POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [02.09.2023, 23:07:21] • Międzyzdroje

Rozśpiewane i rozgadane Grodzisko w Lubinie

Rozśpiewane i rozgadane Grodzisko w Lubinie

fot. Andrzej Ryfczyński

W erze cyfryzacji i biegu życia czasem trudno jest znaleźć chwilę, by zatrzymać się i skupić na tym, co otacza nas każdego dnia. Jednym z tych zapomnianych aspektów naszego środowiska jest woda. Przez wieki była ona źródłem życia, inspiracji i przygód. Na szczęście są inicjatywy, które przywracają nam tę świadomość. Takim wydarzeniem było "Po-Morskie Opowieści", które odbyły się na Grodzisku w Lubinie.W przytulnej atmosferze kawiarni dr Wojciech Filipowiak z Polskiej Akademii Nauk przeniósł nas w czasy średniowiecznych Wolinian, opowiadając o ich relacjach z Wikingami. Historie o Jomsborgu i Winetcie wzbudziły wiele pytań i spekulacji. Z kolei Tomasz Słomczyński i Maciej Robert przenieśli nas w przestrzeń naszych współczesnych relacji z wodą, reflektując nad zmieniającą się rolą Bałtyku oraz rzek, które zostały zapomniane lub zniszczone przez postęp technologiczny.

Rozśpiewane i rozgadane Grodzisko w Lubinie

fot. Andrzej Ryfczyński

Nie można nie wspomnieć o najmłodszych, którzy pod opieką Pana Loczka oddawali się beztroskiej zabawie, co tylko potwierdzało, że woda i otaczająca nas natura ma moc łączenia ludzi różnych pokoleń.

Rozśpiewane i rozgadane Grodzisko w Lubinie

fot. Andrzej Ryfczyński

Sobotnie popołudnie przyniosło kolejne emocje. Opowieść Pauliny Reiter o niezwykłej podróży Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, która jako pierwsza kobieta opłynęła samotnie świat, stała się refleksją nad rolą kobiet w świecie żeglarstwa. Kontemplacja nad tym, jak kobiety doświadczają morza, ukazała nieznane dotąd aspekty żeglarskich podróży.

Rozśpiewane i rozgadane Grodzisko w Lubinie

fot. Andrzej Ryfczyński

A potem nadszedł czas na muzykę. Marek Szurawski i Filip Dąbrowski rozśpiewali całe Grodzisko, przypominając nam o bogatych żeglarskich tradycjach Polski. Tło Zalewu Szczecińskiego tylko dodawało magii całemu wydarzeniu.

Rozśpiewane i rozgadane Grodzisko w Lubinie

fot. Andrzej Ryfczyński

Spotkanie "Po-Morskie Opowieści" to dowód na to, że historie i tradycje związane z wodą wciąż żyją w naszej kulturze. Dzięki takim inicjatywom możemy je odkrywać na nowo, przypominając sobie o wartościach, które woda wnosi do naszego życia.

Rozśpiewane i rozgadane Grodzisko w Lubinie

fot. Andrzej Ryfczyński

Serdeczne podziękowania należą się Międzyzdrojskiemu Stowarzyszeniu „Rodzina", Fundacji Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych, Gminie Międzyzdroje oraz Nadleśnictwu Międzyzdroje za wsparcie tego niezwykłego wydarzenia.


FOTOGALERIA

ikamien.pl/fotografie/367/


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Poniedziałek [04.09.2023, 20:33:30] • [IP: 5.173.153.**]

Ale jak to?Komary nie przepędziły was ?

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zapraszam na posiedzenie Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Miasta Świnoujście zaplanowanej na dzień 17.04.2024 r. (środa) o godz. 12.00 w sali 315 Miejskiego Domu Kultury, na którym zaprezentowana zostanie koncepcja rozbudowy Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu Sp. z o.o. ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■