POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [17.05.2023, 11:38:04] • Polska

Jak bezpiecznie podjąć pracę sezonową?

Jak bezpiecznie podjąć pracę sezonową?

fot. Organizator

Okres wakacyjny to idealny moment na podjęcie pracy sezonowej. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Promedica24, aż 45% Polek byłoby zainteresowanych pracą tymczasową za granicą, jeśli otrzymałby taką możliwość. * To jest znacząco więcej niż w miesiącach nie wakacyjnych. Najczęściej osoby chcące podjąć zatrudnienie tymczasowe, np. w Niemczech, decydują się na pracę opiekunki osoby starszej. Rosnące zapotrzebowanie na takie usługi powoduje, że na rynku powstają firmy, które nie zawsze zapewniają legalne zatrudnienie i dbają o dobro opiekunek. Jakie korzyści niesie taka praca i na co należy zwrócić uwagę podejmując się jej?

Na co zwrócić uwagę decydując się na pracę za granicą podczas wakacji?

Wyjeżdżając do pracy za granicę warto skorzystać z pomocy sprawdzonej agencji. Zanim podejmie się pracę należy zapoznać się z umową i jej warunkami. Istotne jest, aby umowa była zgodna z obowiązującym w Polsce i Unii Europejskiej prawem i aby została podpisana jeszcze przed wyjazdem. O tym, czy zatrudnienie jest legalne świadczy zgłoszenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do właściwego Urzędu Skarbowego. Agencja pośrednicząca pracę powinna zapewnić przez cały okres zlecania stały kontakt z doświadczonym koordynatorem, który będzie wsparciem, idealnie by było gdyby pracownik miał możliwość kontaktu z całodobową infolinią.

„Wybierając się do pracy, należy zawsze sprawdzić czy firma pośrednicząca pracę robi to na legalnych warunkach.

Jeśli już na samym początku widzimy, że firma nie gwarantuje ubezpieczenia, kontakt z nią jest ograniczony, a konsultant nie odpowiada na zapytania, jest to sygnał, aby zapoznać się z ofertą innej firmy. Jeśli chcemy być pewni, że firma jest wiarygodna, można potwierdzić jej autentyczność np. w Stowarzyszeniu Agencji Zatrudnienia czy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej” – mówi Agnieszka Frydrykiewicz - Z-ca Dyrektora Działu Prawnego w Promedica24.

„Najważniejszą kwestią związaną z zatrudnieniem jako opiekun osoby starszej jest legalna i dostępna w języku polskim umowa. Warto zapoznać się ze wszystkimi warunkami umowy, czy podczas pobytu za granicą mamy opłacone ubezpieczenie, czy pracujemy legalnie, jaką osobą będziemy się opiekować i czy nasze wynagrodzenie jest prawidłowo wpisane do umowy. Bardzo istotnym elementem jest także sprawdzenie czy firma oferuje całodobową pomoc konsultanta oraz ile godzin pracy zapisanych jest w kontrakcie” – dodaje Agnieszka Frydrykiewicz - Z-ca Dyrektora Działu Prawnego w Promedica24.

Jak bezpiecznie podjąć pracę sezonową?

fot. Organizator

Dlaczego warto zdecydować się na pracę opiekunki/opiekuna osoby starszej?

Praca jako opiekun osoby starszej to świetna alternatywa pracy na wakacje. W miesiącach czerwiec – wrzesień opiekunki i opiekunowie osób starszych często powracają do Polski, aby spędzić czas ze swoją rodziną. To właśnie wtedy agencje poszukują chętnych, którzy mogliby zastąpić opiekunów osób starszych pracujących na stałe w tym zawodzie. Dostępne na rynku oferty uwzględniają zarówno krótkie wyjazdy na 2-3 tygodnie, jak i dłuższe, na 2-3 miesiące. Podejmując się pracy w charakterze opiekunki osób starszych można podszkolić język obcy, poznać inną kulturę czy rozwinąć swoje umiejętności interpersonalne.

Największym benefitem podjęcia pracy sezonowej jest jednak możliwość podreperowania domowego budżetu. Opiekunka może liczyć na wynagrodzenie od 1500 euro do 1800 euro miesięcznie na rękę , wiele firm w okresie wakacyjnym oferuje też dodatkowe bonusy wakacyjne.

Zarobione podczas pracy sezonowej pieniądze mogą powiększyć oszczędności czy pozwolić na wyjazd na wymarzone wakacje. Warto dodać, że pracę jako opiekun osoby starszej mogą podjąć osoby z niewielkim doświadczeniem, ponieważ wiele firm pośredniczących organizuje kursy oraz szkolenia, które pozwolą przygotować się do takiej pracy. Co ciekawe aż co czwarta Polka w wieku 25-44 zainteresowana byłaby podjęciem pracy zawodowej w charakterze opiekunki osób starszych*.

Praca wakacyjna jako opiekun seniora – dla kogo?

Praca w opiece podczas wakacji to idealne rozwiązanie dla osób, które ze względu na specyfikę swojego zawodu, nie pracują w wakacje. Mogą z niej skorzystać np. nauczyciele, pedagodzy, przedszkolanki. Dzięki podjęciu pracy mają oni szansę na dodatkowe wynagrodzenie i powiększenie domowego budżetu. Wyjazd za granicę to także świetna alternatywa dla studentów czy osób młodych, którzy nie mają jeszcze stałego zatrudnienia w Polsce, a także dla osób chcących podjąć pracę sezonową. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Promedica24, aż 63% kobiet w wieku 18-24 lat oraz 48% w przedziale wiekowym 55 – 65 lat jest zainteresowanych podjęciem pracy za granicą w tym zawodzie*.

„Praca sezonowa jako opiekun osoby starszej to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mogą wyjechać na dłuższy kontrakt. Bardzo często słyszymy od naszych opiekunek, że nie tylko korzyści materialne przemawiają za podjęciem pracy takiej pracy . Satysfakcję daje im świadomość, że są samodzielne i są w stanie poradzić sobie w obcym kraju. Wiele z nich za cenne uważa również budowanie relacji z podopiecznym ” – mówi Dariusz Siedlecki Dyrektor ds. Rekrutacji z Promedica24.

*Badanie „Polko, odważ się na zmiany " przeprowadzono na zlecenie Promedica24 przez ARC Rynek i Opinia w lutym br., na reprezentatywnej próbie kobiet w wieku od 18 do 65 lat.

Joanna Stawicka – Zarzecka
Communication Advisor / Healthcare & Pharma 24/7 Communication


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Zbigniew • Wtorek [02.04.2024, 17:41:02] • [IP: 185.240.11.**]

Mylisz o zmianie dziaalnoci na sp. z o.o.?. Szukasz doradcy podatkowego przy prowadzeniu spóki ?. Rejestrujemy, ksi gujemy i doradzamy

Zbigniew • Poniedziałek [18.03.2024, 17:27:45] • [IP: 185.240.11.**]

Czy moemy przedstawi ofert na optymalizacj podatkowa dla Pastwa firmy ? - A moe CIT Estoski lub Fundacja Rodzinna?

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 22 maja 2024 r. (środa) o godz. 17:00 w CEZiT przy ul. Gdyńskiej 26 w Świnoujściu odbędą się "Drzwi Otwarte" dla ósmoklasistów. Serdecznie zapraszamy! ■ Ośrodek Sportu i Rekreacji "Wyspiarz w Świnoujściu, informuje że w związku z konserwacją sieci, węzła i instalacji przez PEC w dniu 22.05.2024 r. (środa) Pływalnia na Uznam Arenie przy ul. Grodzkiej 5, będzie w tym dniu NIECZYNNA. Jednocześnie informujemy, że hala sportowa i siłownia na tym obiekcie, będzie funkcjonować bez zmian ■ Już 19 maja hala sportowa SP nr 1 przy ul. Witosa w Świnoujściu zamieni się w arenę pełną tańca i emocji. Ponad 200 tancerzy z sześciu szkół tanecznych z różnych miast, w tym ze Szczecina, Kołobrzegu i Rzeszowa, stanie do rywalizacji w Turnieju Tańca Nowoczesnego „Roztańczone Wyspy”. ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■