POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [19.09.2023, 08:56:41] • Świnoujście

Umierające miasto

Umierające miasto

fot. Sławomir Ryfczyński

Pierwsze zawsze giną młode drzewa, szybko i masowo usychają na naszych oczach, nie wytrzymując presji betonu. W sercu Świnoujścia i dzielnicy nadmorskiej, krótka ulica Bolesława Prusa stała się sceną ekologicznej katastrofy. Kilkanaście drzew, posadzonych zaledwie kilka lat temu, usycha. Nie pomogły nawet letnie dni pełne deszczu. Niestety drzewa, chorują i umierają od dłuższego czasu na terenie całego Świnoujścia. I o ile nikomu nie jest żal drogich, rdzewiejących zacieniaczy na promenadzie, to śmierć żywych organizmów boli mieszkańców. Boli też fakt, że miasto wyraźnie sobie nie radzi, a może nie chce poradzić? Z tym problemem.

Trzeba zapytać, gdzie jest w tym wszystkim Wydział Infrastruktury i Zieleni Miejskiej w Świnoujściu? Jacek Antczak, naczelnik tego wydziału, wydaje się być bezradny wobec tej sytuacji i niedopuszczalnego rażącego zaniedbania. Pytanie brzmi: czy warto sadzić nowe drzewa, jeśli nie potrafimy o nie dbać? Kto na tym zarabia?

Umierające miasto

fot. Sławomir Ryfczyński

Nie wolno pozwolić na dalsze zaniedbania, drzewa to nie tylko dekoracja, ale kluczowy element miejskiego ekosystemu. Władze Świnoujścia muszą natychmiast podjąć konkretne działania i zakończyć tą rzeź. Mieszkańcy mają prawo domagać się odpowiedzialności i dbałości o ich miasto.

Umierające miasto

fot. Sławomir Ryfczyński

Umierające miasto

fot. Sławomir Ryfczyński

Umierające miasto

fot. Sławomir Ryfczyński

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 33, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 33

Gość • Środa [20.09.2023, 07:22:07] • [IP: 83.13.155.**]

Przykre : (

Gość • Środa [20.09.2023, 00:21:05] • [IP: 37.8.230.***]

Zaszczane przez psy to i usychają...

Gość • Wtorek [19.09.2023, 22:41:30] • [IP: 37.248.178.***]

Gość • Wtorek [19.09.2023, 21:35:00] • [IP: 185.210.37.**] Bo tutaj nie ma ogrodnika, który mógłby podejmować decyzje odnośnie nasadzeń. 10 tysięcy drzew, które w pierwszym roku wymagają podlewania, kto i kiedy to będzie robić? Nie realne, że przetrwają. Liczenie na deszcz to za mało.

Gość • Wtorek [19.09.2023, 22:36:21] • [IP: 46.205.132.**]

Na Promenadzie Zdrowia zieleń też uschła. Wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Gość • Wtorek [19.09.2023, 21:35:00] • [IP: 185.210.37.**]

Dlaczego nie sadzi się drzew owocowych? Magnolii? Wiosna przepięknie by kwitły

Gość • Wtorek [19.09.2023, 20:53:28] • [IP: 178.238.246.***]

No niedawno ormowiec poinformował że dostanie 10 tyś drzewek do posadzenia więc szykuje pod nie miejsce

Gość • Wtorek [19.09.2023, 19:06:57] • [IP: 5.173.158.**]

W Świnoujściu nie da się mieszkać

Gość • Wtorek [19.09.2023, 18:00:02] • [IP: 37.47.173.***]

do 110 to nie pis szprycował co zapomniałeś gamoniu jak p.o. na czele z arłukowiczem straszyła nas jak nie przyjmiemy tego płynu, że zabiorą 500plus emerytury, a pis mówił kto chce niech przyjmuje szprycę jak prezydent powiedział, że nie to dopiero po dostała szału a ursula groziła niemcom i nie tylko, a mężulek to dyrektor u szprycy zarobił miliony euro

Gość • Wtorek [19.09.2023, 17:40:11] • [IP: 78.30.80.**]

Tylko natychmiastowa zmiana staruszka z PZPR i ORMO umożliwi oddech temu miastu, nowymi europejskimi standardam !!

Gość • Wtorek [19.09.2023, 16:46:14] • [IP: 46.114.159.***]

Bo jakiś dziad z Warszawy wymyślił sobie w swojej chorej od nienawiści głowie że zamieni Kurort Świnoujście w Miasto przemysłowe.Te hektary lasu, ten księżycowy krajobraz który mamy, ta malutka plaża od Wiatraka do granicy bo po prawej stronie będzie Port.A jakże na miarę Hamburga lub jeszcze lepiej...Kontener kontenerem będzie poganiał. Jak można tak rujnować przyrodę. Brak dostępu do plaży bo chore umysły myślą że Rosjanie zniszczą gazoport.Ta cała polityka, " zaradność" gospodarczą tego rządu to pić na wodę. Głupim trzeb być by nie widzieć że każdy ma puste kieszenie. Ktoś za błędy będzie musiał zapłacić. Zniszczona wyrąbana przyroda, pokolenia nienasadza tych drzew bo to nie 5 min czy miesiąc drzewa rosną latami. I nikt z was nie na odwagi zaprotestowac. Boją się starzy, boją się młodzi, boją się dzieci Wstyd. Nie dbacie o przyrodę. Gdzie człowiek pojedzie tam śmieci w lesie, na polach, łąkach. A przecież to dom. Dobro całego narodu. Dom zwierząt. Nikogo to nie obchodzi. Tylko pieniądz i władza.

Gość • Wtorek [19.09.2023, 16:16:33] • [IP: 176.221.122.**]

Dużo jest takich uschniętych młodych drzewek, które listka nie puściły od trzech lat. Można by było je już usunąć by nie straszyły swoim smutnym widokiem.

Gość • Wtorek [19.09.2023, 16:04:39] • [IP: 185.210.36.**]

Drzewa, zieleń w mieście odzwierciedlają stan zdrowia jej mieszkańców. Po nas choćby potop!

Gość • Wtorek [19.09.2023, 14:52:01] • [IP: 5.173.157.**]

Widzimy teraz bezsensowność idei sadzenia 10 tys. drzewek, o czym niedawno była mowa. Po co sadzić nowe? I tak zaraz zdechną!

Gość • Wtorek [19.09.2023, 12:59:35] • [IP: 178.238.246.**]

Powinny być stawiane kołki ochronne, które zabezpieczyły by te drzewa przed podlewanie przez PSY, właściciele tych czworonogów nie myślą, ze drzewka nie będą zdrowe od pisich odchodów które wypala korzenie, i śmierdzą. Proponuje zabezpieczyć drzewka, i dbać o nie, może młodzież w ramach dbania o środowisko pomoże zadbać o zieleń i drzewa.🤔duszo zależy od szkół i nauczycieli, którzy powinni uczyć nasze dzieci jak dbać o planetę i jaka role w życiu spełniają drzewa.

Gość • Wtorek [19.09.2023, 12:50:28] • [IP: 176.221.122.**]

A CI CO PRACUJA W URZEDZIE, BIORA KASE ZA SWOJA PRACE TO NIE CHODZA ULICAMI, PARKIEM ZE NIE WIDZA PROBLEMU ? TRZEBA PALCEM POKAZAC? POWOLAC W MIESCIE OGRODNICTWO, PODZIELIC MIASTO NA SEKTORY, ZATRUDNIC ARCHITEKTOW IEL;ERNIO I ZATRUDNIC LUDZI DO PRACY, NASADZEN I DBALOSCI O ZIELEN MIEJSKA.

Gość • Wtorek [19.09.2023, 12:38:01] • [IP: 37.47.153.**]

Umierające tak jak staruszek miejski z lat PRL, PZPR, ORMO !! Tak kończą się procedury " wita rozumita"!

Gość • Wtorek [19.09.2023, 12:33:15] • [IP: 213.128.178.**]

Zobaczcie co się dzieje na karsiborskiej i dalej w stronę główek nad zalewem tną buki dęby tragedia

Gość • Wtorek [19.09.2023, 12:15:24] • [IP: 185.210.38.**]

Gość • Wtorek [19.09.2023, 09:02:45] • [IP: 178.238.252.**]jeśli drzewa się sadzi latem to wiadomo że uschną latem.Po za tym te drzewa to nie na nasz klimat.

Gość • Wtorek [19.09.2023, 12:13:36] • [IP: 178.238.253.***]

Na 11 Listopada kilka drzewek suchych przy garażach.

Gość • Wtorek [19.09.2023, 11:58:09] • [IP: 46.205.132.**]

Na Nowym Cmentarzu posadzone drzewa też usychają.

Gryf • Wtorek [19.09.2023, 11:54:42] • [IP: 88.218.253.***]

Jeżeli KTOŚ decyduje się na kierowanie gminą, ten odpowiada za wszystkie dobra ale i za złe. Tak on jaki jego podwładni muszą dbać o dobro mieszkańców swojej gminy. Powinni słuchać tych, nielicznych, którzy zgłaszają swoje uwagi osobiście lub poprzez media. Mieszkańcy wybaczą losowe przypadki, ale nie wybaczą gdy się ich ogłupia. Sadzenie drzew przy ulicach jest błędem, gdyż i miejsca nie ma i jest za duże zanieczyszczenie chemiczne, także są niebezpieczne. Drzewa sadzić w dużych grupach i różnorodnych. Liczne puste place w mieście zamieniać w małe parki a nie zabudowywać. Wspomniane drzewa umierają cały rok a nie teraz jesienią.

Gość • Wtorek [19.09.2023, 11:28:27] • [IP: 89.78.45.***]

Drzewa won, mieszkańcy won, ma zostać beton i niemiecki dom starców z obsługą ze wschodu. To tego nie widzicie ? przecież wszyscy co myśleli już wyjechali...

Gość • Wtorek [19.09.2023, 11:17:28] • [IP: 178.238.246.***]

Beton w mieście, beton w głowach Żmuda i Michalskiej, na Polsacie mówią, że prawobrzeże w Świnoujściu zwalone pyłem. Cudowne miasto 🙁

Gość • Wtorek [19.09.2023, 10:52:18] • [IP: 149.156.152.***]

Tak nie do końca jestem przekonany o słuszności spostrzeżeń. Jesień zbliża się wielkimi krokami, sporo drzew straciło liście - jeszcze nie masowo, ale już to gdzieniegdzie widać. Te młode drzewa na pewno odchorowały przesadzanie i nie można wykluczyć, że wiosną się opuszczą. Ale pewności oczywiście nie ma. Inna sprawa, to podlewanie. Są w Polsce miasta, gdzie wokół nowo posadzonych drze stawia się nie tylko kołki ochronne (stabilizujące sadzonkę), ale również specjalne worki na wodę, dzięki którym drzewa mają wilgoć na pierwszy etap po przesadzeniu. I ekipy utrzymania zieleni podlewają te drzewa systematycznie uzupełniając wodę. Tutaj takich luksusów nie widzę.

Gość • Wtorek [19.09.2023, 10:15:01] • [IP: 188.146.110.***]

Szykujcie się. Na jesieni i zimą wy będziecie znowu umierać. Picowska zbrodnicza banda znowu szykuje się do szprycowania lokalnego motłochu berbeluchą satanistyczną zawierającą grafen i białko stolca. Na ulicę Wrocławia już wypuścili orków z usmordoru. Macie po prostu prze

Oglądasz 1-25 z 33
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Ośrodek Sportu i Rekreacji "Wyspiarz w Świnoujściu, informuje że w związku z konserwacją sieci, węzła i instalacji przez PEC w dniu 22.05.2024 r. (środa) Pływalnia na Uznam Arenie przy ul. Grodzkiej 5, będzie w tym dniu NIECZYNNA. Jednocześnie informujemy, że hala sportowa i siłownia na tym obiekcie, będzie funkcjonować bez zmian ■ Już 19 maja hala sportowa SP nr 1 przy ul. Witosa w Świnoujściu zamieni się w arenę pełną tańca i emocji. Ponad 200 tancerzy z sześciu szkół tanecznych z różnych miast, w tym ze Szczecina, Kołobrzegu i Rzeszowa, stanie do rywalizacji w Turnieju Tańca Nowoczesnego „Roztańczone Wyspy”. ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■