Zaledwie co ósmy (13 proc.) mieszkaniec województwa pomorskiego ćwiczy pięć razy w tygodniu lub częściej. To jeden z gorszych wyników w kraju, przy średniej wynoszącej 18 proc. Nieco więcej, bo 16 proc., twierdzi, że ćwiczy trzy do czterech razy w tygodniu. Z kolei aż co czwarty mieszkaniec (25 proc.) deklaruje, że nie podejmuje aktywności fizycznej nigdy – wynika z badania MultiSport Index 2023, zrealizowanego na zlecenie Benefit Systems.
Na tle innych reszty kraju Pomorze wypada w środku stawki. Mieszkańcy tego regionu ćwiczą więcej niż mieszkańcy łódzkiego, lubelskiego czy warmińsko-mazurskiego, za to mniej niż mazowieckiego, małopolskiego czy opolskiego.
Najpopularniejszymi formami aktywności fizycznej wśród mieszkańców województwa pomorskiego są:
• bieganie (30 proc.)
• zajęcia fitness lub siłownia (24 proc.)
• jazda na rowerze (24 proc.)
• spacery (też 24 proc.)
Z infrastruktury sportowej na Pomorzu zadowolonych jest trzech na pięciu ankietowanych (59 proc.).
Dlaczego ćwiczymy?
Najwięcej badanych z Pomorza uprawia sport dla poprawy kondycji psychicznej (50 proc.). Tylko co siódmy badany (15 proc.) robi to profilaktycznie, co jest jednym z najniższych wyników w kraju.
Iwona Piątkowska, doktor nauk o kulturze fizycznej i ekspertka Benefit Systems zwraca uwagę, że trening ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
– Każdy trening poprawia ukrwienie i natlenienie mózgu, co pozwala lepiej kontrolować i skuteczniej wyciszać rozdrażnienie czy uczucie niepokoju – tłumaczy. – Równocześnie regularna aktywność fizyczna poprawia nastrój i pozytywne nastawienie wobec otaczającego nas świata i nieoczekiwanych zdarzeń.
Utrzymaniu dobrej kondycji sprzyjają karty sportowe. O tym, że karty MultiSport powinny należeć do podstawowych benefitów pracowniczych, przekonana jest blisko połowa badanych (47 proc.), a niewiele mniej (43 proc.) uważa, że pracodawca powinien wspierać finansowo aktywność fizyczną swoich pracowników.
Regularna aktywność fizyczna to istotny element profilaktyki zdrowotnej. Jak wynika z zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wszyscy dorośli powinni uprawiać tygodniowo co najmniej 2,5-5 godzin „aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności”. To określenie na ćwiczenia, które podnoszą tętno – szybkie chodzenie, bieganie, skakanie na skakance czy pływanie.
O badaniu:
MultiSport Index to kompleksowe badanie aktywności fizycznej (wysiłek podejmowany minimum raz w miesiącu) oraz sportowej (regularny wysiłek fizyczny podejmowany minimum raz w tygodniu) Polaków. Badanie prowadzone jest na zlecenie Benefit Systems przez agencją badawczą Minds&Roses i każdorazowo wzbogacane jest o część specjalną. Badanie MultiSport Index 2023 zrealizowane zostało na reprezentatywnej losowej próbie 1 400 Polaków w wieku 18+ z wykorzystaniem techniki wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo (CATI). Badanie realizowane było w dniach od 30 stycznia do 3 lutego 2023 roku.
Wskaźnik aktywności fizycznej Polaków – wskaźnik oparty o osoby, które są aktywne fizycznie co najmniej raz w miesiącu. W 2023 roku wynosi on 64 proc.
Wskaźnik aktywności sportowej – wskaźnik oparty o osoby, które są aktywne fizycznie co najmniej raz w tygodniu pod warunkiem, że to aktywność sportowa (wyłączono jazdę na rowerze w celach transportowych oraz spacer). W 2023 roku wynosi on 48 proc.
Julia Knychała