POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [20.08.2023, 23:07:27] • Świnoujście

Chwila od tragedii: tankowiec Angon uderzył w wschodni brzeg Kanału Piastowskiego. Zobacz film!

Chwila od tragedii: tankowiec Angon uderzył w wschodni brzeg Kanału Piastowskiego. Zobacz film!

fot. Edmund Papski

Dzisiaj 20 sierpnia 2023 roku o godzinie 15:35, na Kanale Piastowskim, miało miejsce zdarzenie, które mogło skończyć się katastrofą. Tankowiec - bunkierka o nazwie Angon, płynący ze Szczecina do Gdańska uderzył w wschodni brzeg Kanału Piastowskiego. Wszystko wskazywało na to, że awaria steru była przyczyną tego niebezpiecznego incydentu.



Mimo prób załogi, której celem było samodzielne zejście ze skarpy, ich wysiłki nie przyniosły pożądanych rezultatów. Sytuacja stawała się coraz bardziej krytyczna, gdyż groźba rozszczelnienia się kadłuba na kamienistym brzegu oraz możliwości wycieku paliwa lub ładunku, które statek przewoził, wzbudzała obawy o poważne skutki ekologiczne.

Chwila od tragedii: tankowiec Angon uderzył w wschodni brzeg Kanału Piastowskiego. Zobacz film!

fot. Edmund Papski

Na miejsce przybyły holowniki: Fairplay XVIII oraz Jano. Dzięki ich skoordynowanemu działaniu i precyzji manewrów, o godzinie 17:45 udało się ściągnąć Tankowiec Angon z brzegu Kanału Piastowskiego.

Po udanej akcji ratunkowej, Angon, w towarzystwie holownika Fairplay XVIII, bezpiecznie zacumował przy nabrzeżu Zaopatrzeniowym Euro Terminalu. Szczęśliwie, żaden z najgorszych scenariuszy nie miał miejsca: nie doszło do wycieku paliwa ani przewożonego ładunku, który mógłby zanieczyścić wodę.

Chwila od tragedii: tankowiec Angon uderzył w wschodni brzeg Kanału Piastowskiego. Zobacz film!

fot. Edmund Papski

Ten incydent jest wyraźnym przypomnieniem o delikatnej równowadze, która istnieje podczas przewozu substancji niebezpiecznych. Wieloetapowa akcja ratunkowa.

Wnioski, które możemy wyciągnąć z tego wydarzenia, są jasne: dbałość o bezpieczeństwo, regularne przeglądy techniczne oraz odpowiednie przygotowanie na wypadek awarii stanowią elementy w minimalizacji ryzyka wypadków morskich.

Chwila od tragedii: tankowiec Angon uderzył w wschodni brzeg Kanału Piastowskiego. Zobacz film!

fot. MarineTraffic

- Wczoraj, ok. godz. 15:40, zbiornikowiec bandery polskiej zgłosił wejście na mieliznę na wysokości ok. 11-go kilometra toru wodnego Świnoujście-Szczecin (kanał Piastowski, wschodnia strona toru). Nikomu nic się nie stało, nie stwierdzono także uszkodzenia poszycia kadłuba statku. O godz. 17:40 zbiornikowiec zholowano do nabrzeża Zaopatrzeniowego, a po dokonaniu przeglądu nurkowego i przywróceniu dokumentów przez klasyfikatora, statek o godz. 1:05 wyszedł z portu w Świnoujściu do portu w Gdańsku. O zdarzeniu poinformowano Państwową Komisję Badania Wypadków Morskich, zajmującą się m.in. wyjaśnianiem przyczyn wypadków morskich informuje Ewa Wieczorek naczelnik BDU / rzecznik UMS z Biura Dyrektora Urzędu.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 50, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 50

Gość • Środa [27.09.2023, 15:14:59] • [IP: 78.30.80.**]

Piliśmy kawę nad kanałem i miałem z nim transmisje na żywo na fb . a on 300 m dalej zrobił taki numer.

złodziejowo • Poniedziałek [04.09.2023, 09:06:41] • [IP: 37.248.178.***]

A gdzie flaki i golonka z kapustą lub bigos ??

Gość • Środa [23.08.2023, 23:37:56] • [IP: 37.225.62.**]

tylko czekać jak ropa zaleje port, a gaz" zadymi" miasto i wybuchnie; na statkach pływają samobójcy i alkoholicy więc dla nich to będzie mały problem

Gość • Wtorek [22.08.2023, 12:14:19] • [IP: 138.84.33.***]

Nie ma czegoś takiego jak ster awaryjny. Jest tryb awaryjnego sterownia maszyna sterową ale przy takiej prędkości i małej odległości od brzegu marynarze nie mieli szans aby przejść na sterowanie awaryjne. Odpuśćcie sobie te durne komentarze. Marynarze robili wszystko aby do tej sytuacji nie doszło, to jest ich życie i każda taka sytuacja może je błyskawicznie zakończyć.

Gość • Wtorek [22.08.2023, 10:39:02] • [IP: 193.69.22.**]

Jakby przeładowany trochę...mocno.

Gość • Wtorek [22.08.2023, 09:44:13] • [IP: 46.205.140.*]

17:06 • 77.111.247.** co ma tu nowy tor podejściowy do rzeczy? Statek płynął Kanałem Piastowskim, ok 20 km na południe od miejsca projektowanego toru (projekt rządu zresztą dobry, był nawet w końcu l.80.konflikt o tor podejściowy między" bratnimi" NRD a PRL) .

Gość • Wtorek [22.08.2023, 09:21:51] • [IP: 178.238.247.***]

@Gość • Poniedziałek [21.08.2023, 17:06:11] • [IP: 77.111.247.**] Jaki" sonar " ?? Tor wodny podejściowy do Kanału Piastowskiego ?? Czy Ty wiesz o czym piszesz? Dawno takich bredni nie widziałam, ale cóż wymagać od wyznawcy pislamu.

Gość • Wtorek [22.08.2023, 07:49:40] • [IP: 88.218.254.**]

17:06:11] • [IP: 77.111.247.**]Idz do rządu...Taki sam mądry inaczej jesteś jak ta banda na Wiejskiej.

Gość • Wtorek [22.08.2023, 06:18:14] • [IP: 178.238.251.***]

Szerokość kanału w dnie to 110m.

Gość • Wtorek [22.08.2023, 00:28:20] • [IP: 46.205.140.*]

11:33:51] • [IP: 176.221.122.**] jakie wina Tuska? wszystkie wina Tuska już wypite u" Sowy i Przyjaciół" przy akompaniamencie szpetnych przekleństw ministrów Donka

Gość • Wtorek [22.08.2023, 00:26:22] • [IP: 46.205.140.*]

:25:01] • [IP: 185.210.38.**] raczej pieszA, w stroju bikini. Zapatrzył się sternik...?

Gość • Poniedziałek [21.08.2023, 22:27:06] • [IP: 37.47.144.***]

Wnioski : brak stoczni remontowej.

Gość • Poniedziałek [21.08.2023, 20:25:01] • [IP: 185.210.38.**]

Trzeba sprawdzić na monitoringu czy jakiś pieszy nie szedł obok.

Gość • Poniedziałek [21.08.2023, 18:19:24] • [IP: 176.221.122.**]

Gość • Poniedziałek [21.08.2023, 17:06:11] • [IP: 77.111.247.**To widać jak bardzo potrzebny jest nowy Tor Wodny-podejściowy do Kanału Piastowskiego - Nowy tor nic nie zmieni chyba że poszerzysz kanał piastowski, to zdarzenie miało miejsce w kanale piastowskim

Gość • Poniedziałek [21.08.2023, 17:29:06] • [IP: 77.111.245.**]

@Gość • Poniedziałek [21.08.2023, 13:59:17] • [IP: 94.254.172.*] jeżeli już takim jesteś znawcą to musisz wiedzieć że w czasie żeglugi w wąskich przejściach obowiązkowy jest" stand by na kotwicy" no i po wejściu na mieliznę obowiązkiem jest rzucenie kotwicy, czy chcesz czy nie. Co do bandery, to Polska honoruje również dokumenty innych krajów wydane zgodnie z STCW. No i rozwiń temat, co to jest awaryjny ster?

Gość • Poniedziałek [21.08.2023, 17:07:33] • [IP: 77.252.46.***]

Szkoda, że nic wcześniej nie wiedziałem, bo bym ich pick'upem ściągnął.

Gość • Poniedziałek [21.08.2023, 17:06:11] • [IP: 77.111.247.**]

To widać jak bardzo potrzebny jest nowy Tor Wodny-podejściowy do Kanału Piastowskiego, a który jest" solą w oku" u Niemców, którzy roszczą sobie prawo do obecnego Toru, a swoją drogą, to czy załoga patrzyła stale w" sonar", no chyba, że uszkodzony i nie było widać" łachy" - płytkiego dna w tym miejscu.

Gość • Poniedziałek [21.08.2023, 15:59:54] • [IP: 176.221.123.***]

Tak jak Jest na Pokładzie niebezpieczny Ładunek to jest Asysta Holownika Straży Pozarnej

Gość • Poniedziałek [21.08.2023, 15:20:14] • [IP: 88.218.254.**]

12:25:57] • [IP: 178.238.249.**]Jaką byś chciał??lech czy jarosław??a może tadeusz??

Czary olek • Poniedziałek [21.08.2023, 14:02:24] • [IP: 46.205.140.***]

A kto za sterem Jurand że Spychowa??

Gość • Poniedziałek [21.08.2023, 13:59:17] • [IP: 94.254.172.*]

Kotwicy nie zdąrzyl rzucić bo w kanale Piastowskim jest koło 200m szerokości. Statek płynąc prędkością 7-8 węzłów , bo tyle tam.jest dozwolne przy awariì steru (ewidentnie widać , że taka miała miejsce, ponieważ statek uderzył dziobem prostopadle do brzegu więc ster musiał się wychylić prawo na burt).W takiej sytuacji i przy takiej predkosci nie ma szans wyhamować staku o tych wymiarach na takiej szerokosci szerokości kanału, nawet po przełączeniu na awaryny ster. Fizyka geniusze się kłania. Patrząc na banderę statku, a jest Polska to raczej dokumenty oficerowie mają wydane przez Polski Urząd Morski, a nie Ukraiński [ Następny błyskotliwy znawca).

Gość • Poniedziałek [21.08.2023, 12:58:09] • [IP: 176.221.123.***]

Kiedyś Statek wychodził z Portu i Uderzyl w pomost Falochronu Wschodniego tez Ster sie zaciął

Gość • Poniedziałek [21.08.2023, 12:29:09] • [IP: 77.18.142.**]

Powinna być wprowadzona obowiązkowa asysta holownika od wejścia do portu do momentu wyjścia na Zalew i oczywiście w drugim kierunku.

Gość • Poniedziałek [21.08.2023, 12:25:57] • [IP: 178.238.249.**]

Czy właściciel jednego już z nielicznych statków pływających pod polską banderą nie mógł nadać bunkierce polskiej nazwy ?

Gość • Poniedziałek [21.08.2023, 12:07:33] • [IP: 176.221.123.***]

Ostatnio Gazowiec wchodził do Portu z Morza i Ster się zaciął Ale szybko spuscili Kotwice no ale Uderzył w Nabrzeże Basenu Pólnocnego Izba Morska czyli Sąd Morski sprawę Badał

Oglądasz 1-25 z 50
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 6 czerwca 2024 roku do Urzędu Miasta Świnoujście wpłynęła oferta Fundacji Wiatr w Żagle na realizację zadania publicznego pod nazwą: szkolenie pod tytułem „Odkrywanie autyzmu” Termin realizacji zadania: od 28.06.2024 r. do 5.07.2024 r. Oferta znajduje się do wglądu w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej. W terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty w Biuletynie Informacji Publicznej, i na stronie internetowej Miasta Świnoujście, każdy może zgłosić uwagi dotyczące oferty. Ewentualne uwagi można zgłaszać do dnia 14 czerwca 2024 roku w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/2, w godzinach od 7.00 do 15.00. ■ Mamy przyjemność zaprosić na koncert w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, który odbędzie się w Świnoujściu. 22 czerwca o godz. 19.00 ze sceny wybrzmią największe przeboje muzyki filmowej. Bilety w cenie 40 złotych do nabycia w kasach MDK oraz przez internet. Więcej w załącznikach ■ Zapraszamy na Otwarty Dzień w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu! 08.06 (sobota) 14:00 - 17:00 Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji: 2 Dmuchańce, Strefa Animacyjna, Zwiedzanie Schroniska, Strzelanie z Łuku, Popcorn. Przyjdźcie z całą rodziną, spędźcie miło czas i poznajcie naszych podopiecznych! To doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o naszej działalności oraz jak możecie pomóc bezdomnym zwierzętom. Do zobaczenia! ■ Jeden z promów Karsibór pojawi się w czerwcu na przeprawie Warszów. Powodem jest awaria chłodzenia na promie Bielik i konieczność jego remontu. Zmiany planowane są w dniach 03-10 czerwca. W związku z awarią systemu chłodzenia na promie Bielik I i pilnej konieczności jego remontu, na przeprawie miejskiej przez tydzień będą w eksploatacji promy: Bielik III i Karsibór I. Promy Bielik II (w trakcie planowanego remontu pędników) i Bielik IV (w trakcie planowanego remontu silnika głównego) wyłączone są z eksploatacji do końca czerwca. ■ Terminal kontenerowy do poprawki. Naruszono lub zignorowano szereg przepisów. Podczas podejmowania decyzji o lokalizacji terminala kontenerowego w Świnoujściu naruszono lub pominięto szereg przepisów. Całkowicie zignorowano kwestię m.in. interesu mieszkańców, uciążliwości, które odczuje lokalna społeczność, ale także bezpieczeństwa państwa w sytuacji, gdy inwestycja powstaje w sąsiedztwie terminala LNG. Świnoujski samorząd chce naprawić te błędy i odwołał się od wspomnianej decyzji Adama Rudawskiego, wojewody zachodniopomorskiego. Działania podjęto w szeroko pojętym interesie społecznym, w nadziei, że głos samorządu w końcu zostanie wysłuchany i uwzględniony. Nie było konsultacji, referendum, rzetelnych opracowań… ■ Druga edycja "Roztańczonych wysp" pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Świnoujście znów przyniosła niezapomniane chwile. Ponad 200 tancerzy z różnych regionów zaprezentowało swoje umiejętności, w tym zespoły z Dance Studio Paa Szczecin, Good Dance Academy Dobra, Strefy Ruchu Dagmara Błaszczak Nowogard oraz lokalne kluby Atu i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Dla wielu młodych tancerzy była to pierwsza okazja do występu przed publicznością, co wzbudzało wyjątkowe emocje wśród ich rodziców. Najlepsze zespoły, które zdobyły nagrody Grand Prix, to Dance Studio Paa, Good Dance Academy oraz Studio Tańca "Etiuda". Sponsorem nagród była Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Słowianin” w Świnoujściu. Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Serdecznie dziękujemy trenerom Agacie Midzie, Marcie Zienkiewicz oraz rodzicom tancerzy za ich wsparcie. Specjalne podziękowania składamy Pani Prezydent Joannie Agatowskiej za jej obecność i wsparcie ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■