Projekt „OFFowe czwartki ze Storytel” zagościł w Multikinie w marcu i rozszerza regularny repertuar o filmy festiwalowe i produkcje niekomercyjne. Cykl odbywa się w każdy czwartek o godzinie 19.00. 6 lipca widzowie będą mogli zobaczyć „Nostalgię”, 13 lipca „Ostatniego Wikinga”, 20 lipca „Mechaniczną pomarańczę”, a 27 lipca „Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela”.
„Łączy nas miłość do historii”. Pod tym hasłem Storytel i Multikino łączą siły, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich odbiorców. W ramach tej współpracy Storytel oferuje 25% zniżki na bilety do kina. Kody upoważniające do zniżki można pobrać na stronie www.storytel.com/pl/pl/c/offoweczwartki
„Rione Sanità to dzielnica Neapolu, której nie znają nawet sami neapolitańczycy, oddalona od morza, dość niebezpieczna, przez lata właściwie opuszczona” – mówił w rozmowie z „Variety” reżyser „Nostalgii” Mario Martone. I to właśnie ta opanowana przez camorrę dzielnica Neapolu, należąca do najbiedniejszych, a zarazem najbardziej spektakularnych, jest główną bohaterką poruszającej opowieści o fatum i spotkaniu z cieniem – tym ukrytym w labiryncie miasta i tym czającym się w duszy. W filmie Felice Lasco (magnetyczny Pierfrancesco Favino, gwiazda „Zdrajcy” Marca Bellocchia) powraca po 40 latach do rodzinnego miasta i starej matki. Wiedziony poczuciem winy i tęsknotą, nie zauważa, że dzielnica katakumb, cmentarzysk, nędznych suteren i splątanych uliczek wciąga go jak bagno. Sprzymierzony z walczącym z mafią lokalnym księdzem, niepogodzony z własną mroczną przeszłością mężczyzna szuka w Sanità swojego starego przyjaciela, zapominając o tym, że nostalgia bywa pułapką. Film, którym Mario Martone powrócił po 27 latach do canneńskiego konkursu, nawiązuje do jego „Natarczywej miłości” („L’amore molesto”, 1995), w której z neapolitańską przeszłością rozliczała się kobieta.
W filmie „Ostatni Wiking” próbując wyjść z kryzysu wieku średniego, Martin opuszcza rodzinę, by zamieszkać w norweskich górach. Ma zamiar zajmować się tam polowaniem i zbieractwem, tak jak robili to ludzie tysiące lat temu.
Film „Mechaniczna pomarańcza” w reżyserii Stanley’a Kubricka powraca na kinowe ekrany sieci Multikino. Alex DeLarge wraz ze swoim gangiem sieje spustoszenie na ulicach. Kiedy trafia do więzienia, otrzymuje propozycję odmiany swojego życia.
„Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela” nazywany feministycznym arcydziełem film awangardowej reżyserki Chantal Akerman to ponad trzygodzinna obserwacja samotnej wdowy, Jeanne Dielman, podczas wykonywania przez nią rutynowych domowych czynności. Ustawiona frontalnie kamera pokazuje gotującą i zmywającą naczynia kobietę, dla której nawet praca seksualna to część nieciekawej codzienności. Wkrótce zaczynają pojawiać się pęknięcia w domowym reżimie: upada dopiero co umyta łyżka, ziemniaki się rozgotowują, hierarchia załamuje się.
Bilety do nabycia w kasie kina i na www.multikino.pl.
Natalia Kaleta-Nguyen | PR Manager | Dział Marketingu i Sprzedaży
Mechaniczna pomarańcza jako film niekomercyjny?