POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [04.06.2023, 10:48:12] • zachodniopomorskie

Przedsiębiorcy: „Bardzo potrzebujemy środków z KPO i Unii Europejskiej”. Stanowisko Północnej Izby Gospodarczej w sprawie ostatnich wydarzeń

- Północna Izba Gospodarcza jest instytucją niezaangażowaną politycznie. Naszym oczekiwaniem jest, by tematy gospodarcze były możliwie mocno odklejone od kontekstu politycznego. Na forum europejskim i międzynarodowym poruszane są wątki związane z naszą praworządnością, ustawami godzącymi w ład demokratyczny czy podważające pewien porządek historyczny zakładający, że niektóre tematy (jak np. tragedia w Auschwitz) nie będą wykorzystywane politycznie. Jako przedsiębiorcy apelujemy do wszystkich stron politycznego sporu: opamiętajcie się! W obecnych czasach musimy skupić się na budowaniu silnej gospodarki i reagowaniu na kryzysy, które mogą być przed nami – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Kryzysy wizerunkowe nie pomagają w budowie silnej gospodarki

Przedsiębiorcy z dużym niepokojem przyglądają się zdarzeniom ostatnich dni. Przyjęcie kontrowersyjnej ustawy dotyczącej powołania komisji weryfikującej rosyjskie wpływy w Polsce uznane jest w opinii międzynarodowej za inicjatywę polityczną. Kolejny raz powoduje to, że nasz kraj boryka się z kryzysem wizerunkowym, który nie pomaga nam w budowaniu silnej i konkurencyjnej gospodarki. Nie dyskutujemy czy taka komisja – gdyby była pozbawiona barw i konotacji politycznych – jest dobrym pomysłem. Na pewno jednak nie może być orężem politycznym.

- Na szali jest wiarygodność naszego kraju. Dlatego tak ważne jest, aby zarówno przekaz społeczny był pełen szacunku i nie wywoływał mowy nienawiści, jak i ważne jest aby podejmowane ustawy były gwarancją demokracji. Musimy budować alianse zagraniczne aby nasi zagraniczni partnerzy mieli obraz silnej demokratycznej Polski w której nawet jeśli jest dyskusja społeczna / gospodarcza czy polityczna to oparta jest na szacunku – mówi Magdalena Gajdamowicz, sekretarz Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

– KPO to dla przedsiębiorców szansa na poprawę konkurencyjności, wygenerowanie innowacyjności oraz szansa na dalszy rozwój i ekspansję. Brak tych środków uznajemy za wielki cios, a wszyscy mamy poczucie, że każda kolejna polityczna szarża doprowadza do tego, że pieniądze od przedsiębiorców się oddalają. Powinniśmy dążyć do uspokojenia atmosfery wokół Polski dla dobra gospodarki – mówi Michał Wojtas, skarbnik Północnej Izby Gospodarczej.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że obecna sytuacja gospodarcza wymaga czujności, a politycy zdają się jej nie wykazywać.

- Inflacja wciąż jest wysoka, w wielu branżach brakuje pracowników, a inne wysyłają do gospodarki sygnał o ograniczeniu produkcji i ograniczeniu zatrudnienia. Sytuacja międzynarodowa jest skomplikowana, a wojna w Ukrainie zamroziła eksport na wschód. Takie sytuacje nie sprzyjają tworzeniu dobrej atmosfery wokół Polski. W opinii Północnej Izby Gospodarczej jest tak wiele ważnych tematów gospodarczych, że to one powinny zajmować uwagę polityków i opinii publicznej – mówi Jarosław Tarczyński, wiceprezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

- Pół roku przed wyborami nie rozmawiamy o ekonomii, o PKB, o inflacji, sile złotówki czy o środkach z Unii Europejskiej. O KPO wszyscy już prawie zapomnieli. Apelujemy o to, by wrócić na prawidłowe tory debaty publicznej, z uwzględnieniem realnych problemów naszego kraju, a nie problemów wyimaginowanych – dodaje Krzysztof Osiński, wiceprezes Północnej Izby Gospodarczej.

– Bardzo potrzebujemy środków z KPO i z Unii Europejskich. Musimy wzmacniać siłę naszej gospodarki i jej konkurencyjność. To jest priorytet, prosimy, by o tym pamiętać – mówi dalej Hanna Mojsiuk.

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W niedzielę przed godz. 17:00 zakończono prace przy naprawie sieci trakcyjnej w Świnoujściu. Pociągi wróciły do ruchu według rozkładu. ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■