POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [23.08.2023, 13:07:22] • Szczecin

Podwójna rocznica - muzyczny hołd dla bohaterów Sierpnia’80 i Sierpnia’88

Podwójna rocznica - muzyczny hołd dla bohaterów Sierpnia’80 i Sierpnia’88

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

W 35. rocznicę strajku 1988 roku i dla upamiętnienia karnawału Solidarności 1980 w Szczecinie odbędzie się koncert „Sierpniowe Przełomy”. Muzyczne spotkanie z historią wypełnią najsłynniejsze filmowe kompozycje m.in. Wojciecha Kilara i Krzysztofa Komedy. Jak co roku publiczność będzie miała okazję zaśpiewać m.in. „Mury” Jacka Kaczmarskiego.

Sierpień to w najnowszej historii Szczecina słowo-symbol. Wydarzenia 1980 roku i strajki 1988 roku były politycznymi i społecznymi przełomami. Upamiętniają je nie tylko pomniki i organizowane przy nich rocznicowe uroczystości, ale również niezwykły koncert. Co roku (od 2015), w ostatni weekend sierpnia, na placu Solidarności gromadzą się szczecinianie i mieszkańcy regionu, uczestnicy robotniczych protestów, opozycjoniści, kombatanci. By razem zaśpiewać „Mury” Jacka Kaczmarskiego czy „Sen o Victorii” zespołu Dżem. A orkiestra Opery na Zamku zabiera publiczność w nostalgiczną podróż w świat muzyki filmowej i najsłynniejszych dzieł polskiej kinematografii.

Tak będzie również w najbliższą niedzielę, 27 sierpnia 2023 r. Koncert rozpocznie się o godz. 20, a z dużej plenerowej sceny popłyną kompozycje m.in. Krzysztofa Komedy „Kołysanka Rosemary”), Wojciecha Kilara („Trędowata”), Krzesimira Dębskiego („Kingsajz”) oraz melodie z popularnych seriali i bajek.

Zagra orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka. Zaśpiewa Sylwia Różycka, aktorka scen muzycznych i dramatycznych, związana na co dzień z Teatrem Polskim w Szczecinie.

Podwójna rocznica - muzyczny hołd dla bohaterów Sierpnia’80 i Sierpnia’88

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Kolejne utwory przeplatane będą anegdotami i wspomnieniami. Bohaterów historii i muzyczno-filmowe ciekawostki przedstawi Tomasz Raczek, znany krytyk i dziennikarz.

Na koncert zapraszają Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i Dyrektor Opery na Zamku Jacek Jakiel. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Narodowe w Szczecinie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 4 października (środa) o godz. 17:00 – na spotkanie autorskie z Panią Anną Partyka-Judge oraz prezentację jej dotychczasowych dokonań twórczych. Pani Anna pochodzi ze Świnoujścia, od lat mieszka poza granicami kraju. Debiutowała jako autorka wierszy, pełniła nawet przez kilka kadencji funkcję prezesa Klubu Literackiego „Na Wyspie”. Dzisiaj realizuje się jako pisarka powieści: kryminał, sensacja, thriller, literatura obyczajowa, romans, literatura dziecięca – to jej domeny twórcze. Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny! ■ Nie Stawa Młyny czyli "biały wiatrak", jest symbolem Świnoujścia pod rządami prezydenta Żmurkiewicza, tylko umierające i uschnięte drzewa w mieście. To wymowny i smutny symbol Świnoujścia zarządzanego zbyt długo przez prezydenta Żmurkiewicza i jego zastępców Michalską i Sujkę. To, co dzieje się na ulicy Uzdrowiskowej, to nie tylko zaniedbanie - to skandal. Młode drzewa, które miały być ozdobą naszej dzielnicy nadmorskiej, umierają jedno po drugim, pozostawiając po sobie pustkę i żal. Za zieleń odpowiada Wydział Infrastruktury Zieleni Miejskiej i jego naczelnik, Jacek Antczak. Jak to możliwe, że w XXI wieku, w czasach kryzysu klimatycznego, nie potrafimy zadbać o żywe młode drzewa? ■ Mieszkaniec alarmuje: Bobry w parku Zdrojowym niszczą drzewa! Czy nie nadszedł czas na interwencję? Mieszkaniec naszego miasta postanowił przesłać zdjęcia do redakcji, które robią wrażenie. Na fotografiach widzimy drzewa w parku Zdrojowym, które zostały uszkodzone przez bobry. Jego pytanie jest proste: "Ile jeszcze drzew musi paść, aby przeniesiono te zwierzęta do parku Wolińskiego lub innego miejsca bardziej dostosowanego do ich naturalnych potrzeb?" ■