POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [10.11.2023, 09:33:55] • Świnoujście

Żółwie w Parku Zdrojowym mogą czuć się bezpiecznie

Żółwie w Parku Zdrojowym mogą czuć się bezpiecznie

fot. Mieszkaniec

W zbiornikach wodnych na terenie Parku Zdrojowego od dłuższego czasu można zauważyć żółwie. Ich obecność niepokoi mieszkańców, którzy mają wątpliwości, czy te gady nie stanowią zagrożenia dla innych gatunków bytujących w Parku. Dlatego redakcja portalu iswinoujscie.pl zwróciła się do Urzędu Miasta z pytaniem o podjęcie ewentualnych działań w związku z nieplanowanymi gośćmi.

Pytania miały na celu wyjaśnić, czy coś wiadomo władzom na ten temat. Równie ważną kwestia, o którą zapytaliśmy była informacja, jakie to żółwie i czy zagrażają innym gatunkom w tym Parku?

- Chodzi o przedstawicieli gatunków hodowlanych, najprawdopodobniej porzuconych przez właściciela. Zwierzęta bezdomne na wniosek odławiane są przez powołane do tego służby. W tym przypadku nie było takiego wniosku- wyjaśnił Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście.

W tym miejscu nasuwa się inne pytanie - o odpowiedzialność i empatię właściciela żółwi. Czy porzucenie ich w Parku było jedynym sposobem na zmniejszenie lub likwidację hodowli?

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 37, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 37

Gość XXX • Sobota [11.11.2023, 14:45:45] • [IP: 37.248.176.**]

Szwagier ostatnio przyniósł jednego żółwi i ugotował zupę żółwiową...I od tamtej pory po zjedzeniu tej zupy, jego ruchy i praca mają żółwie tempo...Tak że szwagierek stał się teraz domowym pasożytem, ledwie raciczkami przebiera...❌❌❌

Gość • Sobota [11.11.2023, 13:37:13] • [IP: 46.205.140.***]

12:51:28] • [IP: 46.205.141.**] Największym zagrożeniem dla całej planety jest czlowiek●●● To popełnij samobójstwo. Czekamy, niech rodzina opublikuje tu akt twojego zgonu, będzie to budujący przykład dla reszty ludzi już nie mówiąc o KODziarzach, zadymiarzach ulicznych domagających się zmiany nazwy Placu Defilad w Warszawie na Plac Piotra Szczęsnego, samobójcy cierpiącego na depresję, który akurat nie lubił PiS-u.

Gość • Sobota [11.11.2023, 11:02:04] • [IP: 46.205.136.***]

Tego żółwia trzeba odłowić, bo stanowi on zagrożenie dla Komunikacji Autobusowej Świnoujścia (KA), konkretnie dla jej koncepcji tras okrężnych. Jeśli nawet żółwiowi zamkną mordę, to KAMIENIE wołać będą:" Pójdę PIESZO, będzie prędzej". Tak, tak powiedział żółw w wierszu Brzechwy: ●●● Żółw chciał pojechać linią Be/ Lecz za to wleczenie się KA cztery złote chce/ Żółwiowi szkoda pieniędzy: / Pójdę pieszo, będzie prędzej"

Gość • Sobota [11.11.2023, 10:18:49] • [IP: 185.246.208.***]

Gość • Piątek [10.11.2023, 13:06:39] • [IP: 37.47.154.***] ***** *** Jedynym idiotą tutaj jesteś Ty. Żółwie żyją tam od kilku lat i nikomu nie wadzą oprócz Ciebie i tobie podobnym. Taki to inwazyjny gatunek, że rozmnożył się w postaci całych dwóch sztuk.

Gość • Sobota [11.11.2023, 09:34:12] • [IP: 178.238.251.***]

Na pewno są zagrożeniem dla psów. Potrafią osiągnąć nawet 50km/h.

Gość • Sobota [11.11.2023, 08:11:33] • [IP: 37.47.153.***]

Czy antenaci mają kreować przyszłość.? Czy przywoływane wzorce spełniają oczekiwania?

Gość • Sobota [11.11.2023, 02:28:31] • [IP: 78.30.80.***]

Migranci owszem są potrzebni zwłaszcza jak nawali klima

Gość • Piątek [10.11.2023, 21:43:38] • [IP: 185.210.38.***]

Najgorszym zagrożeniem jest WHO

Gość • Piątek [10.11.2023, 20:47:54] • [IP: 31.11.131.***]

A żółwie mają zgodę Generalnego Dyktatora na rozmnażanie głęboko w mule.

Gość • Piątek [10.11.2023, 20:26:58] • [IP: 89.151.35.***]

Mam pytanie: jak można zamieszczać takie komentarze? Dla kogo ten portal? Chodzi o to: Gość • Piątek [10.11.2023, 12:29:45] • [IP: 46.112.0.**]

Gość • Piątek [10.11.2023, 17:40:25] • [IP: 46.205.214.***]

Migranci z poza Europy to też gatunek inwazyjny. Odłowić i wysłać do domu! Wysterylizować można lub nie. TEMAT DO DYSKUSJI!!

Gość • Piątek [10.11.2023, 17:30:13] • [IP: 46.112.6.***]

Czerwonolice faktycznie są inwazyjne. Błotne są nasze, rodzime. Niestety, są wypierane ze swych siedzib przez te napływowe. Obecnie bardzo rzadkie. Podlegają ścisłej ochronie gatunkowej.

Gość • Piątek [10.11.2023, 17:15:02] • [IP: 37.47.139.***]

Budować więcej apartamentowców, to same wyginą.

Gość • Piątek [10.11.2023, 14:59:12] • [IP: 37.30.6.*]

Taaa, są bezpieczne zanim je jakiś oszołom nie odłowi

Gość • Piątek [10.11.2023, 14:15:36] • [IP: 5.173.68.***]

Żółw czerwonolicy

Gość • Piątek [10.11.2023, 14:04:14] • [IP: 176.221.123.***]

Proszę Państwa, szczególnie dotyczy to tych, którzy są tak bardzo zaniepokojeni są tymi stworzeniami, żyją one w tym akwenie od wielu lat i nikogo nie pogryzły. Tak, że spoko.

Gość • Piątek [10.11.2023, 13:06:39] • [IP: 37.47.154.***]

To są żółwie hodowlane, gatunek obcy dla naszej fauny. Na dodatek inwazyjny. Z punktu widzenia biologii i ekologii to poważne zagrożenie i powinny zostać usunięte. Są na to specjalne przepisy, także w prawie krajowym, a ich egzekwowanie jest obowiązkiem samorządu. Przerażająca jest cytowana wypowiedź, bo wynika z niej, że nasi włodarze nie mają pojęcia o obowiązującym prawie i obowiązkach na nich ciążących. No i brak słów na idiote który te żółwie wypuścił na wolność. Są ba to kary i paragrafy, ale jak idiote złapać?

Gość • Piątek [10.11.2023, 12:51:28] • [IP: 46.205.141.**]

Największym zagrożeniem dla całej planety jest czlowiek

Gość • Piątek [10.11.2023, 12:41:45] • [IP: 37.248.174.***]

trzeba je wytłuc bo stanowią zagrożenie dla kundli srających w parku

Gość • Piątek [10.11.2023, 12:29:45] • [IP: 46.112.0.**]

Często widzę te żółwie w parku, szczególnie wie zorem jak jeździmy w krzaki rypać się z twoja stara

Moondek • Piątek [10.11.2023, 12:22:53] • [IP: 178.1.104.**]

Żółw czerwonolicy, chociaż jest gatunkiem inwazyjnym, nie pozostawia po sobie porzuconych petów, flaszek, ani puszek po piwie. Nie wznosi też betonowych konstrukcji. Prawdziwych szkodników należy szukać w innych społecznościach.

Gość • Piątek [10.11.2023, 11:18:08] • [IP: 185.210.39.**]

To inwazyjny gatunek innego kontynentu tak gwoli ścisłości.

Gość • Piątek [10.11.2023, 11:11:11] • [IP: 31.0.84.***]

Smaży się je jak kanie

Gość • Piątek [10.11.2023, 11:11:02] • [IP: 78.10.206.**]

Ręce precz od tego żółwia kutafony!!

Gość • Piątek [10.11.2023, 10:59:19] • [IP: 77.111.246.**]

Jest to żółw żółtobrzuchy, inne zdjęcie pokazałoby to lepiej. Gatunek uznany za inwazyjny na terenie Polski. Ujęty w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym[1]. W związku z tym, wwiezienie do Polski żółwia z tego gatunku wymaga zgody Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, natomiast przetrzymywanie, hodowla, rozmnażanie, oferowanie do sprzedaży i zbywanie wymaga zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (art. 120)[2].

Oglądasz 1-25 z 37
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■