POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [23.07.2023, 09:17:11] • zachodniopomorskie

Jeszcze więcej Pomorza Zachodniego na Pol’and’Rock 2023

Jeszcze więcej Pomorza Zachodniego na Pol’and’Rock 2023

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Pol’and’Rock Festival coraz bliżej. Od 3 do 5 sierpnia na lotnisku Czaplinek-Broczyno bawić się będą dziesiątki tysięcy fanów muzyki. A w strefie Pomorza Zachodniego, która powstaje w festiwalowym miasteczku, czeka na nich moc pozytywnej energii i mnóstwo wydarzeń artystycznych, sportowych, edukacyjnych. Będą warsztaty, animacje dla dzieci, spotkania z ekologią, podwieczorki z poezją, lekcje tańca, a nawet badania profilaktyczne. Intrygująco zapowiada się też wystawa plakatów prof. Lexa Drewinskiego.

Pol’and’Rockowy klimat powraca! Do rozpoczęcia festiwalu już tylko dwa tygodnie. Tak jak przez rokiem – wakacyjne święto muzyki i najpiękniejsze podziękowanie za pracę wolontariuszy WOŚP odbędzie się na terenie lotniska Broczyno pod Czaplinkiem. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego, a w festiwalowym miasteczku powstanie strefa Pomorza Zachodniego.

- Strefa będzie dwa razy większa niż w 2022 roku, a lista atrakcji kilkukrotnie dłuższa – zapowiada marszałek Olgierd Geblewicz. – Kiedy Pol’and’Rock znów zagościł w naszym regionie, pojawił się pomysł, by festiwalowe dni wypełnić dodatkowymi wydarzeniami, rozpoczynając od porannej jogi czy treningów crossfitu, przez warsztaty ekologiczne, zabawy i konkursy dla dzieci, spotkania z dobrą książką czy lekcje salsy. W tym roku proponujemy kilkadziesiąt różnych aktywności, serdecznie zapraszamy m.in. do bardzo rozbudowanej strefy zdrowia.

Będzie tam można zrobić bezpłatne badania profilaktyczne, przeszkolić się z udzielania pierwszej pomocy, a nawet umówić się na indywidualne konsultacje psychologiczne. Warto zajrzeć nie tylko do mobilnych gabinetów lekarskich (żeby np. przebadać wątrobę), ale również na „warsztaty uważności” prowadzone przez specjalistów ze szpitala w Gryficach czy na trening opatrywana złamań i ran, który poprowadzą zawodowi ratownicy WSPR.

STREFA SPORTU, STREFA KSIĄŻKI I STREFA CHILL
W strefie sportu oprócz codziennej gimnastyki (godz. 10-11) zaplanowano m.in. rozgrywki badmintona, kręgle, bule, roundnet, trickboard, a nawet zapasy sumo. Będzie też coś dla rowerzystów i miłośników tańca (salsa, bachata). Roztańczone Pomorze Zachodnie zaprasza codziennie od godz. 18 do 20. W strefie piękna (od godziny 10) będą odbywać się m.in. „lawendowe warsztaty”
czy spotkania z fizjoterapeutami.

Strefa dziecięca zaprasza na rajski plac zabaw (z piaskownicą, balonami, bańkami mydlanymi i fotobudką) oraz piracką wyspę. Codziennie będą odbywały się tam również warsztaty dla dzieci (np. „Kodowanie bez prądu”) i zabawy integrujące dla rodzin. W zacienionej strefie chill będzie można odpocząć (godz. 10-18) na wygodnych leżakach, a w strefie książki – poczytać i posłuchać. Ciocia Fika zaprasza na „Czytanie na śniadanie” (godz. 10-11), „Podwieczorki z poezją” (16-17) i „Wieczorne czytanki dla dzieci (18-19). Będzie też Bookcrossing – szafę z książkami do przygarnięcia przywiezie Miejska Bibliotek Publiczna z Bornego Sulinowa.

Spragnieni wrażeń artystycznych na pewno odwiedzą wystawę „Poster show” prof. Lexa Drewinskiego, słynnego plakacisty, wykładowcy akademickiego. Uroczyste otwarcie wystawy, która porusza najważniejsze społeczne tematy ostatnich lat, zaplanowano 3 sierpnia o godz. 13, a w wydarzeniu wezmą udział marszałek Olgierd Geblewicz i szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak.

WARSZTATY, WYKŁADY, TANIEC I PROMOCJA REGIONU
Miłośnicy sztuk plastycznych powinni zajrzeć też do festiwalowej warsztatowni, gdzie codziennie będą odbywały się ciekawe zajęcia, m.in. malowania na drewnie „rajskich drogowskazów”, tworzenia festiwalowych flag czy słowiańskich plecionek. W strefie Pomorza Zachodniego ma powstać również wielkie upcyklingowe dzieło sztuki – mozaika z tysięcy plastikowych nakrętek (zostanie wystawiona na licytację WOŚP).

Bardzo ciekawie zapowiadają się (godz. 9) warsztaty „Business Yoga”. Poprowadzi je Wadim Żarski – kiedyś zawodowy sportowiec, dziś trener biznesu. Na Pol’and’Rock warto zabrać sportowy strój i matę do ćwiczeń, by zrelaksować się z Yoga Life Club z Koszalina (Przystań relaksu, codziennie, godz. 17-18). Albo spróbować „tańca intuicyjnego” z terapeutką Patrycją Kazimierczak (czwartek, godz. 14-16).

W strefie POZNAJ POMORZE ZACHODNIE będą prezentowały się lokalne samorządy, miejscowości turystyczne, regionalne marki (np. Szwajcaria Połczyńska). Przygotowywane są niespodzianki dla miłośników militariów i turystyki rowerowej. Koło gospodyń wiejskich „Kołacz” zorganizuje warsztaty rzeźbienia w owocach, z kolei Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie zaprosi w podróż w przeszłość, do epoki baroku.

W festiwalowym miasteczku zaprezentują się również regionalne uczelnie. Uniwersytet Szczeciński przyjedzie na Pol’and’Rock z „brygadą prawną” (porady prawne - w czwartek i sobotę, godz. 14-15) i warsztatami psychologicznymi „Młode Głowy” (codziennie, godz. 15-17). Natomiast Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny przywiezie na lotnisko Broczyno m.in. psa-robota i zdalnie sterowane samochodziki RC. Przygotowuje też pokazy czystej energii i trening rozpoznawania zapachów wina.

Strefa Pomorza Zachodniego - miejsce wypoczynku, zabawy, nauki - zlokalizowana jest w centrum festiwalowego miasteczka. Jest dwa razy większa niż rok temu. Zajmuje 5 tysięcy m kw. Będzie działała od czwartku do soboty (3-5 sierpnia). Więcej informacji o wydarzeniach przygotowywanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego na: polandrockfestival.pl/line-up-schedule oraz w mediach społecznościowych: www.facebook.com/events/1606085589887639/

29. Pol’and’Rock Festival jest imprezą niebiletowaną. Wszystkie koncerty i atrakcje są bezpłatne. Ogólnodostępne i darmowe jest również pole namiotowe (wyjątek stanowi Rock Camp). Wystąpią m.in. Spin Doctors, Apollo 440, Lady Pank, Brodka, Napalm Death, Carpenter Brut i Biohazard. Obecność na ASP potwierdzili m.in. Borys Szyc, Jerzy Kryszak, Marek Dyjak, Katarzyna Kolenda-Zaleska i Marta Kuligowska oraz Kabaret Paranienormalni i Pan Li.
Więcej informacji: polandrockfestival.pl/

FESTIWALOWE POCIĄGI
Przypominamy, że z inicjatywy marszałka Olgierda Geblewicza już od środy (2 sierpnia) do niedzieli (6 sierpnia) kursować będą specjalne pociągi, które ułatwią dojazd do Czaplinka. Oprócz 6 par regularnych kursów uruchomionych zostanie aż 15 par dodatkowych pociągów. Wśród nich - hybryda w barwach Pol’and’Rock i WOŚP. Cztery pary będą obsługiwać relację Szczecin Gł. – Szczecinek – Szczecin Gł., 11 par kursować będzie na trasie Szczecinek – Czaplinek – Szczecinek. Pociągi te będą skomunikowane z innymi połączeniami Polregio oraz Intercity. Po zakończeniu festiwalu, od wczesnych godzinnych porannych w niedzielę (6 czerwca) zaplanowano aż 28 par pociągów!

Na Pol’and’Rock warto również wybrać się rowerem. Specjalne festiwalowe trasy - m.in. ze Szczecina (160 km), Koszalina (121 km), Gorzowa Wielkopolskiego (174 km), Berlina (346 km) - znajdują się w aplikacji „Pomorze Zachodnie”. Apkę można bezpłatnie ściągnąć z Google Play i AppStore.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Terminal kontenerowy do poprawki. Naruszono lub zignorowano szereg przepisów. Podczas podejmowania decyzji o lokalizacji terminala kontenerowego w Świnoujściu naruszono lub pominięto szereg przepisów. Całkowicie zignorowano kwestię m.in. interesu mieszkańców, uciążliwości, które odczuje lokalna społeczność, ale także bezpieczeństwa państwa w sytuacji, gdy inwestycja powstaje w sąsiedztwie terminala LNG. Świnoujski samorząd chce naprawić te błędy i odwołał się od wspomnianej decyzji Adama Rudawskiego, wojewody zachodniopomorskiego. Działania podjęto w szeroko pojętym interesie społecznym, w nadziei, że głos samorządu w końcu zostanie wysłuchany i uwzględniony. Nie było konsultacji, referendum, rzetelnych opracowań… ■ Druga edycja "Roztańczonych wysp" pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Świnoujście znów przyniosła niezapomniane chwile. Ponad 200 tancerzy z różnych regionów zaprezentowało swoje umiejętności, w tym zespoły z Dance Studio Paa Szczecin, Good Dance Academy Dobra, Strefy Ruchu Dagmara Błaszczak Nowogard oraz lokalne kluby Atu i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Dla wielu młodych tancerzy była to pierwsza okazja do występu przed publicznością, co wzbudzało wyjątkowe emocje wśród ich rodziców. Najlepsze zespoły, które zdobyły nagrody Grand Prix, to Dance Studio Paa, Good Dance Academy oraz Studio Tańca "Etiuda". Sponsorem nagród była Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Słowianin” w Świnoujściu. Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Serdecznie dziękujemy trenerom Agacie Midzie, Marcie Zienkiewicz oraz rodzicom tancerzy za ich wsparcie. Specjalne podziękowania składamy Pani Prezydent Joannie Agatowskiej za jej obecność i wsparcie ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■