POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [23.08.2023, 13:07:22] • Szczecin

Podwójna rocznica - muzyczny hołd dla bohaterów Sierpnia’80 i Sierpnia’88

Podwójna rocznica - muzyczny hołd dla bohaterów Sierpnia’80 i Sierpnia’88

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

W 35. rocznicę strajku 1988 roku i dla upamiętnienia karnawału Solidarności 1980 w Szczecinie odbędzie się koncert „Sierpniowe Przełomy”. Muzyczne spotkanie z historią wypełnią najsłynniejsze filmowe kompozycje m.in. Wojciecha Kilara i Krzysztofa Komedy. Jak co roku publiczność będzie miała okazję zaśpiewać m.in. „Mury” Jacka Kaczmarskiego.

Sierpień to w najnowszej historii Szczecina słowo-symbol. Wydarzenia 1980 roku i strajki 1988 roku były politycznymi i społecznymi przełomami. Upamiętniają je nie tylko pomniki i organizowane przy nich rocznicowe uroczystości, ale również niezwykły koncert. Co roku (od 2015), w ostatni weekend sierpnia, na placu Solidarności gromadzą się szczecinianie i mieszkańcy regionu, uczestnicy robotniczych protestów, opozycjoniści, kombatanci. By razem zaśpiewać „Mury” Jacka Kaczmarskiego czy „Sen o Victorii” zespołu Dżem. A orkiestra Opery na Zamku zabiera publiczność w nostalgiczną podróż w świat muzyki filmowej i najsłynniejszych dzieł polskiej kinematografii.

Tak będzie również w najbliższą niedzielę, 27 sierpnia 2023 r. Koncert rozpocznie się o godz. 20, a z dużej plenerowej sceny popłyną kompozycje m.in. Krzysztofa Komedy „Kołysanka Rosemary”), Wojciecha Kilara („Trędowata”), Krzesimira Dębskiego („Kingsajz”) oraz melodie z popularnych seriali i bajek.

Zagra orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka. Zaśpiewa Sylwia Różycka, aktorka scen muzycznych i dramatycznych, związana na co dzień z Teatrem Polskim w Szczecinie.

Podwójna rocznica - muzyczny hołd dla bohaterów Sierpnia’80 i Sierpnia’88

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Kolejne utwory przeplatane będą anegdotami i wspomnieniami. Bohaterów historii i muzyczno-filmowe ciekawostki przedstawi Tomasz Raczek, znany krytyk i dziennikarz.

Na koncert zapraszają Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i Dyrektor Opery na Zamku Jacek Jakiel. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Narodowe w Szczecinie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zapraszam na posiedzenie Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Miasta Świnoujście zaplanowanej na dzień 17.04.2024 r. (środa) o godz. 12.00 w sali 315 Miejskiego Domu Kultury, na którym zaprezentowana zostanie koncepcja rozbudowy Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu Sp. z o.o. ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■