POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [03.09.2023, 18:27:36] • Świnoujście

Miasto dostanie od rządu dodatkowe 30 mln. zł. Radni Agatowska i Teterycz „przemówili do rozsądku” prezydentowi Żmurkiewiczowi

Miasto dostanie od rządu dodatkowe 30 mln. zł. Radni Agatowska i Teterycz „przemówili do rozsądku” prezydentowi Żmurkiewiczowi

fot. iswinoujscie.pl

W czasie składania sprawozdania z pracy pomiędzy sesjami prezydent Janusz Żmurkiewicz poinformował, że rząd przekaże Miastu dodatkowe 30 mln. zł tytułem rekompensaty za pomniejszone przychody z tytułu wprowadzonych zmian prawnych i zmniejszenia wpływów z PIT i CIT. Powrócił do dyskusji sprzed miesiąca, kiedy tylko 3 radnych odmówiło poparcia dla emisji kolejnych obligacji w wysokości 32 mln. zł. Wówczas radna Agatowska i Ryszard Teterycz protestowali przeciwko tak dużemu dalszemu zadłużaniu miasta, gdyż same koszty odsetek miały wynieść dodatkowo ok. 22 mln. zł. Radni Włodarczyk i Borowski wstrzymali się od głosu.

Prezydent podjął próbę manipulacji tematem. Zaczął od podziękowania całej reszcie radnych, którzy poparli w czerwcu emisję obligacji. Podał to jako przykład odpowiedzialności (?) za budżet uchwalany w grudniu 2022 r. choć jednocześnie nie potrafił wskazać czy i z jakich powodów wystąpi deficyt, który trzeba byłoby pokryć tak drogą emisją obligacji.

Za chwilę jednak przyznał się, że miasto posiada informację, że niedługo otrzyma dodatkowe 30 mln. zł. od polskiego rządu. Nie wiedzieć czemu prezydent zaczął czytać artykuł z portalu iswinoujscie.pl oraz profilu FB radnej Agatowskiej. Oba krytykowały tak wielkie zadłużanie miasta, ale oglądający transmisję obrad Sesji mogli ulec złudzeniu, że nie wiadomo o co prezydentowi w zasadzie chodzi.

No i nagle podał informację, że podjął decyzję, żeby jednak nie emitować obligacji w tym roku. Podziękował również radnym Joannie Agatowskiej oraz Ryszardowi Teteryczowi za przedstawiane przez nich wcześniej argumenty. Czuć było w wypowiedzi prezydenta ironię, ale radna Agatowska skwitowała to krótko:
Tak Panie prezydencie, ma Pan za co nam dziękować. Nasza dyskusja i krytyka dalszego zadłużania miasta miesiąc temu doprowadziła jak widać do zaoszczędzenia ponad 20 mln. zł. z odsetek, które miasto na przestrzeni kolejnych lat musiałoby zapłacić za emisję obligacji oraz emisji samych 32 min obligacji. Dobrze, że wycofał się Pan z tej złej decyzji bo zaoszczędziliśmy dzięki temu 55 mln zł. – powiedziała Agatowska.

Miasto dostanie od rządu dodatkowe 30 mln. zł. Radni Agatowska i Teterycz „przemówili do rozsądku” prezydentowi Żmurkiewiczowi

fot. Sławomir Ryfczyński

Na razie deklaracja prezydenta nie znalazła odzwierciedlenia w dokumentach formalnych miasta takich jak budżet miasta i Wieloletnia Prognoza Finansowa, na co zwrócili uwagę radni Klubu Lewicy.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 37, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-37 z 37

Gość • Niedziela [03.09.2023, 21:57:40] • [IP: 37.248.209.***]

Może jakiś grosz by rzucili na płace zabaw dla dzieci. Niech może jakiś żałosny radny pojechał do Międzyzdrojów w okolice hotelu AmberBaltik i podobny plac zabaw zrobił w Świnoujściu. Na basen jeżdżę do Niemiec a z wnukiem do Międzyzdrojów. Wstyd dla miasta ze małe dzieci nie mają się gdzie bawić.mozna by piach z tunelu wykorzystać na chociaż taka górkę jak w Międzyzdrojach

Gość • Niedziela [03.09.2023, 21:57:18] • [IP: 31.11.128.***]

Nie da się patrzeć na te same gęby od prawie 30 lat. Oni wszyscy są dla" dobra miasta", hahaha

Gość • Niedziela [03.09.2023, 21:41:23] • [IP: 37.248.213.*]

Radny Włodarczyk zawsze się wstrzymuje od głosu. Biznes się dla niego liczy, a biznes nie lubi stronniczości.

Gość • Niedziela [03.09.2023, 21:02:01] • [IP: 31.11.130.**]

Serio, sero tą dwójka coś wie na temat kasy z rządu??

Gość • Niedziela [03.09.2023, 20:56:46] • [IP: 89.151.37.***]

Ormowcowi staremu szczurek (napędzający kółko w którym biega mu w glowie i tym porusza jego bezmózgowie) uruchomił myślenie, szkoda, że tak późno. Prawie wszystkie obligacje przejęli by jego wafle, deweloperzy, a potem wynajem gruntów za złotówkę na 30 lat, lub strefa parkowania dla mieszkańców, jeszcze lepsze rozwiązania komunikacyjne, i wyuczeni pomocnicy (nie będę wymieniał po nazwisku) odpowiadający za dosłownie każdą inwestycję w ZSW, której nawet nie potrafią poprawnie odebrać. Ale co tam, bawmy się i twórzmy dalej towarzystwo przyznające sobie wzajemnie nagrody za obsługę w postaci lizania jaj, pochew i pochwał kto lepiej polizał. A może by tak zadbać o mieszkańców? Podwyższone koszty zarobić na turystach i deweloperach?Chyba tak powinno zarabiać miasto. Mieszkańców już nie macie z czego odzierać. Pracujecie razem dla nas, a nie dla siebie. ..

Gość • Niedziela [03.09.2023, 20:32:53] • [IP: 5.173.194.**]

Jurkiewicz ratuje budżet, jego wyliczenia okazały się majstersztykiem.

Gość • Niedziela [03.09.2023, 20:17:35] • [IP: 37.47.145.**]

Jestem zdruzgotany zachowaniem steruszka miejskiego. Proszę obejrzeć trzeci punkt sesji ostatniej Rady Miejskiej " Sprawozdanie z działalności prezydenta". Szczególnie ok. ostatnie 3 minuty. Staruszek miejski łapie się za poliki, wkłada paluchy do ust. następnie puka się rytmicznie paluchami na przemian po nosie po podnosie i pod ustach z zaczerwienioną buzią. Wstyd dla miasta! Dlatego w trosce o jego zdrowie i wizerunek miasta, nie powinien brać udziału w ostatnich pięciu Sesjach tej kadencji. Jak daleko trzeba upaść, żeby przez wiele minut na sesji czytać artykuł iswinoujscie. To zniewaga dla radnych, którzy powinni ostro zaprotestować. Gratulacje dla Pani Joanny A. i Pana Ryszarda T., że udowodniliscie, że mieliście rację głosując przeciw pochopnej decyzji o zaciągnięcie długu w wysokości ponad 50 milionów złotych z odsetkami. Pani Joanna poinformowala mieszkańców, że jak była jego zastępcą, to zawsze czytał komentarze iswinoujscie w pracy w biurze. Prymitywne i wstrętne!! Klęska miasta.

Pisior REX • Niedziela [03.09.2023, 19:41:52] • [IP: 5.173.198.**]

Ten zły PiS dał 30 mln dla Świnoujścia? Jak mógł? A Borowski bieda zupki rozdaje 😁

Gość • Niedziela [03.09.2023, 19:36:34] • [IP: 37.47.156.***]

Chyba to zasługa wyborów a nie jakiś pajacy. Teatr dla tępych gojów

Gość • Niedziela [03.09.2023, 19:21:48] • [IP: 2.106.93.**]

Nie tylko nasze wnuki, ale i prawnuki nie wyjdą z tego zadłużenia. PO - w życiu mojego głosu nie dostaniecie!

Gość • Niedziela [03.09.2023, 19:00:35] • [IP: 185.210.37.**]

Brawo prezydent kolejne pieniądze wplyna dzieki zaangażowaniu pracowników magistratu

Gość • Niedziela [03.09.2023, 18:54:12] • [IP: 37.47.148.**]

Brawo pani Joanno! Ma pani głos mojej rodziny.Dalsze zadłużanie miasta przez kolejne emisje obligacji jest bardzo niebezpieczne dla przyszłości miasta.

Oglądasz 26-37 z 37
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■