POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [14.07.2023, 17:17:49] • Polska

Jak dbać o trawnik podczas upalnego lata?

Jak dbać o trawnik podczas upalnego lata?

fot. Organizator

Upalne lato z temperaturami 30 stopni C i powyżej są w naszej szerokości geograficznej stresogenne dla roślin. Taka aura jest prognozowana na drugą połowę lipca i sierpień, i prawdopodobnie będzie to w skali świata najbardziej gorące lato w historii pomiarów. Na palące promienie słońca jest narażona przede wszystkim trawa, a chodzi o odsłonięte trawniki pełniące funkcję centrum rekreacyjnego w strefie domowej i te znajdujące się w strefie silnego nasłonecznienia. Nikt nie ma wątpliwości, że wymagają nawadniania i wzmocnienia nawozami zawierającymi potas, ale co z koszeniem w takich warunkach?

Kosić trawnik w upał czy nie?
W okresie upałów trawa rośnie wolniej, ale nadal rośnie, bo celem roślin jest zakwitanie i wytworzenie nasion. Takie są prawa natury. Ten proces wymaga od trawy sporego wysiłku, co ją dodatkowo osłabia. Natomiast celem koszenia jest niedopuszczenie trawy do zakwitania. – Koszenie wpływa na zagęszczanie się trawy, dlatego zaleca się jednak koszenie w okresie gorącego, suchego lata. Można ją kosić rzadziej, na przykład raz na 7-10 dni, i na pewno nieco wyżej, ponieważ zbyt niskie koszenie w tych warunkach zniszczy trawę, a wówczas cały dotychczasowy wysiłek włożony w pielęgnację trawnika pójdzie na marne. Przed każdym koszeniem koniecznie należy sprawdzić naostrzenie noża. Nie lekceważmy tej czynności, bo stępione noże strzępią źdźbła trawy. W konsekwencji zwiększa się powierzchnia cięcia, trawa silniej transpiruje i traci więcej wilgoci, słabnie, wysusza się i zamiera.

Dodatkowo, warto ją kosić w dni upalne rano lub wieczorem, gdy temperatury są nieco niższe i zachowywać naprzemienność koszenia. – wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów prowadzącą firmę wykonawczą Zielony Salon.

W upalne lato wysokość koszenia ma jeszcze większe znaczenie. Przede wszystkim nie należy kosić zbyt blisko podłoża, ponieważ trawa zacznie obumierać wskutek przesuszenia. Właśnie w tym celu nowoczesne kosiarki zostały wyposażone w systemy regulacji wysokości koszenia, by opiekun trawnika mógł bez wątpliwości ustawić noże adekwatnie do warunków. Im więcej stopni regulacji, tym większa precyzja w doborze wysokości koszenia. Dobrym przykładem są kosiarki Honda z rodziny HRX, spalinowe i najnowsza opcja – akumulatorowa, które posiadają 7-stopniowy system regulacji wysokości noży w zakresie 25-79 mm (HRX 476) /19-101 mm (HRX 537), dostosowany do zasad sztuki koszenia.

Dodatkowym udogodnieniem jest centralne ustawianie wysokości systemu tnącego - jednym przyciskiem dla 4 kół.

Zachowanie systematyczności w cyklu koszenia, również w przypadku rzadszego koszenia w gorące i suche lato, zapewnia lepszą kontrolę kondycji trawy i pomaga jej przetrwać kryzysowy dla niej czas. Zaniechanie koszenia, a następnie skoszenie wyrośniętych roślin za jednym podejściem jest bardzo stresujące dla trawy i osłabia jej kondycję. Jeśli dopuściliśmy do tego, że trawa urosła ponad miarę, należy ją kosić etapami.

- Ze względu na jakość i precyzję koszenia, warto zwrócić uwagę na konstrukcję systemu tnącego kosiarki. Wyjątkowo skutecznym i dokładnym systemem jest układ podwójnych noży w kosiarkach spalinowych Honda HRX. Ta innowacja została wprowadzona do konstrukcji kosiarek 20 lat temu, więc jej skuteczność jest potwierdzona w wieloletniej praktyce. Ten system polega na tym, że nóż górny wykonuje cięcie podstawowe, zaś nóż dolny rozdrabnia pokos. Dzięki temu trawa jest dobrze skoszona, a kosz może pomieścić o 30% więcej pokosu w porównaniu z kosiarkami z jednym nożem. Dodatkową zaletą tego systemu jest duży stopień rozdrobnienia pokosu co ma kluczowe znaczenie w przypadku włączenia opcji mulczowania. – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Manager maszyn ogrodniczych, Aries Power Equipment - Generalny Dystrybutor maszyn i urządzeń Honda w Polsce.

W elektryczny system ustawiania wysokości koszenia są wyposażone niektóre roboty koszące, jak Honda Miimo 3000 Live. W tym konkretnym przypadku wysokość koszenia można ustawić za pomocą aplikacji Mii-monitor zainstalowanej w telefonie komórkowym lub w tablecie. Ten robot komunikuje się z sieciami GPS i GSM, dzięki czemu można go kontrolować i nim sterować z dowolnego miejsca, nawet będąc na wakacjach daleko od domu. W ten sam sposób można również zmienić harmonogram koszenia, by dostosować go aktualnych warunków. Jedno spojrzenie na ekran aplikacji wystarczy, by wiedzieć co w danej robot robi, ponieważ różne kolory tła są przypisane do poszczególnych czynności.

W upalne lato należy również koniecznie przestrzegać pory dnia koszenia. Jest rzeczą oczywistą, że nie można kosić trawy w pełnym słońcu. Najlepiej jest to zrobić rano lub wieczorem ze wskazaniem na późne godziny popołudniowe, ponieważ rano trawa może być obciążona rosą i wilgotna, a skoszona pod wieczór ma całą noc na regenerację sił.

Woda i potas
W letnim skwarze trawa nie ma łatwego życia. Skutki działania promieni słonecznych i braku wody szybko stają się widoczne, bo trawa żółknie, wysycha, powstają plamy wyschniętej gleby. Oczywistą koniecznością jest systematyczne nawadnianie trawnika, najlepiej drobną kroplą. W warunkach standardowego lata, bez ekstremalnych temperatur, rośliny potrzebują średnio 4-5 l wody na metr kwadratowy w ciągu doby. W upalne lato to zapotrzebowanie jest większe. Wskazane jest obserwowanie kondycji trawnika i dostosowywanie intensywności nawadniania.

W upalne dni warto podlewać trawnik dokładnie i obficie. Chodzi o ty, by woda dotarła do warstwy korzeniowej, na głębokość 10-15 cm, i dobrze ją nawodniła. Najlepszą porą na podlewanie jest poranek, gdy otaczające powietrze jest chłodniejsze po nocy co zapewnia zachowanie podobnej temperatury wody i roślin. W efekcie ograniczamy parowanie wody. Pomocną w nawadnianiu ogrodu jest lekka, przenośna pompa spalinowa Honda WX10 służąca do pompowania wody z dostępnych naturalnych zbiorników wody. Jest to pompa dużej wydajności – w minutę pompuje do 120 litrów wody, i wytwarza wysokie ciśnienie umożliwiające podanie wody na wysokość do 37 m. Jej parametry są dostosowane do zasilania w wodę systemów zraszania, a nawet kilku jednocześnie. Jej atutem jest też 4-suwowy silnik, który ma obniżony poziom emisji spalin - o 85% niższy od tego emitowanego przez silnik 2-suwowy.

Kolejną ważną czynnością chroniącą trawę przed ekstremalnymi warunkami jest nawożenie. Jedną z form odżywiania trawnika jest mulczowanie, które dodatkowo ogranicza parowanie wody z trawy i podłoża. Elementem prawidłowego mulczowania jest sucha trawa i wysoki stopień rozdrobnienia pokosu, by szybko przekształcał się w materię organiczną. I w tym przypadku skutecznym i przyjaznym dla trawy jest system podwójnych noży w połączeniu z systemem mielenia zmiennego w jaki są wyposażone kosiarki Honda HRX.

Podwójne noże produkują mikro pokos, zaś za pomocą systemu mielenia zmiennego Versamow można samemu decydować o tym jaka ilość pokosu pozostanie na trawie, a ile
trafi do kosza. Podczas upałów warto też wspomóc trawę nawozami zawierającymi potas, który zwiększa odporność roślin na suszę. Wzmacnia korzenie trawy, ogranicza parowanie i jednocześnie przygotowuje trawę do jesieni i zimy.
www.mojahonda.pl

Beata Jeż


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Czwartek [27.07.2023, 11:54:20] • [IP: 62.69.229.**]

Kryptoreklama, tu nie chodzi o trawniki a o sprzedaż kosiarek Honda.

Gość • Czwartek [20.07.2023, 10:54:16] • [IP: 176.221.122.**]

A gdzie te kwietne łąki ?

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Terminal kontenerowy do poprawki. Naruszono lub zignorowano szereg przepisów. Podczas podejmowania decyzji o lokalizacji terminala kontenerowego w Świnoujściu naruszono lub pominięto szereg przepisów. Całkowicie zignorowano kwestię m.in. interesu mieszkańców, uciążliwości, które odczuje lokalna społeczność, ale także bezpieczeństwa państwa w sytuacji, gdy inwestycja powstaje w sąsiedztwie terminala LNG. Świnoujski samorząd chce naprawić te błędy i odwołał się od wspomnianej decyzji Adama Rudawskiego, wojewody zachodniopomorskiego. Działania podjęto w szeroko pojętym interesie społecznym, w nadziei, że głos samorządu w końcu zostanie wysłuchany i uwzględniony. Nie było konsultacji, referendum, rzetelnych opracowań… ■ Druga edycja "Roztańczonych wysp" pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Świnoujście znów przyniosła niezapomniane chwile. Ponad 200 tancerzy z różnych regionów zaprezentowało swoje umiejętności, w tym zespoły z Dance Studio Paa Szczecin, Good Dance Academy Dobra, Strefy Ruchu Dagmara Błaszczak Nowogard oraz lokalne kluby Atu i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Dla wielu młodych tancerzy była to pierwsza okazja do występu przed publicznością, co wzbudzało wyjątkowe emocje wśród ich rodziców. Najlepsze zespoły, które zdobyły nagrody Grand Prix, to Dance Studio Paa, Good Dance Academy oraz Studio Tańca "Etiuda". Sponsorem nagród była Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Słowianin” w Świnoujściu. Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Serdecznie dziękujemy trenerom Agacie Midzie, Marcie Zienkiewicz oraz rodzicom tancerzy za ich wsparcie. Specjalne podziękowania składamy Pani Prezydent Joannie Agatowskiej za jej obecność i wsparcie ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■