POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [28.05.2023, 16:25:57] • Polska

Papier toaletowy będzie w sklepach jeszcze droższy. Wszystko przez nowe unijne przepisy

Papier toaletowy będzie w sklepach jeszcze droższy. Wszystko przez nowe unijne przepisy

fot. Organizator

Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego o ponad 63% więcej niż jeszcze rok temu. Eksperci tłumaczą to m.in. wysokimi kosztami produkcji, które są przerzucane na konsumentów. Jednak złe prognozy dopiero nadchodzą. Kolejny impuls do podwyżek dadzą nowe przepisy unijne. Rada UE zatwierdziła rozporządzenie zapobiegające tzw. wylesianiu. Branża wskazuje, że niektórzy wytwórcy nie są przygotowani do zmian, bo brakuje im odpowiednich certyfikatów. Najtańsze rolki mogą więc zniknąć z rynku. Znawcy tematu dodają także, że w sklepach będzie drożej, ale uleganie panice tylko pogorszy sprawę. Uważają też, że UOKiK powinien już teraz lepiej przyglądać się praktykom retailerów, bo może dojść do zupełnie nieuzasadnionych podwyżek.

Rośnie cena, spada dostępność
Jak wykazała ostatnia analiza pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, papier toaletowy w kwietniu br. podrożał aż o 63,2% rdr. I wśród 100 najczęściej kupowanych przez konsumentów produktów zajął aż 3. pozycję w tym zestawieniu. – Podstawowy produkt higieniczny, jakim jest papier toaletowy, tak mocno drożeje głównie z powodu coraz większych kosztów energii, niezbędnej do jego produkcji. Do tego dochodzą rosnące ceny celulozy, spowodowane jej brakami na rynku. W mojej opinii, jeszcze przez dłuższy czas będą widoczne dalsze wzrosty cen, tylko mniej dynamiczne niż teraz to obserwujemy – komentuje Katarzyna Grochowska, ekspertka rynku retailowego z Hiper-Com Poland.

Ponadto eksperci branżowi zwracają uwagę na widoczny dość gwałtowny wzrost cen produktów higienicznych, głównie wywołany przez kryzys energetyczny. Mówią też o droższej produkcji masy papierniczej, co z kolei przekłada się na podwyżki cen w sklepach. Informują, że np. w Niemczech niektórzy producenci, przez wysokie ceny gazu, musieli nawet zamknąć swoje biznesy. Dodają również, że drożyzna w sklepach jest skutkiem zerwanych w czasie pandemii łańcuchów dostaw i jest spowodowana mniejszym importem taniej celulozy z Azji.

– W przypadku papieru toaletowego kluczowym surowcem do jego produkcji jest makulatura, obok masy celulozowej pierwotnej. W dobrze funkcjonującym systemie selektywnej zbiórki odpadów materiały do produkcji akurat tego wyrobu powinny mieć realistyczne ceny i być dostępne. Potrzebne jest właściwe zarządzanie nimi. Jednak w obecnych czasach podstawowym problemem przedsiębiorstw są wysokie koszty produkcji przemysłowej, w tym energii, chemikaliów, transportu czy pracy. W efekcie tej kumulacji część z nich producenci są zmuszeni przenosić na konsumentów – stwierdza Janusz Turski, dyrektor generalny Stowarzyszenia Papierników Polskich.

Z kolei autorzy ww. indeksu cen zauważają, że konsumenci ostatnio coraz głośniej narzekają na niedostateczne ilości papieru toaletowego w sklepach. – Niedługo wejdą w życie nowe unijne przepisy, które mają zapobiegać deforestacji.

Producenci i importerzy produktów, wytwarzanych m.in. z drewna, przygotowują się właśnie do wprowadzenia odpowiednich zmian w zakresie pozyskiwania surowców tylko ze zrównoważonych źródeł. I już teraz podejmują działania, by móc sprawnie funkcjonować. Na rynku faktycznie może więc brakować papieru toaletowego. Nie należy jednak wpadać w panikę, bo masowe wykupowanie towaru gwarantuje puste półki w sklepach i przede wszystkim – wyższe ceny – przekonuje Katarzyna Grochowska.

Nowy impuls do podwyżek
16 maja br. Rada Unii Europejskiej dała ostateczną zgodę na rozporządzenie, którego celem jest zapewnienie, że konsumpcja i handel produktami w UE nie przyczynią się do wylesiania i dalszej degradacji ekosystemów leśnych.

Przyjęte rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE najprawdopodobniej w czerwcu br. A 20 dni później wejdzie w życie. Eksperci ostrzegają, że od tego momentu kryzys na rynku papieru toaletowego może jeszcze bardziej się pogłębić. I wyjaśniają, że UE chce właściwie zabronić sprzedaży na jej terenie wyrobów, których produkcja w jakiś sposób wiąże się z nielegalną wycinką lasów.

– Zgodnie z zapowiadanymi zmianami w prawie, producenci i handlowcy będą musieli udowodnić, że ich produkty zostały wyprodukowane na gruntach, które nie podlegały wylesianiu po 31 grudnia 2020 roku. Będą też musieli wskazać dowody na to, że powstały one zgodnie ze wszystkimi przepisami obowiązującymi w kraju produkcji. Po wejściu w życie rozporządzenia producenci i importerzy będą mieli 18 miesięcy na przygotowanie strategii działania w nowych uwarunkowaniach prawnych. W mojej ocenie, będzie to duża zmiana, która doprowadzi do pewnego zachwiania rynku – uważa dr Anna Semmerling z Uniwersytetu WSB Merito.

Według znawców tematu, sporo producentów papieru toaletowego obecnie korzysta z materiałów pochodzących ze zrównoważonych i sprawdzonych źródeł. Są jednak też tacy, którzy mieszają surowce, tj. część mają z recyklingu, a resztę – z legalnie pozyskanego drewna, ale też często dokładają do tego jeszcze kolejne materiały. I m.in. dlatego UE chce „uderzyć” swoimi regulacjami właśnie w tych wytwórców. Zdaniem Katarzyny Grochowskiej, wielu z nich zniknie z rynku, a pozostali będą zmuszeni zmienić swoje strategie. To oczywiście przełoży się na podwyżki cen i ograniczenie ilości produktów w sklepach.

– Można się spodziewać, że będzie to kolejny impuls do wzrostu cen w sklepach tego rodzaju produktów. Jednak dużo zależeć będzie od pozostałych czynników, czyli od niestabilnej sytuacji na rynku np. cen nośników energii i od braku stabilizacji inflacji – analizuje ekspertka z WSB Merito. Ponadto niektórzy eksperci z zwracają uwagę na to, że UOKiK powinien już teraz mocno przyglądać się praktykom retailerów w tym zakresie, bo może dojść do zupełnie nieuzasadnionych podwyżek.

Jak podkreśla ekspert ze Stowarzyszenia Papierników Polskich, koszty produkcji rosną również w wyniku zwiększania obciążeń legislacyjnych i administracyjnych. Jednak niektórzy producenci nie są przygotowani do zmian w prawie, bo nie zadbali wcześniej o odpowiednie certyfikaty dot. pochodzenia wykorzystywanych surowców.

I oni mogą mieć duże problemy. – Dla własnego bezpieczeństwa konsumenci powinni być czujni w tym zakresie. Tańszy papier toaletowy może być nie tylko gorszy jakościowo lub pochodzić ze źródeł nieposiadających transparentnego śladu środowiskowego. Może też zawierać domieszki substancji chemicznych, które są na liście czynników zagrażających bezpieczeństwu zdrowia i życia ludzkiego – dodaje Turski.

Do tego Komisja Europejska w swoich komunikatach zapowiadała, że powstanie specjalny system oceny, pozwalający producentom stwierdzić, czy surowce pochodzące z danego kraju bądź obszaru wiążą się z wysokim, ze średnim czy z niskim ryzykiem dla środowiska.

Wobec tego niektórzy konsumenci obawiają się, że będą musieli kupować głównie zagraniczny papier toaletowy, wyprodukowany z droższego surowca. – Prawo będzie wymagało od producentów podawania informacji nt. współrzędnych geograficznych gospodarstw, z których pochodziły użyte przez nich surowce. Papier toaletowy, skądkolwiek będzie sprowadzany, będzie musiał posiadać odpowiednie certyfikaty. Polscy wytwórcy będą mieli pod tym względem takie same szanse na rynku, jak zagraniczni – podsumowuje dr Anna Semmerling.

MondayNews Polska


komentarzy: 39, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 39

Gość • Niedziela [11.06.2023, 15:11:59] • [IP: 46.205.132.**]

ludzie, umiecie czytac? to faktycznie moze byc impuls to wzrostu cen ale nowe regulacje maja uderzyc w NIELEGALNA WYCINKE LASOW!! popieracie rzniecie starych drzew pod srajtasme? oblesne pozbawione kapitalu kulturowego kreatury.

Gość • Czwartek [01.06.2023, 06:03:47] • [IP: 83.23.245.**]

proponuję zbierać liście babki i będzie po kłopocie

Gość • Wtorek [30.05.2023, 21:12:51] • [IP: 176.221.122.**]

Patologia eurokołchozowa nas zajeździ jak łysą kobyłę. Marne to pocieszenie że miałem rację głosując przeciw anszlusowi do neomarksistowskiej, trockistowsko-masońskiej lV UE.

Gość • Poniedziałek [29.05.2023, 16:42:42] • [IP: 37.47.189.**]

Dobrze że mamy drzewa iglaste liściaste będę sobie zbierał liście na postacie igiełki na czyszczenie

Gość • Poniedziałek [29.05.2023, 16:26:51] • [IP: 62.69.253.**]

a na Sankowej rżną drzewa ino wióry lecą i jakoś nikomu to nie przeszkadza... a to ważny ekosystem naszego miasta. Mieszkańcy śpią a rządzący kasę trzepią...

Gość • Poniedziałek [29.05.2023, 12:07:56] • [IP: 185.216.33.***]

jak bedzie drozej to kupie 4 tys rolek, zaoszczedze

Gość • Poniedziałek [29.05.2023, 11:49:41] • [IP: 178.238.247.**]

unia europejska jest jak ten papier toaletowy czyli do pupy tylko się nadaje, coraz większe idiotyzmy wymyślane w Brukseli doprowadzą do biedy.

Gość • Poniedziałek [29.05.2023, 10:32:13] • [IP: 37.47.164.***]

I tak co chwilę, dalej trzymajcie się tej chorej UE jak pijany płotu 🙄

Gość • Poniedziałek [29.05.2023, 10:09:47] • [IP: 83.23.26.***]

PEWNIE TERAZ BĘDZIEMY PODCIERAC TYŁKI SZKOPAMI, TO ICH WYMYSŁY, CIEKAWE CZYM SZKOPY BĘDĄ PODCIERAC TE SWOJE ZASRANE DUPY, PEWNIE LISCIEM Z LASU ŻEBY NAWOZIC, ICH GŁUPOTY SIĘGAJĄ ZENITU A MY DALEJ SIEDZIMY W TYM SZAMBIE.

Gość • Poniedziałek [29.05.2023, 10:00:47] • [IP: 77.252.46.***]

08:32:38 - Jak tak ci się podoba te Związek Socjalistycznych Republik Europejskich „ZSRE”, to jedź klałsowi szwabowi opi_rdol pytonga, a urszulce won lejern wyliż pomarszczoną dupę - i nie zapomnij dwunastej dawki dwudawkowej szprycy.

Gość • Poniedziałek [29.05.2023, 09:34:19] • [IP: 37.248.160.***]

Na początku unia była fajna. . ale teraz ta unia doprowadza do ubóstwa Europejczyków i zniewolenia. . Trzeba wyjść z tego kurestwa bo lepiej nie będzie

Gość • Poniedziałek [29.05.2023, 08:32:38] • [IP: 80.50.123.***]

Eko socjalizm pełna zgoda bo to coraz bardziej przypomina Unię Ewropejska i zaczyna śmierdzieć komunizmem. Ale pisanie tutaj cytat" Jedyna nadzieja w Putinie, że rozpierdoli ten komunistyczny burdel zwany UE, bo to najgorszy bandytyzm od czasów IIWS." to już GRUBE przegięcie. Skoro tak ci brakuje Putina i jego więzienia narodów bo tym jest Rosja to może się tam przeprowadź i tylko nie wracaj gdy ci się tam nie spodoba. Proponojesz leczenie covida (Unia Europejska w obecnym kształcie) rakiem czyli Rosją. Unię trzeba po prostu zmodernizować a najlepiej zostawić jedynie przepisy odnośnie wolnego handlu, przepływu towarów i ludzi bez tego pozostałego steku bzdur choćby takich jak jedna waluta:) Grecja pokazała czym grozi utrzymanie €. Pozdrawiam

komisarz ue • Poniedziałek [29.05.2023, 08:13:31] • [IP: 37.248.154.***]

żryjcie insekty, po nich się mniej sra

Gość • Poniedziałek [29.05.2023, 06:59:45] • [IP: 178.238.252.**]

Mówili w tv, że ma być w sprzedaży(a może, już jest)papier toaletowy, wielkokrotnego użytku...to nie jest żart.

Klozet babcia • Poniedziałek [29.05.2023, 06:26:53] • [IP: 77.65.107.***]

Kraj Rad i inne gazety, szmaty, kartki z książek i zeszytów w zapchanych pionach. Nareszcie - NASI wrócili ! A może by tak sprzedawać używany, w końcu ma dwie strony ?

Gość • Niedziela [28.05.2023, 23:05:28] • [IP: 37.248.215.***]

Eko-socjalizm pełną gębą. Można by zacytować JKM, bo od zawsze o tym mówił. Jedyna nadzieja w Putinie, że rozpierdoli ten komunistyczny burdel zwany UE, bo to najgorszy bandytyzm od czasów IIWS.

Gość • Niedziela [28.05.2023, 21:51:01] • [IP: 37.248.215.**]

Palcem i o ściane.

Gość • Niedziela [28.05.2023, 21:03:31] • [IP: 176.221.123.***]

Bandy trockistów komunistów brukselskich podlegają bezpośrednio pod zbrodniarzy z bandy światowej. Jeśli dalej będziemy oprawcom dogadzać, to wcześniej czy później nie tylko będziemy chodzić obsrane od kolan po szyję, ale oni doprowadzą do tego że wszystkie pozdychamy.

Gość • Niedziela [28.05.2023, 20:53:44] • [IP: 193.220.243.**]

Ludzie tak czy siak bedą s*ać tyle samo. Kolejny idiotyczny przepis. Europa upada przez ekoterrorystów i lewice.

Gość • Niedziela [28.05.2023, 20:42:28] • [IP: 46.205.136.**]

Ile kosztuje papier scierny drobny?

Gość • Niedziela [28.05.2023, 20:39:40] • [IP: 185.210.38.***]

Do 122...I bedziemy chodzic, durni i obesrani.

Gość • Niedziela [28.05.2023, 20:19:42] • [IP: 141.95.1.***]

Na amazon.pl można kupić papier toaletowy zadrukowany portretami znanych osób. Można podetrzeć się z klasą, satysfakcja gwarantowana...

Gość • Niedziela [28.05.2023, 20:05:55] • [IP: 37.248.225.***]

TANIE SRANIE PIS.

Gość • Niedziela [28.05.2023, 19:38:44] • [IP: 46.205.140.**]

To jest nowa komuna, ta Unia, skoro zabrali się po utopijnych zakazach rejestrowania aut spalinowych od r.2035 do d.py, to poszli sladami komunistow. Istotnym bowiem ideałem leninowskim" naszej" PZPR było odebranie pewności od d.py strony. Polak miał stracić poczucie bezpieczeństwa nawet od d.py strony. I tak było, znamy m.in.z filmow Barei wyścig po rolki papieru toaletowego, wielu z nas pamięta specjalne akcje rodzinne, by kupic ten artykuł na zapas, w gospodarce niedoborów - to była cała logistyczna operacja, wypuszczano dziadla, babcię, dzieci, by staeali w kolejkach po sR aj taśmę

Gość • Niedziela [28.05.2023, 19:37:32] • [IP: 88.218.253.***]

czy niedługo będzie taniej użyć banknotów :-(9 ??

Oglądasz 1-25 z 39
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Nie Stawa Młyny czyli "biały wiatrak", jest symbolem Świnoujścia pod rządami prezydenta Żmurkiewicza, tylko umierające i uschnięte drzewa w mieście. To wymowny i smutny symbol Świnoujścia zarządzanego zbyt długo przez prezydenta Żmurkiewicza i jego zastępców Michalską i Sujkę. To, co dzieje się na ulicy Uzdrowiskowej, to nie tylko zaniedbanie - to skandal. Młode drzewa, które miały być ozdobą naszej dzielnicy nadmorskiej, umierają jedno po drugim, pozostawiając po sobie pustkę i żal. Za zieleń odpowiada Wydział Infrastruktury Zieleni Miejskiej i jego naczelnik, Jacek Antczak. Jak to możliwe, że w XXI wieku, w czasach kryzysu klimatycznego, nie potrafimy zadbać o żywe młode drzewa? ■ Mieszkaniec alarmuje: Bobry w parku Zdrojowym niszczą drzewa! Czy nie nadszedł czas na interwencję? Mieszkaniec naszego miasta postanowił przesłać zdjęcia do redakcji, które robią wrażenie. Na fotografiach widzimy drzewa w parku Zdrojowym, które zostały uszkodzone przez bobry. Jego pytanie jest proste: "Ile jeszcze drzew musi paść, aby przeniesiono te zwierzęta do parku Wolińskiego lub innego miejsca bardziej dostosowanego do ich naturalnych potrzeb?" ■