Nowe rekordy i dumni zwycięzcy – tak można podsumować akcję Healthy Cities 2023 organizowaną przez Grupę LUX MED. W tegorocznej edycji wzięło udział 10 tys. uczestników. Wszyscy, którzy brali udział w sportowej rywalizacji przez cały czerwiec chodzili, biegali czy spacerowali dla zdrowia i planety. Mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu oraz pracownicy ponad 90 firm wspólnie przeszli 1,8 miliarda kroków.
Nasza akcja ma przypomnieć, że każdy krok ma znaczenie dla zdrowia. Widzimy, że rola aktywności fizycznej jest wciąż przez wiele osób niedoceniania, dlatego zachęcamy do zmiany nawyków przez wykonanie podstawowych i zarazem najprostszych działań profilaktycznych – chodzenia. Wierzę, że udział w wyzwaniu pozwolił uczestnikom poczuć, jak duży wpływ na nas mają małe zmiany, jakie wprowadzamy do naszej codziennej rutyny.
Anna Rulkiewicz, Prezeska Grupy LUX MED
Zdrowe nawyki i działania dla planety
Firmy, których pracownicy zebrali najwięcej kroków, obejmą patronatem projekt rewitalizacji polskich torfowisk, realizowany we współpracy z organizacją UNEP/GRID (działającą w Polsce na rzecz misji Programu ONZ ds. Środowiska). W tym roku przyznano trzy miejsca pierwsze:
· DB PORT SZCZECIN – I miejsce w kategorii do 500 pracowników/-czek
· AC S.A. – I miejsce w kategorii 501-5000 pracowników/-czek
· OM NSZZ Solidarność w Volkswagen Poznań – I miejsce w kategorii od 5001 pracowników/-czek
Wśród miast pozycję lidera zajęły Świętochłowice. Warto podkreślić, że to już drugie zwycięstwo tego miasta w wyzwaniu Healthy Cities. W tym roku, poza zielonym budżetem o wartości 30 tys. zł, przeznaczonym na wsparcie proekologicznych inicjatyw, miasto otrzyma także nagrodę w postaci organizacji dla dzieci i młodzieży warsztatów z zasad pierwszej pomocy pod nazwą „Umiem Pomóc” . Drugie miejsce, podobnie, jak w zeszłym roku zajęło Świnoujście. Natomiast trzeci był Zamość.
Każdy kto dołączył do naszego wyzwania jest wygrany. Cieszymy się, że z roku na rok liczba uczestników i ich zaangażowanie w akcję rośnie. To pokazuje, że jesteśmy coraz bardziej świadomi roli jaką profilaktyka ma na nasze życie. Wyzwanie łączy ruch, zdrowie i troskę o planetę pod jednym dachem, co znakomicie koresponduje z duchem zrównoważonego rozwoju. Liczny udział firm pokazuje, że przestaje on być wyłącznie modnym hasłem, a przybiera realny kształt i ma swój wyraz w codziennym życiu.
Łukasz Niewola, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej i
Zrównoważonego Rozwoju Grupy LUX MED
Tegoroczna akcja była trzecią edycją projektu. W 2022 r. wzięło w niej udział 9 tys. osób, a uczestnicy pokonali ponad 1,5 mld kroków, czyli 27 razy okrążyli Ziemię. Zwycięskie samorządy przeznaczyły zielone budżety m.in. na: zakup pól lawendowych z hotelami dla ptaków i owadów, pojemników na korki, budki dla kaczek czy kotów, a także urządzenia do pomiaru czasu podczas miejskich zawodów sportowych. Z kolei najlepsze w rankingu firmy wspólnie z Lasami Państwowymi posadziły 9 ha drzew.
Joanna Radzio
Posadzcie i podlewajcie bo usychaja z braku dbajacych
Healthy Cities? Czy my nie mamy wlasnego jezyka?
A co to za szemrana firma, na betonie drzewa sadzili? Puszczanie bąków jest też zdrowe.
Żadne z tych dziesięciu tysięcy młodych drzewek nie zastąpi nawet jednego dużego leciwego drzewa które w tysiącach są barbarzyńsko wyżynane przez" Betona Żmurkiewicza" i jego przydupasów. P.S. A na obrazku 15-to minutowe miasto.
Będzie miało co usychać, może założyć aleję Michalskiej przy skrzyżowaniu Żmurkiewicza?