POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [03.07.2023, 13:35:55] • Świnoujście

Piotr Słomski: „Tunel im. Stanisława Możejki to bez wątpienia naturalna nazwa dla tego obiektu” - ponawiają wniosek do prezydenta i radnych miasta

 Piotr Słomski: „Tunel im. Stanisława Możejki to bez wątpienia naturalna nazwa dla tego obiektu” - ponawiają wniosek do prezydenta i radnych miasta

fot. Organizator

W związku z oddaniem do użytku tunelu pod cieśniną Świny, powraca temat nazwy, jaką miałby on nosić. Przed dwoma laty pojawiła się inicjatywa, aby nadać tunelowi imię Stanisława Możejki. Z pomysłem wyszła wtedy grupa inicjatywna w ramach Stowarzyszenia Partnerstwo i Rozwój, którą reprezentuje Piotr Słomski, nauczyciel akademicki ze Szczecina. Przed dwoma laty złożył on w Urzędzie Miasta stanowisko i wniosek w tej sprawie podpisany przez przedstawicieli życia publicznego naszego województwa.

– Ponawiamy w imieniu wielu środowisk z całego regionu list o nazwę dla tunelu pod Świną imienia Stanisława Możejki – mówi Piotr Słomski – Dwa lata temu, jako pierwsi złożyliśmy do prezydenta oraz biura rady miasta w Świnoujściu, wniosek z podpisami przedstawicieli życia publicznego z regionu wspierający inicjatywę nadania nazwy dla tunelu pod Świną. Wówczas w piśmie odpowiedziano nam, iż do tematu nazwy wrócimy po tym jak tunel zostanie ukończony i oddany do użytku. Dzisiaj z racji powyższych faktów oraz ubiegającego czasu pragniemy ponowić naszą inicjatywę nadania nazwy tunelowi im. Stanisława Możejki. Wnosimy także prośbę o pierwszeństwo w ewentualnym głosowaniu podczas obrad rady miasta. Prosimy również radnych o poszanowanie zasad demokracji, przyzwoitości i możliwości przedstawienia wniosku oraz dyskusję w tym temacie – zaznacza Piotr Słomski.
Przed dwoma laty pod wnioskiem podpisali się między innymi: Artur Balazs – były minister rolnictwa, Andrzej Milczanowski – były minister spraw wewnętrznych, Piotr Mync – wiceprezydent Stargardu, Grzegorz Durski – przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność ’80, Juliusz Słowacki – przewodniczący Stowarzyszenia „Grudzień ‘70 – Styczeń ‘71”, Józef Gawłowicz – kapitan Żeglugi Wielkiej, korespondent paryskiej Kultury, Janina Izabela Ratajczak – członek Solidarności Walczącej – Szczecin, Zdzisław Rygiel – działacz Solidarności, Jan i Idalia Tarnowscy – działacze opozycji antykomunistycznej, Grażyna Adamska – działaczka opozycji antykomunistycznej, Marek Słomski – były wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego, Monika Kwaśniak vel Kwaśniewska – przewodnicząca NSZZ Solidarność w Kamieniu Pomorskim, Henryk Konieczny – przewodniczący ONZZ Solidarność 80 Regionu Zachodniopomorskiego.

Fragmenty biografii Stanisława Możejki
Dla przypomnienia postaci Stanisława Możejki przytoczmy fragmenty jego biogramu zawartego w Encyklopedii Solidarności: „Stanisław Możejko, ur. 13 IV 1954 w Szczecinie, zm. 12 IV 2017 w Świnoujściu. 1976-1980 student Politechniki Szczecińskiej, Wydz. Elektryczny. 1972-1976 i 1981-1983 pracownik Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu, 1983-1987 Żeglugi na Odrze tamże. Od IX 1980 w „S”; zaangażowany w organizowanie samorządu pracowniczego wg założeń Sieci. Po 13 XII 1981 współorganizator TKZ w MSR, 1982-1989 podziemnej poligrafii i kolportażu podziemnej prasy na terenie Świnoujścia. 30 VIII 1982 internowany w Ośrodku Odosobnienia w Wierzchowie: uczestnik tygodniowej głodówki protestacyjnej, zwolniony 8 XII 1982. 1983-1989 współtwórca i przywódca miejskiej struktury podziemnej „S” działającej także poza Świnoujściem, m.in. realizującej statutowe zadania „S” (składki, zasiłki, legitymacje); w III 1983 zwolniony z pracy za wręczanie kobietom 8 III kart z życzeniami sygnowanych przez „S”, przez 7 miesięcy pozostawał bez zatrudnienia. 1 V 1983 organizator niezależnej manifestacji w Świnoujściu. W XI 1983 aresztowany, przetrzymywany w AŚ w Szczecinie, w III 1984 uniewinniony przez Sąd Rejonowy w Świnoujściu; w V 1984 ponownie aresztowany, przetrzymywany w AŚ w Świnoujściu, zwolniony w VII 1984 na mocy amnestii. Od jesieni 1984 członek Rady Koordynacyjnej „S” Regionu Pomorze Zachodnie (w składzie m.in. Andrzej Milczanowski, Władysław Dziczek, Longin Komołowski, Jacek Sauk, Jerzy Zimowski, Mieczysław Lisowski). W XI 1986 organizator Komitetu Założycielskiego „S” w MSR, inicjator wniosku rejestracyjnego do Sądu Wojewódzkiego w Szczecinie. Wielokrotnie skazywany przez kolegia ds. wykroczeń, zatrzymywany na 48 godz., przesłuchiwany, w 1983, 1985 i 1986 autor pozwów cywilnych przeciwko WUSW o odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionej konfiskaty dóbr i bezprawnych zatrzymań (dwie pierwsze sprawy, odpowiednio w 1984 i 1986, zakończone pozytywnie). 1987-1988 pełnomocnik TKK, koordynator akcji założycielskiej komitetów „S”. W 1989 pełnomocnik MKO w Szczecinie ds. reaktywowania „S”, organizator i przewodniczący Podregionu Świnoujście.


komentarzy: 284, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 251-275 z 284

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:28:35] • [IP: 37.248.162.***]

Bez jaj z tym możejką!!

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:28:28] • [IP: 37.8.215.*]

Po co wymyslac nazwe !! Po co Tunel pod swina i tyle!!~Przestancie mieszac!!

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:26:51] • [IP: 37.248.162.***]

🤣🤣🤣

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:25:43] • [IP: 62.69.252.***]

Przepraszam co ten ś.p. Pan zrobił oprócz chaosu. Tunel Świnoujście i wystarczy.

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:25:11] • [IP: 46.231.59.**]

Jestem za tunelem im. Stanisława Możejki. Był protoplastą tej inwestycji.

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:21:54] • [IP: 46.205.137.**]

Tunel pod Swiną

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:20:16] • [IP: 80.55.18.**]

Wystarczy że szczecińska stocznia zlikwidowała stocznię świnoujską, a teraz pchają kogoś z nadania politycznego.

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:16:14] • [IP: 46.231.57.***]

Dlaczego obcy gość ze Szczecina wymyśla nam nazwę tunelu Halo

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:15:54] • [IP: 5.173.158.**]

TUNEL MISTRZA KIEROWNICY Z OGNICY

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:15:33] • [IP: 88.218.254.**]

Po co jakaś nazwa ?? Co wam to da?Wieśniaki tuneliku nie widzieli i muszą się dowartościować.W Norwegi budują tunel dla statków.76 m szeroki i 40 wysoki a tu banda idiotów sprzecza się o rurkę pod kanalikiem.

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:15:08] • [IP: 79.189.54.***]

Jestem na tak

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:13:11] • [IP: 79.186.50.**]

Po co komu nazwa?

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:12:32] • [IP: 46.114.155.**]

Jak można wpaść na taki pomysł? Co ten Możejko. Kim on był? Wstyd takie nazwisko do takiego tunelu. Np Józef Piłsudski o co to to tak. Niech tylko nikt nie wpadnie na pomysł by Kaczyński. Bo sprowadzi nieszczęście na Świnoujście.

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:12:02] • [IP: 178.238.246.***]

A czy w ogóle musi być nazwa? Ludzie to pogłupieli by wszystko nazywać. Trzy zbiorniki na gaz noszą imię L. Kaczyńskiego, betonowa rura pod ziemią ma nosić nazwę Możejki. Czy na prawdę trzeba tą infrastrukturę nazywać? Czy np. w Szwajcarii czy Norwegii tunele mają jakikolwiek nazwę? No NIE!

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:11:20] • [IP: 37.248.215.***]

No i się zaczęła batalia o nazwę.Swinotunel.. Swinoujscie, tunel pod Świną.i wystarczy..Żadne Możejki czy Unie.

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:09:38] • [IP: 46.231.56.***]

Absolutnie tak a nie jakieś tunel uni kołchozoskiej

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:09:32] • [IP: 89.151.39.***]

Żadnego Możejki

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:08:49] • [IP: 88.218.252.**]

PO CO TO NAZYWAC? TUNEL TO TUNEL

Priter • Poniedziałek [03.07.2023, 14:06:54] • [IP: 88.156.235.***]

W Świnoujściu tunel uznamski w Wolinie most woliński i pozbyliśmy się polityki.Pozdrawiam

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:03:03] • [IP: 45.128.38.***]

Taczki to nieistotny element biografii? Przy takiej okazji znalazłoby się jeszcze parę szczególików, ale trzeba pamiętać o maksymie: de mortuis nil nisi bene...

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:02:18] • [IP: 46.171.82.***]

Tunel powinien nosic nazwę Rotmistrza Pileckiego

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:01:32] • [IP: 37.47.182.***]

🤦🤦🤦

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 14:01:20] • [IP: 77.252.46.**]

Bez nazwisk a tym bardziej bez unii, jeżeli już ma być nazwany to tylko nazwa związana z miastem, wyspani itp.

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 13:59:49] • [IP: 2.106.93.**]

A nie może być tunel po Świną? Po prostu? W żadnym wypadku pod nazwą UE! To nasz ciemiężyciel, a co niektórzy chcą im pomniki wystawiać!

Gość • Poniedziałek [03.07.2023, 13:56:36] • [IP: 5.173.172.**]

Raczej nie choć nj nie przeciw

Oglądasz 251-275 z 284
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■