023, 19:31:51] • [IP: 194.110.13.**]

Uzdrowisko psia go mać:)

Gość • Piątek [15.09.2023, 19:21:02] • [IP: 178.238.246.***]

Żmurkiewicz staje się aktywny więc chyba zaraz usłyszymy że tylko on jest zbawicielem miasta i wystartuje ponownie do koryta. ORMOWIEC wiecznie nienapasiony.

Gość • Piątek [15.09.2023, 19:05:18] • [IP: 37.248.158.**]

Ale ściema, część miasta jest uzdrowiskiem, reszta to wiocha. Niech prezydent przeczyta i napisze publicznie co jest uzdrowiskiem, a co nie jest. Według prawa albo całe uzdrowisko w obszarze miasta i albo miasto nie jest uzdrowiskowe. TO JEST TYLKO MYDLENIE OCZU, KOLESI TRZEBA BRONIĆ. Zamknąć do czasu wprowadzenia zmian na ekologiczne ze stosowaniem norm ochrony środowiska i poprawy sytuacji w naszym mieście. Pomiary przy granicy i wszystko w porządku, stacja sprawdzania czystości przy kapitanacie i na terenie LNG brama główna, wtedy wyniki będą wiarygodne, zapis automatyczny co 0.5 h na naśnikach z powiiadomieniem Szczecina.

Gość • Piątek [15.09.2023, 18:39:07] • [IP: 31.6.216.***]

nieroby przed wyborami zaczynają działać

Gość • Piątek [15.09.2023, 18:34:10] • [IP: 89.151.38.***]

Z płonących hałd węgla nie wydziela się pył tylko dym i cholerny smród. Pył powstaje na wysuszonych hałdach pewnych gatunków węgla koksującego, którego granulacja jest jak mąka. Gdy są silne wiatry północno-zachodnie wtedy ten pył z tych hałd jest zmiatany na osiedle Warszów. Gdy wieje z północnego wschodu lub wschodu, ten pył węglowy ubogaca park, dzielnicę nadmorską oraz basen północny. Jest zalecenie zraszania takich hałd, ale nie zawsze się je wykonuje ze względu na koszty i liczy na deszcz.

Gość • Piątek [15.09.2023, 18:32:21] • [IP: 37.47.179.***]

A to zdjęcie to chyba nie ze Świnoujścia to jakiś kosmos.

Gość • Piątek [15.09.2023, 18:26:05] • [IP: 37.47.179.***]

To co widzę to tragedia mam nadzieję że Morgana państwa zadziałają i znajdą się winni. Pozdrawiam

Gość • Piątek [15.09.2023, 18:12:45] • [IP: 37.248.163.***]

Od ilu lat to już kopci 🤔 dopiero przed wyborami żmurkiewicz się tym zajął 😱

Gość • Piątek [15.09.2023, 18:11:54] • [IP: 37.248.163.***]

Od ilu lat to już kopci 🤔 dopiero przed wyborami Jurkiewicz się tym zajął 😱

Gość • Piątek [15.09.2023, 18:06:47] • [IP: 5.173.28.***]

A to mgła na zdjęciach 1🙂

Gość • Piątek [15.09.2023, 17:48:32] • [IP: 31.11.128.***]

Byle jakość, komusza mentalność urzędników oto " wizytówka " tego" uzdrowiska"

Oglądasz 26-45 z 45
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■