POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [04.06.2023, 10:48:12] • zachodniopomorskie

Przedsiębiorcy: „Bardzo potrzebujemy środków z KPO i Unii Europejskiej”. Stanowisko Północnej Izby Gospodarczej w sprawie ostatnich wydarzeń

- Północna Izba Gospodarcza jest instytucją niezaangażowaną politycznie. Naszym oczekiwaniem jest, by tematy gospodarcze były możliwie mocno odklejone od kontekstu politycznego. Na forum europejskim i międzynarodowym poruszane są wątki związane z naszą praworządnością, ustawami godzącymi w ład demokratyczny czy podważające pewien porządek historyczny zakładający, że niektóre tematy (jak np. tragedia w Auschwitz) nie będą wykorzystywane politycznie. Jako przedsiębiorcy apelujemy do wszystkich stron politycznego sporu: opamiętajcie się! W obecnych czasach musimy skupić się na budowaniu silnej gospodarki i reagowaniu na kryzysy, które mogą być przed nami – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Kryzysy wizerunkowe nie pomagają w budowie silnej gospodarki

Przedsiębiorcy z dużym niepokojem przyglądają się zdarzeniom ostatnich dni. Przyjęcie kontrowersyjnej ustawy dotyczącej powołania komisji weryfikującej rosyjskie wpływy w Polsce uznane jest w opinii międzynarodowej za inicjatywę polityczną. Kolejny raz powoduje to, że nasz kraj boryka się z kryzysem wizerunkowym, który nie pomaga nam w budowaniu silnej i konkurencyjnej gospodarki. Nie dyskutujemy czy taka komisja – gdyby była pozbawiona barw i konotacji politycznych – jest dobrym pomysłem. Na pewno jednak nie może być orężem politycznym.

- Na szali jest wiarygodność naszego kraju. Dlatego tak ważne jest, aby zarówno przekaz społeczny był pełen szacunku i nie wywoływał mowy nienawiści, jak i ważne jest aby podejmowane ustawy były gwarancją demokracji. Musimy budować alianse zagraniczne aby nasi zagraniczni partnerzy mieli obraz silnej demokratycznej Polski w której nawet jeśli jest dyskusja społeczna / gospodarcza czy polityczna to oparta jest na szacunku – mówi Magdalena Gajdamowicz, sekretarz Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

– KPO to dla przedsiębiorców szansa na poprawę konkurencyjności, wygenerowanie innowacyjności oraz szansa na dalszy rozwój i ekspansję. Brak tych środków uznajemy za wielki cios, a wszyscy mamy poczucie, że każda kolejna polityczna szarża doprowadza do tego, że pieniądze od przedsiębiorców się oddalają. Powinniśmy dążyć do uspokojenia atmosfery wokół Polski dla dobra gospodarki – mówi Michał Wojtas, skarbnik Północnej Izby Gospodarczej.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że obecna sytuacja gospodarcza wymaga czujności, a politycy zdają się jej nie wykazywać.

- Inflacja wciąż jest wysoka, w wielu branżach brakuje pracowników, a inne wysyłają do gospodarki sygnał o ograniczeniu produkcji i ograniczeniu zatrudnienia. Sytuacja międzynarodowa jest skomplikowana, a wojna w Ukrainie zamroziła eksport na wschód. Takie sytuacje nie sprzyjają tworzeniu dobrej atmosfery wokół Polski. W opinii Północnej Izby Gospodarczej jest tak wiele ważnych tematów gospodarczych, że to one powinny zajmować uwagę polityków i opinii publicznej – mówi Jarosław Tarczyński, wiceprezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

- Pół roku przed wyborami nie rozmawiamy o ekonomii, o PKB, o inflacji, sile złotówki czy o środkach z Unii Europejskiej. O KPO wszyscy już prawie zapomnieli. Apelujemy o to, by wrócić na prawidłowe tory debaty publicznej, z uwzględnieniem realnych problemów naszego kraju, a nie problemów wyimaginowanych – dodaje Krzysztof Osiński, wiceprezes Północnej Izby Gospodarczej.

– Bardzo potrzebujemy środków z KPO i z Unii Europejskich. Musimy wzmacniać siłę naszej gospodarki i jej konkurencyjność. To jest priorytet, prosimy, by o tym pamiętać – mówi dalej Hanna Mojsiuk.

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 22 maja 2024 r. (środa) o godz. 17:00 w CEZiT przy ul. Gdyńskiej 26 w Świnoujściu odbędą się "Drzwi Otwarte" dla ósmoklasistów. Serdecznie zapraszamy! ■ Ośrodek Sportu i Rekreacji "Wyspiarz w Świnoujściu, informuje że w związku z konserwacją sieci, węzła i instalacji przez PEC w dniu 22.05.2024 r. (środa) Pływalnia na Uznam Arenie przy ul. Grodzkiej 5, będzie w tym dniu NIECZYNNA. Jednocześnie informujemy, że hala sportowa i siłownia na tym obiekcie, będzie funkcjonować bez zmian ■ Już 19 maja hala sportowa SP nr 1 przy ul. Witosa w Świnoujściu zamieni się w arenę pełną tańca i emocji. Ponad 200 tancerzy z sześciu szkół tanecznych z różnych miast, w tym ze Szczecina, Kołobrzegu i Rzeszowa, stanie do rywalizacji w Turnieju Tańca Nowoczesnego „Roztańczone Wyspy”. ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■