POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [30.06.2023, 10:46:22] • zachodniopomorskie

Wakacje z ekologią - Pomorze Zachodnie zaprasza na pikniki rodzinne

Wakacje z ekologią - Pomorze Zachodnie zaprasza na pikniki rodzinne

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Warsztaty ekologiczne, plac zabaw i konkursy dla najmłodszych, strefa relaksu i dobra muzyka - takie atrakcje czekają na uczestników ekopikników rodzinnych organizowanych przez Urząd Marszałkowski. Inauguracja już w najbliższą sobotę (1 lipca, godz. 13-16) na „Mierzyniance”. A kolejne eventy w Połczynie Zdroju, Goleniowie, Czaplinku, Świdwinie, Golczewie, Pyrzycach, Białogardzie, Szczecinie i Policach.

Ekologiczne pikniki zaplanowane są w dziesięciu lokalizacjach, od Połczyna Zdroju po Pyrzyce. Dla mieszkańców i odwiedzających Pomorze Zachodnie będą nie tylko weekendową atrakcją, ale też fascynującym spotkaniem z przyrodą. Bo podczas warsztatów, pokazów i konkursów serwowana będzie duża porcja wiedzy o środowisku naturalnym i jego ochronie.

- Chcemy edukować, zachęcać do odpowiedzialnych zachowań, troski o naturę - mówi marszałek Olgierd Geblewicz. - Pikniki ekologiczne mają być relaksem, dobrą zabawą, ale też zwracać uwagę na ważne tematy, takie jak oszczędzanie energii i wody czy odpowiedzialna konsumpcja, zero waste.

Podczas cyklu spotkań z ekologią omawiane będą m.in. zagadnienia związane z zieloną energią. Specjaliści doradzą, jak praktykować „zero waste” i „less waste”. Edukatorzy zaproszą na tzw. kąpiele leśne i opowiedzą o życiu pszczół, które są bardzo ważne dla całego ekosystemu.

Ekopikniki odbywać się będą od początku lipca aż do przełomu września i października. Każdy ma mieć inny wiodący temat. Pierwszy event, na terenie rekreacyjnym „Mierzynianka” (w podszczecińskim Mierzynie) odbędzie się pod hasłem „Ekomanufaktury - czyli jak produkować ekologicznie”. W programie wydarzenia - pokazy, prelekcje, inspirujące warsztaty. Eksperci opowiedzą o ekologicznej produkcji ubrań, kosmetyków czy artykułów rzemieślniczych na przykładach manufaktur z Pomorza Zachodniego. Wyjaśnią też tajemnicze pojęcie upcyklingu i pokażą, jak wdrożyć je do codziennego życia. JoannaVi, propagatorka vintage, retro i mody z drugiej ręki opowie o tym, jak przemysł odzieżowy na masową skalę wpływa na naszą planetę i jaką rolę pełnimy w tym my, jako konsumenci. Popularna blogerka podpowie, na co zwracać uwagę przy zakupach, jak czytać metki i jak szukać perełek wśród odzieży używanej.

A podczas zajęć praktycznych będzie okazja „przerobić” ubrania z second handów, wykorzystując do tego farby, sznurki i różne nieoczywiste akcesoria. Najbardziej pomysłowe i zabawne kreacje zostaną nagrodzone. Zabawa w upcyklingową modę to propozycja i dla dzieci, i dla dorosłych.

Po emocjach związanych z tworzeniem i upiększaniem ubrań - na najmłodszych czekać będzie wiele innych atrakcji. Z balonów powstanie łąka pełna motyli i kwiatów. Będzie też dmuchaniec, ekologiczne koło fortuny, memory XXL, wielkie bańki mydlane oraz malowanie twarzy w motywy roślinne i zwierzęce. O dobre humory zadbają animatorzy, a o fajny muzyczny klimat - Tragarze. Ten szczeciński zespół wykonuje muzykę na pograniczu hip-hopu, funky i reggea. W 2017 roku wydał swój debiutancki album, promowany przez utwór „Paranoje”.

Program ekopikniku - Mierzyn, 1 lipca 2023 r.
godz. 13:00 powitanie i start animacji dla dzieci.
godz. 14:00 ekologiczne warsztaty modowe (pogadanka z edukatorem, prezentacje projektów ubrań zero waste, tworzenie własnych kreacji w grupach przez uczestników)
godz. 15:00 - koncert zespołu Tragarze

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

***
Harmonogram kolejnych ekologicznych pikników
Połczyn Zdrój (8 lipca 2023) „Zanurz się w kąpieli leśnej”
Goleniów (15 lipca) „Jakie jest nasze powietrze?”
Czaplinek, Pol’and’Rock (4 sierpnia) „Jestem Eko-bohaterem”
Czaplinek, Pol’and’Rock (5 sierpnia) „Murale antysmogowe - ekologiczne podejście do malarstwa ulicznego”
Świdwin (12 sierpnia) „Rośliny wokół nas”
Pyrzyce (27 sierpnia) „Skąd się bierze prąd?”
Golczewo (2 września) „Dlaczego woda jest niezbędna do życia”?
Białogard (17 września) „Pszczoły są ważne!”
Szczecin - Zajazd Szmaragd (24 września) „Dzień bez samochodu”
Police (7 października) „Less Waste i Zero Waste - co to takiego”

Cykl eventów o tematyce ekologicznej połączonych z warsztatami ekologicznymi, realizowany jest w ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Budżet 2025 Świnoujścia uchwalony! Po długiej i gorącej debacie 15 radnych poparło projekt przychodów i wydatków miasta w przyszłym roku. Tylko dwóch radnych wstrzymało się od głosu ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z przerwą w dostawie wody w dniu 19.12/godz.22 do 20.12/godz.04 dodatkowe zbiorniki wody zdatnej do picia po przegotowaniu zostaną ustawione : Łunowo-zatoka autobusowa przy ul.Zalewowej 65 Karsibór – zatoka autobusowa ul.1-go Maja 9 Karsibór-zatoka autobusowa ul.1-go Maja 5c ■ Joanna Agatowska: władze Szczecina chcą skorzystać z doświadczeń Świnoujścia przy realizacji planowanego tunelu pod Odrą w przebiegu realizowanej obwodnicy Szczecina ■ Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Świnoujścia. Tuż po godzinie 10.00 Harcerze Hufca Ziemi Wolińskiej przekazali symbol nadchodzących Świąt radnym Rady Miasta zgromadzonym na dzisiejszej sesji ■ W dniu 11 grudnia Świnoujscy jubilaci odebrali medale za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznawane przez Prezydenta RP. Uroczystość była momentem, pełnym wzruszeń, ciepła i wspomnień. Odznaczone zostały trzy pary, które obchodzą jubileusz Złotych Godów: Państwo Bożena i Jerzy Górscy, Państwo Alina i Wiesław Król oraz Państwo Bronisława i Marian Włodarscy ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■