POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [16.07.2023, 16:22:58] • Polska

Recepta na życie po zawale

Recepta na życie po zawale

fot. Organizator

Zawał serca dotyczy około 80 000 ludzi w Polsce i dotyka coraz młodszych osób - stale rośnie liczba zawałów serca u ludzi przed 45. rokiem życia. Jak zmniejszyć śmiertelność po zawale mówi dr hab. n. med. Piotr Buszman, kardiolog American Heart of Poland.

Choroba serca często wynika z niezdrowego stylu życia, nieodpowiedniej diety i nadmiernego przeciążania organizmu. Chociaż istnieją dziedziczne skłonności do problemów kardiologicznych, nie oznacza to, że musimy automatycznie doświadczać tego typu schorzeń. Poprzez odpowiednią opiekę nad naszym sercem i podejmowanie właściwych działań we właściwym czasie, możemy zapobiec wielu powikłaniom i zachować dobre zdrowie serca. Zawał serca jest poważnym schorzeniem, które może prowadzić do groźnych powikłań, w tym zgonu. Istnieje jednak wiele działań, które mogą pomóc zmniejszyć śmiertelność po zawale serca. Oto kilka kluczowych środków, które warto uwzględnić w celu poprawy rokowania pacjentów po zawale serca.

Szybka interwencja medyczna.
- Czas jest kluczowy w przypadku zawału serca. Szybka interwencja medyczna, tak jak podanie leków rozpuszczających skrzepliny lub przeprowadzenie zabiegu rewaskularyzacji wieńcowej, może pomóc przywrócić przepływ krwi do serca i ograniczyć uszkodzenia mięśnia sercowego – wyjaśnia dr hab. n. med. prof. KAAF Piotr Buszman, kardiolog inwazyjny, dyrektor ds. badań przedklinicznych Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland.  

Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna, czyli bezpłatny program KOS-zawał.
Po trzech latach pacjenci z Programu Koordynowanej Opieki nad Zawałem Serca (KOS-zawał) mają śmiertelność na poziomie 11%, natomiast u pacjentów nieobjętych programem wynosi ona 20%.
– Program KOS-zawał realizowany w ramach NFZ oferuje kompleksową opiekę po zawale mięśnia sercowego, obejmującą diagnostykę, terapię zgodną ze wskazaniami klinicznymi, rehabilitację kardiologiczną oraz ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w okresie 12 miesięcy od momentu wystąpienia zawału serca. Wszystkie działania związane z opieką nad pacjentem organizuje i nadzoruje podmiot koordynujący. Pacjenci powinni korzystać z programu KOS-zawał z uwagi na wiele korzyści, które – zgodnie z przeprowadzonymi badaniami – po trzech latach nadal się utrzymują, pomimo tego, że sam program kończy się po roku. Wśród uczestników programu KOS-zawał liczba hospitalizacji z powodu niewydolności serca została zredukowana aż o ok. 30% – wyjaśnia kardiolog American Heart of Poland.

Kontrola czynników ryzyka.
Pacjenci po zawale serca powinni skupić się na utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, kontrolowaniu poziomu cholesterolu. Zaprzestać palenia tytoniu, dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Należy również zwrócić uwagę na codzienną dietę, która powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb, biorąc pod uwagę ewentualne schorzenia towarzyszące, takie jak cukrzyca.

Ważne jest ograniczenie spożycia cholesterolu, który występuje m.in. w tłustym mięsie, smalcu i maśle.
– Wybierajmy niskotłuszczowe źródła białka zamiast tłustego mięsa, takiego jak wieprzowina czy czerwone mięso. Zdrowe tłuszcze to np. oliwa z oliwek, orzechy, nasiona i awokado. Te produkty zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które są korzystne dla zdrowia serca. Warto także wiedzieć, że spożywanie nadmiernej ilości soli może przyczyniać się do wzrostu ciśnienia krwi. Należy unikać żywności wysoko przetworzonej, która często zawiera duże ilości soli. Jeśli pacjent ma cukrzycę, ważne jest monitorowanie spożycia cukru i stosowanie się do zaleceń dotyczących kontrolowania poziomu glukozy we krwi. Należy unikać napojów słodzonych, słodyczy i produktów z dużą zawartością cukru – informuje Piotr Buszman.

Stosowanie leków.
- Pacjenci po zawale serca mogą wymagać regularnego przyjmowania leków, takich jak aspiryna, beta-blokery, inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) czy statyny. Te leki pomagają w utrzymaniu prawidłowego rytmu serca, obniżają ciśnienie krwi, redukują poziom cholesterolu i zmniejszają ryzyko dalszych incydentów sercowych. Leki należy przyjmować wedle wskazówek lekarza prowadzącego i samodzielnie nie wprowadzać zmian – tłumaczy kardiolog.

Ruch po zawale serca.
- Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu oceny indywidualnej sytuacji zdrowotnej i otrzymania zaleceń dotyczących odpowiedniego poziomu intensywności i rodzaju aktywności. Wykonywanie ćwiczeń aerobowych, takich jak chodzenie, pływanie, jazda na rowerze, może wzmocnić serce, poprawić wydolność fizyczną i zmniejszyć ryzyko kolejnego incydentu sercowego. Regularna aktywność fizyczna może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, co jest ważne dla zdrowia serca i ogólnego samopoczucia.

Ruch pomaga spalać kalorie i utrzymywać prawidłową masę ciała. Wspiera również redukcję stresu, który może mieć negatywny wpływ na serce i układ krążenia. Ważne jest słuchanie swojego ciała i reagowanie na wszelkie niepokojące objawy, takie jak duszność, ból w klatce piersiowej czy zawroty głowy. Należy pamiętać o wyborze bezpiecznego środowiska do ćwiczeń, unikania skrajnych warunków atmosferycznych – wyjaśnia specjalista American Heart of Poland.

Magdalena Iwańska
Specjalista ds. komunikacji i PR


komentarzy: 8, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-8 z 8

Gość • Wtorek [18.07.2023, 12:58:35] • [IP: 46.7.172.***]

Oj jak nowoczyśnie, zgodnie z pomysłem ministra miłości Adama N - teleporada: boli panią jak tak pani robi, o jej, to niech pani tak nie robi $$$$!

Gość • Wtorek [18.07.2023, 03:42:46] • [IP: 109.76.190.**]

A w ostatnich 2 latach bardzo mocno wzrosła liczba młodych osób. Najzwyklejsze statystyki to pokazują. Trzeba tylko chcieć to sprawdzać. Ale że już tv nie trąbi co godzinę ile i kiedy. To już zwykły Kowalski główkę ma spokojną i nie musi panikować że świat umiera.

Gość • Poniedziałek [17.07.2023, 12:46:34] • [IP: 178.238.246.**]

U nas na wizytę do kardiologa, z niskim poczuciem empati trzeba czekać rok czasu, wiec te porady na nic się nie przydadzą, nawet przy zdrowym trybie życia!!

Gość • Poniedziałek [17.07.2023, 06:31:37] • [IP: 83.20.248.***]

Przepraszam - ale co to za artykuł jakiejś specjalistki cyt :specjalistka do spraw komunikacji i PR Osobiście dla mnie TO STEK MIĘSNY BZDUR !! całkowita nieznajomość zagadnienia choroby serca a wręcz ZNACHORSTWO !! Średnio rozgarniety pacjet po kardiologii WIDZI ZAPAŚĆ LECZNICTWA --- KOLEJKI, BRAKI LEKÓW, i co najgorsze demagogię NFZ. !!

Gość • Niedziela [16.07.2023, 22:33:24] • [IP: 5.174.191.***]

Jaka pozycja po zawale jest najlepsza?

Gość • Niedziela [16.07.2023, 22:03:33] • [IP: 2.106.93.**]

Nie szczypać się. Nie będzie zawałów.

Gość • Niedziela [16.07.2023, 17:55:56] • [IP: 176.221.122.**]

ZA NISKIE WYNAGRODZENIA ZA PRACE, LUDZI KRWEW ZALEWA DOSLOWNIE I SERCE STAJE

Ziomal • Niedziela [16.07.2023, 17:02:31] • [IP: 37.248.224.***]

W naszym szpitalu miejskim niestety jakość świadczonych usług zostawia wiele do życzenia! Trzeba jeździć i tak do Szczecina do lekarzy...

Oglądasz 1-8 z 8
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■