- Od lat wspieramy pszczelarstwo na terenie Pomorza Zachodniego. Pszczelarze to coraz wiêksza i wielopokoleniowa rodzina. Nasz piêkny region na ca³ej swojej po³aci jest wykorzystywany do produkcji miodu, dlatego traktujemy j± jako regionaln± tradycjê. Miody z Pomorza Zachodniego stanowi± tak¿e liczn± grupê na Li¶cie Produktów Tradycyjnych - mówi³ marsza³ek Olgierd Geblewicz.
Spotkanie odby³o siê na dachu Urzêdu Marsza³kowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie, na którym znajduj± siê domki z rodzin± po¿ytecznych pszczó³ Murarek oraz symboliczny ul w barwach Pogoni Szczecin.
- Proces karmienia nie tylko pozytywnie oddzia³uje na pszczo³y, ale tak¿e minimalizuje ich straty, zmniejsza ryzyko zaka¿enia paso¿ytami, przyspiesza rozwój m³odych rodzin, stymuluje czerwienie i opó¼nia proces starzenia siê pszczó³ – informowa³ wicemarsza³ek Olgierd Kustosz.
Dobrze od¿ywione pszczo³y s± odporne na wiêkszo¶æ patogenów, d³ugowieczne, a rodziny pszczele s± mniej podatne na rabunek. Dziêki dodatkowi prebiotycznemu, substancji niepodlegaj±cej trawieniu, pobudzaj±cej florê bakteryjn± w jelicie do produkcji cennych i warto¶ciowych dla organizmu bakterii, utrzymany jest zdrowy uk³ad odporno¶ciowy pszczó³.
- Nadmieniæ nale¿y, ¿e Samorz±d Województwa Zachodniopomorskiego jako jeden z pierwszych w kraju dostrzeg³ potrzebê ochrony pszczo³y miodnej - mówi³ wiceprezes zarz±du Wojewódzkiego Zwi±zku Pszczelarzy w Szczecinie dr in¿. Jerzy Samborski.
To nie pierwsze dzia³anie Samorz±du Województwa prowadzone z my¶l± o rodzinach pszczelich i pszczelarstwie na Pomorzu Zachodnim. Dziêki wsparciu przekazanemu w ci±gu dwóch ostatnich lat uda³o siê zakupiæ ponad 130 ton karmy, która trafi³a w 2021 r. do 1262 pszczelarzy z Pomorza Zachodniego, a w roku 2022 do 1414 . W latach 2019-2020 na wymianê wêzy pszczelej przeznaczono 600 tys. z³. Z tego wsparcia skorzysta³o w pierwszym roku 1209 pszczelarzy, a w drugim 1414, ³±cznie zakupiono ok. 11 ton wêzy.
Urz±d Marsza³kowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe