O wsparcie ubiegać się mogą placówki oświatowe i organizacje pozarządowe działające wśród lokalnej społeczności m.in. Świnoujścia. Projekty mające szansę na dofinansowanie to autorskie pomysły na podtrzymanie lub ratowanie środowiska naturalnego w naszym otoczeniu.
Program wspiera integrację społeczności lokalnych w tworzeniu zielonych miejsc do edukacji, wspólnej pracy i odpoczynku oraz leśnych obszarów dla przyszłych pokoleń. W tym roku wnioskodawcy mogą wybrać jeden temat spośród trzech zaproponowanych przez organizatora programu:
• „Zielone pracownie” - tworzenie miejsc do edukacji na zewnątrz, eksperymentowania, rozwoju pasji, w zielonej zagospodarowanej przestrzeni
• „Ogród marzeń” - zagospodarowanie terenów zielonych do wypoczynku, zabawy i obcowania z przyrodą, wspólna przestrzeń do tworzenia użytecznego otoczenia dla ludzi, zwierząt, ptaków i owadów.
• „Drzewa blisko nas” - zagospodarowanie terenów poprzez sadzenie drzew i krzewów we współpracy z nadleśnictwami oraz wydziałami w gminach i miastach odpowiedzialnymi za sadzenie drzew, zakup sadzonek i wykonanie nasadzeń.
W tym roku składanie wniosków o dofinansowanie odbywa się za pomocą elektronicznego formularza zamieszczonego na stronie GAZ-SYSTEM www.gaz-system.pl w zakładce odpowiedzialny biznes > Fundusz Naturalnej Energii. Wnioski można składać do 31 października 2023 roku. Warto rozważyć wcześniejszy termin, gdyż wnioski rozpatrywane są na bieżąco.
Program obejmuje swoim zasięgiem gminy i dzielnice z 8 województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, śląskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego. GAZ-SYSTEM przeznaczył na tę inicjatywę ponad 300 tysięcy złotych.
Minister Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej objęli patronatem honorowym uruchomienie tegorocznej edycji programu grantowego. Partnerem społecznym Funduszu Naturalnej Energii została Fundacja „Za górami za lasami”.
Terminal LNG w Świnoujściu