POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [15.05.2023, 18:10:33] • Polska

Komponent morski manewrów Anakonda-23

Komponent morski manewrów Anakonda-23

fot. Organizator

Cykliczne ćwiczenie Anakonda jest jednym z najważniejszych elementów systemu szkolenia w Wojsku Polskim. Scenariusz tegorocznej edycji wpisał się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego. Dlatego jednym z elementów manewrów były działania Marynarki Wojennej polegające na osłonie i obronie morskich szlaków komunikacyjnych, utrzymaniu panowania na morzu i niedopuszczeniu do blokady morskiej kraju.

Podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego poprzez zacieśnianie współpracy, zwiększenie poziomu interoperacyjności Marynarek Wojennych państw sojuszniczych i partnerskich oraz uzyskanie wspólnych zdolności do szybkiego reagowania na zagrożenia to zasadnicze powody, które doprowadziły do połączenia w tym roku polskiego ćwiczenia Anakonda-23 oraz szwedzkiego Aurora-23. Dla komponentu morskiego ćwiczenia Anakonda kluczowym zadaniem było potwierdzenie zdolności do szybkiego przerzutu sił we współpracy z sojusznikami i państwami partnerskimi w celu wzmocnienia zdolności obronnych wschodniej flanki NATO. W ramach tego zadania do Szwecji i Estonii przerzucono moduły bojowe Morskiej Jednostki Rakietowej wraz z zabezpieczającymi ich działania żołnierzami z jednostek Wojsk Lądowych. Moduły te dotarły w rejon ćwiczeń na pokładzie okrętu transportowo – minowego z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża eskortowanym zarówno przez jednostki 3 Flotylli Okrętów jak i okręty sojusznicze. Działania polskich żołnierzy na Gotlandii, wyspie o strategicznym znaczeniu dla zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Bałtyckim, były też okazją do spotkania Dowódcy Centrum Operacji Morskich – Dowódcy Komponentu Morskiego wiceadmirała Krzysztofa Jaworskiego z dowódcą Marynarki Wojennej Szwecji Rear Admiral Ewą Skoog Haslum i oceny wspólnych działań.

W ramach działań prowadzonych przez siły komponentu morskiego przeprowadzono także manewry ze Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Zespół przebywał z roboczą wizytą w Szczecinie skąd poprzez port wojenny w Świnoujściu wyszedł na morze realizując rutynowe zadania przypisane stałym zespołom okrętów NATO. Wyjście z bazy morskiej w Świnoujściu zbiegło się z obecnością w rejonie sił komponentu morskiego ćwiczenia Anakonda-23 co pozwoliło dowódcy polskiego zespołu zadaniowego zorganizować wspólne manewry z siłami sojuszniczymi. Wspólne manewry to sprawdzian elastyczności sztabu komponentu morskiego oraz sprawności planowania działań w domenie morskiej w warunkach stale zmieniającej się sytuacji operacyjnej. Umiejętność integracji oraz wykorzystywania zaistniałych szans stanowi jedną z istotniejszych zdolności niezbędnych do efektywnego wykorzystania sił morskich. Tym samym tworzący sztab zespołu zadaniowego oficerowie z Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża oraz załogi okrętów pod biało czerwoną banderą po raz kolejny, po manewrach Solidarna Belona-21 czy Rekin-22, potwierdzili swoje umiejętności do współpracy i integracji działań z sojuszniczymi siłami morskimi na Bałtyku.

Komponent morski manewrów Anakonda-23

fot. Organizator

W trakcie wspólnych ćwiczeń główny nacisk postawiono na doskonalenie umiejętności załóg grup okrętów przeciwminowych do manewrowania w złożonych szykach. Dodatkowo przeprowadzono wymianę załóg pozwalającą marynarzom, podoficerom i oficerom zapoznać się z praktyczną działalnością na okrętach innych bander, w tym na zapoznanie z procedurami w zakresie nurkowania i postępowania z przedmiotami niebezpiecznymi i ładunkami wybuchowymi. Jednocześnie sprawdzono skuteczność rozwiązań w obszarze zaopatrywania okrętów na morzu, tym samym potwierdzając zdolności polskiej Marynarki Wojennej w tym zakresie na Morzu Bałtyckim. Na zakończenie współpracy zrealizowano szereg manewrów i elementów wzajemnego współdziałania polskiego ORP Kontradmirał Xawery Czernicki oraz norweskiego HNoMS Nordkapp – okrętami dowodzącymi poszczególnymi grupami sił przeciwminowych.

Komponent morski manewrów Anakonda-23

fot. Organizator

Obecność na Zatoce Pomorskiej Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO  Grupa 1 (SNMCMG1) to także okazja do wymiany doświadczeń, analizy i oceny wspólnie prowadzonych działań. Dlatego też kierujący wspólnymi manewrami dowódca polskiego zespołu zadaniowego kmdr Aleksander Urbanowicz, który w przeszłości dowodził bliźniaczym Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2, zaprosił na pokład flagowego okrętu ćwiczenia ORP Kontradmirał X. Czernicki  - dowódcę SNMCMG1 Cdr Ole Torstein Sjo. Spotkanie dowódców pozwoliło na wymianę wzajemnych spostrzeżeń a także wymiany informacji istotnych dla skutecznego prowadzenia działań na Morzu Bałtyckim. Podczas spotkania omówiono również szczegóły działań sił morskich w ćwiczeniu Anakonda-23, wskazując na kluczowe znaczenie jedności Sojuszu, koniczność ciągłej wymiany informacji oraz doskonalenie interoperacyjności w świetle obecnych wyzwań i zagrożeń.

Komponent morski manewrów Anakonda-23

fot. Organizator

W tegorocznej edycji Anakondy uczestniczyło ponad 12 tysięcy polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO i krajów partnerskich. Jej celem była integracja zdolności militarnych Sił Zbrojnych RP, wojsk sojuszniczych, partnerskich oraz układu pozamilitarnego w międzynarodowym środowisku operacyjnym w celu uzyskania zdolności do prowadzenia działań w sojuszniczej operacji w regionie Morza Bałtyckiego, w ramach scenariusza aktywacji sił w ramach Artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego. W ćwiczeniu Anakonda-23 oraz w ćwiczeniach skoordynowanych (Defender-23, Aurora-23),  w ramach których realizowano szkolenie poza granicami Polski, uczestniczyli przedstawiciele Sił Zbrojnych z USA, Rumunii, Słowenii, Szwecji, Francji, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Turcji.

Komponent morski manewrów Anakonda-23

fot. Organizator

Na Bałtyku każdej doby przebywa od 2 do ponad 3 tysięcy jednostek. Prowadzona jest międzynarodowa wymiana handlowa, transfer surowców oraz ruch pasażerski. W polskich portach przeładowywanych jest już ponad 130 milionów ton ładunków rocznie w tym surowce strategiczne jak ropa naftowa czy skroplony gaz. Wpływy z podatków, ceł i akcyz związane z przeładunkiem towarów i wykorzystaniem polskich portów stanowią nawet 10% całości budżetu państwa To przykłady stale rosnącego znaczenia transportu morskiego. Z powyższej sytuacji w dużej mierze wynikają scenariusze ćwiczeń, które skupiają się na operacjach związanych z osłoną i obroną morskich szlaków komunikacyjnych, utrzymaniem panowania na morzu i niedopuszczeniem do blokady morskiej kraju, która oznaczałaby odcięcie od źródeł zaopatrywania i wsparcia sojuszniczego. Wiele ćwiczeń obejmuje zatem działania okrętów i lotnictwa na rzecz osłony transportu morskiego i bezpieczeństwa żeglugi. Chodzi głównie o przeciwdziałanie atakom z wody i powietrza oraz atakom okrętów podwodnych. W ramach manewrów prowadzone są również działania przeciwminowe, antyterrorystyczne, antypirackie, a także operacje stabilizacyjne, wymuszania pokoju i humanitarne. Ćwiczenia o takim charakterze są kluczowe dla tworzenia atmosfery bezpieczeństwa na morzu koniecznej dla niezakłóconego rozwoju transportu i handlu morskiego.

kmdr por. Katarzyna Filimoniuk
CENTRUM OPERACJI MORSKICH - DOWÓDZTWO KOMPONENTU MORSKIEGO


komentarzy: 25, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 25

Gość • Środa [17.05.2023, 12:59:09] • [IP: 46.205.140.**]

11:13:39] • [IP: 142.44.170.***]ruskich onuc też, za bardzo śmierdzicie, z dużej odległości, maskirowka słaba

Gość • Środa [17.05.2023, 11:13:39] • [IP: 142.44.170.***]

"Polska to tylko państwo tymczasowe" już w niedalekiej przyszłości problem tzw. wojska polskiego sam się rozwiąże.

Gość • Środa [17.05.2023, 10:23:46] • [IP: 46.205.140.**]

07:21:34] • [IP: 146.70.146.**] I, co ważne, takie ruskie onuce i frustraci życiowi mogą bezsilnie wyć tylko anonimowo na takich forach, z tego śmietnika trudno im dziś wyjść na salony.

Gość • Środa [17.05.2023, 07:34:41] • [IP: 46.205.128.**]

20:53 - prawde o sobie, o swojej żółci, kwasie, frustracji, szukaniu ofiary, byle przez agresję sobie ulżyć, co i tak się nie stanie

Gość • Środa [17.05.2023, 07:21:34] • [IP: 146.70.146.**]

Mnóstwo radości sprawia mi bezsilne wycie ruskich onuc w komentarzach. Putinek wyobrazał sobie, że po napasci na Ukrainę kolejna będzie Polska - a tu zonk, jestesmy lepiej uzbrojeni i silni militarnie niż zaplecze Putina, czyli Niemcy.

Gość • Wtorek [16.05.2023, 20:53:32] • [IP: 37.248.224.***]

IP 85 PROBLEM W TYM ŻE PRAWDĘ PISZA.

Gość • Wtorek [16.05.2023, 16:18:14] • [IP: 146.70.85.**]

sami zazdrosnicy i nieroby w komentarzach

Gość • Wtorek [16.05.2023, 13:26:50] • [IP: 84.60.210.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Wtorek [16.05.2023, 13:12:06] • [IP: 178.238.240.***]

najciekawszym, , komponentem " tych manewrów są nie do końca chyba przewidziane eksplozje, których skutki odczuli mieszkańcy Bornholmu.

Gość • Wtorek [16.05.2023, 11:22:24] • [IP: 46.205.133.**]

Nawet mało frustratów i nieudaczników na tym forum, myślałem, że będzie więcej, że znowu będę tu czytał uformowane w literki rzygowinki na temat żołnierzy Wojska Polskiego i ich sprzętu, który jest taki, na jaki pozwalali politycy 34 lat 3RP.

Gość • Wtorek [16.05.2023, 08:32:21] • [IP: 5.173.152.**]

A APEL Smoleński znajo??

Gość • Wtorek [16.05.2023, 08:23:09] • [IP: 80.50.123.***]

No niestety to prawda, że siła bojowa naszej marynarki wojennej jest niewielka. Jedynie czym się możemy pochwalić to nowoczesne trałowce i oczywiście wybudowane w prywatnej stoczni:) bo tylko takie są wartościowe. Wszystko o co zadba" jedynie słuszna partia" kończy wcześniej czy później na śmietniku:) Może jeszcze nadejdą czasy gdy Polska stanie do morza twarzą a nie jak teraz d...

Gość • Wtorek [16.05.2023, 06:40:38] • [IP: 89.151.34.**]

Zdjęcie ładniutkie ale siła bojowa bliska zeru.

Gość • Wtorek [16.05.2023, 00:15:51] • [IP: 37.249.25.**]

Kozacko to wygląda z tymi zielonymi światełkami. Ciekawe czemu akurat zielony? To ma jakiś związek z oczami ludzi?

Kołcz Wacław • Poniedziałek [15.05.2023, 23:11:16] • [IP: 5.173.159.**]

Nie wiedziałem, ze polskie desantowce maja ambientowe oświetlenie.

pionier52 • Poniedziałek [15.05.2023, 20:28:58] • [IP: 92.118.166.**]

niech zobacza jak chinczycy budują okręty...a u nas? stary złom poradziecki...ale adirałów mamy najwiecej na świecie w stosunku do, , okrętów'' . .. a marynarze to jakieś szweje...

Gość • Poniedziałek [15.05.2023, 19:46:52] • [IP: 37.8.230.***]

37.248.225 Kiedys sie tylko takich bralo bo najdluzej walczyli o zywotnosc okretu :)

Gość • Poniedziałek [15.05.2023, 19:14:26] • [IP: 31.10.129.***]

No wszystko to bardzo fajnie tylko szkoda że Łukaszenko zrobił te wschodnie flaki NATO w balona.

Gość • Poniedziałek [15.05.2023, 18:56:48] • [IP: 37.47.253.*]

Jak to dumnie brzmi:" komponent morski"

Gość • Poniedziałek [15.05.2023, 18:52:24] • [IP: 37.248.225.***]

CZY WIECIE ŻE CZĘŚĆ MARYNARZY NIE UMIE PŁYWAĆ W MARYNARCE WOJENNEJ SŁUŻĄCY OBECNIE NA OKRĘTACH?

Gość • Poniedziałek [15.05.2023, 18:51:02] • [IP: 185.210.38.***]

A może by tak redaktor zainteresował się że w Świnoujściu był dziś były prezydent Aleksander Kwaśniewski

Gość • Poniedziałek [15.05.2023, 18:43:28] • [IP: 94.254.233.**]

A czy będzie przyspawany do stołka ruski agent płaszczak pełniący chwilowo obowiązki ministra obrony ? Czy będzie drugi sowiecki agent Izaak Singer vel Maciarenka ? Czy będzie ta miernota, która zeszmaciła oficerski mundur i trzymała parasol nad przestępcą i przydupasem Singera niejakim Misiewiczem ?Sąd wojenny dla zdrajców i zaprzańców.

Gość • Poniedziałek [15.05.2023, 18:34:40] • [IP: 37.248.225.***]

JAK SIĘ NIE POTOPIĄ TO GÓWNO PO AMERYKANACH BĘDĄ WOZIĆ BO DO TEGO SIĘ NADAJĄ.

Gość • Poniedziałek [15.05.2023, 18:32:48] • [IP: 46.205.132.***]

buty to jedno, a czapeczka?? jedna no bardziej przydanych i użytecznych sortów. bo po co mieć czapeczke która zasłania słońce ktore swieci po oczach, przeciez mozna miec beret bez daszka żeby Ci słoneczko przyświecało. pany dowodziciele (bo na dowódce to trzeba zasłużyć) dajcie tym ludziom pracować

Gość • Poniedziałek [15.05.2023, 18:13:01] • [IP: 83.11.12.***]

a dlaczego Pan admirał pocina w czarnych bucikach?? wydaje mi się czy zostały" zakazane"?? no ale cóż, od innych się wymaga a od siebie... no chyba że nie ma chodów na mundurówce, to rozumiem, mogło nie być rozmiaru :)

Oglądasz 1-25 z 25
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Nadzwyczajnej sesji Rady Miasta 29 kwietnia 2024 r. (poniedziałek) godz. 13:00, która odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu sala 315, II piętro budynek przy ul. Wojska Polskiego 1/1. Porządek obrad: 1. Otwarcie sesji. 2. Podsumowanie VIII kadencji Rady Miasta Świnoujście. 3. Zamknięcie sesji. Przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Jabłońska ■ Dargobądz, 18 kwietnia 2024 r. - Wczesnym rankiem o godzinie 6:14 doszło do poważnego wypadku na drodze krajowej numer 3 w miejscowości Dargobądz. Z nieustalonych dotychczas przyczyn zderzyły się dwa pojazdy dostawczy i bus. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały osoby podróżujące tymi pojazdami ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■