iswinoujscie.pl • Niedziela [21.05.2023, 10:26:16] • Świnoujście
„Energia dla odbudowy Ukrainy” 15. Baltic Business Forum
Uczestnikami panelu na temat energetyki byli; Roman Sowiński z Gryfickiego Klastra Energii, Artur Nizioł wiceprezes Izby Energetyki i Ochrony Środowiska, dziekan Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Świnoujściu dr Magdalena Lazarek - Janowska, Aleksander Bohdziewicz, dyrektor techniczny Kensington Green Aleksander Bohdziewicz, Łukasz Szeląg z Fundacji na Rzecz Rozwoju Polski Zachodniej. (fot. Sławomir Ryfczyński
)
Uczestnicy 15. Baltic Business Forum wskazywali na wyzwania związane z konsekwencjami wojny: redukcję zadłużenia Ukrainy, odbudowę infrastruktury krytycznej oraz stworzenie warunków dla powrotu obywateli Ukrainy do ojczyzny.
W dniach 15-17 maja 2023 roku pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, odbyło się 15. Baltic Business Forum „Energia dla odbudowy Ukrainy". Podczas konferencji omówiono zagadnienia odbudowy Ukrainy, bezpieczeństwa regionalnego i energetycznego, rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz europejskiej i NATO-owskiej perspektyw Ukrainy, roli samorządów w kształtowaniu demokratycznego systemu Ukrainy.
Międzynarodowy kontekst wojny w Ukrainie
Solidarność, braterstwo, Unia Europejska, Polska, Region ABC / Trójmorze, samorządność, banki i ubezpieczenia były to słowa klucze 15. Baltic Business Forum. Grzegorz Piechowiak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju
i Technologii, Pełnomocnik Rządu ds. inwestycji zagranicznych, dziękując organizatorom BBF, podkreślił, że potrzebna jest mobilizacja, energia dla obudowy Ukrainy. Potrzebna jest strategia wsparcia odbudowy wypracowywana w formule dialogu.
Podczas wystąpienia otwierającego wydarzenie, Aleksander Kwaśniewski, Prezydent RP (w latach 1995 – 2005) powiedział, że początek brutalnej agresji Rosji na Ukrainę oznaczał nową erę oraz nowy czas dla Ukrainy i całego świata. Wojna jest częścią konfrontacji miedzy demokracją a autorytaryzmem. To jest bój o to jak chcemy widzieć przyszłość świata, podkreślał Prezydent Kwaśniewski. Należy oddać cześć i docenić bohaterstwo obywateli Ukrainy. Pomoc polityczna, militarna, finansowa i humanitarna udzielana przez demokratyczne kraje jest na bardzo wysokim poziomie i powinna być kontynuowana. Prezydent RP wskazał czynniki, które określają aktualną, ale przede wszystkim przyszłą sytuację na arenie międzynarodowej. Pierwszy czynnik, to zmiana przywództwa w Rosji. Drugi to zasoby, które wyczerpują się z każdym tygodniem wojny po stronie rosyjskiej, ale także po stronie ukraińskiej. Trzeci czynnik to przyszłoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Terminarz wyborów w USA jest również czynnikiem kluczowym dla kształtowania się przyszłego porządku świata. Na zakończenie swojego wystąpienia, Aleksander Kwaśniewski zaznaczył, że wszystkie, także mniejsze programy wsparcia Ukrainy są potrzebne, bo sprzyjają powrotowi obywateli Ukrainy do ich kraju. Szansa ich powrotu będzie zwiększała się, gdy podstawowa infrastruktura będzie istniała (przedszkola, szkoły, itd.). Aleksander Kwaśniewski podkreślił, że w tym procesie trzeba wykorzystać kompetencje i doświadczenie Polsko- Ukraińskiej Izby Gospodarczej.
Aleksander Kwaśniewski, Prezydent RP, w trakcie, rozmów z uczestnikami konferencji w Świnoujściu. (fot. Organizator
)
Odbudowa i finansowanie Ukrainy - wyzwanie dla demokratycznego świata
Otwierając debatę o odbudowie Ukrainy, prof. Marek Belka, eurodeputowany, Premier Rządu RP (2004-2005), Prezes Narodowego Banku Polskiego (2010-2016) wskazał na trzy kluczowe aspekty tych działań. Konieczność posiadania partnera w miejscu odbudowy, wypracowanie sposobu finansowania oraz koordynację działań. Profesor podkreślił rolę samorządów ukraińskich, które mogą nawiązywać kontakty z innymi jednostkami samorządu terytorialnego z Unii Europejskiej (Forum Samorządowe jest przedmiotem dyskusji trzeciego dnia 15.BBF). Potrzebna jest też współpraca na rynku żywnościowym. Ukraina to mocarstwo w produkcji żywności. Wejście Ukrainy do wspólnego rynku to konieczność reformy wspólnej polityki rolnej, wypracowania nowego kompromisu. Zdaniem M. Belki ukraińskie rolnictwo i jego zdolności produkcyjne pomogą UE w prowadzeniu polityki globalnej.
Kontynuując debatę wokół procesu odbudowy Ukrainy, Rusłan Perun, Radca Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej wskazał, że całkowita kwota potrzebna na odbudowę Ukrainy to 400 mld dolarów. Już w 2023 roku potrzebne będzie 14 mld dolarów na odbudowę Ukrainy, w zakresie który pozwoli na funkcjonowanie państwa. W sektorze energetycznym określono projekty na 500 mln dolarów, a w opiece zdrowotnej – 370 mln dolarów. Na tle finansowego kontekstu procesu odbudowy, prof. Marek Belka wskazał, na konieczność masowej reedukacji zadłużenia Ukrainy. Głos ten wsparła Katarzyna Kowalska, wiceprezes KUKE, zaznaczając, że kluczowa jest data umorzenia długu, ponieważ ona wyznaczy zakres i kierunek nowego finansowania. Zaznaczyła dalej w swojej wypowiedzi, że wspieranie Ukrainy odbywa się nie tylko w obszarze dużych projektów, ale także w zakresie podtrzymania kroplówki gospodarczej dla ukraińskich przedsiębiorstw. Szkodowość na rynku ukraińskim jest niższa niż np. na rynku włoskim, czy w Wielkiej Brytanii. Firmy ukraińskie płacą swoim kontrahentom, podkreśliła Katarzyna Kowalska. Uczestnicy dyskusji, wskazali, że kolejnym elementem skutecznego i efektywnego zaangażowania jest konieczność stabilności przepływu kapitału, gwarantowanego przez rządy.
W kontekście procesu odbudowy podczas debaty „Jak ze wsparciem Unii Europejskiej i społeczności międzynarodowej finansować odbudowę Ukrainy" wskazano dodatkowo na konieczność przeprowadzenia reformy szkolnictwa, traktując ją jako strategiczny poziom odbudowy państwa.
Oświetlone miasto. Firmy z Polski mogą budować na Ukrainie całą energetykę. Mają duże doświadczenie pracy na światowych rynkach. Lena Lighting SA w Środzie jest wiodącym producentem oświetlenia, LUXMAT wykonywać usługi instalacyjne czy ZEGGryfice.(fot. Organizator
)
Bezpieczeństwo energetyczne
Od ataku Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, odnotowano 33 zmasowane ataki na obiekty energetyczne infrastruktury Ukrainy. W efekcie odnotowano 270 trafień w te obiekty, ucierpiały 24 obiekty generacji prądu. Mimo zniszczeń infrastruktury, system energetyczny Ukrainy pracuje. Podczas panelu „Energetyka – nowy cel ataków agresora, doświadczenia i wnioski z ukraińskiej obrody światła i ciepła", wskazano, że nie było trafień w obiatach generacji atomowej. Kiedy był deficyt mocy około 90% gospodarka ukraińska nadal pracowała, a obywatele mieli zaspokojone potrzeby. Wprowadzone zostały jednak ograniczenia korzystania prądu, które trwały 118 dni. Po tych dniach infrastruktura została odbudowana. Aktualnie, aby przygotować się do kolejnego sezonu jesienno – zimowego, kluczowe jest dla władz ukraińskich zapewnienie bezpieczeństwa elementom infrastruktury krytycznej, tym bardziej, że ataki na te obiekty z pewnością będą kontynuowane, jak podkreślali uczestnicy debaty.
O możliwości współpracy w obszarze energetyki dyskutowali uczestnicy panelu zorganizowanego przez Gryficki Klaster Energii. Dr Magdalena Lazarek, dziekan, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie i ekspertka w zakresie obszarów społeczno - ekonomicznych mówiła o doświadczeniu uczelni w integracji społeczności oraz przygotowania oferty edukacyjnej na potrzeby transformacji energetycznej. Aleksander Bohdziewicz dyrektor techniczny Kensington Green, wskazywał możliwości zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery poprzez prace związane z użyciem betonu. - Nasze preparaty skrócą czas napraw lotnisk czy oczyszczalni ścieków poprzez szybsze wiązanie betonu, co jest bardzo ważne w infrastrukturze krytycznej - mówił Bohdziewicz. - Pomorze Zachodnie jest liderem produkcji energii zielonej. Tu inwestuje biznes z tej branży, bo zapewniamy dobre warunki do współpracy - wyjaśniał dr Andrzej Montwiłł, pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. wodoru. Artur Nizioł, wiceprezes Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska wskazywał, że powinniśmy czerpać wiedzę z doświadczeń Ukrainy jak zabezpieczyć system energetyczny w czasach wojny. - Możemy uczestniczyć w odbudowie Ukrainy z nowoczesnymi technologiami po zakończeniu wojny ale potrzebne jest wsparcie finansowe ze strony rządowej lub unijne dla Polski w tym obszarze - zwracał uwagę Artur Nizioł. Roman Sowiński prezes Gryfickiego Klastra Energii, właściciel wiatraka i farmy OZE mówił o doświadczeniach w budowaniu lokalnych systemów energii. Moderatorem dyskusji był Łukasz Szeląg z Fundacji na Rzecz Rozwoju Polski Zachodniej. - Dziś pomagamy Ukrainie w obronie, jednak musimy współpracować w obszarze planów odbudowy nie tylko z Ukrainą, ale także z instytucjami finansowymi by przygotować nowy plan, w którym będzie miejsce dla polskich firm jako liderów projektów oraz naukowców na wdrażanie technologii. W biznesie liczą się relacje dlatego warto już dziś edukować kadry administracji samorządowej Ukrainy w Polsce - podsumował moderator dyskusji Łukasz Szeląg.
Serhii Kozin, Przewodniczący Biura Projektowego USPP, w swojej wypowiedzi zaznaczył, że ukraińskie środowisko biznesowe jest na etapie transformacji. Oznacza to konieczność tworzenia nowych mechanizmów wsparcia w nawiązywaniu współpracy. Jednym z takich pomysłów jest stworzenie ukraińskiego, publicznego rejestru transakcji, także w obszarze energetyki. Jednym z partnerów tej inicjatywy będzie Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza.
Energetyka i bezpieczeństwo energetyczne to także odnawialne źródła energii, energetyka rozproszona oraz magazynowanie energii. Pytanie pozostaje natomiast aktualne: co powinniśmy zrobić, aby zapewnić to bezpieczeństwo w Ukrainie, Polsce i Europie. Nasza perspektywa postrzegania bezpieczeństwa energetycznego zmieniła się po lutym 2022 roku. Prof. Jan Chadam, Przewodniczący Rady Nadzorczej Rady Mahistralni Gazoprovody Ukrainy wskazał wśród kluczowych czynników pod względem dostaw: posiadanie alternatywy, uniezależnienie od jednego dostawcy, co dotyczy to większości nośników energii, integrację rynków (niezależność). Jest to droga do niższych cen i niższych kosztów, nie ma w związku z tym konieczności budowania wielkich organizmów gospodarczych zlokalizowanych na tzw. narodowym rynku. Te same mechanizmy odnoszą się do rynku ukraińskiego, który opierając się głównie na tranzycie, w związku z zaistniałą sytuacją będzie musiał tranzytować inne produkty. Scenariusze związane z przekształceniem rynku są już opracowywane
w Ukrainie.
W kontekście debat dotyczących bezpieczeństwa energetycznego, a także rozwoju odnawialnych źródeł energii powstała podkreślono podczas panelu, że stworzona została koncepcja Europejskiego Kręgosłupa Wodorowego, którego Ukraina mogłaby być istotnym elementem jako producent wodoru.
Organizatorzy 15. BBF: Polsko - Ukraińska Izba Gospodarcza (PUIG), (PUIG), Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa-Północ-Wschód ENEIA (ENEIA), a współorganizatorami byli: Urząd Miasta Świnoujścia i Pomorze Zachodnie.
Partnerami wydarzenia są: Study Tours to Poland, Ukraine Invest, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Bank Gospodarstwa Krajowego, PZU Ukraine, PKN Orlen, KredoBank, APS Energy, Future Processing Ukraine.
Ciekawe czy Ukraincy zdają sobie sprawę z akcji przesiedleńczej. Dobrze wiecie komu służycie. Polacy zaczynają się orientować o co w całym tym zamieszaniu chodzi.
Wszystko dla wszystkich, a dla Polaka podwyżka podatków i danin...
[IP: 82.180.151biedny jestes ludek!dla ciebie juz nawet lekarza nie ma!jak tak ci pasuja ukry to co tu jeszcze robisz?a jak chcesz miasta wielokulturowego to zapraszamy np.do Amsterdamu:)
DLACZEGO TYLU UKRAIŃCOW CHŁOPÓW W SILE WIEKU CHODZI PO ŚWINOUJŚCIU POWINNI WALCZYĆ NA UKRAINIE BRAK BRONI ZROBIC SOBIE PROCA TEZ BROŃ
te ludki na tym obrazyku to se mogom podebatować na temat niebieskich migdałów... Wystarczy poczytać jakie ruchy już wobec Ukrainy są szykowane, a poloczki jak zwykle obudzą śię z ręką w nocniki i masą problemów.stan naszej gospodarki to obraz nędzy i rozpaczy.
15:40:02] • [IP: 37.47.157.***]A ty skąd jesteś??Z pisowni to wnioskuję że nie Polak..
W końcu niech wracają do siebie i niech sobie radzą.Nauczyli się tylko brać bo im się należy.ukraińcy na Ukrainę !
Ukraińcy mają większe przywileje niż my Polacy.
Firmy z Polski mogą budować na Ukrainie całą energetykę. Ale nie beda.
PROSTE PYTANIE DLACZEGO UKRAINIEC W POLSCE MA MIEC LEPIEJ NIZ POLAK --NIGDY NIE POPRE ZADNEGO FORUM WYZERKI
Polske budowac dziady a nie ukraine
Ukraińcy nie wrócą do biedy i korupcji, ten konlikt był na rękę kilku milionów ukraińców, którzy bez wizy wjechali do Polski a potem dalej.Wykorzystują Polskę maksymalnie bo widzą że nasze władze są im wyjatkowo przychylne - jeszcze tego porzałujemy.Nigdy nie bylli naszymi przyjaciółmi - potrafią dobrze udawać.
Beton, to nasz wróg. Musimy go w jakikolwiek sposób zlikwidować.
Jak słyszę fundacja to od razu wiem że złodzieje, Człowiek z choroba filipińską ma na Ukrainie dużo ziemi po przodkach hazarskich więc ma sentyment ale większość Polaków pamiętamy Wołyń i zbrodnie na Polakach, cuyeikach dzieciach itp. Ukraińcy byli w szeregach niemieckich wojsk, pacyfikowali powstańców warszawskich. Strażnicy w Auschwitz Birkenau to byli Ukraińcy bo gering lobiecal ukrom że będą miały swoje państwo. Dopuki ukryj nie przeproszą Polaków za zbrodnie banderowców to nigdy nie będzie zgody. Żeleński na kana i pros o wybaczenie, ale to już.
BUDUJCIE POLSKĘ I DORABIAJCIE SWOICH A NIE OBCYCH !!
Dwa narody zostaną połączone na polskiej ziemi, a Polaków ma zostać ostatecznie piętnaście mln. A kraina za miedzą jest innemu narodowi już przypisana.
Taaaaaaa. A Polska na dno
Martwić się należy naszym zadłużeniem a nie Ukrami niech jadą do siebie walczyć za ojczyznę
Do debila z oo 254- Polacy zawsze sami sobie radzili. Wy mendy bolszewickie tylko czekaliście, żeby nas niszczyć i wybijać.
Odbudowa i powrót do ukrainy ha ha już to widzę jak wrócą 🤣🤣
Jaka wielka kobita, a te chlopy wygladaja przy niej jak jej synki.teraz kobity sa wieksze i szersze od facetow.to sie porobilo...
Po co powrót do ojczyzny. Ukraińcy powinni zostać w Świnoujściu, żeby wreszcie miasto stało się wielokulturowe. Świnoujście powinno być wreszcie bardziej ukraińskie niż ciągle taka nuda jak zawsze i sami Polacy i mnóstwo złośliwości i wredności. To są super ludzie. Widać, że Świnoujście nie nauczyło się jeszcze jak być wielokulturowym jednakże bez tej przemiany miasto to nie przetrwa. Miasto wchodzić teraz w tryb wielokulturowy. Niech żyje Ukraina, gierojom Sława, Putin H***o
Politycy zamiast nas reprezentować stworzyli sobie pod płaszczykiem demokracji i napisanej przez nich ordynacji wyborczej raj na ziemi. Oprócz swoich wysokich apanaży ustawili swoje rodziny i znajomych. Choroby im nie straszne gdyż są obsługiwani przez najlepszych medycznych specjalistów. Dlatego musimy podziękować wszystkim obecnym politykom od radnych po eurodeputowanych. Nie może być tak że musimy głosować na kandydatów wytypowanych przez kacyków partyjnych. Polacy powinni napisać nową ordynację która będzie ordynacją narodu a nie polityków. Musi w niej być zawarte, że jeżeli nasz przedstawiciel przestaje nas reprezentować to my mamy obowiązek go odwołać.
A gdzie Żmur ? Nażarł się na bankietach ufundowanych przez mieszkańców i zmył się do Bamichy, knuć, jak w czwartek przepchnąć uchwałę ANTYPOSEJDONOWĄ.
[IP: 89.151.32.**]Putin jakby na początku szybko zdobył Kijów to dzisiaj miałbyś ich soldatów w Polsce i wtedy w krajach zachodu takie same głosy jak twój by się odzywały, , , Nie będziemy za Polaków walczyli niech sami sobie radzą...Debil jesteś.